Hlavní stránka Hardware Grafické karty Nové Radeony R300 jsou konečně venku: test Asus R7 370
Nové Radeony R300 jsou konečně venku: test Asus R7 370
autor: Adam Vágner , publikováno 18.6.2015
Nové Radeony R300 jsou konečně venku: test Asus R7 370

AMD dnes uvádí novou modelovou řadu Radeonů R300. Nese se ve znamení optimalizace spotřeby a navýšení kapacit pamětí. My se podíváme na první model z nové řady – Radeon R7 370. S ním už by se měly stát 4GB pamětí běžnou záležitostí i ve střední třídě a navíc slibuje výrazné snížení spotřeby.


AMD dnes oficiálně uvádí novou modelovou řadu R300. My jsme měli prozatím zajištěné dvě karty, ale tu pro většinu z nás zajímavější – R9 390 od Sapphire – vám dnes bohužel nenabídnu. Z Hong Kongu sice vyrazila včas, přes víkend urazila cestu přes půl světa až do Brna, ale tam se už od pondělka válí u celníků, kde i přes rozličná čestná prohlášení stále zkoumají, jestli označením karty pro testy za neprodejný vzorek pro nechceme stát ošidit o tisícovku na clu a nějaké termíny uvedení jsou jim ukradené.

Podíváme se alespoň na levnější R7 370 od Asusu. Ta by měla být minimálně v jednom ohledu zajímavá – oproti její obdobě z řady R200 došlo k výraznému snížení udávané spotřeby.

Nová řada, staří známí

Že se vlastnosti nové třístovkové řady Radeonů příliš neliší od R200 a ještě dříve od HD 7000 vás asi nepřekvapí. Prozatím nemám odpověď na otázku, zda jde alespoň o novější revize čipů, zda a jaké konkrétní změny u nich jsou, anebo zda jde o čistě přejmenované produkty s jiným nastavením – na konferenčním hovoru k R300 pořádaném včera sice tato otázka padla, AMD mluvilo o nějakých změnách a o úpravě parametrů tak, aby nové modely lépe odpovídaly současné situaci na trhu (pod tím si představuji především navýšení kapacity pamětí), ale konkrétní odpovědi jsme se nedočkali. Snad se velkým anglickým webům podaří z AMD vydolovat lepší informace.

Nové Radeony R300 jsou konečně venku: test Asus R7 370

Oproti starší generaci přibyla u R300 v nových ovladačích dvojice funkcí – všechny modely podporují VSR (Virtual Super Resolution), které už známe z Catalyst Omega (kde byla omezená na Radeony R9 290/290X/295 a R9 285) a nově přibyla položka Frame Rate Targetting Control, což je obdoba FPS limitu u GeForce (tam se zapínal přes aplikace třetích stran, např. MSI Afterburner nebo EVGA Precision).

Nové Radeony R300 jsou konečně venku: test Asus R7 370

Na dotaz, zda se tyto funkce objeví i u starších modelů, když tomu teoreticky nic nebrání, jsme se odpovědi nedočkali, a když jsem zkusil nové ovladače pro R300 na starší R9 270X, kartu nepodporovaly.

Z praktického hlediska je pro nás nová řada nejzajímavější z jednoho důvodu – výrobci mají ideální příležitost k tomu nasadit na Radeony ve velkém novější generace chladičů s lepšími vlastnostmi.

A teď už pojďme k recenzi samotné karty. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
90 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 41.8Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.