ATI Catalyst Control Center |
autor: Kovač Pavel , publikováno 15.9.2004 |
ATI Catalyst Control Center
Nejdříve se podíváme jaké podmínky musíte splňovat pro jeho samotnou instalaci. Tak předně to je přítomnost MS .NET Framework 1.1. Pak musíte vlastnit ATI Radeon 9500 a lepší (včetně 9550, a 9600 SE. Zkrátka kartu s podporou DX9.0). Dodatek: Právě jsem zjistil, že nový panel nepodporuje All In Wonder produkty (díky J.D.). Pokud jste splnili obě podmínky stačí už jen stáhnout balík ATI Catalyst Control Center (dále jen CCC), všechny potřebné odkazy naleznete pohromadě na konci článku.
Proč právě .NET Framework? Asi je to příprava do budoucna, kdy na tomto rozhraní bude běhat většina aplikací. Nejdříve však tomu bude u operačního systému, který je dnes označen kódovým jménem "Longhorn". .NET Framework přináší možnost jednoduché skinovatelnosti a flexibilitu prostředí. Pokud vše dopadne tak se máme na co těšit. CCC obsahuje ve standardní instalaci celkem čtyři prostředí plus systémový vzhled. Osobně se mi moc nelíbí ani jeden z nich. Jsou na mě moc "prostorové" a tlačítka k sobě moc neladí.
První spuštění a nastavení 3D
Pokud jste zvyklí měnit nastavení grafické karty přes Vlastnosti obrazovky, tak si budete muset odvyknout resp. není to zrovna nejschůdnější cesta. ATI zvolila přímou cestu k panelu přes nabídku druhého tlačítka myši na ploše Windows. Osobně si myslím, že je to úspěšný krok ke zjednodušení ovládání i pro začínající uživatele PC.
Tak tímto logem Vás uvítá CCC při jeho spuštění. Možná se trošku zděsíte dobou načítání. Ta je totiž na průměrném počítači (Athlon XP 3000, 512 MB Ram) kolem 15 sec. Tato doba je ovšem adekvátní k množství dat, které je nutné načíst z pevného disku. Přední inovací je totiž 3D náhled (takové pěkné autíčko jedoucí pustou krajinou :-) ). A tak se není čemu divit, že po spuštění CCC vám aplikace "CLI.exe" zabere klidně 60 MB paměti. Rozhodně tedy CCC ukončete před spuštěním jakékoli hry či benchmarku!
Když se dočkáte otevření okna pro nastavení karty, tak první co musí snad každý uživatel udělat je, přepnout se do "Advanced View" v horní části okna. Standardní nastavení totiž neposkytuje prakticky žádné možnosti. U 3D volíte jen pět stupňů kvality obrazu. V nastavení videa jsou tři předvolby, které mění převážně gamma korekci.
Nastavení pro 3D aplikace je zahrnuto pod jednu položku. Nastavujete tedy OpenGL a Direct3D dohromady. To mi přijde jako nešťastné řešení. Jsem člověk co pracuje s CAD aplikacemi a tak bych uvítal možnost zapnout AA pro OpenGL. Na druhou stranu karty, pro které je CCC určen, nepatří do spektra profesionálních karet. Pro většinu uživatelů to bude naopak výhoda. Pokud byste hledali nějaké nové možnosti nastavení, tak spláčete nad výdělkem. Jediná nová položka kterou jsem našel je Temporal Anti-Aliasing, ta funguje na všech DX9.0 kartách. Okno s 3D náhledem jistě oceníte u SMARTSHADER efektů. Jsou to efekty s kterými si jen tak pohrajete a v praxi je pak téměř vůbec nepoužíváte.
-efekty SmartShader jsou pěkně názorné díky 3D náhledu-
Zkušeného uživatele jistě potěší možnost nastavit veškeré možnosti bez 3D náhledu (položka "No Preview").
Display Manager
Nastavení výstupů karty a jejich správa je nyní kompletně přítomna v CCC. Nemusíte tedy přepínat mezi Windows nastavením a nastavením grafické karty. To je určitě pozitivní zpráva. Dlouho jsem však hledal jak změnit maximální obnovovací frekvenci pro monitor. Ti z Vás co to také marně hledáte zkuste druhé tlačítko myši na symbolu monitoru.
-kterak se dostanete k obnovovacím frekvencím monitoru-
Pod touto položkou se skrývá už klasické staré ATI rozhraní co známe z dřívějška. Tento neduh by měli určitě v nejbližší době odstranit.
Korekce barev
Korekce barev je rozdělena již klasicky do dvou sekcí. První tvoří 2D desktop a druhá je celoobrazovkový režim ve 3D. A musím také uznat, že korekce funguje tak jak má. Dříve jsem měl s tímto velké problémy. Za to si zaslouží ATI velkou pochvalu.
Trochu zavádějící jsou tři tlačítka "Reset", ty totiž vracejí poslední použitou hodnotu a ne výchozí nastavení.
Nastavení videa
V nastavení videa najdete klasické korekce obrazu, Gamma, Brightness, Contrast, Saturation a Hue. I zde se tlačítko "Reset" vrací poslední použitou hodnotu místo výchozí.
Smartgart
Tato záložka přinesla velké překvapení. Oproti předchozí totiž nabízí daleko více možností. Trošku mě svými možnostmi připomíná Advanced Smargart, kterou jste spouštěli samostatně jako "C:\%system dir%\system32\atiprbxx.exe /g".
ATI samozřejmě neopomněl na varování o změně jakékoli hodnoty v nabídce Smartgart. Pro některé uživatele je to paradoxně jediná cesta vedoucí ke zvýšení stability. Například kombinace VIA KT600 a Radeon 9600 series.
VPU Recover
VPU Recover je funkce, která zajišťuje bezproblémový chod systému v případě havárie grafického ovladače. Nejčastěji tomu tak bývá v důsledku přetaktování či přehřívání jádra karty. V novém CCC je tato funkce vylepšena tím způsobem, že i po obnovení lze provozovat HW akceleraci karty. Dříve se přepnula karta do softwarového režimu.
Overdrive
Můj stařičký Radeon 9500@9700 bohužel tuto funkci nepodporuje a tak jsem její funkčnost nemohl ověřit na vlastní kůži. Ovšem podle ohlasů je funkční a nepřináší nic nového. Pro ty co neví o co jde, tak se jedná o automatické přetaktování v závislosti na teplotě jádra karty.
-screenshot převzat z www.hothardware.com (moje karta nepodporovala tuto funkci)-
HotKeys
Klávesové zkratky jsou základem pro rychlou konfiguraci obrazu aniž by byl uživatel nucen navštěvovat CCC. Pro uživatele starších monitorů je základem gamma korekce ve 3D. Pokud touto funkcí není obdařena přímo hra, tak uživatel jednoduše použije klávesovou zkratku. Mým snem bylo například "CTRL" + "+" resp. "-" pro zvyšování/snižování gammy. Bohužel CCC neumožňuje přiřadit speciální znaky jako jsou +,-, číslice, veškeré české znaky, no abych to zkrátil, jediné co můžete přiřadit jsou písmena. A to je docela škoda.
Profiles
Profily jsou velkou novinkou v CCC. Umožňují volit si pro každou aplikaci vlastní nastavení celé grafické karty. Správa profilů je ovšem celkem neefektivní. Vytvoření profilu probíhá ve dvou krocích. Prvním je nastavení karty v CCC a druhý je uložení do daného profilu. Pokud ovšem stisknete tlačítko "Details", tak se sice zobrazí podrobnosti o profilu, ty ovšem již nelze měnit. člověk tak musí zavřít okno s profily a změnit nastavení. Znovu otevřít okno "Profiles" a uložit pod stejné jméno. Uznejte sami, že je to cesta trnitá a krkolomná.
-zde je ono okno s podrobnostmi-
Profily je možné aktivovat ikonkou v system tray. Pokud jste určili aplikaci pro jakou je profil určen, tak ta je po jeho aktivování automaticky spuštěna.
Information Center
Pokud se chcete dozvědět něco o vaší grafické kartě, verzi ovladačů či počítači jako takovém, tak zavítejte do části "Help" a Information Center.
Skiny
Skiny jsem si nechal záměrně až na konec. Jde totiž o méně důležitou součást CCC, která nemá na jeho funkce žádný vliv. Jak už jsem psal na začátku tak je možnost volit mezi čtyřmi skiny. První je "ATI Classic" (ten vidíte všude kolem), druhý je "ATI Crimson", třetí "Catalyst QuickSilver" a poslední "Catalyst SteelBlue".
Změna skinů náleží nabídce "Preferences". Pod ní také naleznete například položku Always On Top (vždy nahoře), výběr jazyka či obnovení výchozího nastavení.
Závěr
Nový ovládací panel přinesl mnoho změn. Většinu uživatelů láká nový vzhled, profesionálové ovšem vidí velký potenciál v možnosti rozšiřování o přídavné funkce díky platformě .NET FrameWork. Díky 3D náhledu přináší velkou kontrolu nad kvalitou obrazu. Možná by se slušelo zobrazování FPS, tím by uživatel získal přehled o dopadu na výkon dané funkce ( v tom případě by ale musel být model auta a terénu složitější aby byl rozdíl vůbec znatelný).
Download a popis instalace
Po přečtení pár diskusních fór jsem zjistil, že dost uživatelů má problémy se samotnou instalací CCC. V první řadě musíte mít řádně nainstalovaný .NET FrameWork 1.1 (PCT doporučuje také ServicePack 1), teprve pak (nejlépe po restartu) můžete instalovat CCC. Pokud Vás trápí nutnost přihlašování do systému i když máte jen jeden účet a bez hesla, tak nezoufejte, neboť řešení je velmi jednoduché. Ve správě účtů zjistíte, že .NET FrameWork nastavil nový účet. Ten je potřeba smazat a už nebudete dotazování na přihlášení. Já osobně jsem se s tímto problémem nesetkal. Ale podle mích informací je to chyba jen .NET FrameWorku bez SP1. Pokud má ještě někdo jiné problémy, které jsem zde neuvedl, nechť je uvede v diskuzi a určitě se najde řešení. Pokud chcete slyšet zda máte či nemáte instalovat nový panel. Tak osobně doporučuji vyzkoušet, ale na druhou stranu velká část z Vás se určitě vrátí ke starému ovládání (stejně jako já).
link | velikost | |
.NETFrameWork 1.1 | www.pctuning.cz | 23MB |
SP1 pro .NETFrameWork 1.1 | www.pctuning.cz | 10MB |
Catalyst Control Center | www.pctuning.cz | 19MB |
ATI Radeon Driver 4.9 | www.pctuning.cz | 26MB |
Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz
Neni nad klasicky ovladaci panel.zejmena to nacitani a ta velikost v pameti je hrozna.
Mne to sposobuje vzdy BSOD, tak mily peknucky tucnucky pomaly CCC isiel kade-lahsie.
XPcka mi totiz do BSOD este nikdy nespadli, ale CCC to dokaze so 100% spolahlivostou.
P.S.: mam XP3400+, nF2 Ultra400 od EPoX-u, 1GF DualDDR a R9800XT.
Pote jiste pomaha defragmentace. Diky za dalsi nazor (zkousku).
funguje kdyz nechci a kdyz chci aby fungovalo tak nefunguje. klasika
Ale co me docela rozesmalo byla detekce CPU :-))
Mam Athlon 64 2800+ a V infocentru mi to muj CPU detecovalo jako Intel Pentium :-))
(CPU ADM64 2800+,RAM 1GB, NForce2 400 od MSI Platinum, Radeon X800XT Platinum)
Ještě jsem neviděl A64 na NForce2 400 ;-)
Ale možná mi něco uniklo... třeba na NF2 dodělali HT linky a odebrali(vypnuli) paměťovej řadič .... :-D
Dá se tomu vyhnout tak, že se odpovídající dll a exe předkompilují pomocí ngen.exe. Poznáte to tak, že když se podíváte do WINDOWSassembly, ve sloupci Type je napsáno Native images.
Co se týče paměti (hodně zjednodušeně), to co vám ukazuje task mananager nic neříká o tom, kolik program ve skutečnosti používá, protože se jedná o paměť naalokovanou dopředu. Zní to asi podivně, ale jedná se o moderní management paměti. Co je nejdůležitější, nepoužitá (ale přesto naalokovaná paměť pro .NET program) je na žádost OS okamžitě uvolněna, pokud si o ni OS řekne. Ono to může být ještě zajímavější, protože .NET runtime funguje tak, že paměť neuvolňuje do té doby, dokud je jí dost :-) Takže jednoduchá aplikace může "používat" i desítky MB RAM, které budou uvolněny když aplikace zrovna nic nedělá, nebo začne docházet fyzická paměť. Koho to zajímá podrobněji, nechť se podívá na msdn.microsoft.com a nechá si vyhledat "Garbage Collector".
Motivace puziti .NETu neni uplne jasna, ale asi nebude ve skinovatelnosti