Hlavní stránka Hardware Disky /CD /DVD /BR OCZ Vector – výkonné SSD s řadičem vlastní výroby
OCZ Vector – výkonné SSD s řadičem vlastní výroby
autor: Tomáš Hort , publikováno 26.2.2013
OCZ Vector – výkonné SSD s řadičem vlastní výroby

Společnost OCZ představila nový SSD Vector, ve kterém tepe první řadič z vlastní výroby a nástupce legendy – Indilinx Barefoot 3. Výrobce také poprvé vsadil na delší testování před vydáním a i to mělo zajistit bezproblémový chod a zároveň vysoký výkon bez nutnosti vydávat po měsíci opravný firmware. Povedlo se to?


Ve společnosti OCZ se v poslední době dějí velké změny. V září rezignoval na svůj post Ryan Petersen, který byl generálním ředitelem (CEO) OCZ od roku 2002, kdy byla firma založena. Důvody, proč se tak stalo, jsou zahaleny tajemstvím. Oficiálně se s firmou rozešel v dobrém, nicméně se nezdá, že by se jednalo o odchod dobrovolný. Spekulace proběhly okolo možného odkoupení OCZ výrobcem plotnových pevných disků Seagate, což zatím nedopadlo, ale podle mnoha reakcí dopadnout mělo. Tlak na Petersona byl také určitě kvůli špatným finančním výsledkům firmy, což je mimo jiné způsobeno velkou specializací firmy na trhu, na kterém neměla vlastní prvovýrobní kapacity.

Na začátku roku 2011 se OCZ rozhodlo stáhnout z málo lukrativního trhu operačních paměti. Toto rozhodnutí bylo poměrně zásadní, ač celkem očekávané. Zisky jsou vzhledem k cenám operačních pamětí na trhu nízké a OCZ mělo navíc dlouhotrvající problém s kompatibilitou pamětí na různých typech sestav, což mnozí z vás poznali z vlastní zkušenosti stejně jako já. Po skončení produkce operačních pamětí byl plán jasný – všechny síly společnosti půjdou na získání co nejlepší pozice na výrazně rostoucím trhu SSD disků.

Záhy se však ukázalo, že agresivní marketing a hrnutí mnoha nových, cenově často nízko ohodnocených produktů na trh sice získalo poměrně zajímavý marketshare, ale ziskovost v porovnání s konkurencí nebyla valná. Hlavní důvod je jasný – chybějící vlastní výrobní kapacity, z čehož plynou vyšší náklady na dané SSD komponenty i velká závislost na výrobě (či „nevýrobě“) dodavatelů. To samé v bleděmodrém se pro přiblížení situace týká například společnosti Apple. Ta však má díky své velikostí mnohem lepší vyjednávací podmínky s prvovýrobci než OCZ.

OCZ Vector – výkonné SSD s řadičem vlastní výroby

Stačí proto, aby se na trhu zhoršila dostupnost NAND flash čipů (což se aktuálně děje) a firma, která nemá vlastní výrobní kapacity na tuto komoditu, může rázem přijít o desítky milionů dolarů obratu, které plánovala, protože prostě není z čeho vyrábět potřebné množství SSD. OCZ se ve směru zajištění vlastních výrobních kapacit začalo v roce 2011 zajímat o výrobce řadičů SandForce. Tato akvizice nakonec nedopadla (SandForce koupil výrobce čipů LSI), ale skomírajícího výrobce SSD řadičů Indilinx už OCZ koupit dokázalo.

Pod jménem Indilinx OCZ vydalo nejdříve řadič Everest, přičemž tvrdilo, že se jedná o dodělaný koncept Indilinxu, který pracoval na nástupci oblíbených řadičů Barefoot. To ještě prošlo, ovšem po vydání Everestu 2 už se mnoha recenzentům nezdála podobnost s aktuálním řadičem od Marvellu, a proto OCZ muselo s pravdou ven a přiznalo, že Everest a Everest 2 jsou jen přebrandované řadiče od Marvellu s vlastním firmware. Na vlastním novém řadiči se ale už v té době pracovalo.

Finální podoba dnes již známého Indilinx Barefoot 3 byla představena v novém SSD OCZ Vector, který si dnes otestujeme. OCZ tak už má finálně vlastní řadič, což jistě sníží náklady na výrobu jeho SSD. Co mu však ještě chybí jsou NAND flash čipy. Po těch je aktuálně velká poptávka, protože Samsung omezil svou výrobu a na trhu jich je najednou nedostatek. To pocítí bohužel i OCZ, které už snížilo predikci svých původních obratů na druhý kvartál roku 2013 (Q2) právě kvůli tomu, že se mu NAND flash čipů nedostává tolik, kolik by potřebovalo.

OCZ Vector – výkonné SSD s řadičem vlastní výroby
Historie SSD disků a jejich řadičů od společnosti OCZ

Zde má bohužel OCZ nedostatek historických vztahů s výrobci oproti například Kingstonu, který paměti bere od výrobců dá se říci desítky let a dá se proto očekávat, že se ho omezení dodávek bude týkat méně. Na základě informace o nedostatku NAND flash čipů už také SSD na trhu podražily. I přes tyto aktuální a nemilé zprávy je SSD na trhu zatím až na výjimky dostatek, což však nemusí kvůli stále se zvětšující poptávce trvat dlouho.

Zpět ale k Vectoru. OCZ se i kvůli výše zmíněným změnám snaží o jistou transformaci. OCZ Vector je tedy první SSD od OCZ, které používá řadič z vlastní výroby OCZ. Změna je také v tvaru SSD, který je zaoblený a má své logo po celé přední straně, což se neshoduje s žádnými předchozími modely.

Změnila se také doba přípravy SSD k vydání. Předchozí modely se dostávaly do prodeje i dříve než za jeden rok od počátku vývoje, na Vectoru se naopak pracovalo více než rok a půl se zaměřením hlavně na pořádné otestování, vychytání všech možných chyb a vypilování výkonu. Nové firmware, které mohou přijít budou validovány mnohem delší dobu, než tomu bylo u předchozích SSD. OCZ tak mimo jiné potvrzuje, že předchozí „rychlovydávání“ SSD nebylo úplně vhodné, protože logicky vznikalo kvůli nevyladěnosti mnohem více reklamací a nové firmwary vycházely někdy i několikrát za měsíc. Potvrzením toho všeho je také po vzoru Vertexu 4 pětiletá záruka.

Podle všeho tak s vydáním Vectoru přichází změna v celé filozofii firmy OCZ, kterou za události v předchozích letech nemělo mnoho znalejších uživatelů rádo (a to je v řadě případů ještě slušně napsáno). Osobně tento přístup vítám také, ač jsem s předchozími SSD OCZ nikdy problém neměl, avšak dle reakcí na internetu jsem cítil, že vše není takové jako například u Intelu nebo Kingstonu.

Indilinx Barefoot 3 – specifikace a technologie

Indilinx Barefoot 3 je první řadič navržený přímo firmou OCZ. K tomu, aby mohl vzniknout nový řadič ve firmě, která dříve své řadiče nenavrhovala, pomohla akvizice společnosti Indilinx. Spolu s designovým týmem OCZ z Velké Británie a lidmi z centrály OCZ v Kalifornii se tak na návrhu podíleli inženýři z korejské firmy PLX, která byla dříve součástí Indilinxu.

Jelikož se nyní a i posléze v dalších kapitolách budeme zabývat lehce odbornější tématikou SSD disků, pro jistotu uvádím odkazy na dva technologické články, které srozumitelně vysvětlují, o co u SSD v oblasti technologií jde:

Technologie a zajímavosti z oblasti SSD disků I

Technologie a zajímavosti z oblasti SSD disků II

Řadič Barefoot 3 v sobě ukrývá nejmenovaný ARM Cortex procesor a také spolupracující co-procesor OCZ Aragon. Podrobnosti o tom, jak Aragon spolupracuje s hlavním procesorem či technické specifikace čipů OCZ nevydalo. Zcela jistě však pomáhá k tomu, aby byl výkon Vectoru takový, jaký je.

OCZ Vector – výkonné SSD s řadičem vlastní výroby
Blokový diagram řadiče Indilinx Barefoot 3

Z diagramu řadiče vidíme, že podporuje rozhraní SATA 6Gbps. Pro komunikaci s NAND čipy používá osm paralelních kanálů. Rozhraní NAND je podporováno jak ONFi, tak Toggle. Je proto možné osadit NAND flash čipy od výrobců Intel či Micron, kteří podporují ONFi, stejně jako od Samsungu či Toshiby, kteří používají rozhraní Toggle. Podporována je také korekce chyb ECC. Jako cache mohou být použity paměti typu DDR2 a DDR3. OCZ zvolilo u Vectoru dva čipy DDR3L od frekvenci 1600 MHz. „L“ za názvem DDR3 značí low-voltage paměť pracující pod napětím 1,35 V. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
33 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 12.5Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.