Hlavní stránka Hardware Grafické karty ATI Catalyst Control Center
ATI Catalyst Control Center
autor: Kovač Pavel , publikováno 15.9.2004
Po velmi dlouhé době se rozhodla ATI kompletně změnit vzhled svého ovládacího panelu. Přináší vůbec něco nového kromě atraktivního vzhledu? Určitě. Především to je 3D náhled, možnost tvorby profilů a spousta dalších "vychytávek". Je nový panel použitelný v praxi, nebo jde o nepoužitelný kus softwaru? Na všechny tyto otázky se pokusíme odpovědět. Čtěte dál a uvidíte. {mospagebreak title=Seznámení a možnosti nastavení}

ATI Catalyst Control Center

Nejdříve se podíváme jaké podmínky musíte splňovat pro jeho samotnou instalaci. Tak předně to je přítomnost MS .NET Framework 1.1. Pak musíte vlastnit ATI Radeon 9500 a lepší (včetně 9550, a 9600 SE. Zkrátka kartu s podporou DX9.0). Dodatek: Právě jsem zjistil, že nový panel nepodporuje All In Wonder produkty (díky J.D.). Pokud jste splnili obě podmínky stačí už jen stáhnout balík ATI Catalyst Control Center (dále jen CCC), všechny potřebné odkazy naleznete pohromadě na konci článku.
Proč právě .NET Framework? Asi je to příprava do budoucna, kdy na tomto rozhraní bude běhat většina aplikací. Nejdříve však tomu bude u operačního systému, který je dnes označen kódovým jménem "Longhorn". .NET Framework přináší možnost jednoduché skinovatelnosti a flexibilitu prostředí. Pokud vše dopadne tak se máme na co těšit. CCC obsahuje ve standardní instalaci celkem čtyři prostředí plus systémový vzhled. Osobně se mi moc nelíbí ani jeden z nich. Jsou na mě moc "prostorové" a tlačítka k sobě moc neladí.

První spuštění a nastavení 3D

Pokud jste zvyklí měnit nastavení grafické karty přes Vlastnosti obrazovky, tak si budete muset odvyknout resp. není to zrovna nejschůdnější cesta. ATI zvolila přímou cestu k panelu přes nabídku druhého tlačítka myši na ploše Windows. Osobně si myslím, že je to úspěšný krok ke zjednodušení ovládání i pro začínající uživatele PC.

ATI Catalyst Control Center


ATI Catalyst Control Center

Tak tímto logem Vás uvítá CCC při jeho spuštění. Možná se trošku zděsíte dobou načítání. Ta je totiž na průměrném počítači (Athlon XP 3000, 512 MB Ram) kolem 15 sec. Tato doba je ovšem adekvátní k množství dat, které je nutné načíst z pevného disku. Přední inovací je totiž 3D náhled (takové pěkné autíčko jedoucí pustou krajinou :-) ). A tak se není čemu divit, že po spuštění CCC vám aplikace "CLI.exe" zabere klidně 60 MB paměti. Rozhodně tedy CCC ukončete před spuštěním jakékoli hry či benchmarku!

ATI Catalyst Control Center
-3D náhled běží pod OpenGL-

Když se dočkáte otevření okna pro nastavení karty, tak první co musí snad každý uživatel udělat je, přepnout se do "Advanced View" v horní části okna. Standardní nastavení totiž neposkytuje prakticky žádné možnosti. U 3D volíte jen pět stupňů kvality obrazu. V nastavení videa jsou tři předvolby, které mění převážně gamma korekci.
Nastavení pro 3D aplikace je zahrnuto pod jednu položku. Nastavujete tedy OpenGL a Direct3D dohromady. To mi přijde jako nešťastné řešení. Jsem člověk co pracuje s CAD aplikacemi a tak bych uvítal možnost zapnout AA pro OpenGL. Na druhou stranu karty, pro které je CCC určen, nepatří do spektra profesionálních karet. Pro většinu uživatelů to bude naopak výhoda. Pokud byste hledali nějaké nové možnosti nastavení, tak spláčete nad výdělkem. Jediná nová položka kterou jsem našel je Temporal Anti-Aliasing, ta funguje na všech DX9.0 kartách. Okno s 3D náhledem jistě oceníte u SMARTSHADER efektů. Jsou to efekty s kterými si jen tak pohrajete a v praxi je pak téměř vůbec nepoužíváte.

ATI Catalyst Control Center
-efekty SmartShader jsou pěkně názorné díky 3D náhledu-

Zkušeného uživatele jistě potěší možnost nastavit veškeré možnosti bez 3D náhledu (položka "No Preview").

ATI Catalyst Control Center

Display Manager

Nastavení výstupů karty a jejich správa je nyní kompletně přítomna v CCC. Nemusíte tedy přepínat mezi Windows nastavením a nastavením grafické karty. To je určitě pozitivní zpráva. Dlouho jsem však hledal jak změnit maximální obnovovací frekvenci pro monitor. Ti z Vás co to také marně hledáte zkuste druhé tlačítko myši na symbolu monitoru.

ATI Catalyst Control Center
-kterak se dostanete k obnovovacím frekvencím monitoru-

Pod touto položkou se skrývá už klasické staré ATI rozhraní co známe z dřívějška. Tento neduh by měli určitě v nejbližší době odstranit.

Korekce barev

Korekce barev je rozdělena již klasicky do dvou sekcí. První tvoří 2D desktop a druhá je celoobrazovkový režim ve 3D. A musím také uznat, že korekce funguje tak jak má. Dříve jsem měl s tímto velké problémy. Za to si zaslouží ATI velkou pochvalu.

ATI Catalyst Control CenterATI Catalyst Control Center

Trochu zavádějící jsou tři tlačítka "Reset", ty totiž vracejí poslední použitou hodnotu a ne výchozí nastavení.

Nastavení videa

V nastavení videa najdete klasické korekce obrazu, Gamma, Brightness, Contrast, Saturation a Hue. I zde se tlačítko "Reset" vrací poslední použitou hodnotu místo výchozí.

ATI Catalyst Control CenterATI Catalyst Control Center
ATI Catalyst Control Center

Smartgart

Tato záložka přinesla velké překvapení. Oproti předchozí totiž nabízí daleko více možností. Trošku mě svými možnostmi připomíná Advanced Smargart, kterou jste spouštěli samostatně jako "C:\%system dir%\system32\atiprbxx.exe /g".

ATI Catalyst Control Center

ATI samozřejmě neopomněl na varování o změně jakékoli hodnoty v nabídce Smartgart. Pro některé uživatele je to paradoxně jediná cesta vedoucí ke zvýšení stability. Například kombinace VIA KT600 a Radeon 9600 series.

VPU Recover

VPU Recover je funkce, která zajišťuje bezproblémový chod systému v případě havárie grafického ovladače. Nejčastěji tomu tak bývá v důsledku přetaktování či přehřívání jádra karty. V novém CCC je tato funkce vylepšena tím způsobem, že i po obnovení lze provozovat HW akceleraci karty. Dříve se přepnula karta do softwarového režimu.

ATI Catalyst Control Center

Overdrive

Můj stařičký Radeon 9500@9700 bohužel tuto funkci nepodporuje a tak jsem její funkčnost nemohl ověřit na vlastní kůži. Ovšem podle ohlasů je funkční a nepřináší nic nového. Pro ty co neví o co jde, tak se jedná o automatické přetaktování v závislosti na teplotě jádra karty.

ATI Catalyst Control Center
-screenshot převzat z www.hothardware.com (moje karta nepodporovala tuto funkci)-

{mospagebreak title=HotKeys, Profiles, Závěr}

HotKeys

Klávesové zkratky jsou základem pro rychlou konfiguraci obrazu aniž by byl uživatel nucen navštěvovat CCC. Pro uživatele starších monitorů je základem gamma korekce ve 3D. Pokud touto funkcí není obdařena přímo hra, tak uživatel jednoduše použije klávesovou zkratku. Mým snem bylo například "CTRL" + "+" resp. "-" pro zvyšování/snižování gammy. Bohužel CCC neumožňuje přiřadit speciální znaky jako jsou +,-, číslice, veškeré české znaky, no abych to zkrátil, jediné co můžete přiřadit jsou písmena. A to je docela škoda.

ATI Catalyst Control Center

Profiles

Profily jsou velkou novinkou v CCC. Umožňují volit si pro každou aplikaci vlastní nastavení celé grafické karty. Správa profilů je ovšem celkem neefektivní. Vytvoření profilu probíhá ve dvou krocích. Prvním je nastavení karty v CCC a druhý je uložení do daného profilu. Pokud ovšem stisknete tlačítko "Details", tak se sice zobrazí podrobnosti o profilu, ty ovšem již nelze měnit. člověk tak musí zavřít okno s profily a změnit nastavení. Znovu otevřít okno "Profiles" a uložit pod stejné jméno. Uznejte sami, že je to cesta trnitá a krkolomná.

ATI Catalyst Control CenterATI Catalyst Control Center
-správa profilů-

ATI Catalyst Control Center
-zde je ono okno s podrobnostmi-

Profily je možné aktivovat ikonkou v system tray. Pokud jste určili aplikaci pro jakou je profil určen, tak ta je po jeho aktivování automaticky spuštěna.

Information Center

Pokud se chcete dozvědět něco o vaší grafické kartě, verzi ovladačů či počítači jako takovém, tak zavítejte do části "Help" a Information Center.

ATI Catalyst Control CenterATI Catalyst Control CenterATI Catalyst Control CenterATI Catalyst Control Center

Skiny

Skiny jsem si nechal záměrně až na konec. Jde totiž o méně důležitou součást CCC, která nemá na jeho funkce žádný vliv. Jak už jsem psal na začátku tak je možnost volit mezi čtyřmi skiny. První je "ATI Classic" (ten vidíte všude kolem), druhý je "ATI Crimson", třetí "Catalyst QuickSilver" a poslední "Catalyst SteelBlue".

ATI Catalyst Control Center

Změna skinů náleží nabídce "Preferences". Pod ní také naleznete například položku Always On Top (vždy nahoře), výběr jazyka či obnovení výchozího nastavení.

Závěr

Nový ovládací panel přinesl mnoho změn. Většinu uživatelů láká nový vzhled, profesionálové ovšem vidí velký potenciál v možnosti rozšiřování o přídavné funkce díky platformě .NET FrameWork. Díky 3D náhledu přináší velkou kontrolu nad kvalitou obrazu. Možná by se slušelo zobrazování FPS, tím by uživatel získal přehled o dopadu na výkon dané funkce ( v tom případě by ale musel být model auta a terénu složitější aby byl rozdíl vůbec znatelný).

Download a popis instalace

Po přečtení pár diskusních fór jsem zjistil, že dost uživatelů má problémy se samotnou instalací CCC. V první řadě musíte mít řádně nainstalovaný .NET FrameWork 1.1 (PCT doporučuje také ServicePack 1), teprve pak (nejlépe po restartu) můžete instalovat CCC. Pokud Vás trápí nutnost přihlašování do systému i když máte jen jeden účet a bez hesla, tak nezoufejte, neboť řešení je velmi jednoduché. Ve správě účtů zjistíte, že .NET FrameWork nastavil nový účet. Ten je potřeba smazat a už nebudete dotazování na přihlášení. Já osobně jsem se s tímto problémem nesetkal. Ale podle mích informací je to chyba jen .NET FrameWorku bez SP1. Pokud má ještě někdo jiné problémy, které jsem zde neuvedl, nechť je uvede v diskuzi a určitě se najde řešení. Pokud chcete slyšet zda máte či nemáte instalovat nový panel. Tak osobně doporučuji vyzkoušet, ale na druhou stranu velká část z Vás se určitě vrátí ke starému ovládání (stejně jako já).

link velikost
.NETFrameWork 1.1 www.pctuning.cz 23MB
SP1 pro .NETFrameWork 1.1 www.pctuning.cz 10MB
Catalyst Control Center www.pctuning.cz 19MB
ATI Radeon Driver 4.9 www.pctuning.cz 26MB
 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
15.9.2004 06:01:06   0.0.0.xxx 55
CCC je na nic.Videl sem,zkusil sem,odinstaloval sem.:-)
Neni nad klasicky ovladaci panel.zejmena to nacitani a ta velikost v pameti je hrozna.
15.9.2004 07:20:17   0.0.0.xxx 45
Řekl bych že se jim to povedlo. Když máš velkou ramku tak tě ani nemusí tížit těch pár MB navíc, stejně pokud máš XP tak tam máš spoustu jiných zbytečností ani o tom třeba nevíš. Myslím, že na tom je pozitivní hlavně to, že se ATi řádně stará o podporu svých produktů, což se o některých jiných výrobcích (nemyslím nVidia) říct bohužel nedá.
15.9.2004 07:26:35   0.0.0.xxx 43
Škoda, že na konkurečním světhardware vyšel článek informačně shodný již před dvanácti dny. -> Nedozvěděl jsem se nic nového...
15.9.2004 08:15:39   0.0.0.xxx 55
Bolo by dobre spomenut Refresh Rate Lock, o ktorom som sa tu nedocital... problemi s novym kontom mam aj ja s SP2.
15.9.2004 08:21:20   0.0.0.xxx 65
Nainstaluji Catalysty 4.9 i s CC a po restartu se mi ukaze erorova hlaska pri pravdepodobne spousteni souboru CLI.exe - "Inicializace zarizeni se nezdarila ... ". Jelikoz jsem nyni preinstalovaval winowsy, zkusil jsem ty catalysty nainstalovat znovu s CC, ovsem problem trva nadale. Pokud je nainstaluji bez CC, funguje vse normalne. Windows XP SP1, HIS R9600XT, DirectX 9.0c Nevite cim to muze byt?
15.9.2004 08:27:09   0.0.0.xxx 35
Myslím si, že by měl ten panel být i v nějaké méně náročné podobě a taky pro karty bez DX9, jinak nenajde takové uplatnění.
15.9.2004 09:01:39   0.0.0.xxx 54
nemas nainstalovany .net frameworks 1.1
15.9.2004 09:03:35   0.0.0.xxx 55
Karty bez DX9 nemaju uplatnenie
15.9.2004 09:15:32   0.0.0.xxx 44
na XP3000+ 512ram 15sec?takže já bych to spouštěl asi tak týden
15.9.2004 09:21:20   0.0.0.xxx 46
No dost se jim to nepovedlo alespon na me masine nejel vetsi refresh nez 60 HZ tak jsem tam dal verzi bez CCC a jsem spokojeny
15.9.2004 09:28:35   0.0.0.xxx 55
Mne se to libi... tak potom si jasny, ale CCC nema byt na okrasu. Prakticky je tu uplna blbost co zabera zbytocne vela mista na disku a v pameti.
Mne to sposobuje vzdy BSOD, tak mily peknucky tucnucky pomaly CCC isiel kade-lahsie.
XPcka mi totiz do BSOD este nikdy nespadli, ale CCC to dokaze so 100% spolahlivostou.

P.S.: mam XP3400+, nF2 Ultra400 od EPoX-u, 1GF DualDDR a R9800XT.
15.9.2004 09:45:49   0.0.0.xxx 55
je to těžkopádný bumbrlík, mě to sice nezpůsobuje problémy se stabilitou (nForce2, XP2300MHz, 1GB Ram, R9800Pro), ale i tak jsem se vrátil ke klasickémů ovládacímu panelu, je to sice o zvyku, ale než jsem tam nastavil TV-OUT a jiné věci...
15.9.2004 10:54:31   0.0.0.xxx 55
No asi by si vsichni, co to okamzite skrouhli jako absolutni shit, uvedomit ze jde o prvni verzi ktera byla vypustena, nebol,i ze proste chyby tam budou (jako v kazdym SW) a budou se casem vychytavat. A skrouhavat to kuli tomu ze tam neumim neco najit, nebo nenainstaluju vyzadovanou komponentu (ktera je vsude uvadena)... jojo, je jednoduchy kritizovat nekoho jinyho. CCC nainstalovany mam a jsem spokojenej. Narocnost kuli 3D preview chapu, a neni to zase tak strasny...
15.9.2004 11:13:35   0.0.0.xxx 44
Nejak mi nefunguje tl. odpovedet tady na diskuzi ale to nic snad to najdes. Tim SP1 v clanku se nemysli SP na WIN ale na NET FrameWork. Je tu ke stazeni a ma 10MB. Potom uz problemy s uctem nejsou ani instalaci nejsou. A tohle vylepseni neni soucasti baliku SP2 pro WIN XP jelikoz ani NET FrameWork neni stadardni soucasti WIN XP.
15.9.2004 11:23:15   0.0.0.xxx 54
Ja mam Athlon XP 1600+ a 512Mb ram a nabiha mi to za 5 sekund. Meril sem to nekolikrat protoze mam CCC uz asi tyden a ta doba uvedena v clanku se mi nezdala. Merim to od kliknuti na odkaz pro spusteni aplikace po uplne zobrazeni apikace vcetne okenka s 3D nahledem. Takze jakejch patnact vterin. Treba sou Athlony 3000+ pomalejsi nez sem si myslel.
15.9.2004 16:26:38   0.0.0.xxx 44
Zkus to stopnout hned po nabehnuti Win... a dej vedet. jeste jsem si to po tvem prispevku zkontroloval a vyslo mi 14sec. Nemuzes brat treba druhy nabehnuti kdyz je celej CCC v ramce.
15.9.2004 16:36:52   0.0.0.xxx 54
Tohle samozrejmne vim. Pokazde kdeyz sem to meril sem znova poustel komp. Ne jen resetoval, ale vypnul nechal pul minuty stat a znova zapnul. Okamzite po nabehnuti sem to zkusil pustit. Vychazi mi to na pet az set vterin. Mam WIN XP SP2, 512Mb RAM, Athlon XP 1600+, MSI K7N2-Delta L. Nejakej extra tuning niceho nemam. je fakt ze sem po instalaci WIN shodil par nepotrebnejch sluzeb natrvalo, ale ty se tykali spis site a jejiho zbytecnyho prohledavani. Taky pouzivam defragmentaci bootovacich souboru pri kazdem startu WIN. Po precteni clanku sem si stahl a nainstaloval ten SP1 NET. A po te se to zpomalilo zhruba na tech pet vterin.
15.9.2004 17:33:11   0.0.0.xxx 65
Nejspis mas tedy pravdu... ja mam na svem pocitaci spoustu veci ktere to mohou spomalovat. Jako treba FireWall, FTP server a par dalsich.
Pote jiste pomaha defragmentace. Diky za dalsi nazor (zkousku).
15.9.2004 18:35:35   0.0.0.xxx 44
FTP server mam taky a bezi porad. Jen Firewall ma, hardwarovej takze to mi trosku odpada. Porad je nahozena i Miranda, trayicona Thuderbirdu. Windovsi maj spousatu taju. ))
15.9.2004 21:58:54   0.0.0.xxx 45
chtel jsem se zeptat zda ma nekdo podobny problem. v msconfig vypnu nahravani vsech tech moznych "vychytavek" pri startu. Kdyz pak chci nahrat CCC nestane se nic. na chvilku se zobrazi hodiny ale nic se nestane...

funguje kdyz nechci a kdyz chci aby fungovalo tak nefunguje. klasika ))
15.9.2004 23:36:11   0.0.0.xxx 56
Tak jsem to naisntaloval a tez mi to nabehne behem 6 vterin ...
Ale co me docela rozesmalo byla detekce CPU :-))
Mam Athlon 64 2800+ a V infocentru mi to muj CPU detecovalo jako Intel Pentium :-))

(CPU ADM64 2800+,RAM 1GB, NForce2 400 od MSI Platinum, Radeon X800XT Platinum)
16.9.2004 08:55:06   0.0.0.xxx 45
K cemu pouzivat program ktery zabira tolik pameti a neprinasi vubec zadny uzitek,a jeste musite instalovat Framework,zlaty Catalyst rozhrani,tohle mi nesmi do pocitace.
16.9.2004 09:49:57   0.0.0.xxx 73
podarilo se nekomu nastavit tv vystup s moznosti rezimu "Divadlo"? Pri nastaveni jsou vsechny moznosti nastaveni "sede", tzn. nelze nic nastavit. TV out zprovoznim, ale nefunguje mi moznost vyse uvedena. V minulych verzich jsem to zapnul, spustil BSplayer a vse jelo na Tv v pohode. Ted musim video presunout do druhe obrazovky rucne.
16.9.2004 12:08:33   0.0.0.xxx 56
Aby nabidky nebyly sedy musi byt TV v rezimu klon (pravou mysej na TV a vybrat z nabidky).
16.9.2004 15:04:29   0.0.0.xxx 43
Mno a není spíše chybná detekce u tebe ??
Ještě jsem neviděl A64 na NForce2 400 ;-)
Ale možná mi něco uniklo... třeba na NF2 dodělali HT linky a odebrali(vypnuli) paměťovej řadič .... :-D
16.9.2004 16:47:29   0.0.0.xxx 35
Ja nekde zaslechl, ze umi i overclocking, ale s hruzou jsem zjistil, ze nejen, ze neumi, ale i zmizi puvodni ATI control panel a misto neho je prave tahle prisernost, takze jsem ho zase odinstaloval.
16.9.2004 17:15:20   0.0.0.xxx 44
Netusite nekdo na jekejch kartach pobezi to monitorovani teploty? Docela bych tuhle moznost uvital.
16.9.2004 20:15:04   0.0.0.xxx 55
HW monitoring teplot je na kartach R9x00 XT (vlastne cela rada XT) a pak na X800/X600/X700 a novejsi to budou mit urcite taky ;-)
16.9.2004 21:01:36   0.0.0.xxx 53
Všechny aplikace napsané v .NET startují pomaleji, protože při startu dochází ke kompilaci do nativního kódu procesoru.
Dá se tomu vyhnout tak, že se odpovídající dll a exe předkompilují pomocí ngen.exe. Poznáte to tak, že když se podíváte do WINDOWSassembly, ve sloupci Type je napsáno Native images.

Co se týče paměti (hodně zjednodušeně), to co vám ukazuje task mananager nic neříká o tom, kolik program ve skutečnosti používá, protože se jedná o paměť naalokovanou dopředu. Zní to asi podivně, ale jedná se o moderní management paměti. Co je nejdůležitější, nepoužitá (ale přesto naalokovaná paměť pro .NET program) je na žádost OS okamžitě uvolněna, pokud si o ni OS řekne. Ono to může být ještě zajímavější, protože .NET runtime funguje tak, že paměť neuvolňuje do té doby, dokud je jí dost :-) Takže jednoduchá aplikace může "používat" i desítky MB RAM, které budou uvolněny když aplikace zrovna nic nedělá, nebo začne docházet fyzická paměť. Koho to zajímá podrobněji, nechť se podívá na msdn.microsoft.com a nechá si vyhledat "Garbage Collector".
19.9.2004 18:28:28   0.0.0.xxx 46
Hmm tak mam s moji 9800pro smulu, to je tedy pech :-(
20.9.2004 19:47:59   0.0.0.xxx 56
Me to teda startuje rychle, ale pri taktovani pres ATiTool mam problemy. Kdyz tam mam klasikcke ovladace je to lepsi. Vzhled se mi celkem libi, ale dulezity je pro mne vykon. Volim klasiku a pockam az vyjdou prochytanejsi verze.
20.9.2004 21:34:06   0.0.0.xxx 54
Jestli neco .NET Framework neprinasi, tak je to skinovatelnosti. Clanek jsem bohuzel uz dal necetl, ale doufam, ze jeho "erudovanost" jiz negraduje.
Motivace puziti .NETu neni uplne jasna, ale asi nebude ve skinovatelnosti , myslim, ze by se dal hledat spise v rychlosti vyvoje a moznosti psat program v jistem smyslu na zelene louce.
23.9.2004 08:33:58   0.0.0.xxx 45
Lidicky poradte prosim nekdo. Mam R9500, nainstaloval jsem .NET FW i se service packem. Muzu se stavet na hlavu a CCC proste nespustim. Zadne chybove hlasky to nehlasi, a kdyz uz se to k necemu odhodla, tak mi vynada mi to, ze nemam Atinacky drivery (coz je nesmysl). Nevite nekdo co se tomu muze nelibit?
23.9.2004 19:50:36   0.0.0.xxx 57
Jeste nezoufej...koukni pres rivatuner (use google) jestli nemas jadro XT karty. Srtasne moc nyni prodavanych karet ho totiz ma a pak staci jednoduse preflashnout bios (nejdriv otestovat frekvence!) a mas XT verzi karty ;-) s podporou HW monitoringu .
25.9.2004 21:02:13   0.0.0.xxx 45
já mám taky r9500 a ccc mi nejede :-(
6.10.2004 09:01:25   0.0.0.xxx 44
Tak já mám právě tuto kombinaci (v článku je psáno, že dochází k nestabilitě) a občas mi opravdu počítač zatuhne. přičítal jsem to systému (mám zatím pořád win98se - tudíž mohu nainstalovat maximálně ccc 4.3), ale možná je řešení někde v nabídce smartgart. poradíte jak ji nastavit, aby při kombinaci VIA KT600 a Radeon 9600 series byla nestabilita odstraněna. díky
6.10.2004 11:10:52   0.0.0.xxx 75
Pokud mate problemy s touto kombinaci tak nastavte AGP na 4x a vypnete FW. Kazdopadne teto problematice jsem se jiz venoval v clanku "Kauza FW a AGP 4x/8x" viz. http://www.pctuning.cz/titulnistrana/ha rdware/grafickekarty/Default.aspx?CatID=201&LayId=2&ArtId=19189"> zde .
8.10.2004 12:10:09   0.0.0.xxx 45
díky, rád si ho přečtu
14.10.2004 07:42:19   0.0.0.xxx 54
asi trochu hloupá otázka, ale chápu to dobře, že ccc je jen a pouze ovládací panel a samotný ovladač musím nainstalovat zvlášť? díky
10.8.2005 20:31:10   194.196.164.xxx 74
mám celeron 2,8 GHz , k tomu radeon 9600 , 512 Mby. ram - a mám s tím problémy , při hrách např. při GTA III se mi sekne grafika a napíše hlášku z VPU recover , poraďte jak se toho zbavit ( možná starý hry )

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.