Hlavní stránka Hardware Grafické karty GeForce GTX 750 Ti v testu: revoluce v poměru výkon/watt
GeForce GTX 750 Ti v testu: revoluce v poměru výkon/watt
autor: Adam Vágner , publikováno 19.2.2014
GeForce GTX 750 Ti v testu: revoluce v poměru výkon/watt

Nvidia oficiálně uvedla první grafické karty s architekturou Maxwell. I když nové GTX 750 Ti a GTX 750 spadají spíše do nižší střední třídy, která už nebývá pro náruživější hráče tak atraktivní, existuje specifický segment, pro který mohou nové karty znamenat výrazný posun kupředu – stále populárnější malé počítače.


GeForce GTX 750 a GTX 750 Ti jsou postavené na prvním grafickém čipu s novou architekturou Maxwell. Loni se ještě spekulovalo, jaký výrobní proces bude využívat, dnes už víme, že je stejně jako u předchozích modelů GeForce stále 28nm. V produktové řadě by měly nahradit stávající GeForce GTX 650 Ti.

GeForce GTX 750 Ti v testu: revoluce v poměru výkon/watt

Nvidia se u Maxwellů soustředila především na vyšší efektivitu a dosažení lepšího poměru výkon/watt. První čip nové řady nese označení GM107 a cílí především na malá PC (small form factor) a notebooky a je dost dobře možné, že svůj podíl na tom, jakým směrem se ubírá, má i vznikající generace Steam Boxů. S tím souvisí i „limit spotřeby“ TDP, který má GTX 750 Ti s referenčními parametry nastavený na 60 W a slabší GTX 750 na 55 W a zaměření na populární rozlišení 1080p.

Nejvýznamnější změnou je reorganizace streaming multiprocesorů. Zatímco řídicí logika u jádra GK107 s architekturou Kepler obhospodařovala uvnitř SMX 192 streaming multiprocesorů, u Maxwellu je každý blok rozdělený na čtyři menší po 32. V jádře GM107 je těchto bloků celkem pět.

GeForce GTX 750 Ti v testu: revoluce v poměru výkon/watt GeForce GTX 750 Ti v testu: revoluce v poměru výkon/watt

Výsledkem optimalizací má být dvojnásobně lepší poměr výkon/watt oproti předchozí generaci vyráběné stejným 28nm procesem. Čip je dále vybavený dvěma 64b paměťovými řadiči, které komunikují s 1 nebo 2 GB paměti GDDR5 standardně taktovanými na 5,4 Gb/s. Oproti GK107 se zvětšila L2 cache ze 256 na 2048 KB, podle nVidie to snižuje množství požadavků na přístup do DRAM a dále zvyšuje efektivitu a výkon.

 

GeForce GTX 750 Ti

O řízení taktů se u GeForce GTX 750 Ti stará GPU Boost 2.0, což znamená, si karta hlídá a nastavuje takty primárně podle teploty GPU a pokud je tato dostatečně nízká, orientuje se i spotřebou či maximálním povoleným napětím pro daný GPU. Základní takt, pod který se GTX 750 Ti za normálních okolností nedostane, je 1020 MHz, udávaná typická hodnota pro GPU boost je 1085 MHz (ale to je teorie, jaké jsou reálné hodnoty dosahované u této karty, se dozvíte v příslušné kapitole věnované GPU Boost). Karta má 2 GB paměti stejně jako všechny ostatní karty ve srovnání, běží na efektivní frekvenci 5400 MHz.

GeForce GTX 750 Ti v testu: revoluce v poměru výkon/watt

Na tříčtvrtečním obrázku je krásně v kostce vidět vše, co je pro tuto kartu charakteristické. Předně je to scházející konektor přídavného napájení a s tím související minimalistický chladič. Na kartě nenajdete konektor pro SLI (na to mohu říci asi jen sláva, stavět multi-GPU ze slabších karet vážně nedává smysl). Méně pozitivní už je skutečnost, že je ventilátor připojený přes dvoupinový konektor – znamená to absenci monitoringu otáček (regulace otáček ventilátorů ale funguje, jen bez této zpětné vazby).

GeForce GTX 750 Ti v testu: revoluce v poměru výkon/watt

A konečně poslední věc – výstupy. Na většině představených karet zmizel DisplayPort, znamená to přinejmenším to, že k nim nepřipojíte čtvrtý monitor.

Coby vhodného kandidáta pro srovnání si nVidia tradičně vybrala kartu na obdobné pozici z předminulé generace. Oproti GTX 550 Ti má novinka přinášet více než dvojnásobek výkonu při téměř poloviční spotřebě.

GeForce GTX 750 Ti v testu: revoluce v poměru výkon/wattGeForce GTX 750 Ti v testu: revoluce v poměru výkon/watt

 

GeForce GTX 750

GeForce GTX 750 má oproti výkonnějšímu modelu snížený počet stream procesorů ze 640 na 512 a zredukovaný počet texturovacích jednotek ze 40 na 32. Ostatní parametry zůstaly stejné, jádro běží na základním taktu 1020 MHz, typický boost je 1085 MHz a paměti připojené přes 128b sběrnici jsou taktované na 5400 MHz efektivně.

GeForce GTX 750 Ti v testu: revoluce v poměru výkon/watt

  
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
51 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 22.3Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.