RX9800 PRO Plus - Radeon na způsob... MSI |
autor: Bury Adam , publikováno 12.5.2004 |
Říká se "business je business" - a přesně tak to chodí i v počítačových i komponentech. Kamarádství je dobrá věc ale hodně si za něj nekoupíš...
Firma nVidia byla známá tím, že si své věrné ovečky v minulosti pečlivě hlídala - občas je chválila, čas od času zase kárala (čipy bývaly na příděl a ti "zlobiví" často pak odešli s prázdnou). V době kdy se vyráběly grafické karty GeForce 3, 4... byli všichni zváni na vekolepé akce nVidie a mohutně se poklepávali po ramenech. Konference, setkání, CeBity, Comdexy... V té době firma ATI nejspíše přežívala hlavně díky tomu, že si své karty vyráběla sama.
Když se Radeony začaly dotahovat a zlepšovat, rodícího se trhu se chopily firmy jako PowerColor, Supergrace, ManLi (často popuzené arogancí nVidie) a později samozřejmě další důležitý hráč ve světě ATI, firma Sapphire. Z tábora nVidie se zatím stále ozýval smích. Pak se k ATI připojily značky Gigabyte a Hercules a ostatním začalo vadit, jak se původně malé firmy vezou s narůstajícím výkonem a prodejem řešení "Powered by ATi". nVidia navíc své ovečky v té době krmila špatně stravitelným knedlíkem GeForce FX 5800 - výrobci jako ASUS, ABIT, MSI a ostatní "věrní" byli sotva rádi, když se zbavili prvních sérií této karty. V tu dobu se nejspíše začaly ze strany nVidie ozývat žádosti "No tak to nevyšlo, musíte mít s námi trpělivost!" Pohár trpělivosti však začal přetékat. Nejdřív přetekl ABITu a velká louže se rozlila i firmě ASUStek...
krabice MSI s logem ATI? oupsss!
MSI - odejít nebo zůstat?
Když hlavní partner nVidie, firma ASUS, se rozhodla vyrábět i grafické karty s čipem ATI (zatím je poměr v nabídce téměř 1:1) tak to v řadách nVide určitě vyvolalo menší paniku. Samozřejmě že v tomto okamžiku stoupli na ceně ostatní věrní a na pozici prvního partnera se pomalu přesunula firma MSI. Na tomto místě bychom mohli dodat, že ASUS dokonce dosud neuvedl grafickou kartu s čipem GeForce 6800.
V tomto okamžiku se pouštíme na tenký led nepotvrzených informací (takové zákulisní "jedna paní povídala"). Zkusme si to představit takto: V okamžiku kdy si firma nVidia začala MSI vážit a hýčkat (někdy ke konci roku 2003) měla už firma MSI nejspíše nakoupenou první dávku čipů ATI. Údajně se jednalo o 300 000 čipů R300.
Díky těsné spolupráci s nVidii čipy R300 ležely nějakou dobu u ledu a firma MSI spekulovala jak to zkusit s ATI a nerozvést se přitom s nVidii. Východiskem byli Němci... přesněji řečeno největší německý výrobce počítačů Medion AG. Tato firma byla ochotna si nechat vyrobit grafické karty na zakázku - tak vznikla nejdříve řada Medion 9600TX která sjela z linek MSI v počtu 300 000. Karta byla sice exotem - čip byl příbuzný s Radeony 9500Pro (8 pipelines) paměti vsak byly v pouzdrech TSOP (a ne jak u 9500 Pro v pouzdrech BGA). Tak jako tak, karty byly levné a výkonné a tak celá akce byla zhodnocená jako úspěšná. S jídlem však roste chuť a tak se do výroby dostal Medion Radeon 9800XXL.
Radeony od MSI oficiálně
Pokud čekáte fanfáry a oslavné bubnování ze strany MSI při rozšíření výrobního portfolia o karty s čipy ATI, budete zklamání. Firma MSI totiž své již oficiální Radeony uvedla na začátku května pěkně potichu. Vypadá to téměř jako: "nemáme z toho radost, ale milá nVidie, musíme to udělat".
První vzorky jsme dokonce dostali přímo s obchodu. Oficiální dovozci neměli potřebu tuto kartu vůbec recenzovat. Ale jelikož se jedná o skutečně zajímavé karty pustili jsme se do práce. Hip, hip hurráá!
RX9800 PRO Plus - TD128: luxus v základu?
Přesto že MSI nemá z opuštění platformy "pouze nVidia" nijak velkou radost a oslavy se nekonají nebránilo to vybavit tuto kartu jak se na špičkový typ hodí. Tedy přesněji řečeno, dodávané programy, tzv. bundle je vskutku bohatý:
Hry
- 2CD: The Elder Scrolls III Morrowind - 3D RPG, pokračování Areny a Daggerfall,
- Tom Clancy´s Ghost Recon - 3D špionážní akce z dílny Ubi Soft,
- Duke Nukem Manhattan Project - legendární 2D plošinová arkáda,
- 7 in 1 Games Collection: Oni, The Sum of All Fears, IL-2 Sturmovik, Serious Sam 2 lite
Rally Trophy, Beam Breakers, Zax: The Alien Hunter
Multimedia
- MSI Media Center Deluxe II - komplexní prohlížeč médií na Vašem PC,
- InterVideo WinDVD 5.1 Channel + Supreme Foreign Language Learn Machine - softwarový přehrávač DVD se zvukem 5.1 a program na výuku cizích jazyků,
Software
- SuperPack AdobePhotoshop AlbumSE + 3D Album - organizátor
a prohlížeč fotografii a obrázků,
Utulity
- FarStone VirtualDrive + FarStone RestoreIT! - emulace virtuální mechaniky
a zálohovací program RestoreIT, - 3D DeskTop - 3D uživatelské rozhraní na Vašem PC.
Drivery
- MSI Driver & Utilities - ovladače a nástroje pro Vaši kartu
Samozřejmostí jsou i technologie MSI jako "Live VGA BIOS" a "Live VGA Driver" umožňující on-line aktualizaci BIOSu i ovladačů.
{mospagebreak title=Radeon 9800XXL - vo co go?}Jak už jsem předznamenal je testovaný Radeon tak trochu exot. Za prvé vůbec nevyužívá tzv. referenčního designu ATI. Dosud platilo že se firmy vyrábějící vyšší řady Radeonů (v levných třídách vládne chaos) poměrně striktně držely referenčního designu navrženého inženýry ATI. Občas si menší výstřelek, povětšinou jinou barvu plošného spoje nebo s jiný chladič, dovolila firma Hercules jinak se většina karet "Powered by ATI" od sebe zase tolik nelišila. I tak význačný výrobce jako ASUS provedl v zásadě jenom výměnu chladiče R9800 XT za svůj dvouvětráčkový. Karta MSI se od ostatních liší zcela zásadně (a to nejen zelenou barvou plošného spoje):
Stačí několik pohledů a zjistíte, že u MSI je velká část obvodů řešená jinak - a nejedná se nám teď o jiný chladič.
klikněte na horní obrázek pro větší náhled
Mnoho rozdílů nalezneme například v napájecích obvodech. Stačí se podívat na detaily:
Subtilní 8mi pinové MOSFET tranzistory s nalepenými malými hliníkovými chladiči nahradily u RX9800 robustní tranzistory podobné těm které nalezneme na základních deskách. Přesto že řešení MSI působí dojmem mixu různých součástek, evidentně svůj účel plní bez problému.
Vzhled karty
klikněte na horní obrázek pro větší náhled
Chlazení
Podobně jak je tomu u karet řady Radeon 9800XT má karta MSI RX9800 PRO Plus oboustranné chlazení. Chladič je konstruovaný tak, aby chladil jak grafické jádro tak i paměti. Horní část chladiče je, poměrně netypicky - neboť většinou se jedná o hliníkový profil nebo o měděnou konstrukci, hliníkovým odlitkem.
Spodní část je speciálně vylisovaným hliníkovým plechem:
Nemilým překvapením bylo, když jsem zjistil, že spodní plech na všechny čipy paměti zcela nedoléhá. I když byly použité tepelné podložky, přesto občas mezi čipem BGA a chladičem prosvítala malá škvírka. Tuto skutečnost jsem zjistil po testech a i když jsem potom mezi paměti a chladič nanesl teplovodivou pastu taktování se nijak rapidně nezlepšilo.
Poznámka: Na kartu jsme zkoušeli instalovat tichý chladič Arctic Cooling VGA Silencer (ver. 3) a vše proběhlo bez problému. Tedy až na malou úpravu konektoru větráčku - MSI totiž používá větší konektor.
chladič je fixován kovovou sponou a
Chlazení vypadá mohutně a zdá se, že by mohlo být tiché. Ve skutečnosti hlučí poněkud více než karty Radeon 9800XT s měděným chladičem. Úroveň hluku je prakticky totožná s klasickou řadou Radeon 9800 Pro. Chladič MSI není tedy hlasitý ani zvláště tichý - i přes svůj poměrně vysoký, trochu pískavý tón strčí do kapsy většinu řešení na bázi hi-end čipů nVidie.
{mospagebreak title=RX9800 - co je na palubě?}Grafický čip - R360
Karta nese několik označení, od Radeonu 9800XXL až po 9800 Pro:
9800Pro - TD128
Jak tomu ve skutečnosti je? Přestože se jedná o kartu 9800 Pro (MSI ji někdy označuje jako 9800 PRO Plus) využívá karta čipu R360 vlastního pro karty Radeon 9800 XT.
Jedná se o poměrně netypickou kombinaci jádra, které spíše patří k řadě 9800 XT (R360), a frekvenčních hodnot, které jsou na úrovni 9800 Pro - jádro je tedy taktováno frekvenci 380MHz.
Poznámka: Ve skutečnosti nejsou rozdíly mezi čipy R350 a R360 velké (oba čipy mají stejné jednotky, 8 pipelines, 256bit bus, stejné pixel shadery, stejný počet tranzistorů...) - spíše bychom R350 a R360 měli považovat za jiný "stepping" stejného čipu... MSI navíc nevyužívá funkci interního monitorování teploty a tak odpadá i dynamický overclocking ve stylu 9800 XT.
Paměti
MSI Radeon RX 9800 je osazen osmi BGA (Ball Grid Array) DDR moduly Hynix HY5DU283222A (2.8ns). Velikost paměti je 128 MB (VT128), šířka paměťové sběrnice je plných nešizených 256 bitů. Paměti pracují na frekvenci 680MHz, což zase odpovídá úrovni Radeonu 9800 Pro - k taktování Radeonu 9800 XT mají tyto čísla ještě daleko, tam paměti pracují na 730 MHz.
Rozdíly obou čipů jsou popsané v tomto článku Mirka Jahody.
TV enkoder
Použití čipu VIA VT1623M je takovou malou záhadou. Vše by vysvětlovaly případné funkce TV-in, karta má však pouze TV-out, takže by mohl stačit enkoder integrovaný v čipu R360.
Na druhou stranu čip VT1623M patří mezi nejlepší dnešní TV enkodery. Umí například progressive scan výstup, SDTV (525p or 625p), podporován je i RGB výstup (vyžaduje spec. konvertor na SCART). TV obraz by měl tedy být na úrovni kvalitních DVD přehrávačů. Bohužel, neměl jsem možnost otestovat ani SDTV ani Progressive scan.
{mospagebreak title=Testy a závěr}V poslední kapitole se podíváme na to, jak si vede MSI RX9800 PRO Plus - VT128 ve srovnání s kartami Radeon 9800 Pro a Radeon 9800 XT.
Testovací sestava
CPU | Intel Pentium4 3.0, Northwood, 512kB L2 |
Paměť | ADATA PC3200 256MB *2 DDR400 @ 2.5-6-3-3 |
Základní deska | ASUS P4P800-E Deluxe (i865PE) |
Použité grafické karty | TRIPLEX 9800 PRO, 128MB MSI RX9800 PRO Plus - VT128 TRIPLEX 9800 XT, 256MB |
Harddisk | Seagate Barracuda 7200.7 40GB |
Monitor | ADI G910 |
Operační systém | WindowsXP Professional, SP1 |
Verze Direct X | DirectX 9.0b |
Ovladače základní desky | Intel INF 5.1.1.1002 |
Verze ovládačů grafické karty | Catalyst 4.3 |
Overclocking karet
TYP |
frekvence jádra MHz |
frekvence paměti MHz |
MSI RX 9800 |
380 |
340 (680) |
MSI RX 9800 overclocked | 405 | 365 (730) |
Triplex 9800 PRO | 380 | 340 (680) |
Triplex 9800 PRO overclocked | 412 | 367 (734) |
TRIPLEX 9800 XT | 412 | 365 (730) |
Vzhledem k tomu, že jak karty 9800 Pro tak i 9800 XT jsou již od výroby nastavené velmi blízko svého frekvenčního maxima, nemůžeme očekávat taktování ve stylu +30%. Testovaná karta MSI RX9800 po přetaktování dosáhla na takt pamětí 9800 XT, čip však zůstal, zřejmě díky hliníkovému chladiči, poněkud pozadu.
Testy
Asi si říkáte že chlazení karty ani TV enkoder, ba ani dokonce dosažené takty nejsou důležité, a máte pravdu. Podívejme se raději na to "co se počítá", na výkon našeho MSI nováčka, a to v těchto disciplinách: 3D Mark 2001 SE, novějším 3D Marku 03, Aquamarku 03 a Codecreatures.
Prvním testem byl obligátní...
3D Mark 2001 SE
Tento test je díky malým nárokům na grafický procesor karty spíše tréninkem procesoru a paměti počítače kdy čip grafické karty často čeká na data ke zpracování.
Mírně navrch zde měl samozřejmě Radeon 9800 XT, tady je znát trochu vyšší takt jádra i paměti. Rozdíly jsou však vyrovnané - rozdíly jsou pod 2%.
3D Mark 03
Tento test již využívá pokročilých funkcí grafického rozhraní DirectX jako jsou Pixel a Vertex Shadery (v jednotlivých testech se využívají funkce DX7, 8 i DX9).
V 3D Marku 03 se už více projevily rozdíly v taktování grafického jádra a ve velikosti paměti (XT má 256MB). Radeon 9800 XT v tomto testu vítězí s velmi malým náskokem, na druhém místě byla testovaná MSI RX9800.
Aquamark 3
Tento test dává dnešním systémům vskutku kapky. Je navržen s jistým výhledem k budoucím kartám i procesorům. Výsledky jsou v průměrných hodnotách fps. Při 1600x1200 jsme testovali se zapnutým antialiasingem a s anisotropním filtrováním textur.
Podle očekávání jsou i v tomto testu rozdíly mezi konkurenty nepatrné...
Codecreatures
Tento test se honosí vysokým počtem polygonů (v jedné scéně je jich průměrně 270 000). Ve své době byl nejlepší vizuální lahůdkou, dnes už vlnící se tráva nikoho nepřekvapí.
I zde se nekoná žádné překvapení. MSI RX9800 se pohybuje na úrovni 9800 Pro a 9800 XT vede peloton s náskokem pouhých cca 4%.
Závěr
Co zajímá dnešní uživatele je cena, hlučnost a možnosti přetaktování. Ač chlazení na MSI působí vskutku robustně není nijak zvláště účinné ani tiché. Na druhou stranu je relativně velký větráček příslibem delší životnosti. O firemních chladičích ATI je totiž známo, že v prašném prostředí "odejdou" do 1-2let.
Pokud jste fandou ticha bude muset v případě jak RX9800 tak i klasického Radeonu 9800 Pro sáhnout po chladiči Arctic Cooling VGA Silencer ver. 3, případně investovat do tichých karet 9800XT s měděným chladičem a regulovanými otáčkami větráku.
Dále jsem zmínil přetaktovavací možnosti.
karta samozřejmě potřebuje dodatečné napájení a min. 300W zdroj
Ty jsou, jak jsem se již výše zmínil, nevelké: u obou karet se strop jádra pohybuje někde kolem 405-410MHz a u pamětí je to cca 355-360 MHz, což vskutku není omračující hodnota, ale odpovídá to možnostem pamětí s časováním 2,8 ns. Nějaký ten bodík navrch v 3D Marku to samozřejmě dá - navýšení výkonu se pohybuje v řádu 5-6 procent.
Doporučené koncové ceny vypadají takto:
- MSI RX9800 PRO Plus - VT128: 7530Kč bez DPH,
- Excalibur 9800 Pro 128MB: 7450Kč bez DPH,
- Excalibur 9800 XT 256MB: 12 700Kč bez DPH,
- ASUS A9800 Pro, 256MB: 10 900Kč bez DPH.
Jaké tedy bude kritérium při výběru "té správné" ATI 9800? Při velmi vyrovnaném výkonu i možnostech to bude samozřejmě cena. Zde má MSI mírný náskok, pokud vezmete v potaz poměrně zajímavý bundle (12CD). Je možné, že seženete levnějšího Radeona 9800 Pro, nejspíše to ale bude méně známá značka.
Jinak počin MSI lze hodnotit jen kladně - konkurence není nikdy dost a ta bude způsobovat že za stejné peníze dnes dostaneme více než v minulosti (ať již nVidie nebo ATI). Vítám i to, že se MSI nespoléhala na vyšlapanou cestičku referenčního designu ATi a vymysleli svůj specifický design.
P.S. Líbilo by se mi, kdyby místo tak bohatého "bundle" byla cena RX9800 ještě o trochu nižší - pak by se tato karta mohla stát ve své kategorii prodejním hitem.
A nakonec popěvek pro nVidii: "Jednou si dole, jednou nahoře..."
Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz
ATI RULEZ ;)
Duke Nukem Manhattan Project - legendární 2D plošinová arkáda
Hahahahahah. Je to sice slusna gameska, ale co je na ni proboha legendarniho :-0 Legendy jsou Project-X, Lost Vikings a podobny pecky, ale tenhle derivat?
Je pravda ze dat 20 litrov za novu kartu je chore...ale prosim Vas nebavte sa o tom vyvoji tak ako by ste videli do toho
http://www.tweakers.net/nieuws/31999
Diky za info!
ReyF
Dekuji za jakoukoliv pomoc...