Hlavní stránka Hardware Grafické karty Test R9 Nano: i s 15cm kašpárkem se dá hrát velké divadlo
Test R9 Nano: i s 15cm kašpárkem se dá hrát velké divadlo
autor: Adam Vágner , publikováno 19.10.2015
Test R9 Nano: i s 15cm kašpárkem se dá hrát velké divadlo

Otestovali jsme nejvýkonnější grafickou kartu pro malé počítače – Radeon R9 Nano. Postavíme jej hlavně proti jemu rovným konkurentům – krátkým herním grafickým kartám navrženým speciálně pro miniaturní základní desky formátu mini-ITX o rozměrech pouhých 17 × 17 cm. A rovnou prozradím, že pokrok, který AMD udělalo, je extrémní...


Před nedávnem jsme R9 Nano prověřili v jeho „přirozeném prostředí“ – uvnitř sestavy HAL3000 Fury Nano. Dnes se podíváme na to, co vám nabídne oproti dalším malým grafikám.

Test R9 Nano: i s 15cm kašpárkem se dá hrát velké divadlo

Když AMD Radeon R9 Nano poprvé představilo, většina lidí si od něj kvůli kompaktním rozměrům připomínajícím spíše karty nižší třídy slibovala, že zapadne někam doprostřed nabídky mezi Radeony R9 390 a drahé grafiky s GPU Fiji. Vedle třiceticentimetrových monster R9 Fury totiž vypadá R9 Nano dost skromně.

Spoustu lidí potom překvapilo, když karta dostala stejnou cenovku jako nejvýkonnější grafika AMD – Radeon Fury X. AMD tím dalo jasně najevo, na jaký segment cílí a v jakém případě má R9 Nano smysl pořizovat.

Test R9 Nano: i s 15cm kašpárkem se dá hrát velké divadlo

Do jakékoliv trochu větší skříně, kam se vejde delší 20cm Radeon R9 Fury X spolu s radiátorem, totiž nemá smysl R9 Nano pořizovat, R9 Fury X je v takovém případě určitě rozumnější. Vyšší pracovní takty jsou zárukou vyššího výkonu a díky výkonnému vodnímu chlazení není karta i přes výrazně vyšší spotřebu hlučnější. A pokud toužíte po výkonném Radeonu se vzduchovým chlazením a lepším poměrem cena/výkon, máte tu zase levnější (a výkonnější) R9 Fury.

Test R9 Nano: i s 15cm kašpárkem se dá hrát velké divadlo

Pak je tu ale ještě kategorie nejmenších (nebo přesněji nejkratších) počítačů formátu mini-ITX, do kterých nedostanete ani kartičku jako R9 Fury X. A právě pro tuto kategorii jako by bylo nové kompaktní řešení v podobě GPU Fiji s pamětmi HBM jako stvořené.

Radeon R9 Nano je kratičká 15cm karta s plnohodnotným GPU Fiji (známe už z R9 Fury X, v osekané podobě pak z R9 Fury). Oproti R9 Fury X má výrazně sníženou spotřebu (udávaný typický příkon je 175 W místo 275 W) a papírově o něco nižší takty – maximální takt klesl z 1050 na 1000 MHz. V praxi je rozdíl v pracovních taktech větší, na maximálních 1000 MHz se karta prakticky nedostane.

Test R9 Nano: i s 15cm kašpárkem se dá hrát velké divadlo

Test R9 Nano: i s 15cm kašpárkem se dá hrát velké divadlo

Chladič má miniaturní pasiv s podélným žebrováním, ktreý využívá vapour chamber kombinovanou s plochými heatpipe. Chladič shora ofukuje velký axiální ventilátor, který tlačí část vzduchu skrz záslepku ven ze skříně a část dovnitř skříně skrz malý pasiv, který slouží k chlazení napájecí kaskády.

Test R9 Nano: i s 15cm kašpárkem se dá hrát velké divadloTest R9 Nano: i s 15cm kašpárkem se dá hrát velké divadloTest R9 Nano: i s 15cm kašpárkem se dá hrát velké divadloTest R9 Nano: i s 15cm kašpárkem se dá hrát velké divadlo

 

To bychom měli ve stručnosti k samotné kartě, teď už pojďme na testy výkonu. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
43 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 11.1Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.