Hlavní stránka Hardware Disky /CD /DVD /BR Kingston HyperX 3K – dostupnější cena, vyšší spolehlivost
Kingston HyperX 3K – dostupnější cena, vyšší spolehlivost
autor: Tomáš Hort , publikováno 4.6.2012
Kingston HyperX 3K – dostupnější cena, vyšší spolehlivost

HyperX 3K zapadá do nově utvořeného segmentu SSD s dostupnějšími synchronními NAND flash s nižší výdrží. Naví je levnější než původní modrý HyperX. K tomu přimíchejte (opět) upravený firmware řadiče SandForce SF-2281 zaměřený hlavně na spolehlivost a máme hlavní charakteristiku nového Kingstonu HyperX 3K.


Uvedením modelu V+200, který jsme měli v minulé recenzi, odhalila společnost Kingston i svůj další záměr, který také za necelé dva měsíce následoval. Na trhu se musel po V+200 s asynchronními NAND flash paměťmi objevit model, který by konkuroval stále se zlevňujícímu Crucialu M4, OCZ Vertex 3, Corsairu Force GT a dalších. Tím už totiž nebyl modrý a drahý Kingston HyperX (nově s dodatkem 5K), jehož cenu podle Kingstonu nešlo snížit právě kvůli onomu 5K.

Původní modrý Kingston HyperX v sobě totiž ukrývá kvalitnější NAND flash čipy s životností 5000 zápisů. Dobře si však pamatujeme, že stejně jako původní Kingston HyperX stála i konkurence OCZ Vertex 3 a Corsair Force GT. Najednou však stejné SSD stojí o více než tisíc korun méně. Podle neověřených a neověřitelných informací, které by ale odpovídaly cenám na trhu se stalo to, že OCZ a Corsair dodávali ze začátku své SSD právě s dražšími NAND flash čipy a následně potichu přešli na čipy s životností 3000 zápisů.

Kingston HyperX 3K – dostupnější cena, vyšší spolehlivost

Jelikož nejde dle popisků na NAND flash čipech (pouzdrech) poznat, o jaký typ s jakou specifikací přepisů se jedná, není možné říci, že to tak opravdu je. Avšak dle konzultací s lidmi přímo od výrobců a vzhledem k cenám na trhu tomu vše napovídá. Výhodou OCZ, Corsair a dalších výrobců je to, že své SSD měly na trhu dříve než přišel Kingston HyperX a v té době se ještě moc neřešilo, jaké NAND flash čipy s jakou výdrží se do SSD dávají.

Kingston však s modrým HyperX přišel jako s modelem, který již má vyřešeny problémy s častými BSOD a také s tím, že jsou osazeny kvalitní 5K NAND flash. Neříkám, že je dobře, že ostatní výrobci začali osazovat „horší“ NAND flash čipy s menší výdrží bez toho, aniž by o tom kdokoli věděl, ale zase jistě nevíme, zda vůbec ze začátku osazovali 5K čipy s delší výdrží a ne rovnou 3K modely.

Kingston HyperX 3K – dostupnější cena, vyšší spolehlivost
Kingston HyperX 3K

Abych předešel nejasnostem a dalším potenciálně zbytečným diskuzím, tak uvedu fakt, že rozdíl mezi 3K a 5K NAND flash čipy je mimo ceny pro výrobce spíše marketingovou záležitostí. Pokud totiž SSD s MLC paměťmi používáme k tomu, k čemu je určené, tedy běžné využití na systém či běžné uživatelské aplikace, tak ani za 10 a ani za 20 let nedosáhneme tří tisíc přepisů některé z buněk. To ostatně dokazuje i tabulka u recenze nového Kingston HyperX 3K na serveru Anandtech. V ní je uvažováno nad tím, že každý den na 100GB SSD zapíšeme 10 GB dat a v tom případě se dosáhne 3000 přepisů za více než osm let.

Jenže 10 GB za den na SSD rozhodně běžně nezapíšeme, protože z disků se obecně z více než 90 procent data jen čtou. Nainstalujeme-li operační systém, aplikaci či hru, nahrajeme ji pouze jednou a data se poté už pouze čtou. Aby se pak neopotřebovávaly stále ty samé buňky, jsou dnešní SSD vybaveny pokročilým wear-levelingem a mají také poměrně velkou náhradní paměť, která v případě potřeby čeká (u řadičů SandForce je částečně zapojována při běhu SSD) na to, že nahradí nefunkční buňky z původního celku.

Jelikož jako v každé recenzi a i v předchozích řádcích používám a budu používat pro někoho možná neznámé pojmy, doporučuji přečíst populárně-naučné články o technologiích SSD, které jsem vytvořil v minulosti, a ve kterých objasňuji srozumitelně názvosloví v oblasti SSD disků.

Technologie a zajímavosti z oblasti SSD disků I

Technologie a zajímavosti z oblasti SSD disků II

Co najdete v dnešní recenzi navíc?

Do dnešního článku přidám zajímavost do všech testů v podobě porovnání 120GB a 240GB modelu Kingstonu HyperX 3K. Ve většině recenzí totiž najdete testy 240GB verze, kterou Kingston úmyslně, a povětšinou stejně jako všichni další výrobci, zasílá recenzentům. Její výsledky jsou totiž vyšší než u menších kapacit, což čtenáři příliš neřeší, ač si právě ty menší verze velmi často kupují, a není lepší marketing než ukázání co nejvyšších výsledků. Proč jsou větší SSD rychlejší než menší se opět dočtete v technologickém článku, na který odkazuji výše.

Kingston HyperX 3K – dostupnější cena, vyšší spolehlivost
Kingston HyperX 5K

Ve všech testech tak uvidíte změřenou 120GB i 240GB verzi a navíc jsem přidal i porovnání s dříve testovaným Kingston HyperX (dnes 5K). Můžete se tak obecně přesvědčit, jaké a kde jsou rozdíly mezi větším a menším SSD z aktuálního portfolia. V minulosti už jsem totiž předvedl rozdíly mezi OCZ Vertex 3 Max IOPS o velikostech 120 a 240 GB, ale v daném případě se jednalo ještě o SSD s 34nm NAND flash čipy, které se od těch aktuálních 25nm lišily v počtech čipů (die) osazených v pouzdře (package). 120GB model Vertexu 3 Max IOPS tak výkonově spíše odpovídal dnešním 240GB SSD. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
36 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 18Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.