Hlavní stránka Hardware Grafické karty PCI Express pošle PCI i AGP záhy do důchodu
PCI Express pošle PCI i AGP záhy do důchodu
autor: Kwolek Jirka , publikováno 16.6.2004
PCI Express pošle PCI i AGP záhy do důchodu
Rozhraní PCI Express (ve zkratce PCIe) má být jednou z největších novinek tohoto roku. Od letoška budou rozšiřující karty buď obyčejné (tedy PCI a u grafiky AGP) nebo "nové" (tedy PCIe a u grafiky PEG). Nová sběrnice přinese kromě potenciálních výhod také mnoho problémů... Bude ten celý kolotoč stát vůbec za to? Na to jsme se podívali v průřezovým článku a svůj názor máme poměrně jasný... {mospagebreak title=Historie - PCI a AGP}

Sběrnice PCI (Peripheral Component Interconnect) která byla používána jako hlavní sběrnice pro připojení periferii u osobních počítačů typu PC se po deseti létech používání začíná dostávat na hranici svých možností. Zavedena v roce 1993, se téměř okamžitě prosadila jako průmyslový standard a poslala na věčný odpočinek tehdy stále používanou sběrnici ISA i alternativní VLB (Vesa Local Bus), EISA i sběrnici MCA (MicroChannel Architecture) od IBM. První specifikace (PCI 1.0) předpokládala maximum pět 32-bitových slotů taktovaných 25, 30 nebo 33MHz. Nejvýše taktovaná verze měla propustnost 133MB/s, což s rezervou pokrývalo tehdejší potřeby.

PCI Express pošle PCI i AGP záhy do důchodu
TV tuner - klasika na PCI (32bit/33MHz) - při "grabování" videa však mohou nastat problémy...

Tehdy, podobně jako dnes, byly největšími "žrouty" propustnosti grafické karty - i když se tehdy nikomu ani nezdálo o grafické akceleraci a výletech do 3D světa. Míjely roky, požadavky na propustnost rostly a rozvíjela se i specifikace PCI (zejména ve světě serverů, běžné počítače už v této době přesunuly grafiku na slot AGP). Vznikly PCI sloty o šířce 64bitů - to při max. taktu 33MHz dávalo propustnost 266MB/s. Současně se pracovalo i na zrychlení taktu sběrnice PCI: 66MHz dávalo u 32bit karet 266MB/s a u 64bitových dvojnásobek této hodnoty.

PCI-X

Poslední roky se v serverech (hlavně kvůli řadičům RAID 5 a GB LAN) začalo prosazovat rozhraní PCI-X (pozor, s PCI Express nemá, až na poněkud matoucí "X", prakticky nic společného) s taktem 66, 100 a dokonce i 133MHz (což dává 533, 800 a 1066MB/s).

PCI Express pošle PCI i AGP záhy do důchodu
ASUS PSCH-L: low-endová serverová deska s 32bit. sloty PCI i 64bit/66MHz sloty PCI-X

takt šíře sběrnice propustnost
33MHz 32bitů 133 MB/s
33MHz 64bitů 266 MB/s
66MHz 32bitů 266 MB/s
66MHz 64bitů 533 MB/s
100MHz 64bitů  800 MB/s
133MHz 64bitů 1066 MB/s

PCI-X by mohlo vypadat jako dobrá náhrada PCI. Při vysokých taktech se objevují problémy s implementaci sběrnice - signál je náchylný na šum a zkreslení, hrozí přeslechy (tzv. crosstalk), problém je s vedením jednotlivých drah sběrnice (to pak zvyšuje cenu základních desek). Řadič PCI-X může obsloužit max. čtyři 66MHz sloty, dva 100MHz a 133MHz pouze jeden. Pokud bychom potřebovali více karet, museli bychom použít více řadičů. Je evidentní, že PCI-X není řešením vhodným pro běžné počítače (u serveru vyšší cena a omezený počet slotů není na závadu).

Osobní počítače - evoluce sběrnic

Když se na konci roku 1996 objevila čipová sada i440LX, zbavila se sběrnice PCI největší zátěže. Objevil se dedikovaný slot AGP (Accelerated Graphics Port) taktovaný základní frekvencí 66MHz. Tehdy se jednalo o vskutku revoluční řešení, které vyhovovalo všem. Kvůli tomu, že se nejedná o sběrnici ale o jeden port, nemusí se grafická karta dělit o propustnost se zbytkem periferii - navíc bylo možné zajistit grafické kartě také přímý přístup do paměti a zrychlit komunikaci s procesorem.

Pikantní je, že první grafické karty AGP vycházely z typů původně určených pro sběrnici PCI s tím, že pro AGP byly pouze mírně upravené. Dokonce se objevily můstky PCI - AGP (a dnes nVidia počítá se speciálními čipy AGP - PCIe).

V průběhu doby se objevilo několik typů AGP (lišily se především rychlostí sběrnice a napětím). Index za AGP udává, kolik dat je možné přenést při jednom taktu sběrnice.

typ propustnost
AGP 1x 266 MB/s
AGP 2x 533 MB/s
AGP 4x 1066 MB/s
AGP 8x 2132 MB/s

Poznámka: Vzhledem k jednoúčelovosti portu AGP není možné ve všech slotech AGP provozovat všechny typy grafických karet (v tom směru je PCI pružnější). Problémem je zejména nekompatibilita grafických karet AGP 1x a 2s s novými sloty AGP 4x a 8x.

PCI Express pošle PCI i AGP záhy do důchodu

Uvedení AGP oddálilo problémy s PCI na dlouhé roky. Dnes se ale situace rychle mění - SerialATA, Gigabit Ethernet, USB 2.0 a FireWire 400 a 800 dokážou spolknout propustnost PCI pro sebe jako malinu.

Výrobci si ještě určitou dobu pomáhali zrychlením sběrnice mezi čipy čipové sady (Hub Architecture, V-Link, HT...) s tím, že mnohé funkce přímo integrovali do čipu southbridge.

PCI Express pošle PCI i AGP záhy do důchodu
čip ICH5 obsahuje np. LAN, Serial ATA a ATA, USB 2.0 i audio 5.1 které nezávisí na sběrnici PCI

Dnes je však zřejmé, že nastal čas vyřešit celou situaci systémově. Nastal čas pro novou, jednoduchou a rychlou univerzální sběrnici - a právě tou má být PCI Express...

{mospagebreak title=PCI Express}

PCI Express pošle PCI i AGP záhy do důchodu

PCI Express je (podobně jako HyperTransport od firmy AMD) obousměrnou sériovou sběrnici spojující vždy pouze dva body.

Techtalk

PCI Express (dříve známá jako 3GIO) je sběrnicí typu point-to-point která přenáší data po paketech.

PCI Express pošle PCI i AGP záhy do důchodu

Pakety a sériový charakter přenosu dat (v takzvané fyzické vrstvě) nás příliš zajímat nemusí, stejně jako to, že data jsou enkodovaná 8b/10b, nebo že základní přenosová rychlost každé linie (jsou dvě, pro každý směr jedna) je 2.5Gb/s.

Základní sběrnice x1 dokáže totiž data přenášet tak (data na vstupu je "rozloží" a pak zase "složí"), jakoby putovaly po paralelní virtuální sběrnici o volitelné šíři (selectable width): 1, 2, 4, 12, 16 a 32 bitů! Jako náhrada 32bit PCI tedy stačí PCIe 1x.

Sběrnici PCI Express v konkrétním počítači tedy můžeme vnímat jako soustavu několika nezávislých obousměrných propojení typu 1:1 které dokážou data přenášet tak, jako by tyto sběrnice byly široké np. 32 bitů. Díky tomu, že k přenosu dat stačí jenom pár pinů, nebude problém k řadiči (ty budou typicky umístěné v southbridge) připojit několik nezávislých "portů" 3GIO/PCI Express - viz. obrázek:

PCI Express pošle PCI i AGP záhy do důchodu
zařízení PCI Express jsou nezávislá a na pojená na řadoč / "switch"...

V základní verzi máme k dispozici sběrnici o propustnosti 250MB/s v každém směru (PCI Express x1), což je prakticky dvojnásobná propustnost sběrnice PCI. Nesmíme také zapomenout, že v případě klasické sběrnice PCI je propustnost celé sběrnice sdílena veškerými připojenými periferiemi, zatímco PCIe (tak se označuje PCI Express) má celé pásmo pro sebe. Situace kdy jedno zařízení bude omezovat jiné by tedy neměla nastat.

Specifikace PCI Express předpokládá také i rychlejší sloty (pak se spojí několik užších sběrnic, například PCIe x2 = dvě sběrnice o šíři 16b):

typ propustnost
PCI Express x1 250 MB/s
PCI Express x2 500 MB/s
PCI Express x4 1000 MB/s
PCI Express x8 2000 MB/s
PCI Express x16 4000 MB/s
PCI Express x32 8000 MB/s

Tak například vznikl slot PCI Express 16x určený pro nové grafické karty o propustnosti 4GB/s (dnes se častěji setkáte z označením PEG). Nejčastěji používanými sloty budou x1, x4, x8 a x16:

PCI Express pošle PCI i AGP záhy do důchodu

Vůbec by nevadilo (i když je to teoretická úvaha), kdyby deska obsahovala pouze sloty PCIe x16 - pomalejší karty je možné instalovat i do větších slotů.

PCI Express pošle PCI i AGP záhy do důchodu
první desky budou nabízet mix slotů PCI a PCIe

Zdá se, že ze začátku budou první základní desky osazené typicky jedním slotem PCIe 16 a dvěmi sloty PCIe (x1). Občas se možná vyskytnou desky se slotem PCI Express x4 (Adaptec uvedl například řadič Ultra320 RAID pro PCIe x4):

PCI Express pošle PCI i AGP záhy do důchodu
tak krátký konektor vypadá na dnešní poměry docela komicky...

Z technické stránky věci vypadá PCIe tedy velice slibně. Poznámka: PCI Express se líbí také výrobcům základních desek kterým se zjednoduší konstrukce plošných spojů (do doby než se bude vyžadovat PCIe 8x). Základní sběrnice PCIe totiž vystačí se čtyřmi datovými vodiči (páry TX a RX).

Energetika...

Počítá se s tím, že zařízení PCIe x1 bude moci spotřebovat 10W energie, PCI x2 až x8 25W a slot pro grafické karty PCIe 16 maximálně 75W. To je ve srovnání s 25/42W klasického rozhraní AGP docela velký pokrok a karty střední třídy nebudou už vyžadovat dodatečné napájení.

{mospagebreak title=PCI Express - co z toho budeme mít?}

Na začátku vznikne zcela jistě určitý zmatek. Zatímco s "jednorychlostními" sloty PCIe nebude problém (budou tam, kdy dříve "překážely" sloty typu AMR nebo CNR), problémem budou grafické karty. Mimo firmu VIA, která tvrdí, že její čipset PT890 bude podporovat oba standardy AGP a také PEG (PCI Express x16 Graphics) s "dualními" deskami prakticky nepočítá. Je možné, že se objeví desky s různými "mosty" (bridge) ale je jasné, že se nebude jednat o čisté a systémové řešení. Nová platforma tak uživatele prakticky nutí k výměně grafické karty. Pokud budete kupovat celý počítač, tak to asi vadit nebude... horší to bude při výměně základní desky.

PCI Express pošle PCI i AGP záhy do důchodu
AGP a...

PCI Express pošle PCI i AGP záhy do důchodu
...PEG na kartě GeForce FX 5300 (zde ještě se speciálním "můskem" PEG - AGP)

Intel prohlásil, že nové čipsety (i915 a i925) budou podporovat pouze grafiky PCI Express, poté se karta obrátila a zdá se, že některé desky mohou být vybavené slotem AGP. Kombinace obou slotů je však prakticky vyloučená. Hlavní problém je v tom, že záhy nastane přechodné období a jakýkoliv kompromis se odrazí na výkonu. Ti kteří si koupí základní desku s AGP budou za dva roky litovat, že nemají jak upgradovat, ti kteří koupí desku s PEG budou zase muset prodat případnou původní AGP grafiku...

Situace je bohužel horší než u nástupu AGP - tehdy byla koexistence PCI a AGP logická (stará grafika zůstala na PCI a k dispozici byl slot AGP). Celou věc komplikuje fakt, že do přechodu z AGP na PEG se příliš nechce ani výrobcům grafických karet. Zdá se, že nejlépe je připravena firma ATI, zatímco nVidia bude používat speciální čip/můstek PEG - AGP.

PCI Express pošle PCI i AGP záhy do důchodu

PCI Express pošle PCI i AGP záhy do důchodu

Závěr

Závěry jsou dva: v krátkodobém horizontu nastanou jistě problémy: Než se ustálí výroba grafických čipů a základních desek bude docházet k jistým zmatkům. Je pravděpodobné, že první karty PEG budou poněkud dražší než verze AGP. Také karty od nVidie budou nejdříve vybavené speciálním konverzním "můstkem" který přizpůsobí klasické čipy s rozhraním AGP tak, aby mohly spolupracovat s PEG / PCI Express Graphics (je jasné, že dodatečný "mezičip" na výkonu nijak nepřidá, i když nVidia tvrdí opak).

A aby toho nebylo málo, současné grafické karty příliš propustnost 4GB/s PEG nevyužijí (AGP x8 má 2.1GB/s).

PCI Express pošle PCI i AGP záhy do důchodu

Na druhou stranu je jisté, že PCI Express převálcuje jak AGP tak i PCI. Rozhodně se tedy nejedná o marketingový humbuk. Nová technologie zjednoduší návrh karet i základních desek a rapidně zvýší jejich výkon. Dovoluje vyšší odběr proudu. Počítače mohou být také menší - existují dokonce verte pro notebooky (včetně karet zasouvaných do rozšiřovacích slotů).

Přesto, že tady budou jisté problémy, na původní karty PCI a AGP se za rok až dva budeme dívat jako na pomalé muzejní kousky. Jedinou otázkou tedy není jestli přejít na PCI Express, ale spíše to, kdy tak učinit. Intel se na to chystá záhy (a jistě si vychutná první vlnu nespokojenosti), AMD se zatím nikam nehrne (což taky může být taktické).

Narozdíl od jiných technologii nabízí PCI Express samé výhody. Jedinou nevýhodou je, že tyto sloty nebyly zavedeny před čtyřmi roky. Dnes už bychom všichni jeli "na novém" a o výhodách AGP by nikdo nediskutoval... Howgh...

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
16.6.2004 14:16:49   0.0.0.xxx 22
Na internetu jsem videl testy a je to stejne jako ,kdyz prisli s AGP 8x mezi nimi neni ve vykonu zadny rozdil(4x=8x)
takze lidi nenechte se oblbnout nejakou PCI-express ty rozdili o proti AGP 8x jsou zanedbatelne az si troufnu napsat ze zadne.Ale v budoucnu si jiste PCI-ex. povede lepe to je pravda,takze momentalne v tuto dobu obnova je zbytecna aspon pro me cus.16.6.2004 14:20:52   0.0.0.xxx 25
tak PCI-E bude podobny krok jako SATA - misto tlaceni spousty dat "vedle sebe" budou do karty chodit "za sebou", tedy seriove (s primhourenim oka)...
prodavaji se uz nejake (nejen graficke) karty pro PCI-E ?

BTW dekuji za velmi dobry clanek
16.6.2004 14:24:59   0.0.0.xxx 38
Taky nějak nerozumím tomu, jak může nová sběrnice sama o sobě zvýšit výkon GK, když ta nevyužije současné možnosti ani na 50%. Proč by taky karta s 512 MB paměti měla nějak výrazně zatěžovat sběrnici? Snad jedině to napájení, ale myslím si, že zapojení konektoru a stím spojené 3 vteřiny práce asi nikoho zas tak neobtěžuje. Prostě je potřeba z ubohých userů zase vyrazit pár tisícovek navíc....
16.6.2004 14:44:54   0.0.0.xxx 43
Kde jsi viděl ty testy výkonu AGP x PCI express (PEG)?
Vážně by mě to porovnání zajímalo. Bylo to s ATi kartama, nebo s nVidií?
Někde jsem narazil na zprávu, že PEG by oproti AGP u nových ATi karet mělo způsobit nárůst výkonu až 20%. Při použití můstku z AGP na PEG samozřejmě žádný nárůst čekat nelze. :-
16.6.2004 14:54:25   0.0.0.xxx 44
No ja myslim ze se k tomu na czechcomputeru vyjadrili jasne - a to, ze PCI - E je hovadina a minimalne po rok se budeme setkavat i s AGP verzemi nejvýkonějších grafik.
16.6.2004 14:55:38   0.0.0.xxx 34
Muze mi nekdo vysvetlit, proc frekvence 66 nebo 100 MHz na PCI "zpusobuje sum, preslechy, a crosstalk", zatimco PCIe, ktera pouziva 25x vyssi signalling rate, s tim problemy nema??? Jasne ze port se impedancne prizpusobuje lepe nez sbernice, ale prece neni problem mit samostatny budic pro kazdy PCI slot, mista na desce je mezi nima dost.

IMHO je to stejny podvod jako SATA. Papirove se sice zvysi propustnost (ktera ale stejne skoro nikomu nechybi), ovsem seriovy prenos prida minimalne dva cykly latence (data se museji na obou stranach latchovat ve shiftregistrech), o tom se ale samozrejme nikdo nezminuje.

Jedinej skutecnej duvod proc vsichni opevujou seriovej prenos je ten, ze se usetri na PCBcku a pinoutu. Technicky jde ale o ojeb, nikoliv vylepseni, a kazdej by si to mel uvedomit. Howgh!
16.6.2004 15:30:24   0.0.0.xxx 44
k tomu přeslechu - je rozdíl jestli je vedle sebe 32drátů s logickou jedničkou a nulou (nula nebo plus 3v) )nebo dva dráty (používají se páry) s nízkovoltovou logikou (používá se plus napětí i mínus napětí čili je to méně náchylné na rušení).

Narozdíl od SATA si myslím že PCI Express smysl má. Ne ale pro grafiky ale jako náhrada starého PCI
16.6.2004 15:55:30   0.0.0.xxx 44
Tak to je mi lito, ale to je hodne spatne receno, protoze to by znamenalo narust propustnosti pri stejnem taktu, jenze prenos na takt je stejny, a stoupa prave komunikacni frekvence/pocet taktu, takze by to melo byt spise: "Index za AGP udává, kolik dat je možné přenést za jednotku casu."
Neplest Takt a Cas, tak je vzdy jen jeden, jenze ve stejnem case prenese AGP4x dvojnasobek taktu/dat co AGP2x.
16.6.2004 15:58:43   0.0.0.xxx 22
Melo by byt spis 2133MB (presneji 2133,3333333333333333333)
Ale 1MB sem ci tam, jen takovej detail...
16.6.2004 16:26:12   0.0.0.xxx 23
Až na rozdíl mezi AGP 1X a AGP 2X.
Tam byl tuším takt stejný (66 MHz reálných), ale AGP 2X přenáší data i při sestupné hraně hodinového signálu (čili rozdíl jako u SDR x DDR; frekvece (reálná) stejná a dvojnásobná propustnost)
16.6.2004 16:56:13   0.0.0.xxx 43
Podle mě je tohle blbost.. Navíc AGP plně dostačuje.. cena PCIE karet zůstane stejná a ještě si akorát budete muset koupit příslušnou desku :/ Další snaha o zavedení nového standartu (jako ty podělaný Entery na klávesnicích od Microsoftu )
16.6.2004 17:10:46   0.0.0.xxx 44
ja nahodou fandim kazdim technologickym prinosom
aj ked spociatku nieje vsetko ruzove ale ...cas ukaze smer.
PCI vymenu jednoznacne potrebuje a AGP zatial postacuje, ale
dokedy . Tak prejdime teraz a mame o par rokov pokoja vystarane. (asi som tresol sprostost lebo v IT co je dnes novinka zajtra je historia
hrozne by som chcel aby sa uz preslo na nove standardy a technologie (PCIe,64bit,dve jadraCPU,SATA ...
16.6.2004 17:33:33   0.0.0.xxx 23
já bych to chtěl taky, dokonce by z desek mohli už konečně zmizen LPT, COM a PS/2 porty. K čemu to je?
16.6.2004 18:08:24   0.0.0.xxx 43
vis, on nekdo potrebuje k praci jak seriovy tak i paralelni port, tak tady neplacej nesmysle kolem sebe...
16.6.2004 18:08:29   0.0.0.xxx 33
Příště si zkus ten článek přečíst, abys netvrdil takové blbosti. PCI-Express nebyla vymyšlena kvůli tomu, že by AGP nestačilo zásobovat grafárny.
16.6.2004 18:17:19   0.0.0.xxx 34
jasne tak potom si kup nejaky stary kancl PC (duron 600 apod) kde mas LPT COM ... tyto srackove porty vzadu zabiraji akorat misto a pro novou platformu nemaji uplatneni tak vylez z jeskyne a probud se
16.6.2004 18:19:45   0.0.0.xxx 44
Pánové, víte že se kdysi u nás jezdilo vlevo? Také se ve vládě a parlamentu o tom dloooouho diskutovalo. Pak přišli němci a vše přehodili během týdne. Naštěstí o změně technologii nerozhodují "plánovači" kteří ví, co (socialistický) člověk potřebuje. AGP je berlička - jen že jsme si na to zvykli neznamená že to je dobré.
A CzechComputer je pro Vás referenční názor? Je mi Vás líto... Zkuste si uložit tuto diskuzi do archivu a vraťte se k ní za rok... to se budete divit... (totéž bych doporučoval i polotikům).
16.6.2004 18:20:25   0.0.0.xxx 43
PCI-Express je v dnešní době setsakramentsky potřeba. To musí asi každý, kdo četl ten článek (podle zdejších příspěvků odhaduji, že asi nikdo) uznat. Ovšem škoda, že je PCI-Express jenom 2x "rychlejší" než AGP8x. Bodový rozdíl v benchmarcích mezi grafárnou zasazenou v APG4x a AGP8x je minimální, protože všechny textury a daty, ke kterým potřebuje GPU rychle přistupovat, má ve video paměti. Vývojáři programují tak, aby se do paměti na kartě vešlo všechno potřebné, protože vědí, že k operační paměti vede úzká cesta přes AGP. Kdyby přišla sběrnice s brutální přenosovou rychlostí, mohlo by to s pomocí programátorů, přinést slušný pokrok.
16.6.2004 19:41:56   0.0.0.xxx 42
S tím místem je to výmysl ATX, kdyby zůstaly jen piny a vyvádělo se to zvlášť jako dřív…
Ale na rušení ty porty rozhodně nejsou, na RS-232 jede spousta zařízení povětšinou s mnohem delší ľivotností neľ zbytek počítače, za všechny stačí jmenovat UPS.
16.6.2004 19:52:40   0.0.0.xxx 24
Muze mi nekdo vysvetlit, proc frekvence 66 nebo 100 MHz na PCI "zpusobuje sum, preslechy, a crosstalk"?... a dale: Jasne ze port se impedancne prizpusobuje lepe nez sbernice.

Tak, tak, jak Serial ATA tak 3GIO / PCI Express jsou sběrnice LVD což je zcela jiné než neterminovaná sběrnice s "absolutním" signalingem. No příměr mezi SATA a ATA je opravdu na místě...
16.6.2004 20:14:31   0.0.0.xxx 43
Základní sběrnice x1 dokáže totiž data přenášet tak (data na vstupu je "rozloží" a pak zase "složí"), jakoby putovaly po paralelní virtuální sběrnici o volitelné šíři (selectable width): 1, 2, 4, 12, 16 a 32 bitů! Jako náhrada 32bit PCI tedy stačí PCIe 1x.

Chápu dobře, že si čip PCIe rozloží sběrnici na několik frekvencí po kterých pak jednotlivá data ?paralelně? (jiná vlnová délka) přenáší. Přirovnání xDSL(ADSL)? Není to spíše analogové řešení? Jinak potom onu paralelnost packetového přenosu po sériové sběrnici příliš nechápu.
16.6.2004 20:25:49   0.0.0.xxx 44
Ze článku je zřejmé, že přechod PCI/AGP -> PCI-Express není primárně otázka většího výkonu. Samozřejmě, že v tom nebude žádný velký rozdíl.
16.6.2004 20:36:17   0.0.0.xxx 33
Nesmíme také zapomenout, že v "pžípadě" klasické sběrnice

strana 2 nahore
16.6.2004 20:37:52   0.0.0.xxx 34
Nee, bude to digitalni, nejspis normalni NRZ, akorat tam kazdejch 8 bitu posilaji jako 10, aby se lip regenerovaly hodiny a zmensil DC wander.

Jenom mi neni moc jasny jak chteji v 8b10b kodovat 1, 2, 4, nebo 12-bitove symboly, kdyz to neni nasobek osmi..
16.6.2004 21:03:31   0.0.0.xxx 44

Jenze PCIe je full duplex, a RX a TX od sebe nebudou o moc dal, nez je tech 32 dratu u PCI. Nizkovoltova logika je na sum naopak citlivejsi, protoze pro stejny sum je logicky mensi SNR. Diferencialni signalling sice zvysuje dynamicky rozsah na dvojnasobek, ale o zasadni vylepseni se opet nejedna (pokud nejde o delsi krouceny dvoudrat).


Myslim ze klasicke PCI slo v pohode nakopnout alespon na 8x33MHz, stejne jako AGP. Jenze to by se min prodavaly novy komponenty, zejo.. Je to ten samej pripad, jako kdyz se z AT zdroju prechazelo na ATX zdroje.. Ty +/-3.3V co pridali jsou stejne totalne na prd, protoze novy desky si stejne Vcore i 2.5V vyrabeji samy z +12V... Jenze evidentne bylo potreba prodat i novy zdroje, a novy kejsy, tak zmenili konektor, hovada jedny. :/

16.6.2004 21:26:19   0.0.0.xxx 33
nechci rejpat, ale kdyz uz pisu clanek, tak si to po sobe alespon prectu!!!jen tak rychle jsem to prolitnul a nasel sem alespon 3 preklepy!!!!jeste na takovych blbych mistech....

jinak dobry, jen tak dal
16.6.2004 23:38:15   0.0.0.xxx 44
Myslím si, že PCIe není o tom předčit AGP, ale o zlepšení použití přídavných zařízení, které zaplácnou hodně "místa".
Přečtěte si pořádně článek:-)
"Nesmíme také zapomenout, že v případě klasické sběrnice PCI je propustnost celé sběrnice sdílena veškerými připojenými periferiemi, zatímco PCIe (tak se označuje PCI Express) má celé pásmo pro sebe. Situace kdy jedno zařízení bude omezovat jiné by tedy neměla nastat."
17.6.2004 05:51:33   0.0.0.xxx 44
dobrá tedy,
mám pockat ci koupit grafiku, nutne ji potrebuji, tu co mam tak stoji vite za co.
17.6.2004 06:09:24   0.0.0.xxx 33
Ahoj,

Pokud připustíme, že jsou dnes standardem 400Mhz DDR paměti řekněme v DUÁLním zapojení, znamená to, že je možno k datům TEORETICKY přistupovat rychlostí cca. 5.96 GB/s.
V praxi, resp. z výsledků BENCHMARKů je vidět, že ty nejvýkonnější sestavy (nemyslím tím servery) dosáhnou max. na 75% z této teoretické propustnosti, tedy cca. na 4.5 GB/s, a to jen ve chvíli, kdy do paměti přistupuje defacto "jen" benchmarkovací SW.

Otázkou tedy je, do jaké míry je vůbec možné využít šířku pásma 2GB (stávajících AGP x, natož pak PCIe16 v reálném provozu, tedy například při hře.

Nevěřím tomu, že celé pásmo je využito pouze pro přenos dat do grafické karty.

Obecně se (podle mne) dá říct, že pokud je šířka dané sběrnice využita kontinuálně jedním zdrojem (požadavků), většinou se dá počítat, že ta je schopna propustit cca. 75% její teoretické maximální propustnosti a to v jednom směru.
Ve chvíli, kdy "médium" začne využívat více rozličných zdrojů, nedělí se šířka pásma poměrně jak by se dalo očekávat (tedy třeba 1:2), ale u 2 zdrojů se pásmo dělí na cca. 1:4 + 1:4, tedy je "jakoby" využita 1/2 max. šířky.
Čím ví ce zdojů do paměti přistupuje, tím více klesá lienarita rozložení pásma, resp. vytížení pásma je nepoměrně vyšší, než se teoreticky počítá.

Dále je třeba se zamyslet nad tím, zda je vůbec taková propustnost zapotřebí (byť jen teoretická 8-) při denšních velikostech pamětí, jimiž jsou grafické karty vybaveny.
To co grafická karta potřebuje má na hodně dlouhou dobu "natáhano" dopředu do paměti vlastní.

Takže na závěr mi z toho vyplívají následující otázky:

1. Kolik místa (v šířce pásma) zbývá při klasické 3D hře grafické kartě pro přímý přístup do paměti, když určitě není jediným zařízením, které do paměti přistupuje?

2. Není tahle moje polemika z pohledu čistého teoretika (závislého na marketingových "pravdách" a na výsledcích velmi "objektivních" benchmarků :-) zcela zcestná?

Rathan

P.S.: PCIe se mi jeví jako velmi dobrá investice (tím samozřejmě nemyslím našince v této chvíli) do budoucna.
Snad až bude praktická šířka pásma propustnosti pamětí kolem 20GB/s, bude podle mne PCIe slavit své nejvěší úspěchy. Ale bojím se toho, aby v té době nebyla už příliš stará a rádoby nevyhovující "požadavkům" trhu, jelikož zákazníkova kapsa je, jak se zdá bezedná.
17.6.2004 06:18:55   0.0.0.xxx 33
No a co treba soft za 100 litru, ktery k sobe ma HW klic na COM??? Budes kupovat jiny, kdyz tenhle mas placeny a pouzivas uz radu roku a dostacuje ti? Ja si tak nejak rikam, ze asi ne e. Je pravda, ze tyhle porty uz nejsou nejak moc pouzivane, ale stale nekde bezi. Pokud ti vadi - neni nic jednoduzsiho, nez si poridit desku co je nema (urcite takove desky jsou).
17.6.2004 07:33:18   0.0.0.xxx 43
Ja myslim, ze nazor autora, proc tu PCI-Express neni uz treba 4 roky je zcestny.
PCI-Express je totiz do soucasnych PC naprosto k HOVNU.
Proto kupovat si zakladni desku s PCI-Express dnes je totalni blbost, nebot z pohledu vykonu neprinasi PCI-Express nic pozitivniho. Proste i s PCI-Express Vam to bude fachat stejne jak ted.
Tolik k zaveru autora a jeho nadseni k PCI-Express.
17.6.2004 07:38:46   0.0.0.xxx 43
Jinak se mi ale clanek az naten zaver moc libil.
A do budoucna ma samozrejme PCI-Express velky vyznam a je dobre, ze prichazi prave ted.
Takze az se masivne zacnou delat 64 bitove procesory, k temto procesorum budou OS (Linux uz je, ale Windows ne), bude se produkovat 64 bitovy aplikacni software, tak potom jiste budeme mit automaticky na zakladnich deskach i PCI-Express, SATA 2 a BTX standard.
Ale to je huba budocnosti, neni to ale otazka tohoto nebo pristiho roku.
17.6.2004 07:39:42   0.0.0.xxx 23
PCI Expres 1x (2GHz = 2000MHz)
2000M/s*1bit/8 = 250 MB to by asi vyšlo, ale kam se podělo 500MHz ? 2GHz a 2,5GHz není stejný

Možná jsem vymyslel pěknou blbost, ale nepasuje mi tam frekvence 2,5GHz, kterou PCI Expres používá
17.6.2004 07:40:26   0.0.0.xxx 43
pardon

hudba budoucnosti
17.6.2004 08:46:23   0.0.0.xxx 44
Souhlasím s názorem, že COM porty jsou zatim ještě nezbytné (barcode scannery, POS tiskárny etc.), ale u HW klíčů bych docela rád viděl posun od COM donglů k USB donglům.
17.6.2004 08:50:29   0.0.0.xxx 34
Nechystáš-li se v rozmezí jednoho nebo dvou let měnit také patici procesoru/procesor (na Socket754/939/940/775), tak pro Tebe nemá smysl čekat na PEG, jdi s klidem do AGP.
17.6.2004 08:54:44   0.0.0.xxx 33
Je to sice nepravděpodobné, ale možnost tady je..

Představ si, že do roka a do dne nebudou k dostání grafiky na AGP a zvukovky, síťovky, SCSI nebo ATA/SATA řadiče a TV tunery na PCI, ale všechno bude pouze na PCI-Express.

Vždyť výrobci by tim ušetřili a ty porty na deskách přece budou, ne?

V tomhle případě mi nepřijde jako blbost kupovat desku s PCI-Express už dnes.
(já vím, je to extrémní situace, ale taky názor)
17.6.2004 08:58:18   0.0.0.xxx 43
Nevidis si ani na spicku nosu panacku. Nabuseny workstejsn ma uz nyni s propustnosti PCI potize, v oblasti serveru je tve "prohlaseni" uplnym blabolem.
17.6.2004 09:08:58   0.0.0.xxx 34
No rychlost 250MB/s je PCI Express x1.
PCI Express x2 = 500MB/s
PCI Express x4 = 1000MB/s
PCI Express x8 = 2000MB/s
PCI Express x16 = 4000MB/s
17.6.2004 09:18:50   0.0.0.xxx 54
Ke kazdejm osmi bitum jsou pridany dalsi dva jako crc, takze 2,5G/10 a vyjde tech 250MB/s.
17.6.2004 09:50:33   0.0.0.xxx 33
Nevim presne, ale ten seriovy prenos bude pravdepodobne symetricky, proto bude mene nachylny na ruseni (nebude vuci zemi, ale vuci tomu druhymu dratu).
(Doufam, ze tu nemelu nesmysly:-))

Stejne si myslim, ze to nema smysl - jako nahrada za AGP urcite ne.

Jako nahrada za PCI - proc by nemohly existovat spolu(jako s ISA).
17.6.2004 09:52:24   0.0.0.xxx 23
Oni taky existují com i lpt porty v provedení PCI, v ceně několika korun, takže to by problém nebyl.
17.6.2004 09:52:29   0.0.0.xxx 43
Nabuseny workstejsn je co ?
Na PCI mam akorat kartu na digitalizaci videa a staci to v pohode. Zvukovka je integrovana na zakl. desce, stejne jako LAN. Grafika AGP 8x je jeste na dlouho v pohode.
V oblasti serveru mas na tom serveru na PCI co ?
Radic SCSI mam na serveru na PCI-X.

Zamysli se. Lide se pomerne slusne vybavili PCckama, co musi vyrobci udelat ? Prekopat vsechno, naprosto znekompatibilnit, aby si lidi sli koupit novy PC. Ale rozhodne si nebudou novy PC kupovat kvuli blby PCI-Express, kdyz uz zmena, tak kompletni. (PCI-Express, 64bit procesor, SATA, BTX, atd.)
17.6.2004 09:52:52   0.0.0.xxx 33
Koupil jsem starsiho notasa za babku, nemel nic krome klasiky COM,LPT,PS/2. Nemel jsem k nemu ani CD-ROM. Jen flopac. Diky COM2 poru na mojem Asusu P4P800 jsem byl schopen to stare zelezo ozivit a natahnout tam Win98, aniz bych musel absolvovat neverending floppy diskoteku. Jinak mam na COM1 stale povesenej skvelej 56K externi modem, ktery uz prezil moje tri posledni pocitace. (Z domu se pripojuji k netu svatecne, takze mne to bohate postacuje)
17.6.2004 09:59:33   0.0.0.xxx 43
to je teda extremni nazor.
myslim, ze ten proces bude pozvolnejsi.

Vidim to na roky 2006/2007.

64bit procesor, SATA 2, BTX, PCI-Express, sound 7+1, Windows Longhorn (teda jestli konecne nezacnou vyrobci her podporovat Linux), Blue Ray disky nebo neco podobnyho.
17.6.2004 10:01:11   0.0.0.xxx 33
No niekto by si mal uvedomiť, že ono to neni iba o hrách a grafických kartách.
17.6.2004 10:08:25   0.0.0.xxx 24
MĚ BY ZAJÍMALO, JELIKOŽ ZROVINKA SE ROZHODUJI PRO KOMPLETNÍ VÝMĚNU STROJE, TO JEST KONCEM SRPNA ZAČÁTKEM ZÁŘÍ, A HODLÁM POUZE DO BEZNY NARVAT 30 TISÍC TAKŽE MAM POČKAT NEBO CO???
DESKU MAM UŽ VYHLÍDNUTOU ALE JESTLI TVRDÍTE ŽE PŘÍDE PCI EX TAK JESTLI MÁ CENU VO NÍ UVAŽOVAT...DÍKY
17.6.2004 10:30:21   0.0.0.xxx 33
Za tricet tisic to uz bych o tom uvazoval a v zari uz by se meli desky dat sehnat i u nas (teda pokud chces Intel, na AMD bude PCIe o par mesicu dyl), mym osobnim favoritem na upgrade je v tuhle chvili konec roku, Athlon64 (Socket939) deska s PCIe (Nvidia CK8-04 nebo mozna Ati RS480) a Radeon X800
17.6.2004 10:30:34   0.0.0.xxx 43
Nebo redukce z USB na LPT nebo COM.

mmch teď se většina HW klíčů dělá na USB ne???
nebo ja alespon jeden takovej mam k SW na ovladaní Tiskarny...
17.6.2004 10:47:20   0.0.0.xxx 34
no já hodla jít do intelu 2,8Ghz 1M 800mhz dou s ním dělat docela psíkusy a za 6000 tis no neber to ale uvidíme jak to bude ceny se budou měnit.. :-)) jinak sem uvažoval o MSI 865 pe výborná pro takty :-)) o ale nejdražší bude ta grafika, vono uvažovat o nečem jinym než o minimálně x800 jaksi nemá cenu, jelikož výkon je naprosto zdrcující a současná cena u nás 14800 s DPH dloho nevydrží, takže za dva měsíce uvidíme háček je právě v té desce.... :-(
17.6.2004 11:10:00   0.0.0.xxx 23
Samozrejme, ze to smysl ma a velky. PCI-Express je narozdil od AGP plne duplexni. GPU tedy muze pocitat i to, co je nutne vratit zpet do RAM, resp. CPU pracovat s daty primo ve VRAM. To dava prostor pro zcela nove algortimy.
17.6.2004 11:54:41   0.0.0.xxx 34
Technologicky vyvoj je jiste zajimave sledovat, ale neni treba kvuli tomu hned panikarit.
Nez se zacnou bezne delat desky a karty s PCI Express sbernici jeste utece hodne vody a az to nastane, tak klidne mohou vsichni co planuji upgrade PC jeste v klidu rok vyckat jak si to "sedne". :-)
Takze jestli si ted nekdo poklada otazku: "Chystam upgrade. Mam pockat?" Tak je prinejmensim naivni. :-) :-)
17.6.2004 12:12:11   0.0.0.xxx 44
hmm, lae zápis mi to moc nevysvětlil.
kdybych přidal další 2bity tak by bylo 2,5G/12 což je určitě blbost. Umí někdo dojít k výsledku lépe ?
17.6.2004 12:47:23   0.0.0.xxx 32
A co ti neni jasny, kazdej byte se prenasi jako 10bitu(8 datovejch a 2 jako kontrolni soucet), takze celkova rychlost sbernice je 2,5Gbit/s, ale rychlost prenosu dat je 250MB (jen cisty data bez crc).
17.6.2004 13:31:22   0.0.0.xxx 33
V praxi je ve hře enkodování dat / CRC, takže se na každý bajt přecese 10 bitů. Takže 2500MHz / 10 je 250 megabajtů/s.
17.6.2004 13:58:59   0.0.0.xxx 44
Jak to dela asi RAID 0? Nerozdeluje nahodou data na prouzky? A neprenasi se nahodou data po PCI-EXPRESS v packetech (s sirkou)? Kazdy par vodicu prenese nekolik bytu, ktere se pak ulozi za sebou! Doufam ze jsem neplacnul nejakou chybu!
17.6.2004 15:00:25   0.0.0.xxx 34
a kde myslíš že je připojena ta zvukovka, síťová karta a X řadičů USB ? Ano je připojena do PCI sběrnice o kterou se mele s tvojí kartou na dig. videa
17.6.2004 15:18:51   0.0.0.xxx 22
je pripojena primo na mustek ICH5
17.6.2004 15:24:43   0.0.0.xxx 34
Jo, jenže to by musely být i odpovídající paměti.
V současnosti dokážeme z dual-channel DDR 400 vymáčknout 6.4GB/s dat. A to je příšerně málo!!!
Musely by být alesoň quad-channel (tj. 256bit) a tak na DDR 600-700 aby to k něčemu bylo. A to nemluvim a potřebě CPU přístupu do paměti atd...
Prostě nereálný, stejně jako kdysy AGP DIME (DMA) texturing - jasně při nejhoršim zachrání, ale výrazně nepomůže.
17.6.2004 15:25:54   0.0.0.xxx 44
Jo, jenže to by musely být i odpovídající paměti.
V současnosti dokážeme z dual-channel DDR 400 vymáčknout 6.4GB/s dat. A to je příšerně málo!!!
Musely by být alesoň quad-channel (tj. 256bit) a tak na DDR 600-700 aby to k něčemu bylo. A to nemluvim a potřebě CPU přístupu do paměti atd...
Prostě nereálný, stejně jako kdysy AGP DIME (DMA) texturing - jasně při nejhoršim zachrání, ale výrazně nepomůže.
17.6.2004 15:53:25   0.0.0.xxx 23
No tak to se budeš muset rozhodnout. Jestli nechceš rejpat, tak nerejpej. Ale nechtít rejpat a rejpat, to najednou nejde.
sbohem
17.6.2004 18:21:41   0.0.0.xxx 32
autor to mozna myslel tak, ze kdyby prisla PCIe pred 4mi lety, tak ted uz by jsme se s PCI v podstate nesetkali a soucasne problemy typu koupit/nekoupit (zarizeni na PCIe) bysme meli stastne za sebou.
17.6.2004 19:43:10   0.0.0.xxx 43
Čtu si diskusi a připadá mi že tady všichni mluví jen o grfické kartě a o hraní.
Asi vám to vůbec nedocházi ale nejde jen o to nahradit AGP ale CELOU PCI.
Jestli jste to z článku nepochopili tak přes PCI protlačíte teoreticky maximálně 133 Mb/s což je ubohé.
Už dnes se prodávaj 1GB = cca 125Mb síťové karty, asi Vám došlo že když vrznu do PCI takovouto kartu + TV kartu + RAID kartu +... co já vím tak PCI prostě nestačí a všechno jen brzdí.

VŮBEC TADY NEJDE JEN O PODELANE AGP ALE O CELO PCI CHYTRACI tak si to uvědomte než začnete plácat o tom že AGP na hraní stačí.
18.6.2004 07:33:18   0.0.0.xxx 43
nesmime take opomenout, ze s nastupem i915 a i925 pomalu ale jiste zacnou umirat i DDR modul a bude nutno kupovat DDR2 modul ketre v tuto chvili jsou nechvale drahe na porizeni, pokud se hosanci s intel rozhodnou neimplementovat "DDR1" slot na mobo kvuli cemu asi? spravne kvuli kompatibilite i prers degradaci vykonu /jinymi slovy myslet na nase penezenky/
try this
http://www.digit-life.com/news.html?105888#105888
18.6.2004 08:39:38   0.0.0.xxx 43
Koupil bych klasicky stroj s PCI a AGP. Az Express prijde, bude to a) drahe b) urcite "jenom" ta nejkratsi verze (taky bych rekl, ze by to teoreticky slo udelat hned vsechny sloty nejdelsi, ale proc by to tak delali ? Existuje prece spousta lidi, kteri koupi hned tu prvni verzi, za par mesicu prijde delsi a pak zase a je bude stvat, ze nemaji nejlepsi vykon, tak koupi zase lepsi (a o to jim jde)).
Ale zase na druhou stranu vsichni jen cekali, ceny by nesly tak rychle dolu a vyvoj by sel taky pomaleji kupredu). Takze vlastne: kup to, hned jak to vyjde, at to co nejdriv zlevni a za par let si to muzu koupit za malo penez :-)
18.6.2004 10:43:55   0.0.0.xxx 43
Tech par korun je ve skutecnosti asi tak petistovka za LPT kartu a sedm stovek za seriovou, to jen tak pro poradek. 4xS + 1xP vyjde asi na dva litry.
18.6.2004 18:04:45   0.0.0.xxx 23
... si přečtěte pořádně článek a pokud nepomůže tak poposkočte.

PEG není určená v současné době k navýšení výkonu. Všechno toto i s jejím přínosem je v článku zmíněno.
18.6.2004 18:07:21   0.0.0.xxx 32
tak pod toto dávám svoji parafu (podpis). Zase jednou normální názor.
18.6.2004 19:06:28   0.0.0.xxx 44
1. Tak si to nekupujte !!! Nikdo Vás nenutí.

2. PCI-E je k hovnu... a vlastně PCI taky. Proč nejedete ještě na ISA ?? Když je to všecko k hovnu ?? Jednou by to přijít stejně muselo a čekat na to, až si drtivá většina uživatelů usmyslí, že už je pravý čas i pro ně je "myslím" nereálné.

3. Zkuste si dát do PCI SCSI řadič, GigaBit Lan nebo pořádnou TV. A když to dáte všechno dohromady, tak to je pak opravdu síla.

4. nevím co máte za digitální střižnu, ale buď Vám nevadí čekat delší doby, nebo děláte práci, která není moc náročná na přenos dat.

Abych tomu dodal tečku, tak podotknu, že osobně taky PCI-E nepotřebuji (mno ikdyž gabbing z TV mi možná nestíhá právě kvůli PCI, protože moje karta nemá ani mpg2), ale rozhodně zde nebudu povídat podobné věci ve stylu nepotřeby. Je plno odvětví, kde to potřeba je a proč nepřejít teď.

Mimo to PCI-E není jenom o rychlosti ale o plno jiných výhodách.

18.6.2004 22:41:26   0.0.0.xxx 44
Nevim jak vam ale me cela vec s PCI Expresem pripadne jenom jako dalsi strojek na prachy, nebudete moct pouzivat starsi stale plne dostacujici komponenty, budete muset kupovat jine nove a stejne si nijak nepolepsite, vyjma u grafarny... ted se budou delat kratke 1x na grafarnu jedna dlouha 16x ... prej iniverzalni, phe, lzi
18.6.2004 22:46:47   0.0.0.xxx 23
PCI express je serioparalelni sbernice akorad je to umne maskovane, za cas zase prijdou s nejakou novou super zbernici a budou tvrdit jak je super ze je konecne plne paralelni je vetsi prutok dat atd., uz to tu vsechno jednou bylo (nebo spis vickrat), typu zbernic je na svete jak sracek tak proc nedelat nove ... at se obchody hejbou ze...
18.6.2004 23:57:17   0.0.0.xxx 22
a jakou by jste z té "široké" škály sběrnic určených pro PC používal ??

Stále PCI nebo snad ISA? EISA ? VLBus ?
21.6.2004 12:28:58   0.0.0.xxx 44
nerika se snad PCI-X ? PCIe tu vidim poprvy, tak se ptam
21.6.2004 12:30:14   0.0.0.xxx 43
oki tak se omlouvam ale je mi to stejne divny ;)
21.6.2004 19:42:49   0.0.0.xxx 33
Nedavno jsem videl na vlastni oci cloveka kterej vlastni stroj INTEL ( ) 486 DX2, s win 3.11, a ma na tom kompletni jeho praci (word excel), pridal tam jeste k tomu LCD panel. Vypada to temer komicky. Je s tim naprosto spokojen...

na co mega vykon pri praci s wordem ? teda pokud nahodou nemate nejaky rendrovani cehokoli (tak to je potom jina)...
21.6.2004 23:21:09   0.0.0.xxx 34
Jenže ty slavné redukce USB nefungují s obecným sw a hw. Seriové porty se používají pro řízení procesů a snímání údajů z měřáků. Ještě většina sw běhá pod stařičkým DOSem, něco pod OS/2, semtam pod tučňákem, minimálně pod woknama, protože ty neumějí pracovat v realtime režimu. Navíc je vyžadován nepadající OS a to zrovna wokna nejsou.
27.6.2004 10:52:31   0.0.0.xxx 44
No jo, ale proč by nebylo možno nechat je na vyvedení z MB tak jako to mívaly starý AT MB? Většina uživatelů je dnes opravdu navyužívá. Každej doma soft za 100 litrů taky nemá tak na co by to tam měl, když by tam místo toho mohl mít další USB,SPDIF nebo 6-ch zvuk? Si vemte kolik lidí to asi používá? Možná tak pár firem, pár servisních středisek a pokud chce někdo LCD ovládaný přes LPT, tak by si to navedl přímo na MB. Aspoň by nečouhaly další dráty zezadu z case.
27.6.2004 11:14:15   0.0.0.xxx 23
Aha, takže když si vezmu domu řadič s RAID 5(SATA), GB LAN a videostřižnu, tak budu dělat co?
GB LAN se rozletí tak jako se rozjelo 100Mbit. Kdo z vás by si před 4 rokama myslel, že budete na lankách pažit přes 100-vkový sítě? Buď se jelo přes 10-tkový a nebo se tahal koax.
Pochybuju, že se RAID 5 objeví integrovanej v SB. Já osobně o něm hodně uvažuju a podle mě to není až tak nereálné. Kdo z vás by ho doma nechtěl? A taky, jak jinak by jste ho vyřešily, než přes SATA? Snad přes SCSI? Ha! SATA má možná nevyužitelnou propustnost tak jako PCIe, ale já si redši koupím teď desku, která bude mít "rezervy"(je to na pováženou mluvit o rezervách-každej den může vylíst něco novýho), než abych potom bědoval, že mám doma 5 HD a nemám je kam a jak zapojit, a když je už nějak zapojím, tak pojednou na 50%, a nebo že mám doma grafiku a výkon mi brzdí slot.
26.8.2004 11:04:33   0.0.0.xxx 43
Podle mě smysl určitě nová PCI Express má, nové komponenty budou natolik náročné na data, že jim staré AGP a PCI už stačit prostě nebudou. Je otázka, zda zrovna tímto sériovým směrem se měli vydat, ale podobně jako u USB to podle mně najde uplatnění a stane se z toho standart. Kdo to nepotřebuje, nikdo ho do toho zatím nenutí.
27.8.2004 12:00:17   0.0.0.xxx 44
PCI Express má jistě do budoucna své uplatnění a díky nové architektuře umožní lepší propustnost pro nové komponenty.
30.11.2004 15:03:21   0.0.0.xxx 33
Konečně článek na PCI sloty, dělám na to semestrální práci, takže super. :-)

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.