Hlavní stránka Hardware Disky /CD /DVD /BR Definitivní průvodce optimalizací diskového prostoru
Definitivní průvodce optimalizací diskového prostoru
autor: Jiří Vašek , publikováno 5.10.2010
Definitivní průvodce optimalizací diskového prostoru

S otázkami, jak nejlépe využít prostor na disku - jak správně rozdělit disk na oddíly, co se stránkovacím souborem, jak na defragmentaci, jak poznat vadný harddisk a dalšími - se setkávám dnes a denně, je proto na čase si na tuto problematiku posvítit jednou provždy. Doufejme, že vám článek pomůže rozlousknout všechny problémy.


Tím úplně nejzákladnějším, co si přinesete domů z obchodu, nebo v novém nenainstalovaném počítači, je prázdný pevný disk. Většina uživatelů bohužel stále netuší, jak se s touto situací poprat, a zoufalé dotazy jsou na našem fóru evergreenem.

Hardwarové základy nebudeme zbytečně rozebírat znovu, odkážu vás na náš starší článek Pevné disky - principy a technologie, ve kterém je detailně vysvětlen princip, na kterém funguje klasický plotnový harddisk; další vhodnou exkurzí do minulosti pak je článek o SSD Intel X25-M, ve kterém naleznete mimo jiné i nástin principů, na kterých jsou založené solid state disky.

S tímto základem se již můžeme pustit do problematiky diskových oddílů. Prázdný nový disk na sobě přirozeně žádné oddíly nemá, předformátované se prodávaly snad leda diskety v počítačovém středověku, harddisků se tato procedura netýkala. Aby bylo možné diskový prostor využít, je třeba na něm vytvořit oddíl (anglicky partition), případně více oddílů, a ty následně zformátovat. Při formátování je v zásadě nutné se rozhodnout, který souborový systém (filesystem) použijete - v roce 2010 je toto rozhodování víceméně irelevantní a vždy je vhodný systém NTFS (předpokládám Windows Vista/7, eventuelně XP/2000); výjimkou jsou pouze speciální případy jako například flashdisky nebo harddisky určené pro stolní přehrávače, které neumějí pracovat s NTFS, zde pak přichází ke slovu starší FAT32.

Definitivní průvodce optimalizací diskového prostoru

Tím je vyřešena první otázka užaslých uživatelů, kteří si připojí do počítače nový disk - ačkoliv jsou přesvědčeni, že připojen je správně, v systému jej nevidí. Ano, není na něm vytvořen oddíl, proto se disk nezobrazuje v souborovém manažeru pod nějakým písmenkem. Procedura vytvoření oddílu je velice jednoduchá - přes systémovou konzoli Správa počítače (dostupná třeba přes pravý klik na Tento počítač, volba Spravovat, položka Správce disků), zde uvidíme prázdný nenaformátovaný disk, a pomocí pravého tlačítka na něm vytvoříme nový oddíl.

Definitivní průvodce optimalizací diskového prostoru

Další otázka může směřovat na výběr filesystému. Proč vlastně NTFS a ne FAT32? Odpověď je velice jednoduchá. NTFS je moderním robustním systémem, je odolný proti narušení například při nečekaném restartu nebo výpadku proudu, podporuje NTFS oprávnění a hlavně soubory větší než 4GB, a je optimalizován pro disky nad 32GB. Nevěřte tedy, když vám někdo vychvaluje FAT32 s tím že je rychlejší, lepší... není to pravda, FAT32 je skutečně jen nouzovým řešením pro případy, kdy NTFS použít nelze. Co se týče velikosti alokační jednotky, doporučuji nechat výchozí.

Třetí otázka zní, jaký typ oddílu vlastně vytvořit - na výběr je primární, rozšířený a logický. Z historického hlediska je to vlastně jednoduché. Primární (primary) oddíl musí být na disku minimálně jeden, přičemž v případě tvorby více oddílů na jednom disku, mohou být primární oddíly až čtyři. V případě nutnosti vytvořit oddílů ještě více, může být na disku jeden rozšířený oddíl (extended), který slouží jako kontejner - v něm pak lze vytvořit libovolné množství logických oddílů (logical). Situace tedy mohou vypadat následovně: 1xPR, 2xPR, 3xPR, 4xPR, 1xPR+1xEX, 2xPR+1xEX, 3xPR+1xEX.

Definitivní průvodce optimalizací diskového prostoru

Poslední otázka zní, jak oddíly spravovat poněkud komfortněji, než pomocí vestavěného nástroje pro správu disků ve Windows. V podstatě totiž lze jen vytvořit oddíl o určité kapacitě, případně jej odstranit. Ve Windows Vista přibyla možnost oddíl zmenšit, toto však funguje dost primitivně, a přestože daný oddíl je skoro prázdný a defragmentovaný, systém nedovolí jej adekvátně zmenšit. V tomto případě pomohou aplikace třetích stran, jako například dříve oblíbený, ale dávno nepodporovaný a potenciálně problémový Partition Magic (nedoporučuji používat na Windows Vista/7, přinejlepším jen na starších Windows), nebo moderní a vhodnější Acronis Disk Director, případně zdarma dostupný GParted. Výhodou těchto aplikací je nesrovnatelně větší komfort a paleta možností - například schopnost spojit oddíly bez ztráty dat.

Definitivní průvodce optimalizací diskového prostoru

Tím bychom měli pokrytou otázku základů tvorby oddílů, a pojďme si trochu více rozebrat problematiku více oddílů na jednom disku. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
121 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 56.5Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.