Hlavní stránka Hardware Grafické karty Sapphire Pulse RX 5600 XT: dobrá karta za dobrou cenu
Sapphire Pulse RX 5600 XT: dobrá karta za dobrou cenu
autor: Adam Vágner , publikováno 21.1.2020
Sapphire Pulse RX 5600 XT: dobrá karta za dobrou cenu

AMD dnes uvádí na trh model, který zaplní velkou mezeru mezi levným Radeonem RX 5500 XT a výkonnými Radeony RX 5700 a RX 5700 XT. Původně cílila proti GeForce GTX 1660 Ti, ale těsně před uvedením dostala pořádnou dávku dopingu, po níž se může měřit i s dražší GeForce RTX 2060.


Pokud jste v posledních dnech aspoň zběžně sledovali zprávy kolem dnes uváděné novinky, asi vám neuniklo, že AMD nejprve ohlásilo parametry karet i jejich ceny na CESu, aby je na poslední chvíli změnilo.

Nový model RX 5600 XT původně mířil do prostoru mezi GTX 1660 Ti a RTX 2060 a AMD ji stavělo proti GeForce GTX 1660 Ti. Podle toho měla RX 5600 XT nastavenou cenu i parametry – takt a limit spotřeby. GTX 1660 Ti by byla pro RX 5600 XT snadný soupeř. Dávalo to smysl, nvidia tento model v podstatě nahradila levnější GTX 1660 Super s jen o málo nižším výkonem a podstatně lepší cenou, což z GTX 1660 Ti udělalo kartu nezajímavou i proti levnější GeForce, ne tak proti novému modelu AMD.

Nvidia to ale nepřešla jen tak, na RX 5600 XT ohlášenou na CESu zareagovala a v předstihu snížila doporučenou cenu GeForce RTX 2060 na 299 dolarů. A spolu s tím zlevnila i vlastní model RTX 2060 Founders Edition.

Na poslední chvíli

A to zase nenechalo chladným AMD. Na poslední chvíli změnilo ohlášené specifikace RX 5600 XT a navýšilo takt karet i limity příkonu, což je odpověď v pravdě velmi nezvyklá. Někdo to prezentuje jako plánovanou strategii a vychytralý plán, jak Nvidii přimět k tomu, aby vyložila karty a následně ji zaskočit, na mě to ale spíš dělá dojem, že si v AMD do poslední chvíle nebyli jistí, jaké parametry by RX 5600 XT měla mít. A Nvidia to slevou RTX 2060 už jen dorazila.

Ještě minulý týden v pondělí totiž AMD prezentovalo před novináři pod embargem Radeon RX 5600 XT jako soupeře pro GTX 1660 Ti a kartu, u které se soustředí na co nejlepší efektivitu a provozní vlastnosti a také jako kartu, která má velký potenciál pro přetaktování. Karty už jsme tehdy měli, čekalo se na ovladače. Ty dorazily o den či dva později bez výstrahy, že by se mělo s testováním počkat, a tak se řada recenzentů pustila do testování... aby následující den dostali od AMD e-mail s updatovaným BIOSem a upozorněním na to, že nový BIOS mění parametry karet i jejich výkon. Nepředpokládám, že by AMD pustilo recenzenty na testování, kdyby už mělo připravené BIOSy s vyššími takty a čekalo se jen na to, co udělá Nvidia – ostatně zatímco testovaná Pulse RX 5600 XT nový BIOS dostala, u některých dalších modelů se na něj teprve čeká.

Další důvod, proč si nemyslet, že šlo o předem naplánovanou akci, je fakt, že karty, které jsou momentálně na skladech v obchodech, mají stále starší BIOS se slabším nastavením a bude až na samotných uživatelích, aby BIOS na kartách sami přehráli, pokud budou chtít dostat výkon, který uvidí v recenzích.

Anandtech k tomu uvádí oficiální vyjádření AMD, podle kterého se v AMD na základě testů uskutečněných ve spolupráci se svými partnery rozhodli k navýšení taktů u nereferenčních karet, aby využili velkých rezerv, které tyto karty v nereferenčním provedení mají.

A to mi dává rozhodně větší smysl než to, že by šlo o předem připravený plán, u kterého se čekalo jen na to, až se Nvidia projeví. Když se totiž podíváte na většinu ohlášených nereferenčních modelů, bude vám jasné, že výrobci nenavrhovali nové karty, ale u svých Radeonů RX 5600 XT použili stejný návrh jako pro výkonnější a žravější Radeony RX 5700. A když na takový základ posadíte úspornější řešení, opravdu není nutné držet se s takty při zemi.

Oficiální parametry

Radeony s architekturou Navi mají ve specifikacích troje takty – base clock, game clock a boost clock. AMD k nim uvádí následující:

  • Base clock (základní takt) typické minimální takty u typické součástky běžící za standardních teplotních a elektrických podmínek, pokud na něm běží extrémní syntentická zátěž jako power virus (Furmark)
  • Game clock (herní takty) minimální očekávaný takt GPU při provozování herních aplikací na typické součástce při standardních teplotních a elektrických podmínek. Game clock není garantovaný nebo nastavený pro GPU ve VBIOSu, jde jenom o vodítko pro hráče, jaké takty by měli očekávat při typické herní zátěži
  • Boost clock (takty s boost) maximální očekávaný takt GPU při nižší zátěži za příznivých tepelných a elektrických podmínek u typické součástky. Odlišnost jednotlivých kusů čipů určuje průběh křivky napětí/frekvence, což má vliv na maximální dosažitelnou frekvenci boost v závislosti na kusu (tzn. některé kusy mohou překročit stanovenou frekvenci). Takt s boost není ve VBIOSu GPU nastavený a není ani garantovaný.

Za standardních podmínek by měly karty mít ve hrách takty na nebo nad hodnotou game clock. Některé referenční karty mohou překročit i takt s boost, protože karty nemají nastavený limit pro maximální takt.

Radeon RX 5600 XT dostal grafický čip s výpočetními jednotkami ve stejné konfiguraci jako dražší a výkonnější Radeon RX 5700, liší se ale použitými takty a především konfigurací paměti.

Připomeneme si nejprve parametry starších Radeonů:

Sapphire Pulse RX 5600 XT: dobrá karta za dobrou cenu

Základní parametry čipu jako počet stream procesorů, rasterizačních a texturovacích jednotek je stejný. Karty s referenčními takty by měly mít herní takt 1375 MHz a takt s boost až 1560 MHz. A nižší je i takt pamětí – efektivní takt je snížený na 12 GHz. Abyste to nemohli napravit přetaktováním, pojistilo se AMD tím, že ořezalo paměťovou sběrnici ze 256 na 192 bitů. Spolu s nižšími takty pamětí tak klesla propustnost pamětí dost výrazně ze 448 na 288 GB/s. Právě nižší propustnost pamětí je to, co dělá největší rozdíl mezi RX 5600 XT a RX 5700. A o čtvrtinu ořezaná sběrnice je něco, co taktováním nedoženete – RX 5700 bude v tomto ohledu vždy ve výhodě.

Některé zprávy pravily, že AMD zvedá takty RX 5600 XT oficiálně, ze specifikací na stránkách AMD se ale zdá, že oficiální parametry se nemění (a tak se mohou objevit i „pomalé“ RX 5600 XT s referenčními takty) a navýšení taktů se bude týkat jen přetaktovaných modelů.

Sapphire Pulse RX 5600 XT

Jako první otestujeme model z řady Pulse od Sapphire, kterou nám poslalo AMD. Po úpravě specifikací má karta s výkonnějším profilem výrazně navýšené takty – herní takt je navýšený z referenčních 1375 na 1615 MHz a takt s boost se zvedl z 1560 na 1750 MHz. A zvedl se i takt pamětí – z referenčních 12 na 14 GHz efektivně.

Sapphire Pulse RX 5600 XT: dobrá karta za dobrou cenu

Pozor na BIOSy!

Kvůli čarování s BIOSy bude dnešní recenze asi ještě zmatenější než obvykle. Už jen pouhá přítomnost duálních BIOSů na kartách dost výrazně zvyšuje časovou náročnost testování, a když k tomu dostanete ještě další dva BIOSy s vyššími takty...

Bylo by nejjednodušší flashnout na kartu rovnou oba nové BIOSy a změřit ji tak, jak by se měla chovat v ideálním případě. Ale to jsem nechtěl udělat ze dvou důvodů – jednak mě zajímalo, jak nový BIOS mění vlastnosti karty, ale hlavně jsem nechtěl úplně zazdít to, jak se karta chovala s původním BIOSem. Nerad totiž testuji karty v jiném stavu, než v jakém si je zákazník odnese z obchodu. A právě ti, kteří se do obchodů vypraví v těchto dnech a pořídí si karty z první vlny (anebo je dostanou v poskládané sestavě), si domů donesou ještě kartu se starším BIOSem. A já nepochybuju o tom, že na většinu z nich už novější BIOS nikdo flashovat nebude.

Ti zdatnější, kteří budou v obraze, pak nové BIOSy najdou na stránkách jednotlivých výrobců.

Největší pozornost budeme věnovat tomu, jak si RX 5600 XT vede proti RTX 2060 a jaký proti ní nabízí výkon. Pro kompletní testy použijeme nový BIOS pro vysoký výkon. Jde o BIOS, který AMD rozesílalo recenzentům.

Zábavné je, že ani ten už není nejnovější – s koncem informačního embarga, kdy se nový BIOS objevil i na stránkách Sapphire, jsem zjistil, že právě zveřejněný BIOS pro vyšší výkon už je v novější verzi než ten, který jsme dostali před víkendem od AMD.

BIOS pro tichý režim se neliší, ale nemám tušení, jaký je rozdíl mezi novinářským a veřejným BIOSem pro výkonnější režim. Udávané takty i limity jsou u obou BIOSů shodné, zkusil jsem se tedy poptat na rozdíl a uvidíme, jestli se něco dozvíme.

Sapphire Pulse RX 5600 XT: dobrá karta za dobrou cenuSapphire Pulse RX 5600 XT: dobrá karta za dobrou cenu

Sapphire Pulse RX 5600 XT: dobrá karta za dobrou cenu

V testech provozních vlastností pak ještě doplníme výsledy karty s původním BIOSem v tichém režimu (přepínač v poloze blíže k záslepce) i v režimu pro vysoký výkon.

Sapphire Pulse RX 5600 XT: dobrá karta za dobrou cenuSapphire Pulse RX 5600 XT: dobrá karta za dobrou cenu

Původní BIOS, vlevo BIOS pro vysoký výkon, vpravo tichý režim

Sapphire Pulse RX 5600 XT: dobrá karta za dobrou cenuSapphire Pulse RX 5600 XT: dobrá karta za dobrou cenu

Původní BIOS, vlevo BIOS pro vysoký výkon, vpravo tichý režim

Sapphire Pulse RX 5600 XT: dobrá karta za dobrou cenuSapphire Pulse RX 5600 XT: dobrá karta za dobrou cenu

Původní BIOS, vlevo BIOS pro vysoký výkon, vpravo tichý režim

Sapphire Pulse RX 5600 XT: dobrá karta za dobrou cenu

Diagnostika vrací nadstandardní množství údajů 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
47 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 19.5Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.