Hlavní stránka Hardware Grafické karty nVidia: Řekneme vám pravdu o ATi CrossFire
nVidia: Řekneme vám pravdu o ATi CrossFire
autor: Souček Jiří , publikováno 21.9.2005
Seznam kapitol
1. nVidia: Řekneme vám pravdu o ATi CrossFire

Koncem května letošního roku uvedla společnost ATi technologii nazvanou CrossFire, konkurenci pro nVidia SLI, která měla podle slov ATi nabídnout zákazníkům více než jen navýšení výkonu v osmdesáti hrách podporovaných konkurencí. Uvedení hardwaru pro CrossFire je naplánováno na druhou polovinu tohoto měsíce, a tak není až takovým překvapením, že krátce před tímto datem vyjádřila nVidia na CrossFire svůj názor.


CrossFire podle ATi

Pro začátek by se hodilo krátké shrnutí, abychom si připomněli, co to vlastně CrossFire (dále CF) je. Jedná se o marketingový název označující spojení více VPU za účelem zvýšení kvality obrazu nebo výkonu ve 3D aplikacích, na kterém ATi původně pracovala se společností Evans & Sutherland od roku 2002 (původně byl systém určen výhradně pro profesionální sféru).

nVidia: Řekneme vám pravdu o ATi CrossFire
ATi Radeon X850XT CrossFire

K vydání CF pro PC-trh se ATi odhodlala, aby odpověděla na konkurenční SLI. Zároveň upozornila, že je zbytečné nabízet SLI na slabších grafických kartách, když jedna hi-endová poskytne vyšší výkon a nižší cenu. Dále pak, že její řešení bude nabízet mnohé výhody, oproti konkurenci - např.:

  • kompatibilitu karet různých výrobců
  • možnost zvýšení kvality obrazu (vhodné např. pro starší hry nebo aplikace limitované výkonem CPU, kde druhé jádro nepřináší výrazný nárůst výkonu)
  • funkčnost ve všech hrách (není třeba specifická podpora pro každý titul)
  • možnost spojení nestejně výkonných karet (v případě potřeby)

nVidia: Řekneme vám pravdu o ATi CrossFire
ATi Radeon X850XT Master

Současné řešení pro generaci X8x0 zakládá na použití dvou grafických karet. Klasické, která je běžně dostupná a CrossFire Master karty, jejíž vydání se rychle blíží. Tyto karty budou komunikovat přes PEG i přes externí kabelovou propojku. Zda bude tento režim zachován i pro následující generaci (R520) zatím není známo, ale s největší pravděpodobností určité změny budou.

Pojďme se ve stručnosti podívat, jaké režimy multiprocesingu současné CrossFire nabízí:

SFR - Split-Frame Rendering / Scissors (nůžky)

nVidia: Řekneme vám pravdu o ATi CrossFire

Obraz je horizontálně rozdělen (v případě CF na přesné poloviny) a první vykresluje jeden čip, druhou druhý čip. Nevýhoda tohoto režimu spočívá v nemožnosti škálování geometrie. Další nedostatek se může projevit v okamžiku, kdy je horní polovina obrazu výrazně náročnější na zpracování, než spodní polovina.

SFR byl původním systémem nVidia SLI, ale jeho podoba byla mírně odlišná - obraz nebyl rozdělen fixně na poloviny, ale dělící hranice byla průběžně posouvána balančním softwarem, který podle náročnosti předchozích snímků odhadoval, která z částí obrazu je více náročná. Tento systém se neukázal jako neschůdnější (balanční software je další zátěží pro systém a v případě nižšího framerate - kdy jsou mezi jednotlivými snímky výraznější rozdíly - rozděloval výpočty ne vždy optimálně). Kvůli nižší efektivitě doplnila nVidia i režim AFR, který CF podporuje také:

AFR - Alternate Frame Rendering

nVidia: Řekneme vám pravdu o ATi CrossFire

AFR je režim, který má ATi patentovaný již od dob Rage Fury MAXX (ta jej z 3D akcelerátorů používala jako první). Tento systém je jednoduchý - jeden grafický čip vykresluje liché snímky, druhý sudé snímky. Výhodou je, že škáluje nejen fillrate, ale i geometrický výkon.

Super-Tiling

nVidia: Řekneme vám pravdu o ATi CrossFire

Specifický režim ATi CF, který byl používán na profesionálních systémech. Spočívá v rozdělení celého obrazu na šachovnici, přičemž "světlá" políčka šachovnice vykresluje jeden čip, "tmavá" druhý (samotná políčka jsou rozdělena mezi jednotlivé pipelines). Nevýhoda - neškáluje geometrii. Výhody: ideální rozdělení zátěže mezi oba čipy, snadno může podporovat více čipů.

Super AA

nVidia: Řekneme vám pravdu o ATi CrossFire

Tento režim byl také používán v profi systémech Evans & Sutherland. Díky programovatelné pozici vzorků FSAA architektury R3xx a vyšší umožňuje, aby každá karta vykreslovala tentýž obraz, ale pozice AA vzorků jsou pro každý čip rozloženy jinak a tudíž po prolnutí obou obrazů dojde k efektivnímu zdvojnásobení účinnosti FSAA. Na obrázku si můžete všimnout, že rozložení vzorků je oproti režimu jedné karty upraveno tak, aby bylo co možná nejlepší a vykrývalo plochu celého pixelu.

CrossFire okem nVidie

Tolik k technologické stránce, teď se pojďme podívat na samotné téma dnešního článku. Na serveru http://www.techpowerup.com/ byly zveřejněny slides od společnosti nVidia, která se rozhodla vyjádřit svůj názor na konkurenční řešení. Pojďme se na ně podívat (místy jsem doplnil překlady některých pasáží - pro lepší orientaci jsem je označil modře) :

nVidia: Řekneme vám pravdu o ATi CrossFire
- strana 1 -

 Pravda o CrossFire

nVidia: Řekneme vám pravdu o ATi CrossFire
- strana 2 -

Už samotný nadpis (ATi pokračuje s "papírovým" vydáváním hardwaru) působí dojmem, jako by ATi byla jedinou firmou, která každý produkt dodává se zpožděním oproti oficiálnímu vydání. Je všeobecně známo, že např. Radeon X800XT-PE nebyl po vydání o nic hůře dostupný, než GeForce 6800 Ultra (nebo dokonce Ultra-Extreme), nebo jak probíhalo vydání GeForce FX 5800 Ultra, po které nebylo měsíce od vydání ani památky a nakonec skončila stejně jako zmíněná Ultra-Extreme...

Je to již déle než čtvrt roku, co ATi vydala CF ("na papíře"). Bude trvat nejméně čtyři měsíce, než si zákazníci budou moci tento produkt koupit. (podle webových stránek ATi slíbila dostupnost CF-karet na polovinu srpna)

Nejdříve se vyjádřím k první části - ATi uvedla CF jako technologii multiprocesingu, ale hardware nikdy oficiálně uveden nebyl (sami se můžete přesvědčit, neexistuje oficiální recenze CF, která by nabízela testy samotného hardwaru). CF dosud bylo uvedena pouze jako technologie (= vysvětlení jakým způsobem funguje a co bude umožňovat). Oficiální uvedení hardwaru se teprve chystá. Tohle nVidia nerozlišila. Ve skutečnosti je mezi tím poměrně velký rozdíl (je běžnou praxí, že představení technologie předchází představení produktu, který ji využívá).

Ať už to nVidia myslela tak nebo onak, měla by si nejprve "zamést" na svém dvorku, protože uvedení GeForce 6800 Ultra SLI bylo obdobnou fraškou - použitých čipů (NV45) bylo vyrobeno 200ks kvůli uvedení SLI + recenzím a skutečná výroba ve velkém se taktéž posunula o několik měsíců.

Co se druhé části týká, má nVidia pravdu. Pokud ATi uvedla, že karty budou v polovině srpna a skutečnost tomu neodpovídá, je to chyba a v současné době to znamená zpoždění o měsíc.

nVidia: Řekneme vám pravdu o ATi CrossFire
- strana 3 -

GeForce 7800GTX SLI nabízí bez diskuze lepší výkon, než X850/X800 v CF

Tvrzení nVidie se zdá být pravdivé, hned vysvětlím, proč jsem použil termín "zdá". Ať se tento fakt zdá být sebe jasnější, není (alespoň z etického hlediska) správné odsuzovat produkt, který ještě není na trhu, který ještě nebyl uveden a který proto  nemůže obhájit své postavení. Přestože by GF7-SLI měla být jednoznačně výkonnější než X850-CF, je teoreticky možné, aby režim CF některým hrám vyhovoval lépe a procentuální nárůst výkonu byl výraznější. Uvidíme.

Ještě mě upoutal jeden detail, který byl přítomný už ve slidech o Kyru II - nVidia u vlastních karet používá plné názvy, kdežto konkurenčním kartám názvy zestručňuje, případně komolí. V oficiálním dokumentu by se to stávat nemělo, ať je vztah ke konkurenci jakkoli vyostřený.

nVidia: Řekneme vám pravdu o ATi CrossFire
- strana 4 -

Čtvrtá stránka se věnuje kvalitě při FSAA. ATi uvádí, že CF nabízí "lepší kvalitu obrazu" (dalo by se přeložit i dokonalou kvalitu obrazu). Zde částečně záleží na výkladu.

Jde především o zmíněný režim CF SuperAA převzatý ze simulátorů E&S. Zvýšení kvality obrazu pomocí multiprocesingu nabídla ATi jako první, nVidia SLI jej původně vůbec nenabízelo a bylo doplněno až jako reakce na CF v ovladačích FW77.76 (= tři čtvrtě roku po oficiálním uvedení SLI). Krom toho GeForce 6 a 7 nenabízejí programovatelné rozložení AA vzorků, takže při SLI-AA není možné změnit jejich rozložení a přizpůsobit ho této situaci, což vede k výsledku, že je sice použito vysoké množství vzorků, ale ty jsou nevhodně uspořádané. Můžete se sami přesvědčit, že v případě SLI-AA jsou vzorky rozmístěny tak, že se nacházejí vždy dva na jedné vertikále, což znamená snížení účinnosti (ve vyhlazení linií blízkých vertikále) o 50%.

Tato účinnost se dá vyjádřit číselně (tzv. Edge-Effective Resolution), kdy se uvádí počet horizontálních a vertikálních linií procházející vzorky. V případě režimu SLI-AA 16x je tedy EER 8x16 (=128), Super AA 12x a 14x umožňuje díky programovatelnosti "plné" EER: 12x12 (=144), což znamená celkově vyšší úroveň vyhlazení a stejnoměrnou účinnost jak horizontálních, tak vertikálních linií. Že je rozložení vzorků důležitější než jejich počet, jsem ilustroval ve článku o Quantum 3D - pokud jste ho nečetli, mohu připomenout typický příklad (rozdíl mezi pozicemi ordered-grid a rotated-grid při čtyřech vzorcích):

Ordered Grid FSAA 4x
(2x zvětšeno)

nVidia: Řekneme vám pravdu o ATi CrossFire

Rotated Grid FSAA 4x
(2x zvětšeno)

nVidia: Řekneme vám pravdu o ATi CrossFire

Za ne zrovna ideální považuje rozložení vzorků na GF6/7 při použití SLI i společnost Quantum 3D, která na zmíněných čipech staví svým zákazníkům profesionální simulátory - ze zmíněných důvodů používá raději vlastní AA-kompozitor.

Poslední poznámka říká, že pouze GeForce 7 nabízí TRAA. To je pravda, ale pokud netrváte na podpoře přímo od výrobce, můžete zkusit např. utilitku DirectX tweaker, která implementuje velmi podobnou funkci pro vyhlazování transparentních textur pro všechny DX9 kompatibilní grafické karty.

nVidia: Řekneme vám pravdu o ATi CrossFire
- strana 5 -

Radeon X850 a X800 CrossFire nepodporují Shader Model 3.0 a HDR

SM3.0 samozřejmě nepodporují, ale HDR ATi nabízí už od Radeonu 9700 (R300).

nVidia: Řekneme vám pravdu o ATi CrossFire
- strana 6 -

  • ATi: CrossFire umožňuje využít obě GPU ve všech aplikacích

  • nVidia: S použitím posledních ovladačů to umožňuje SLI taktéž

A já se ptám: Proč to muselo nVidii - stejně jako SLI AA - trvat tři čtvrtě roku? Je to proto, že nikoho nenapadlo tyto prvky implementovat? Nebo se původní SLI (s podporou oněch 80ti her a bez možnosti zvýšení kvality obrazu) zdálo pánům z nVidie pro obyčejného zákazníka dost dobré? Nebo nVidia celé měsíce řešila problematickou implementaci SLI-AA a shodou okolností se ji povedlo vyřešit zrovna 14 dní po uvedení CF?

nVidia: Řekneme vám pravdu o ATi CrossFire
- strana 7 -

Na této straně nVidia trochu zmatkuje ohledně herních profilů. Tvrzení, které uvádí, ATi přímo na stránkách nemá:

Mýtus: CF nepoužívá herní profily / dokonce sama ATi přiznává, že herní profily používá pro zapnutí AFR.

No, když se nad tím člověk zamyslí, je vlastně vše v pořádku. ATi tvrdí, že profily používá, pravda to taky je, takže není co řešit... skoro:

Původní rozdíl spočíval v tom, že SLI fungovalo pouze v těch hrách, pro které nVidia vytvořila profil v ovladačích (profil obsahoval hlavně informaci o tom, jaký režim multiprocesingu má být pro danou aplikaci použit). Když uživatel spustil hru, pro níž neexistoval profil, SLI akcelerace neběžela. CF má oproti tomu nastavené presety pro několik základních situací (D3D, OpenGL a D3D s kartou s 12pipelines...) a ty by měly fungovat rovnou, automaticky, na jakékoli aplikaci, bez konkrétní podpory (=bez herních profilů). V rámci zvýšení výkonnostního nárůstu CF přidává ještě navíc k tomu herní profily pro aplikace, které dokážou běžet rychleji v jiném CF režimu, než v přednastaveném (obvykle se přepíná na AFR).

nVidia v současné době AFR používá v naprosté většině situací a SFR nechává pouze pro aplikace, které s AFR nejsou schopny fungovat. Na konci stránky proto AFR chválí, ačkoli v době konkurenční Rage Fury MAXX, která ho používala jako první, bylo terčem kritiky a posměšků téže společnosti. Názory se někdy mění.

nVidia: Řekneme vám pravdu o ATi CrossFire
- strana 8 -

Tyto informace udávají, jaké režimy ATi v různých situacích používá, ale tabulka je jednak trošku zastaralá a hlavně není definitivní.

"And, no, the OpenGL SuperTiling thing is not correct - there is a specific issue I have noted, but I've tested another OpenGL title and it works fine" Dave Baumann, Beyond 3D

Podle slov D.Baumanna je vidět, že např. kombinace OpenGL + SuperTiling není úplně nemožná, z čehož lze usuzovat, že by s určitou porcí SW podpory mohly být pro OpenGL výhledově dostupné i jiné režimy, než jen Scissors (SFR) a AFR z profilů.

nVidia: Řekneme vám pravdu o ATi CrossFire
- strana 9 -

ATi tvrdí: CrossFire je flexibilnější
Pravda: Mnoho zákazníků ATi skončí s nestejnými kartami, což přinutí výkonnější z karet fungovat pomaleji a degradovat ji na úroveň levnější.

To je pravda. Když dojde k použití karet s nestejnými takty nebo nestejným počtem pipelines, přizpůsobí se výkonnější karta té slabší. Osobně nejsem toho názoru, že majitele X800PRO bude pálit, že nebudou moci využít CF s plným výkonem X800XT-Master, ale jestli je tu někdo takový, kdo si k X800PRO chystá koupit master-kartu a toto mu vadí, ať se prosím ozve v diskusi. Zatím si myslím, že kdo měl zájem o výkon či kvalitu bez ohledu na peníze (a toužil přitom po CrossFire), šel do X800XT nebo X850XT.

Na druhé straně je tu výhoda, která umožňuje použití karet od různých výrobců, s odlišným BIOSem, jiné revize, což ovšem nVidia nezmiňuje (ostatně není divu, sama to oficiálně nenabízí a zatím s touto možností experimentuje).

nVidia: Řekneme vám pravdu o ATi CrossFire
- strana 10 -

ATi tvrdí: Kompozitor přináší flexibilitu
Pravda: Není pochyb, že se s CrossFire původně nepočítalo

Zde záleží na pojetí celé technologie. Při návrhu PCB se s CF (případně jeho současnou podobou) skutečně nepočítalo. Ovšem grafický čip je pro multiprocesing navržený a nativně jej podporuje (včetně výše jmenovaných režimů spolupráce). Co nepodporuje, je komunikace přes externí rozhraní, se kterou se původně nepočítalo (měla probíhat po sběrnici) a která byla doplněna dodatečně kvůli snížení výkonnostního propadu.

Ale stejně tak bychom mohli hledat mouchy na SLI, které evidentně nepočítalo s SLI-AA.

Partneři ATi budou nuceni vyrábět malé série Master-karet a počítat s náklady na přídavný čip a externí propojku.

V případě nVidia platíte za kompozitor i když vás SLI nezajímá, je totiž součástí každého čipu. Co se propojky týká, u ATi se bude platit za externí propojku, u nVidie za interní propojku. V těchto dvou případech si ATi s nVidií nemají co vyčítat, jeden za 18, druhý bez dvou za 20.

Řešení ATi (kabel) má ještě jeden význam - CF podporuje karty od různých výrobců, kteří mohou mít jinak navržené PCB (=mírně odlišnou pozici konektoru), tudíž je třeba, aby propojka byla do jisté míry flexibilní.

nVidia: Řekneme vám pravdu o ATi CrossFire
- strana 11 -

Minulý týden se objevila zpráva, že CrossFire bude při rozlišení 1600x1200 limitováno nepříjemně nízkou obnovovací frekvencí 60Hz. Tato domněnka (na které určitá porce pravdy bude), vychází z faktu, že současné karty (ze kterých bude přenášen obraz na master-kartu) používají TMDS reciever (přijímač), jenž při 1600*1200 vyšší obnovovací frekvenci nezvládá. Tento reciever musel být použit kvůli kompatibilitě s TMDS převodníkem použitým na původních (slave) kartách.

Je jasné, že omezení budou, ale stále není jisté, v jakých případech, nebo zda nepůjde jen o záležitost iniciálních ovladačů. Hned vysvětlím proč.

nVidia: Řekneme vám pravdu o ATi CrossFire

Zde máme fotku CF master (převzato a upraveno z http://www.hardware.fr). Čtvercový čip s nožičkama je onen zmiňovaný TMDS reciever, vpravo od něj je kompozitor, který skládá obrazy z obou karet do finální podoby, nad ním je malý čtvercový RAMDAC, který převádí obraz do analogové podoby pro CRT monitor; pokud je použit LCD panel, převezme iniciativu TMDS transmitter (obdélníček). Nyní nastává otázka, zda by při použití CRT monitoru nemohl RAMDAC použít vyšší obnovovací frekvenci. Odpověď je ano, ale zatím zůstává nezodpovězená otázka, zda je "pevně" připojen ke kompozitoru a pouze převádí dodaný signál (čímž by musel s největší pravděpodobností kopírovat jeho obnovovací frekvenci = 60Hz), nebo je připojen na nějaký buffer (paměť, bylo by třeba cca 24MB), díky němuž by mohl být nezávislý na recieveru a kompozitoru.

Druhým bodem jsou samotné režimy CrossFire. Při SuperTiling a SuperAA není obraz přenášen externě, ale používá se PEG sběrnice* a jako kompozitor funguje samotné grafické jádro (jak jsem zmiňoval, pro tyto dva režimy bylo navrženo). To znamená, že obraz v tomto případě přes reciever nejde a není tudíž omezen 60Hz obnovovací frekvencí (SuperTiling, SuperAA).

*přenos přes sběrnici byl používaný už v první verzi ovladačů pro CF, není sice jisté, zda se tato situace nezměnila, ale zatím tomu nic nenasvědčuje

Jestli této možnosti ATi využije, zbývá nám AFR a SFR... SFR by jedno řešení mělo, otázkou je, jestli je po hardwarové stránce možné:

nVidia: Řekneme vám pravdu o ATi CrossFire

Na obrázku jsem se pokusil znázornit zmíněnou situaci - rozlišení 1600*1200 při SFR, kdy jedna z karet vykresluje horní polovinu obrazu (žlutá) a druhá spodní polovinu (modrá). Celkové rozlišení obrazu je sice 1600*1200, ale ze slave-karty se na master-kartu teoreticky přenáší jen obraz o polovičním rozlišení (1600*600), který by neměl být obnovovací frekvencí limitován (jde zhruba o stejnou plochu, jako při 1152*864). To by bylo fajn, ale záleží na dvou faktorech - zda ve skutečnosti není přenášen obraz v plném rozlišení (1600*1200) tak, že jedna polovina obraz obsahuje vykreslenou scénu a druhá je vyplněna jednolitou barvou. A zda je část obrazu pocházející z master karty předána rovnou kompozitoru, aniž by měla cokoli společného s recieverem. Na zodpovězení těchto otázek si budeme ještě muset počkat.

Poslední zůstává AFR. Je-li při tomto režimu obraz přenášen externě (přes reciever), je limitace při 1600*1200@60Hz prakticky jistá a nedá se s tím nic dělat.

nVidia: Řekneme vám pravdu o ATi CrossFire
- strana 12 -

Opět se můžeme vrátit k předchozí kapitole - pokud režimy SuperTiling a SuperAA zůstanou v původní podobě, nebude pro ně vyšší rozlišení znamenat problém. U SFR určitá jiskra naděje je a situace s AFR zatím vypadá nejhůř.

Doplnění: Podle posledních informací se problém s 60Hz limitací 1600*1200 bude týkat pouze generace X8x0. R520 podle nových informací serveru Beyond 3D obsahuje R520 dva duální (dual-link) integrované TMDS převodníky podporující až 2048x1536 @ 85Hz:

"X800 and X850 only integrated a single link TMDS transmitter, hence a display limitation of 1600x1200 @ 60Hz; with all of the next generation graphics chips guaranteed to support two dual link TMDS transmitters if the next generation Crossfire uses the same master/slave with compositor system then just using one of the TMDS transmitters should mean the maximum resolution of the slave image could go up to 2048x1536 @ 85Hz and ATI only need include a dual link DVI on the master card and these higher resolutions could be achieved with Crossfire." 

zdroj: Dave Baumann, ATI Avivo Technology Preview, 20.9.2005

nVidia: Řekneme vám pravdu o ATi CrossFire
- strana 13 -

nVidia: Řekneme vám pravdu o ATi CrossFire
- strana 14 -

Problém ohledně výkonu USB2.0 southbridge ATi byl aktuální v prosinci minulého roku. Všechny zmíněné linky nakonec vedou k jedné recenzi z The Tech Report:

nVidia: Řekneme vám pravdu o ATi CrossFire
- strana 15 -

Že původní revize south-bridge obsahovala chybu, díky níž USB2.0 fungovalo pomaleji, je dobře známá informace. ATi si byla tohoto nedostatku vědoma a v dalších revizích měl být odstraněn. Krom toho ATi nabídla alternativu - southbridge ULi.

Na zmíněnou recenzi se doporučuji podívat (zde), krom testů USB nedopadá SB450 vůbec katastroficky, určitě ne tak, jak je vykreslován v této prezentaci zakládající na (opět) tři čtvrtě roku starých informacích (začátek prosince 2004).

nVidia: Řekneme vám pravdu o ATi CrossFire
- strana 16 -

nVidia: Řekneme vám pravdu o ATi CrossFire
- strana 17 -

U těchto testů není uveden zdroj, zřejmě jde o výsledky interních testů nVidie. Nejde o nezávislé testy, nevím o jediné recenzi, která by poukazovala na něco podobného (samozřejmě se můžete vyjádřit diskuzi), nemohu se k tomu vyjádřit.

nVidia: Řekneme vám pravdu o ATi CrossFire
- strana 18 -

Zde se nabízí odpověď sama:

nVidia: Řekneme vám pravdu o ATi CrossFire
kliknutím zvětšíte
- zdroj: http://www.pcpop.com/ -

Žádné řešení není bezchybné a každý produkt má své výhody i nevýhody. Někdo preferuje gigabitový ethernet, někdo dává přednost bohatší multimediální výbavě.

V tabulce nF4 SLI je ještě zmíněna "two full bandwidth x16 PCI-E slots". Tuto vymoženost ovšem podporuje pouze nejnovější verze čipsetu NF4 SLI X16, která byla uvedena začátkem srpna, ale v době psaní tohoto článku není o nic dostupnější, než ATi CrossFire. Stručně řečeno: "naše nedostupné řešení je lepší než konkurenční nedostupné řešení"...

Závěr

nVidia: Řekneme vám pravdu o ATi CrossFire
- strana 19 -

Na konec se hodí otázka - proč má nVidia potřebu tyto prezentace vydávat? Kdyby CrossFire mělo být takový propadák, jak nVidia naznačuje, znemožnilo by se velice rychle samo i bez její asistence. A vzhledem k tomu, že i negativní reklama je reklamou, nemusí mít slides takový dopad, jaký jejich tvůrci očekávali.

Při vzpomínce na předchozí dokumenty tohoto typu (obzvlášť Kyro II a Radeon X800XT) nemám pocit, že šlo o propadáky - obě řešení byla na svoji dobu poměrně úspěšná a ani jedno nečekala budoucnost, kterou marketingové oddělení nVidie vidělo ve své křišťálové kouli.

nVidia: Řekneme vám pravdu o ATi CrossFire 

V současné době je jisté jen jedno: ATi to nebude mít jednoduché. Během následujících týdnů bude uveden HW CrossFire a ani ne deset dnů nato se pravděpodobně setkáme s novou řadou produktů R5x0. ATi nezbyde nic jiného, než aby kvalitou vlastních produktů vyvrátila tuto hanlivou prezentaci CrossFire, stejně jako lživou "recenzi" R520 serveru Hardware analysis. Nyní nezbývá než čekat, zda se to ATi povede.

V článku byly použity obrázky z následujících zdrojů:

http://www.hothardware.com/
http://www.anandtech.com/
http://www.hardware.fr 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
21.9.2005 06:50:09   81.19.4.xxx 193169
Co na to říci. Teď už můžeme jen očekávat podobně pitomou reakci od ATI a bude vymalováno - mediální WAR začíná. Už jsem to psal jinde, celé podělané SLI and CW řešení je v podstatě jen zbytečná třešnička na dortu pro pár vyvolených. Měnit skoro celý kompl za šílený peníze (nákup boardu a dvou Hi-End karet) kdy do půl roku bude na trhu výkonnější a levnější jednokartové řešení mi připadá jako naprostá ztráta rozumné soudnosti a mrhání času pro vývoj kravin. ATI do toho nikdy neměla chodit a vloženou energii do CW měla vložit do nových GPU. Z jakého důvodu se nechala zlákat na tu pitomou a zbytečnou cestu je mi záhadou.
21.9.2005 10:56:37   193.110.187.xxx 56462
To co si mysli nvidia o sede fuj nvidia
21.9.2005 07:36:43   82.113.63.xxx 126121
Tak vadí mě jedna věc a tou jest, že poslední dobou váš web podporuje procesory AMD a karty od ATi a brání je zuby nechty před ostatními, uživatelé si tohle mohou dovolit, ale recenzent zajisté ne, možná jednou a pak má letět...
A tady ač se to nezdá je velice podporovaná firma ATi... Jelikož celkově se na netu z reality o CF ví celkem houby a jsou to jen mědiální kecy ATi, které poslední dobu čím dál víc padají a ukazují se v nich celkem nepravdy... Zajímavé je, že plno věcí které ATi neustále jen slibuje od ní Nvidia "okopírovala" a jí fungují... V tomto má přínost CF už ted jinak by se k tomu Nvidia asi neodhodlala...

CElkově si myslím, že CF i SLI je řešení celkem nahouby a mohou si ho koupit jen blázni či nadšenci s pěkně naditou šrajtoflí (i když ted při snížení cen se dá 6800GT kopit za přijatelnější cenu)...

PS: Nejsem fanda ani ATi ani Nvidie, měl jsem dost karet od obou a jeli celkem v poho, jen se snažím fandit té značce co je na to "hůře" a poslední dobou je to ATi..
21.9.2005 07:50:09   193.179.40.xxx 16469
že web podporuje AMD mi moc nevadí, sám mám A64 3000+ Venice a za podobnou cenu bych takový výkon a možnosti od intelu nesehnal.
U graf. karet mě zaráží v poslední době stálé omlouvání ATI..omlouval snad někdo GF FX když stále nebyla a ATI válelo se svou R9700..? CF je jen logické vyustění jasných faktů..ATI v současné době nemá na nVidii v souboji 1karta vs. 1karta a když tu nějakou dobu je SLI tak je snad jeasné že ATI nějak reaguje. Bohužel "stále" na papíře! Sám toto řešení nezatracuji, ale už jen zmínka o kombinaci dvou nestejně výkonnych karet kdy jedna brzdí druhou mi přijde trochu blbé..
21.9.2005 08:05:44   82.113.63.xxx 97122
No já vidím docela problém i v těch procesorech sám mám P4 NW a o upgradu nějak nepřemejšlím, není to potřeba...

Mě osobně to preferování dost vadí a to jak u Grafik tak u Procíků (u grafik méně jelikož jsem tak nastejno spokojen s oběma firmami, u procesorů to neplatí jelikož ať jsem měl jakoejkoliv procesor od AMD (K6,K7) tak to byl pěknej nestabilní sajrajt (a poslední dobou kdykoliv mi nějaký známí zavolá, že má problémy s compem tak je to z 80% díky procíku od AMD možnáu to špatné kusy XPčkovejch Atlonů, ale na můj vkus jich je moc), proto jsem přešel k Intelu kde jsem spokojen sice už rok přemejšlím o upgradu na 64bit (tedy to bylo AMD), ale není to tak potřeba a špatná zkušenost je špatná zkušenost...

PS: Ještě jednou, já si tohle mohu dovolit říci, jelikož je to jen můj vlastní názor, ale recenzent nikdy, maximálně jako dovětek na konci článku...
21.9.2005 09:13:40   82.113.54.xxx 11293
A to je právě ono. Tenhle článek není recenze. A už tak se k němu stavím. Předně je třeba si uvědomit, že ATi prezentace podobného typu nevydává, kdežto u nVidie jsou pomluvy ještě nevydaných produktů tradicí. Ať se to někomu líbí nebo ne, je to tak a podle toho k tomu přistupuju. Nebudu obhajovat dokument, který ze 2/3 staví na neaktuálních, nepravdivých a nepodložených informacích.

Pokud si ale myslíš, že jsem napsal něco nepravdivého, klidně mě na to upozorni :-)

A co se "nadržování" týká - už jsme to tu rozebírali mockrát. AMD má v současné době bez diskuze lepší poměr cena/výkon a může toho nabídnout víc. A ATi/nVidia? V recenzi, kde vyšla jako nejvýhodnější 7800GT jsme byli nařčeni z nadržování nVidii, v článku, kde vyhrála X800GT, zase z propagace ATi. Jsme si vědomi toho, že někdo inklinuje k ATi, nekdo k nVidii ale nebudeme kvůli tomu v každé recenzi alibisticky tvrdit, že jsou na tom obě řešení stejně a je jedno, které si zákazník vybere.
21.9.2005 10:54:56   82.113.63.xxx 8087
1. Neříkám, že říkáš zcela nepravdu, ale úplná pravda to taky není. Přeci jenom je trochu něco jiného, když řeknu: "Anička včera skákala přes kaluže a přišla domů celá zablácená." nebo "Anička včera skákala přes kaluže, Pert ji strčil a ona do jedne spadla a přišla domů celá zablácená". Oboje tvrzení jsou vlastně pravda, ale každé vyzní dost jinak...
To, že ATi něco podobného nevydává není pravda. Ale pravdou je, že to Nvidia dělá velice ráda a často. Ale na druhou stranu ATi teď prasí s marketignem a vypouští fámy, které nejsou pravda a tím se snaží zastavit odliv jejích zákazníků k Nvidii (Tohle je jedna z mála věcí ve které má Hulanátor pravdu). Každej tedy má něco teď je na každém, aby si v hlavě přebral co je větší prasárna a podle toho se zachoval...

2. Je zajímavé, že konkurenční weby s touto tématikou nemají tolik potíží co máte vy, možná je to čtenáři, ale minimálně 50% vašich čtenářů čte i tyto weby. Spíš bych to viděl na kvalitě redaktorů a hlavně šéfredaktora. Zajímavé, že když na PCT byl minulý šéfredaktor tak to bylo ok ted jen na SH a tam to je ok a tady ne...

3. Vůbec nejde kdo má momentálně lepší řešení, vám jde o to ho adekvátně zhodnotit tedy používat hůrné typy testů a né jen hry a 3Dmarky co vy děláte a potom zhodnotit jak dopadl jednotlivý procesor max. doporučit, ale ne celou dobu recenze cpát čtenáři to hlavy tohle je lepší a kokej v tomhle je taky lepší atd. Dnes nikdo nepochybuje, že AMD má momentálně v obyč. stolních procesorech navrch, ale to se může změnit (když se zamyslím, že AMD vlastně pohrabovalo asi 10 let tak to, že má ted tak rok trochu nevrch mě nějak nevytrhne.

4. Ano tento článek není recenze a já jsem špatně ve svém příspěvku napsal, že míním recenzy a chtěl jsem napsat článek, moje chyba. Ale rozhodně nesedí nadpis. Představoval bych si něco jako: nVidia tvrdí Řekneme vám pravdu o ATi CrossFire, aneb co je na tom pravdy? Kometuje redaktor co má rád ATi. Kdyby byl v takovémto smyslu tak bych k němu přistupoval jinak...
21.9.2005 11:09:36   194.108.132.xxx 9768
Add2) Ostatni weby nemaji problemy s flamy v oblasti 3dkaret, protoze nic (zcela nic krom OC a baleni) nerozebiraji. Muzes si stokrat rikat, ze by bylo lepsi jet s nima na jejich koleji, ale ja Ti rikam, ze pokud je neco spatne (od filtrace textur po nekale marketingove praktiky), tak se na to proste poukazovat musi. Nebo by bylo lepsi, kdyby se vsichni recenzenti tvarili, ze vse je v nejlepsim poradku? My tady jsme od toho, abychom poukazovali na nedostatky a vyzdvihovali klady. Vsechny nase clanky jsou podlozeny fakty:-)
21.9.2005 11:44:52   82.113.63.xxx 6271
No vy taky toho nerozebírate více jen u vás to reozebíraj lidi, kterí maj doma určité stroje a určité značky a ty pak povětšinou preferují do svých recenzí...

Ano na takovéto praktiky by se poukazovat mělo, ale jde to dělat elegantnějším způsobem ted jsem si dal tu práci a v rychlosti jsem prolétl většinu posledních článků a výsledek? Měli by jste zaměstnat Hulána a trochu ho zkrotit, aby psal o nepřátelství k ATi Intelu jen na 80% a přesně by zapadl, jen na druhou stranu barikády a váš web by měl zástupce na obouch stranách... (je to sicel lehku nadnesené, ale pravda).

PS: Ted jak o tom přemýšlím tak někdy před rokem až rokem a půl stálo vaše forum celkem zahov.., ale články byli moc dobré a ted se to otočilo...
21.9.2005 17:37:56   194.149.102.xxx 6457
Nevšim sem si že by se na PCT nadržovalo nVidii nebo ATi, testy jsou většinou objektivní a dopadnou tak jak dopadnou, a recenzent prostě napíše to co zjistí. Bohužel, ne vždy je pravda shodná s názorem nějakého prudiče, který si pak přijde stěžovat že nadržujeme jedný či druhý straně.

A nadržování AMD, to se tu myslim řešilo už mockrát... stačí se podívat do staršíh diskuzí.
21.9.2005 18:56:11   82.113.63.xxx 5561
Ale ano dost lidí si toho všímá... Jinak já neříkám, že podvádějí v testech a udávaj jiné výsledky to jsem neřekl, jen říkám, že ty testy nejsou zcela komplxní, ale je pravdou, že to se špatně dělá takže to ani moc nevyžaduji, ale chtěl bych, aby recenzent se zdržel svých výlevů a preferencí jedné značky (jak jsem řekl, zvlášť u grafik je mi to zcela jedno kdo vyhraje) a udělal pořádnej článek za který je placen... To je můj názor nikdo ho nemusí respektovat ale...
21.9.2005 19:59:05   82.113.54.xxx 7557
Víš co? Tak napiš do redakce, prokaž, že máš dostatečné znalosti a zkušenosti na to, abys tuhle práci mohl dělat, a pak připrav recenzi tak, jak by podle tebe měla vypadat. Pak ti do diskuze napíše 10 lidí, že ten článek není nestranný, objektivní, co všechno jim tam chybí, co je tam špatně, jak by to napsali 100x líp, a pak měj ještě chuť psát další článek, pod kterým se objeví opět těch deset "chytráků", který budou znovu a znovu rejt a pak zas další článek... Uvidíme, jak dlouho tě to bude bavit. Na kritizování je každej dost chytrej a podle diskuzí máme v Čechách kvanta kvalitních nestranných odborníků na hardware, kteří by dokázali psát dokonalé články. Ovšem realita je taková, že ohledně kvalitních autorů poptávka mnohonásobně převyšuje nabídku. Na čemž je nádherně vidět, že chvástat se umí každej debil, ale lidí, kteří něco v tomhle oboru dokázali by se dali spočítat na prstech jedný ruky. Chtěl jsi objektivní názor, tady ho máš.
22.9.2005 10:18:06   82.113.63.xxx 5660
Víš já bych něco takového dělat nechtěl jelikož jsem dostatečně uvědomělí, že bych nebyl zcela nestraný. Proto i když by mě takováhle práce docela bavila tak bych ji nedělal jelikož bych prostě nebyl dostatečně nestraný (jak už jsem řekl) a tekto by se měl dle mého rozhodnou každej redaktor, zda psát kvalitní články či jen zdánlivě kvalitní...

PS: Nejde mi o to nadávat autorovi jde mi o to, aby uznal že je tento článek jednostranný toť vše...
21.9.2005 11:26:59   194.108.132.xxx 6660
Btw. za minuleho sefredaktora PCT nevidel jediny Vmod ci vodni chlazeni, coz se ted snazime zplepsovat:-).

Pokud se tyka diskuzi, tak je opravdovy problem, ktery jde velmi tezko odstranit. Je to proste jen o rozumove kvalite prispivajicich. 99% z prispevku totiz neresi dane tema, ale je to pouze snaha se za kazdou cenu vyjadrit... i kdyz vlastne dany prispevovatel nema ve skutecnosti co vyjadrovat.
21.9.2005 11:36:38   82.113.63.xxx 5884
Och jů z toho celej teču vy jste vydali 1 Vmod a článeček o chlazení, tak to je super, opravdu nikde jsem takové věnování tématu neviděl!

HM teď konec ironie, je sice pěkné, že se hodně zlehka vracíte k tématu podle kterého se tento web jmenuje, ale to že kvalita většiny článků šla o několik řádů dolů to nespraví...
21.9.2005 11:38:45   194.108.132.xxx 5756
Opravdu?A podle ceho tak soudis?:-)Zkus se vyjadrovat slusneji nez "celej teču", at se daji Tve nazory brat trochu vazne.
21.9.2005 11:42:47   194.108.132.xxx 6057
Add "1 Vmod"...zrovna v patek vyjde dalsi clanecek:-). Doufam, ze Te potesi:-).
21.9.2005 11:47:39   82.113.63.xxx 5462
Ach druhej článek, už roztejkám...

No je sice pěkné, že jste zareagovali na to co si přáli čtenáři, ale těch žádostí bylo mnohem více a dva článečky jsou opravdu nic... Zkus si vzít pár tak rok starejch článků a porovnávej povětšinou jsou napsané mnohem kvalitnějšími autory...
21.9.2005 11:53:54   194.108.132.xxx 2830
Ok tak . ...stejne nemas zadne argumenty:-)
21.9.2005 11:58:26   82.113.54.xxx 6054
Pokud ti jde o grafický karty, tak ty jsem před rokem dělal taky já, takže nevím, na co narážíš :-)
21.9.2005 12:08:15   82.113.63.xxx 5556
No, ano dělal jsi je i ty, ale až na dvě vyjímky si celu dobu psal jen o ATi a některé z nich pěkně sklouzávaj kam nemaj, některé jsou pěkně napsané jako tvůj seriál o společnostech, ale tenhle je naprostej brak...
21.9.2005 12:27:30   82.113.54.xxx 5654
Až na dvě výjimky jsem psal o ATi? To snad nemyslíš vážně :-) Všechny články o technologiích i recenze, byly vždy věnovány jak ATi, tak nVidii.
Pokud máš na mysli recenze hardwaru vydané v roce 2005, tak na těch jsem pouze spolupracoval a přechodem na nový redakční systém došlo k odmazání jmen ostatních autorů. Stejně tak u cca 2 článků z roku 2004.
21.9.2005 12:22:54   81.19.4.xxx 6258
Já taky ne. Nic ve zlém, ale Wiruss se kupodivu zcela zřetelně drží svého jména. Všechno, co napsal, jsou jen nesmysly, vůbec nepochopil uvedený článek což mi připadne dost podivné, je jasný a zřetelný jako bílé víno. Hry se slovíčky může doporučovat jen diletant a jsem rád, že autor uvedené nařčení jen háže sklidem za hlavu. Protěžování ATI mi připadá jako úplné pomatení smyslů, jako ATIńák mám totiž spíš opačný pocit, všude samá NVidia - ale že bych kvůli tomu prudil jako blbec, to mě ještě nenapadlo. Pro Wirusse mám jen tolik, ukázal kterak ze sebe udělat pitomce. V obalsti IT dokáže sledovat jen konkrétní stav vrcholu dané problematiky bez toho, aby cokoli tušil o tom, co je pod hladinou (viz jeho narážky na "náhodný" "jednoletý" uspěch AMD) ..... ZŮSTAŃTE V KLIDU PÁNI REDAKTOŘI A JEN TAK DÁL. Úroveň PCT v žádném případě neklesá ! To byl jen obyčejný VIRUS :-))
21.9.2005 12:03:49   194.108.132.xxx 6055
Prosimte, neklikej si tolik souhlasne na sve prispevky..prece jen ta jedina IP 15krat zasebou je lol. Pockej jak se na tve vyroky zatvari ostatni a nevytvarej si svou realitu:-)
21.9.2005 12:10:18   82.113.63.xxx 5764
Ja si nevytvářím svojí realitu každej si po přečtení příspěvku sám vezme jestli je to pravda, či není...

A Klikat si budu dokud to neopravíte, jelikož se mě líbí jak jsou příspěvky červené, když se podíváš klikám i na blábol, aby se to v tom červeném udrželo... (možná řekneš, že si malé dítě hraje a máš částečne pravdu jelikož v každém z nás je ;o) )
21.9.2005 11:43:52   193.85.242.xxx 63111
ATI přece pomlouvá mnohem více. Jak jinak lze chápat situaci, kdy NVIDIA uvede skvělé SLI, ale ATI začně blábolit, že bude mít CrossFire, a bude to lepší. V reálu to je horší technologie, a ani se nedá koupit. Proč to ATI dělá? Tímto svinským marketingem chce zastavit nástup NVIDIE a přechod lidí k lepšímu.

Stejně je na tom s pomlouvou 7800GTX, hned jak byla uvedena, objevila se spekulace, že R520 bude mít 32 pipelines. Opět svinské ATI bojuje nikoliv produktem, ale hubou, aby lidé nepřecházeli masově k NVIDII.

ATI je prostě dnes v prdeli, a stejně se najde řada lidí, kteří je obhajují. Proč?
21.9.2005 11:49:46   194.108.132.xxx 6259
Radku, myslis, ze GF7800GTX je pomlouvana?Ja ne. Je to velmi dobra karta (sam ji pouzivam, a proto take znam jeji nedostatky - AF, MSAA), ale ma take par much (opet - muzeme se tvarit, ze se nic nedeje:-)). Uvidime, jak na tom bude ATi s R5xx. Pokud se ovsem vyda cestou nVidie, tak se obe spolecnosti budou vzdalovat od hranic korektniho obrazu a jeste pripustnych optimalizaci, a to neni vubec dobre. Optimalizace/=horsi kvalita obrazu s vyssim FPS...na toto je potreba upozornovat a neprechazet to tim, ze se v podstate nic nedeje, nebot se za par let dostaneme do skutecnych problemu.

SLI vs. CrossFire...ano zatim je pouzitelne a na pultech pouze SLI, coz prece neni duvod pomlouvat novy produkt jine firmy. Nebo se myslim?
21.9.2005 12:06:23   193.85.242.xxx 5875
ATI přece SLI pomlouvá, ale poněkud jinak. Když papírově vydala SLI, blábolila o tom, jak to je lepší technologie než SLI, že prý má vyšší efektivitu, nepotřebuje propojku, nemusí mít stejné karty. Všechno je to lež. Crossfire propojku potřebuje, a dokonce manutí externí, karty pro AFR stejné být musí (respektive se bere ta nejslabší karta), atd. Tímto POMLOUVÁNÍM ATI dosáhla toho, že lidé čekají a nekupují si SLI od NVIDIE, které funguje a je lepší.

Stejně tak fáma s 32 pipelines u R520, lidé opět čekají a nejdou do NVIDIE, i když je zjevně lepší.

Jsem rád, že se NVIDIA tomuto svinskému marketingu ATI brání.

PS: dnes večer budu mít 2x7800GTX, tak uvidíme, jak je na tom kvalita obrazu :-)
21.9.2005 12:19:16   82.113.54.xxx 6255
Radku, ATi nikdy neprohlásila ani nenaznačila, že by R520 měla mít 24 nebo 32 pipelines, stejně jako že CrossFire nebude používat propojovací kabel. To byly domněnky lidí z diskuzních fór, které se rychle rozšířily (obvykle díky iniciativě bulvárního inquireru).
21.9.2005 12:07:10   193.85.242.xxx 5259
Když papírově vydala VrossFire*
21.9.2005 12:57:26   81.19.4.xxx 5756
" ...ATI přece pomlouvá mnohem více. Jak jinak lze chápat situaci, kdy NVIDIA uvede skvělé SLI, ale ATI začně blábolit, že bude mít CrossFire, a bude to lepší...." To jsou prostě perly, vytesat do kamene a podepsat :-)))) Přímo VZOR, jak má vypadat pravda ve stylu SQELÉ SLI a "blábolení" ATI .... já fakt už nemůžu, kluci to je síla tenhle člověk .... znáte ho někdo osobně ...? Já bych se na něj zajel podívat. Vážně. Podle HULÁNA je informace ATI o vydání CrossFire a popsání jejich technologických vlastností POMLOUVÁNÍ NVIDIE .....! To jsou dneska věci ....
21.9.2005 13:40:13   212.80.64.xxx 5856
Taky nemusíš zcela nesmyslně urážet ostatní, ať píšou cokoli...
21.9.2005 15:55:40   81.19.4.xxx 5554
Nemusím, ale .... můžu. Bohudík.
22.9.2005 11:30:25   217.119.114.xxx 5753
On narážel na absolutní neschopnost sebareflexe toho FART-a.
Buďto je to troll, anebo naprostý dement, kterému to prostě nedochází. A AlienCZ mu jen nastavil zrcadlo v podobném stylu.
22.9.2005 06:30:24   193.179.148.xxx 5657
Jestli těch 80% poruch AMD nebude tím, že procesor od Intelu dnes nemá skoro nikdo. Ale já dělám do počítačů přes 20 let, a na vadný procesor jsem ještě nenarazil. Howgh.
22.9.2005 10:26:44   82.113.63.xxx 5758
No ono jde o to, že moji známí jsou vyrovnaní v tom kdo má jaký procesor a od jaké značky... Už to řeklo mnoho lidí v dřívějších diskuzích... Pokud chtějí, aby nemuseli každou chvíli jezdit k lidem co si od nich koupili comp tak tam strčí Intel.

Já to osobně taky dělám pokud ten člověk chce počítač na práci a ne na hry tak tam hodím prostě intel na intelu a měl jsem jeden jediný problém narozdíl od AMD. Hold AMD je neustále z velké části spíše pro nadšence, kterým nevadí se v PC hrabat a tím předejít mnoha potížím, ale člověk co copu nerozumí tomu bych prostě doporučil Intel i za případnou cenu vyšších nákladů a nižší rychlosti...
22.9.2005 16:33:23   217.196.212.xxx 5558
Mno wiruss přeber si to v hlavě, seš opravdu super odborník na PC..(to mu se říká ironie, kdybys nevěděl)... jo mimochodem většina mých přátel má AMD a nikdy neměli problemy s nestabilitou a podobnými věcmi co tady kydáš na AMD!, jo je to tím, že sebelepší Hardware v rukou blbce je na nic...
22.9.2005 11:15:09   217.119.114.xxx 5553
Kecáš nesmysly. Kladeš rovnítko medzi stabilitou počítačů s procesory od AMD a samotnými procesory od AMD. A přitom spousta, (dovolil bych si tvrdit, že většina) problémů byla způsobena čipovými sadami a jejich kvalitou. To nemá s procesory od AMD nic společného. Je to tudíž pouhý flame.
A AMD K8 je přece již jiná mikroarchitektura, nevím, co tím chceš říct. Bylo by to na delší diskusi. Ale Intel také již dávno není to, co byl v dobách mikroarchitektury P6.
21.9.2005 12:18:12   213.194.242.xxx 2224
Hm.....blbe?...tak si vem situaci mas v PC dejme tomu X800XL ale chces vyssi vykon tak si dokoupis naky R520 a mas ho.....az ti zas prestane stacit tak si misto X800XL koupis R580 atd to znasmena ze vykon se ti zvysis a ty do toho nemusis rvvat prachy za dve karty...a pokud nechces tratit na vykonu tak XL vyhodis a das tam rovnou dve R520 ale tohle je jista flexibilita kterou SLI zatim vubec nema!
21.9.2005 12:31:09   81.19.4.xxx 5656
Přesně tak, ATI rozhodně nelhala, jak tu TVRDÍ VŮL HULÁN (pak se divíme, že je rozšířená zpousta nesmyslů na forech) když tvrdila, že CrossFire nemusí používat shodné karty, jako SLI. NVidii to vyloženě škodí a tak plive hovadiny. Je to přesně jak píšeš, výhode v postupném upgradu nestejných karet je rozhodně efektivnější, než povinnost kupovat vždy stejnou dvojici. Kdo to nepochopil, je blbec jako vrata. Dál nevidím problém v tom, že nějaká firma přijde s nějakým nápadem dřív, má ho na trhu a jiná se k tomu vyjádří v tom, že připravuje něco podobného s trochu jinými vlastnostmi a vydá svoje řešení o půl roku později. KUA CO JE NA TOM NENORMÁLNÍHO...? To se mají vždycky jako domluvit a vydávat všechno v jeden den a úplně stejně funkční - NEBO CO ...? To by se musela ATI ale přejmenovat na NVidia-2 ....
22.9.2005 12:23:11   217.119.114.xxx 2425
Tys vůbec nepochopil, o čem tenhle článek je.
Kritizuje ošklivé pomlouvačné praktiky jedné společnosti. Proč ta hysterie na straně oné zmiňované společnosti?! Tenhle článek je přesně podle mého gusta, neboť se zaměřuje na to, co by třeba u nás před pár lety bylo považováno za nekalou soutěž.
CrossFire je technologie. ATI ji musela vydat, aby čelila nVidii. Stejně - přiznejme si to upřímně - pro drtivou většinu z nás jsou obě technologie prakticky nedostupné. Ale ty blábloy o HDR - sakra, co bylo uváděno v materiálech od ATI ještě před uvedením Radeonu 9700?!
Nestydím se říci, že mám základní desku s čipovou sadou od společnosti nVidia. Protože je nejlepší. Mně se zdá být nejlepší a v zásadě se zhoduji s názory společnosti nVidia ohledně hodnocení desek s jejich čipsovými sadami. A nestydím se ani říct, že mám grafickou kartu od společnosti ATI Technologies, neboť jsou nejlepší. Lepší než od konkurence. A důvod? Protože je mi ta společnost v oblasti grafických karet symaptičtější. A důvod těch sympatií? Je totiž mnohem otevřenější. A konkrétní důvod?

http://r300.sourceforge.net/

Vidíš, někomu se to může zdát jako naprosto ujeté, že by tohle měl být důvod. Ale pro mne to bylo rozhodující. ATI má jiný postoj k open source projektům. Myslím, že asi tak v době uvedení X800 darovala téhle iniciativě R300 Radeona 9700, čili včetně (více-méně) kompletní dokumentace. To by nVidia nikdy neudělala! Neříkám, že to proto, že by to snad měli být nějací darebové. Ne, je to prý proto, že tam mají své "intelektuální vlastnictví" i jiné společnosti, že to nezávisí pouze od nVidie.
Prostě u mne třeba převážil projekt R300 nad existencí ovladačů pro FreeBSD u nVidie.
Já vím, že postoj nVidie k uživatelům X.org na GNU/Linuxu a zejména FreeBSD je mnohem vstřícnějśí - a to i uznávám. Mělo by se mi zdát, z hlediska běžného uživatele, jako kdyby ATI byla mnohem více arogantní k uživatelům GNU/Linuxu nebo FreeBSD. Není tak daleko doba, kdy to vypadalo, že jedinou podporou, kterou se zabývají, jsou ovladače pro Windows a přidávání kdejakých serepetiček, zatímco uživatelé jiných platforem měli prostě smůlu. Tady u mne ATI hodně ztrácela...
Ale projekt R300 to všecho stírá. Mně se preostě mnohem více líbí ten přímější a v zásadě upřímnější přístup: tady to máte, všechno, dělejte si s tím, co chcete. Je mi to prostě mnohem, mnohem sympatičtější než pozice jakýchsi chlebodárců od nVidie, kteří mi třeba i hned přislíbí opravu nějaké chybky a hned to i udělají. Ale musím na to čekat jako na spasení.
Víš, jak já využívám svou grafickou kartu? Zhruba polovinu času trávím na konzoli v čistém textovém režimu, protože to ďábelsky rychle roluje. Ani radeonfb mě zatím neoslovil, když tak mám X-ka.
Já se třeba mohu vykašlat na to, že můj Radeon 9800 Pro by byl v Doomu 3 propadák oproti GeForce FX 5700LE. V životě jsem tu hru neviděl a že bych málem měl mít mindráky, že nemám SLI jako jistý "mistr FART"?! ROTFL! Píši ve vim-ku, na prohlížení internetových stánek používám lynx nebo links. Spousta dokumentace se dá přes filtry relativně krásně zformátovat a přečíst i na konzoli. Pouze pro pornografii potřebuji ten grafický režim. (To je ta zbylá polovina času.) ;-)
Ale chápu, že hodně lidí není takovými open source freaky jako já. Třeba takovej "mistr FART" bude mít raději toho svého Dooma ve SLI. A třeba někdo jiný se raději někdy podívá, jak se programuje jeho GPU...
21.9.2005 08:00:18   212.80.85.xxx 8077
Poněkud jednostrane napsana recenze, autor u většiny případu argumentuje s tím že nVidia klamala taktéž jako Ati klame teď. Takže je zameřen spíše proti tomu slidu od Nvidie a nevyvrací tedy to co Nvidia tvrdí(bohužel v lecčem má pravdu a to je pro CF škoda). Autor má určitě pravdu v tom, že SLI a nVidii pronásledovalo stejně problémů ne-li více. NVidia jich nekolik vychytala a ted "machruje".
21.9.2005 09:20:27   82.113.54.xxx 7975
Tohle není recenze :-) Článek komentuje slides kritizující produkt, který ještě nebyl vydaný. Vzhledem k tomu, že ATi před oficiálním vydáním obvykle ohledně produktů neposkytuje informace a většina světových webů je ohledně CF v současné době pod NDA a nemůže se taktéž vyjádřit, je to ze strany nVidie hodně nefér taktika a podle toho jsem k tomu přistupoval. Pokud se ATi někdy zachová obdobným způsobem, můžeš čekat článek o ATi stejného charakteru :-)
21.9.2005 14:34:47   83.208.189.xxx 2423
A vy zase obhajujete produkt, který ještě nebyl vydaný... Navíc nezapomeňte, že NVIDIA jen reagovala na prohlášení v materiálech ATI! Ano, ATI tam nenapsala, že je lepší než NVIDIA, ale že je lepší než konkurence(je to o chlup férovější, ale když je jediná konkurence NVIDIA, tak je stejně všem jasné, o co se jedná).
Doporučil bych Vám, pokud chcete zachovat aspoň nějakou úroveň na tomto webu, aby jste Vy už nepsal další recenze/články na produkty od NVIDIE. Je to sice škoda, protože znalosti na to máte určitě, ale už několikrát jsem se mohl nejen já přesvědčit o Vaší "nezaujatosti" vůči této firmě(krom tohoto článku vzpomeňme třeba "vyslyšení" naší prosby o psaní i negativ jednotlivých karet/čipů jen tak náhodou, když přišla na řadu NVIDIA; nebo tak Vaše reakce nejen na tomto webu na jednotlivé příspěvky).
21.9.2005 15:04:28   82.113.54.xxx 6155
Omyl, já neobhajuji žádný produkt. Napsal jsem kdekoli v článku, že je CrossFire lepší, než SLI nebo že je SLI lepší, než CrossFire?

"NVIDIA jen reagovala na prohlášení v materiálech ATI!"

Skutečně? :-) Informace z webu ATi jsou zmíněny na 5ti slajdech z dvaceti a ostatní jsou z většiny snůška nesmyslů. Ať už vezmu tvrzení, že X8x0 nepodporuje HDR, nebo že sparse grid 12x je kvalitativně horší než semi-rotated grid 16x a podobně. Chápu, že tomu sice nemusí většina čtenářů hned rozumět, ale proto se to snažím rozebrat a vysvětlit jim, že tvrzení tohoto typu nejsou pravdivá.

A co se "zaujatosti" týká, jsi sice třetí, kdo na to poukázal, ale ani jeden z předchozích čtenářů nebyl schopný uvést, jaká konkrétní informace není pravdivá, nebo jaké tvrzení je jen mým subjektivním názorem. Pokud nikdo na článku není schopen najít žádné subjektivní tvrzení, je logicky článek objektivní a těmto čtenářům ve skutečnosti vadí, že nesouhlasím s vyjádřením firmy, jejíž produkt mají v počítači. A přestože do téhle skupiny spadám taky a s HW nVidie jsem spokojený, nebudu přihlížet tomu, jak hází lži a špínu na ATi a ještě se tvářit, že je vše v pořádku, když tomu tak není. Problém je spíš v tom, že dnes se slovo "objektivita" zaměňuje se slovem "alibismus" a málokterý z českých webů si troufne vyjádřit skutečný názor bez toho, aby se musel obávat bandy šílených fanATiků a nVidiotů, kteří udělají z diskuze frašku, pokaždý když článek neskončí typickou frází "oba produkty jsou vyrovnané a koupí ani jednoho z nich neuděláte chybu".
21.9.2005 15:50:09   62.24.72.xxx 2828
Tak to klidne zkuste napsat, ze jsou oba produkty vyrovnane. V diskusi pak najdete hromadu prispevku, ze ten "nas" je prece lepsi nez ten "jejich", atd.
(jedna strana asi bude mit vetsi kus pravdy nez ta druha, ale proc to nenapsat primo do clanku, pokud k tomu autor nejak objektivne dospeje a je schopen si to obhajit)
21.9.2005 08:02:56   212.80.85.xxx 2624
Jestli jsou karty propojené kabelem, nepřijdu tedy o podporu 4 monitorů? A nebo to na SLI taky nejde pripojit 4 monitory?
21.9.2005 09:49:10   82.113.54.xxx 2928
Ani na jednom řešení není možné zároveň používat 4 monitory s aktivním SLI/CF. Pokud se multi-GPU režim deaktivuje a karty se budou chovat jako dva nezávislé grafické adaptéry, pak je možné v obou případech používat všechny výstupy (u každého řešení je problém jinde). Mám dojem, že to ATi i nVidia řeší, takže je pravděpodobný, že s další generací produktů už to půjde bezproblému.
21.9.2005 08:34:05   213.194.195.xxx 5363
Ty dvě karty by se daly použít tak, že jedna bude v jednom boardu a druhá v druhém, takové multiPC (já takové multiPC používám ke speciálním účelům,samozřejmě bez těch garf.karet, propojení jen přes LAN viz visualprog ).
Na každém boardu by byl jiný operační systém a každý by měl svůj grafický výstup na jednom velkém LCD moniroru . Asi bych si ale drivery musel oprogramovat sám :-( . V současnosti se musím spokojit z VNC.
21.9.2005 09:17:52   195.113.135.xxx 9186
Sorry ale mnohe reakce jsou takove...dogmaticke, kdyz ctenar uslysi neco, co nechce slyset, je smahem cely clanek spatne...Naopak bych autora pochvalil za snahu o vyvazeny pohled na celou situaci obou konkurencnich reseni a objektivitu argumentu ve prospech ci neprospech jednoho ci druheho reseni.
Totez se tyka i namitek ohledne preference ci nepreference te ci one platformy procesorove...
21.9.2005 09:26:13   82.113.54.xxx 2528
Děkuji.
21.9.2005 10:11:25   217.75.89.xxx 7570
preco potrebovala ATI svojho casu po uvedeni SLI od nVidie co najskor uviest do svetla pripravovanu technologiu CF aj ked este nebola kompletne pripravena na seriovu vyrobu? Preco nVidia potrebuje v case zabehnutej SLI reagovat takymito aktivitami na margo uvedenia CF do reality? Nebudem tu nic tvrdit, len som polozil tieto 2 otazky a odpoved si najdete urcite aj sami, staci trosku "ekonomicky" a v cislach rozmyslat. Este si dovolim malu poznamku o tom, ze vacsina bitiek v sucasnosti sa vyhrava alebo prehrava uz nie priamo na bojisku ale este v "zakulisi" spravodajskych organizacii. Je zaujimave sledovat ako sa da sikovne a celkom nenapadne manipulovat s faktami a argumentami. Ono kludne mohol to byt nadpis "pctuning.cz vam povie pravdu o pripade ATI CF vs nVidia SLI" a zajtra si na SWH precitame napr. reakciu s nazvom "SWH vam povie pravdu o pravde PCT v kauze ATI vs nVIdia" how funny
21.9.2005 10:16:39   62.80.80.xxx 7158
Zdravim, zaujala me mimo jine tahle veta na konci clanku.

"ATi nezbyde nic jiného, než aby kvalitou vlastních produktů vyvrátila tuto hanlivou prezentaci CrossFire, stejně jako lživou "recenzi" R520 serveru Hardware analysis."

Recenzi na Hw Analysis jsem cetl hned po jejim zverejneni. Na zaklade jakych faktu je ta recenze lziva? Prosim o odpoved hlavne autora tohoto clanku, ne zadne ati/nvidia fanatiky.

ps. neprudim, jen shanim relevantni informace v dzungli ruznych nesmyslu
21.9.2005 11:01:25   82.113.54.xxx 8154
Samozřejmě :-) Důvodů je hned několik. ATi totiž žádnému z partnerů (výrobců) neposkytla X1800XT, která byla ve článku recenzovaná. Ti měli v té době k dispozici pouze verze XL, PRO, a pak verze RV530. Pokud autor tvrdil, že má výsledky od jednoho z výrobců, přičemž žádný z výrobců XT k dispozici neměl (to nebyl problém ověřit), je celkem oprávněné "recenzi" považovat za podvod. Další věc je ta, že S.Sassen (autor) měl krátce před vydáním článku rozepři s A.Bania z ATi, kvůli tomu, že ho nepozval na editors day (třeba tady): http://vb.ocguru.cz/showpost.php?p=1612&postcount=17

Pak už následuje celá řada menších nesrovnalostí - počínaje tím, že i výsledky ostatních karet v tomhle testu jsou velmi podivné a ačkoli se někteří odborníci ze světových serverů pokoušeli o jejich přeměření na obdobných sestavách, nedokázali jich dosáhnout (obzvlášť rozdíly mezi 6800 a 7800 jim vycházely jinak). S.Sassen uvádí, že výsledky dostal od výrobce hardwaru - což sice uváděl i u předchozího článku o GF7800GTX - ale v testu R520XT není jediná fotografie karty, jediný screenshot, nic, co by dokazovalo, že šlo o R520XT. Autor nezveřejnil ani timedema, na kterých bylo testováno a opět (ve srovnání s předchozími články) chybí výsledek 3DMarku05. Ten totiž podává výsledky poměrně nezávislé na zbytku sestavy a podle uvedeného skóre by bylo možné jednoznačně říct, zda je recenze pravdivá, nebo ne. Vzhledem k tomu, že je článek koncipován tak, aby měření nemohl nikdo opakovat, přičemž Radeon X1800XT v té době nebyl k dispozici, ATi prohlásila, že výsledky ani přibližně neodpovídají a autor má vůči ATi silné antipatie (viz odkázaná korespondence), ve článku není jediná fotografie, ani screenshot, který by byť jen naznačoval, že jde o výsledky zmíněné karty, není možné tento článek považovat za důvěryhodný. Za podvod (případně pomstu) ho označila i většina světových serverů.
21.9.2005 13:47:37   62.80.80.xxx 5755
Diky za odpoved, budu brat ty vysledky z HW analysis jako nerelevantni a pockam si na nejake rozumne testy.
21.9.2005 11:45:16   193.85.242.xxx 55103
Je smutné, když autor je fanATIk, toto si mohu dovolit na svém webu, ale na webzine to nemá co dělat. Blog může být subjektivní, od toho tu je, ale ne webzine.

ATI je dnes v prdeli, a stejně se najde řada lidí, kteří je obhajují. Proč? CrossFire je jednoznačně horší koncepce než SLI, R520 má jen 16 pipek, atd., ale ATI jen šíří lži, jak je to všechno super, jak má R520 celkem 24 nebo dokonce 32 pipek, atd.

Je to prostě svinská společnost, a NVIDIA se konečně na její sviňárny rozhodla reagovat tímto dokumentem. JEn tak dál! :-)
21.9.2005 11:51:36   82.113.63.xxx 5471
No ono je pravda, že i Intel na tom ení tak růžově (v desktopu) a stejně se najdou lidi co ho obhajují... Viď? :-)

PS: Sice patřím stále mezi ně, ale...
21.9.2005 12:31:25   83.208.237.xxx 5355
že je autor fanATIk je jasné o 3DFX víš hodně, ale články o nVidii bys měl fakt asi vynechat, protože se necháváš unášet a kazí ti to dobrou reputaci
21.9.2005 12:12:34   82.113.54.xxx 2726
Jestli se ti zdá, že jsem napsal cokoli nepravdivého, jmenuj konkrétně a můžeme se o tom bavit.
21.9.2005 12:38:34   81.19.4.xxx 5657
To jsou argumenty, které jsi vyčetl, vyslechl, nebo sis je rovnou sám vymyslel. nic pádného a nic objektivního. Typický HULÁN. Výraz v prdeli pravděpodobně vůbec nechápeš. To je jako bys řekl, že je v prdeli INTEL. Bůh s tebou, jsi dement.
21.9.2005 15:30:42   85.135.156.xxx 5455
pokazeny gramofon.pokazeny gramofon.pokazeny gramofon.pokazeny gramofon.skus uz mliet aj nieco ine,hulvate..
21.9.2005 11:50:16   82.208.13.xxx 6557
To vypada na zolobu.
Nvidia mala byt radsej ticho.
Ten jej GF FX to bol shit.
Ale ati X200-X700 nesu moc nic.
Nvidia a tej jej SLI. Zbytočne vyhodene penize.
Vydela ze ten jej 6800 nieje vyrazne rychlejsia
ako X800-850. Tak dala SLI a ten vykon ubohy v SLI. Co keby povedala pravdu ATI o SLI.
Ja by som si este pockal na recenziu Crossfire.
A potom robil zaveri. Osobne nezavrhujem ani
jednu zo značiek. Raz je sitna nvidia raz ati.
AMD je momentalne lepsia volba.
21.9.2005 12:35:46   213.194.242.xxx 5656
Porad tu resite kdo je horsi kdo dela vewtsi podvody atd......odpoved ze mensi c vetsi podvudky svinarny atd delaji obe spolecnosti......jej en veci nazoru ke komu se priklonite ale uprime co sem tak za poslendi dobu slysel tak nV tech pomluv a svinarnicek mela vic (podvadeni v 3Dmarku - sice starsi zalezitost ale to mylsim nevadi, pak kvalita obrazu a ted tohle dejme tomu ze famu o 32pipkach dejme tomu skurecne vypustila ati - nevim o jedinem dukazu ze by to skutecne rekl nekdo z ati ale dejme tomu ze ano...tak me dalsi svinarnicky od ATI nenapadaji (pokud o necem vite tak me opravte)) tohle sou v rychlosti ty nejvetsi "skandaly" obou spolecnosti kde je skore 3:1 (nv vs. ATI) takze posudte sami

navic me to s nv a ati pride to sami jako s intelem a amd intel (stejne jak nvidia) tvrdi ze technologie kterou pouziva konkurence je na nic) ale pocase prohlasuje pravy opak...vetsinou kdyz ji zacne pouzivat taky:-)

PS. jen at se ATI s nV poradne hada atd.....jen at je konkurence a poradna ten kdo na otm nejvic videla budeme mi zakaznici
21.9.2005 14:26:31   213.151.91.xxx 2428
Inu pokud to chces pripomenout, tak ATI podvadela v Quake III. Stacilo prejmenovat quake3.exe a hned byl vysledek uplne jiny :-) A pokud se nepletu, tak timhle se ATI stala prukopnikem v podobnych "optimalizacich" :-)
21.9.2005 15:21:49   82.113.54.xxx 2830
Máš na mysli QIII + Rage 128?
21.9.2005 16:20:27   213.151.91.xxx 2830
Musel bych to hledat, ale myslim, ze to byl Radeon 8500.
21.9.2005 16:40:37   82.113.54.xxx 2827
Jo, už vím co myslíš :-) Horší mipmapy. Ale to zdaleka nebyla první "optimalizace", která se objevila.
21.9.2005 18:05:28   213.151.91.xxx 2630
To je mozny, ale prave na tuto jsem si nahodou vzpomnel, coz je u mne maly zazrak :-)
21.9.2005 14:44:54   217.196.212.xxx 6355
Co se týče tohoto článku tak rozhodně není dokonalý, ale je ovšem na dobré úrovni a kvalitní (PCT je poslední velmi aktivní co se týká aktualit). Výkřiky individuí typu Hulan a spol. se rozhodně nedají brát vážně (lidská blbost je nekonečná). nvidia se opět vybarvila. Nejsem rozhodně zastáncem ATI ani nvidie, ale výkřiky typu , že Nvidia SLI je lepší než CF jsou v tuto chvíli, kdy dosud nikdo neměl možnost vyzkoušet reálně CF, je zcela irelevantní. Těším se už na uvedení R520 a CF do reálu ať skutečně víme jaký je opravdový výkon těchto karet a řešení CF. Potom se můžeme bavit o tom zda je R520 a CF na CENZURA či ne!

21.9.2005 15:33:43   212.80.64.xxx 5555
Sry že ti do toho dávám OT, ale pro mě jsou na CENZURA obě technologie...
21.9.2005 16:19:58   217.196.212.xxx 3026
jj ...
21.9.2005 16:36:03   85.160.156.xxx 2728
Dobre napsany clanek, obektivne hodnotici vyplody nVidie(a to sem priznivce jejich grafik). Jen mi pripada ze hned vedle by to chtelo clanek o ATI jinak asi nekteri zaslepenci nedaji pokoj a budou tvrdit na dale sve ....
21.9.2005 17:19:37   213.151.217.xxx 2730
Môj názor je, že v tomto "dokumente" je trocha pravdy, ale závery sú písané tak, aby vyznely v neprospech ATi (Enthusiasts don't buy old technology). Navyše to ešte zaklincovali tým výrokom z Inquireru, kde sa všeobecne redaktori vyjadrujú štýlom "jeden chlapík tvrdil" . K článku nemám výhrady.
21.9.2005 17:34:34   194.149.102.xxx 2828
hlavně, na Inquireru si pořád stěžujou na externí propojku, jaká je to hrůza a katastrofa že jí bude používat i R580 a přitom neuvedli jedinej důvod proč jim ta propojka tak vadí... neni o moc horší než sli můstek
21.9.2005 20:31:25   62.204.251.xxx 2827
Taky mi to přijde vtipné. Možná kdybych měl case Radka Hulána (v ceně mého motherboardu + procesoru), tak bych si ji dal na stůl místo monitoru a externí propojka by mi asi vadila, ale protože mám case za 1k někde pod stolem (jako 95% ostatních lidí), tak mi je nějaká propojka celkem putna... To už můžeme rovnou rozebírat kabel od sítě, repráčků, atd., atp..
25.9.2005 11:14:46   194.149.102.xxx 2828
no tak asi nějak tak.. já mám case s odmontovanou bočnicí na stole a vzadu je takovejch kabelů a vůbec je tady na stole a potažmo i v celým mým pokoji takovej binec, že nějaká externí propojka... to se tady neřeší...
21.9.2005 17:56:47   83.208.9.xxx 6154
Nechápu vás. Zvláště ty, co se dokážou hádat o R520, když ještě nevyšla a neexistuje její jediná recenze/test. A Crosfirre taky ještě není venku a máme tu jen něaký ty pochybný testy na neaktuálních driverech, protože s Crosfirre přijdou určitě nový, pro ni optimalizovaný. Je mrháním času na to nadávat. Crosfirre stejně bude v drtivý většine používat AFR režim, takže nevidim důvod, proč by měl bejt výrazně jinak efektivní, horší nebo lepší. ATI ho používá už od dob Rage Furry MAXX. Stejně to bude brzdit CPU. Radši si počkám na oficiální uvedení a testy.
21.9.2005 20:43:42   84.47.83.xxx 2528
Ci sa jedna o CrossFire alebo SLI zatim ani o jednu technologii nemam zajem a proc?-nepodporuji Pixel&Shader v4+ a snim tudiz DirectX 10.Kdyz zakomponuju projekt zalozeny na 2 grafickych kartach a celkove don vlozim velke finacny prostredky budu uz ako samozrejmost pozadovat podporu noveho DirectX rozhrani-ted to nema smyl hlavne kdyz v roku 2006 vyde G80 a R580-mozna R600-ty jsou zajimave jiz z toho duvodu ze budu pouzivat vyspelejsi GDDR4 pametove moduly,vykonnejsi+prepracovanejsi a tudiz obsahem vice instrukcnych sad dokonalejsi GPU a prave tyto technologie budou pro VISTU hlavnym stavebnym kamenem.Ale i tak kdyz se clovek zamysli je lepsi mit 1 vykonnejsi graficku kartu ako karty 2 a proc?-inu proto ze ten novejsi HigEnd bude vykonny ako 2 karty predchozi rady ako to dokazala Geforce 7800 GTX kdyz podava vykon srovnatelny s 2 Geforce 6800 Ultra v SLI zapojeny-proto CrossFire ani SLI neni z hlediska inteligence vyhodna koupe a nasledne vyuziti-nova rada HighEnd bude vzdy o predu vic bude dokonalejsi,rychlejsi a nebude hlavne zrat tolik energie jako 2 graficke karty ktere bezi v SLI.Co se tyka vykonoveho narustu CrossFire a SLI nikdy se nevyrovna investovanym finacnym prostredkum od zakaznika a tudiz ho nikdy neuspokoji.K tem komentarum ktere se neinteligentne alebo vubec nevyjadruji primo k clanku nemam co dodat.PS-Radku to ze budes mat 2xGeforce 7800 GTX nikoho nerozhodi mi davno vime ze je to shit!
21.9.2005 21:09:10   195.78.44.xxx 2832
nj, ked tak budu vsetci rozmyslat ako ty, tak si nikdy nikto nic nekupi, lebo vsetci budu stale cakat na nove technologie ;)
21.9.2005 20:49:55   62.177.72.xxx 2424
Pomeruje se s tim, co jeste nevyslo...
Prezentuje SLI jako tu nejlepsi technologii, co kdy spatrila svetlo sveta...
Kritizuje zpozdeni karet... (a co FXky a taky ten podvod v 3D Marku nVidie? )
atd.
To znaci jedine, nVidie ma z ATI bobky, clankem o CF naznacuje kupte si SLI hned a necekejte na srovnani s CF. nVidie ted klesla hodne hodne hodne hluboko...
Jen doufam, ze ATI nebude na tento clanek reagovat a nejak nehorazne vychvalovat CF
21.9.2005 20:56:14   213.180.32.xxx 5854
s tema hadkama intel vs amd a NV vs ATi jste uz docela trapni.

Mam v PC AMD protoze to je nejlepsi reseni.
V notebooku mam ale PeniumM protoze to je opet nejlepsi reseni. Stejne tak kdybych kupoval ted grafiku koupim tu ktera je nejlepsi (GF7800).

Proste kdyz nakupuju beru to co je dobry, to ze se jedny firme neco povede a neco ne je normalni a pak na to samozrejme ta firma doplati. Nebudu tady ale jak vylizanec vychvalovat NV(jako nekteri s radou FX) nebo vykrikovat ze P4EE rulez kdyz to zere jak elektricky kamna. Co se tyce SLI tak 99% z vas vubec nechapu protoze by ste byly radi za jednu GF6600 a troufam si rict ze stejna cast z vas NIKDY ani jedno z tehlech ulitlejch reseni nebudete mit.

Chovani NV je sproste, tyhle jejich uz snad kazdorocni keci jsou na zalobu.
21.9.2005 20:59:53   213.180.32.xxx 5553
a vubec... nez si kupovat za 24tis SLI (+desku a 500W zdroj) to si radci koupim XBOX 360 a 10 orig. her :-P
21.9.2005 21:00:49   83.208.60.xxx 2727
nVidia se snazi Ati jednoduse a prachsproste potopit, zvyraznovani nedostatku konkurence je toho dukazem...
Abych byl uprimny tak pri nastoleni technologie SLI se mi sbihaly sliny pri pomysleni jaky potencial tim dostanou do rukou bezni uzivatele - ale ouha SLI jen pro karty, ktere stoji min. +-5k/kus. Druhou facku od maticky reality jsem dostal po zverejneni testu, ktere nemaji 2-nasobny vykon (coz mi bylo jasne za tak to nebude), ale v realu prumerne +30% narust vykonu - no za ty prachy bych chtel trochu vic.
Pak se zde objevila konkurence s Crossfire, sliny mi opet nabehly, pac vim ze Ati se snazi byt bliz k obycejnym uzivatelum - takove svetlo na konci tunelu.
Prestoze SLI samo o sobe neni dokonale, tak ani Crossfire neni bez chyby. Nechme Ati at ty chybicky vychyta a pak bude bitka. Pak az pozname viteze.
Otevrene fandim Ati, protoze je to moje svetlo a doufam ze me nezklame.
Myslete si co chcete, souhlaste nebo ne, je to jen muj nazor.
21.9.2005 21:06:31   85.70.73.xxx 2829
Přečetl jsem si článek a je zajímavý a útočný proti Ati. Ihned se zde objevily komentáře od Hulána a Wirusse, kteří hned začali rozebírat jak jsou jejich idoly super a začali zatracovat redaktory. ONI ZA TO NEMUŽOU!
Vyzkoušejte si někdy napsat vaší vlastní recenzi a dát pod to commenty a uvidíte!
Samotné psaní není nic lehkého a pokud jste tak dementní a nedokažete to pochopit tak jsem ani nechodte. Redaktoři píšou všechny recenze pro vás, buďte za to rádi, kdyby se na to vysrali tak by ste neměli kam dávat vaše dementní kidy! Viz http://www.pctuning.cz/index.php?option=com_content&task=view&i d=4419&Itemid=54
Tento článek vás vystihuje
Takže nechte žít redaktory nebo by se taky na vás mohli příště vykašlat nebo udělat stávku .
Jinak souhlasím se ZooMem máš naprosou pravdu .
21.9.2005 21:15:27   195.78.44.xxx 2826
vykaslat? je to predsa ich praca, cim sa potom budu zivit? redaktor bez citatelov je ako auto bez kolies ;)
21.9.2005 21:22:28   85.70.73.xxx 2528
Oni by si určitě něco našli neboj
22.9.2005 17:28:25   80.250.1.xxx 2830
wirus ty si nevidis do hub*
"nepreferuju zadnou znacku, mozna ted ati" heh
vsechny tve prispevky jsou onicem
cela ta slavna teorie o preferenci znacky je me k smichu

ja jdu do kramu koupit podle pomeru cena/vykon a tento pomer se casto meni, od toho tu jsou weby jako pct a jine, aby se clovek mohl orientovat, nekdy to je ati, nekdy nvidia, zitra to bude treba S4 ...

doma se me procesory a graficke karty stridaji (vyrobci) podle aktualni situace na trhu ted mam amd a gf predtim jsem mel ati otcovi jsem koupil p4ku

varny procesor jsem jeste nevidel a v kompu se nehrabu a nechci hrabat i pres mam zrovna ted amd, imho to bude problem mezi klavesnici a zidli
22.9.2005 10:37:25   82.113.63.xxx 2224
Ehm kdyby jsi si přečetl mé reakce tak pochopíš, že :

1.Nepreferuji ani jednu značku, možná ted spíše ATi.
2. Kritizuji, že na obranu ATi jsou použity informace které nejsou ověřené praxí (to samé, ale vlastně použila i nVidia pro útok)
3.Jelikož ještě Cf nevyšlo tak se nedá porovnávat výkon
4.Osobně považuji obě řešení celkem za kravinu, která se nevyplatí a myslel jsem si to i v době když jsem ve svém compu zkoušel 2xVooDoo2 (proto jsem také jednu prodal).
5.Napsat recenzi není zas tak složité jak ty říkáš (ovšem není to ani jednoduché). Popravdě pokud chtěj psát špatně a né nestraně tak jsou jejich články na nic a nemusejí je psát. Pokud by jsi si všim tak se pod jiné články moc nevyjadřuji i když je čtu, jelikož jsou povětšinou v mezích, ale tento ne
21.9.2005 22:28:37   195.91.64.xxx 2828
Pouzivam A64 3000+ a PowerColor x800GT na doske DFI a som uplne spokojny.. iba to som chcel. )
21.9.2005 23:19:15   84.47.80.xxx 6155
Kedysi, ked som pozeral diskusiu pod clankami tak tam vacsinou boli otazky, a upresnenie neskor odpovede. Niekto hodil nejaky link na vec co s tym suvisela. Jednoducho som sa dozvedel nejake nove informacie, ktore sa mi zisli. (napr. tu a tu kartu som videl v tom obchode o taku cenu lacnejsie atd.) Jednoducho pohoda mal som z toho aj nieco ja, ze som sa nieco nove dozvedel, pripadne som si vylepsil pohlad. Ked tam aj niekto uviedol nejaku ftipnu poznamku na konkurecny produkt tak to bolo take spestrenie.

To bolo, ale co je teraz:

Pridem na www.zive.cz a tam vidim clanok o Microsofte a uz si podvedome hovorim, no to zas bude diskusia Windows proti Linuxu, aj vcera som tam isiel a videl, ze 193 prispevkov. To zas bude flame o tychto systemoch, ale mylil som sa flame tam sice bol, ale Firefox vs. Opera pripadne IE.
No uz dost v blbej nalade, kde sa vsetci len hadali idem na herny server a tam sa zase hadaju, ze konzoly su shity alebo PC su shity alebo x-boxy su shity alebo ps rulez. No a nakoniec teda zavitam na PCTuning. A co nevidim, no jasne Ati rulez Nvidia do prdele alebo Intel je to a AMD ono a zase dookola. Ja uz jednoducho nevladzem.

LUDIA SA SPAMETAJTE!

Kto to ma stale citat. Co som vlastne zistil z tejto diskusie pod clankom. Vlastne nic, lebo je vlastne cela o nicom. Teraz aj ked sa zaradim medzi rypakov, ale idem aj do toho clanku.
Tak za prve sa priznavam som ho necital. Uz, ked som cital nadpis tak sa mi to zdalo divne, ale cital som dalej. Akonahle som sa vsak dozvedel, ze je to reakcia Nvidie na konkurencnu firmu som prestal a presiel som nakoniec, kde som si precital zaver. Naco by som to mal citat. To akoze konkurencna firma bude vychvalovat ATI, no jasne. Predsa viem o com to cele bude a nepotrebujem to citat. Toto by som dal tak maximalne ako novinku, kde by som napisal, ze Nvidia take nieco uverejnila a podto napisal nejaku vtipnu poznamku, ako uz autor poznamenal odkial to Nvidia moze vsetko vediet (nieco by sa urcite naslo). Ten clanok mne osobne nic nedal, no bude to asi tym ze som ho necital :-D, ale hlavne tym, ze pojednava o veci, ktora este nevysla, nieje to ani preview, ale iba taka dlhsia reakcia na praktiky Nvidie co by sa skor hodilo ako prispevok do diskusie a nie na cely clanok. Tot asi vse.
No a na zaver mam zostavu:

Pentium 2,4Ghz preskota a geforce 5200FX, neviem naco vam to bude, vlastne vam to moze byt u riti aku mam zostavu, ale ako vidim tak je to tu v mode tak naco vybocovat z radu.

Osobne by som diskusiu pod clankom zrusil. Pozrite sa na nu, prezrite si kazdy prispevok, povedal vam nieco nove, nieco zaujimaveho, alebo nieco co by ste mohli vyuzit. Mal tam nietko technicke poznamky ku clanku, ktore by mohli opravit pripadne chyby. Nie je tam nic absolutne nic.
Nahradte to radsej hlasovanie Nvidia alebo ATI pripadne Pentium alebo AMD a budete mat uplne rovnaky rozsah len to precitate za 2 sekundy a nemusite prehrabavat celu diskusiu pol hodinu.
No ako sa tak pozeram tak moj prispevok je tiez od veci a nehovori nic k teme, ale vo tom, vo tom, vo tom to je :-D
22.9.2005 07:05:38   193.179.148.xxx 5156
Celkem souhlasím, ale diskuse bych nerušil, občas tam skutečně člověk najde něco přínosného. Že je to mezi nepodstatným balastem, to je bohužel tím, že o tom je celý internet. Původně o nějakých BBS, internetu a sítích nikdo nic nevěděl, takže úroveň přispěvatelů i příspěvků byla vysoká. Když má dneska internet s prominutím "každý", tak také podle toho vypadají příspěvky. Každý, kdo si přečte dvě čísla "Počítače pro každého" se cítí jako pravý odborník a cítí se povinen vyjádřit svůj jediný správný názor (docela by mne zajímalo, jesti to takhle vypadá třeba v diskusních fórech u chirurgů... :-) ). No a podle toho to taky vypadá. Ale kvůli tomu bych diskuze nerušil, i když časem to bude spíš horší. Ale existuje metoda - stačí tyto jedince ignorovat - oni se časem sami unaví... (anebo zmouří)
22.9.2005 16:06:58   213.220.192.xxx 2827
Ono se nad tim nema cenu rozcilovat. Soudnej clovek koupit, co je nejkvalitnejsi v ramci jeho finacnich moznostech. Me je opravdu jedno, jesli grafiku budu mit od nVidie,Ati nebo S3 a pod. Me jde hlavne o to, aby podovala dobry vykony. Kvalitnich webu s recenzemi je po webu spousta. Vidim, kartu nejlepsi kartu pomer/cena vykon. PRectu 3-4 recenze z ruznejch webu. Zvazim, jestli vykonovej rozdil mezi moji starou a novou grafikou je nejakej propastnej. Jestli je, kupuju. At uz to je nVidie nebo Ati....
Navic tohle vyjadreni nVidie je naprosto bezcenny. Hazi na Ati hnuj, ted jenom cekam kdy to samy udela Ati a pujde to zase od znova....
A lidi, ktery kupujou pouze podle znacek a ne podle kvality, tak je nechte....jejich blbost. To samy prispevky typu Intel/AMD/Ati/nVidia rulezzzz....
22.9.2005 09:02:35   213.220.253.xxx 5766
Tak dočetl sem ten článek asi do půlky a fakt mě nebaví číst "with ATI forever" názory. Už mě fakt štve jak je to tu jenom o ATI a AMD a články jen o nVidii nebo Intelu jsou tu jen mimořádně. Myslete prosím také na čtenáře, kteří mají Intel a nVidii.
25.9.2005 07:59:06   194.108.48.xxx 2422
No supr, asi sem psal moc dlouho a odloglo me to a prispevek je v ... (grr), tak znova, ted uz jen v bodech :/
Predem se omlouvam za formatovani (nikde tady nevidim tlacitko pro nahled). Offtopic povazuju za mrhani energii, ale kdyz uz sem si tudle diskuzi protrpel, tak me dalsich par minut nezabije.

2Zoom:Tak tak, a do kompu si muzu hodit nejakeho sunta s pasivem, v klidu ho pak muz nechat pres noc sosat z netu nebo konvertovat videa. Nehrozit se vysokych uctu za elektrinu a mit u nej plnohodnotny spanek bez hukotu.

Stefan JanicekPo to "LUDIA SA SPAMETAJTE!" 100% souhlas. Bohuzel do tehdle diskuzi uz dneska prispivaji snad i deti 13let, mozna i mene. Ne ze by i dite mohlo mit zajimavy nazor ... ja treba taky v puberte "nenavidel" konzoly, "PC rulez", apod. Ale chtelo by to nejak protridit. Po dlouhe dobe jsem si zas precetl nejakou diskuzi, tadle mi zabrala tak hodinu casu a nic z toho :/
Navrh:
1. Nekdo by ty komentare mohl roztrizovat na flame a vecne prispevky (tady jsem nasel snad jen jeden: Napsal: Zabi Datum: 2005-09-21 11:16:39)
2. Uzivatel by mel mit moznost nahledout do statistik jineho uzivatele (napr. pocet souhlas/blabol) a podle toho, nebo proste "jen tak" jineho uzivatele ignorovat (Skryt pred sebou jeho prispevky).

K clanku: Clanek sem mi zda byt dobry, nemam cas soudit, jestli je 100% nestranny (subjektivne tedy hodnotim, ze se mi zda objektivni). Pomluvam ze zasady neverim a zda se mi ubohe, ze se marketing nVidie (chybi vam tady obrazkove nV logo ;) ). Jestli nekdo najdete webstranku od ATI, ktera se zabyva pomluvama konkurence, tak sem sni, dost by me zajimala .

IMHO SLI je pro normalni uzivatele naprt, CF jen nutna reakce. Navic CF se mi zda bliz beznym uzivatelum aspon tim, ze kdybych mel starsi ATI, tak kdyz budu kupovat novou, tak zvazim, jestli nekoupim CF master (pokud nebude o moc drazsi) a pripadne starou kartu nebudu muset vyhazovat a pro nejake to procenticko celkoveho vykonu navic ji tam necham.
(ctrl+a, ctrl+c, lclick(getx(poslat),gety(poslat)) )
25.9.2005 11:20:56   194.149.102.xxx 2729
K roztřiďování příspěvků na věcné a flame: to se obstarává tak že pokud někdo prudí, plive kolem sebe irelevantní nebo žádné argumenty a chce očividně vyvolat flejm, má se to mazat. Nechci tu zavádět cenzůru jako za komoušů, ale byl bych rád kdyby se tu lidi věcně vyjadřovali k článku a neřešili tady hovadiny.
27.9.2005 05:16:21   160.216.153.xxx 4850
Mirna cenzura by me osobne v techto, zivotne nedulezitych tematech vubec nevadila.
Mel jsem ale spis na mysli zvyrazneni vecnych prispevku bud po zpusobu souhlas/blabol, nebo presunutim na zacatek/konec diskuze. Hodnotit, zda je prispevek vecny nebo ne by mohli jen redaktori nebo nejaci moderatori. Souhlas/blabol je dost neobjektivni, protoze muze hlasovat kdokoli, navic je mozno hodnotit i vlastni prispevky a to i vicekrat :O! Navic nekteri "objektivnejsi" ctenari moho byt odrazeni od hlasovani tim, ze po kliku na souhlas/blabol je prohlizec hodi nazacatak diskuze (napr. IE), nebo az na zacatek stranky (FF).
Myslim, ze kdyby se neco podobneho zavedlo, tak by to usetrilo lidem jako ja spoustu casu, a kdo by neveril oznaceni/roztrizeni prispevku moderatory/redaktory, by si zbyvvajici kupu OT a flame mohl precist nezvyrazneny/na konci diskuze.
30.9.2005 10:25:55   81.30.250.xxx 4754
Nemohu si pomoci ale Wiruss mě dojal svým Inteláckým postojem. Nikdo nikde netvrdí na PCtuningu že INtel dělá špatné produkty. Ale co tvrdím já a naznačuje podle mě pct je to že cena Intelu a AMD je jinde. Poměr cena/výkon je jasně na straně AMD.Navíc tvá špatná zkušenost s K6 a K7 je určitě pravda, když to tvrdíš. Nezapomeň ale že od dob K6 AMD udělalo značný pokrok. Já měl i Pentium i Athlon Xp, nyní mám Athlon 64 3000 Winchester. Spokojen jsem s AMD, i ten Intel nebyl zlý jenže drahý a na hry je lepší AMD. Všem co skládám je na AMD, a ani jednou jsem nereklamoval procesor. Max. desky. Článek co prezentovala nVidie je dost hnusný a úplně chápu redaktora článku. Prostě prezentace nVidie je lžívá. SLI je totálně na dvě věci, pamatuju si testy jaký to má mít nárůst výkonu a realita byla někdy úplně jinde. Atd. Co si budem nalhávat, ATI a nVidia mají dobré modely karet a špatné. Ati má dle mě dobré modely X800, zvlášť očekávám X800GTO, čipset Xpress 200 do kanclu až nad hlavu, ujde i X700, nVidia má dobrou 6600GT kterou ale vystřídá X800, a samozřejmě nejvýkoněšjí řadu 7ček. I 6200 bez turbo se 128bit je dobrá do nejlevnějšího segmentu.Ale to co dělá nVidia ty její reklamní pomluvy je trochu moc. Tím netvrdím že ATI todle neudělala a neudělá, jen doufám že to nebude tak často jako u nVidie. Amdati
22.10.2005 20:51:14   213.160.169.xxx 2121
nvidia je kurva at se jde zahrabat stema geforshitkama ati je lepsi.jak jsem se ted docetl o tomhle jak nvidia pomlouva CF tak me to dost nasralo.ja mijuju ati a hlavne me milacky rady x800 a vise.a kdo je proti me tak je neznaboh a lojza z vidlakova.ATI do tohooooooooooooooooooooooooooo.
22.10.2005 21:00:02   213.160.169.xxx 2025
ja stojim na strane AMD uz delsi dobu a za tu dobu jsem vystridal mnoho procaku od nej a za tu dobu jsem snim nad miru spokojenej dnes mam amd 3000+venice a jsem stastnej,kamos ma intela 3ghz s hypersrackou a reknu vam ze intel bych si nikdy nekoupil na hry ani kdyby me na noze braly a ty jejich ceny no proste votres kez kdyby intel a Nvidia schnily v pekle nemam je proste rad.

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

242 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 109Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.