Hlavní stránka Hardware Grafické karty Asus ROG MARS 760 – testujeme unikátní high-end grafiku
Asus ROG MARS 760 – testujeme unikátní high-end grafiku
autor: Z. Obermaier , publikováno 25.11.2013
Asus ROG MARS 760 – testujeme unikátní high-end grafiku

V dnešní recenzi se podíváme na jednu opravdovou zvláštnost, duální kartu série Mars, jejíž smysl na trhu je pro nás spíše záhadou. Co vedlo Asus k uvedení karty s těmito specifikacemi, a jaký je její výkon vůči nejvýkonnějším řešením dneška? To vám ukážeme v podrobném testu včetně měření výkonu ve hrách.


Asus ROG MARS 760 – testujeme unikátní high-end grafiku

Asus nás před čtrnácti dny překvapil telefonátem, že pro nás má jednu specialitku – duální MARS, ovšem ne jako ultimátní řešení, ale jakýsi levnější model s kompromisními specifikacemi. Upřímně, do této chvíle jsem o této kartě neměl ani tušení, a její existence mne překvapila. Pochopil bych MARS 4 se dvěma GK110, jako nejvýkonnější kartu vůbec, ale dvojici GTX 760? První, co mne napadlo, bylo "proboha k čemu tato karta je". Nakonec jsem ale s testem souhlasil, a trochu se nad její podstatou zamyslíme společně. Mimochodem, duální monstrum se dvěma GK110 prý jako MARS 4 přijde! Kdy ale není zatím jasné. Podívejme se ale na jejího slabšího, právě uváděného sourozence, MARS 760:

Asus ROG MARS 760 – testujeme unikátní high-end grafiku

Asus ROG MARS 760 – testujeme unikátní high-end grafiku

Z obou horních obrázků je jasné, že MARS 760 měl mít jediný úkol – překonat Titan (a GTX 780) za levnější cenu. Asus totiž tuto kartu připravoval od léta, a chtěl nabídnout vyšší výkon Titanu za lepší peníze. Do tohoto plánu ale vstoupila Nvidia, která tajně "sušila" GeForce GTX 780 Ti a výrobcům o ní neřekla. Pokud by totiž "Ti" neexistovala, dával by MARS 760 smysl. Po jejím uvedení ho ztratil.

Představme si trh bez GeForce GTX 780 Ti. MARS 760 by byl o 15-20 procent výkonnější než GeForce GTX 780 a o pár procent nad Titan, stále se solidní spotřebou, dvěma napájecími konektory a kvalitním chlazením. Zkrátka takový soupeř pro Radeon R9-290X na bázi čipů GeForce s jistým pocitem exklusivity. Tento scénář se ale zhroutil jak domeček z karet, když přišla GTX 780 Ti. Její výkon je někde jen o pár procent nižší (někde i vyšší), s lepšími provozními vlastnosti a hlavně jen jedním  GPU. Co si budeme nalhávat, duální karty vždy byly a budou "zlo" se svými negativními vlastnostmi a jevy. Co měl ale Asus s již hotovým MARSem dělat? Musel ho uvést, co mu zbývalo. Karta tedy dorazila na trh a uživatelé jsou zmateni. Tento segment je totiž řádně zahuštěn.

Máme zde nejprve Radeon R9-290 se skvělým výkonem (a hrozným chladičem), ale za 9500 Kč s DPH. Pak nám sem spadly GeForce GTX 780 se skvělým potenciálem k taktování za 12 500 Kč. Extrémní výkon pak už nabídne Radeon R9-290X za cenu lehce nad 13 000 Kč. Za prémiových 16 300 Kč už máme první GeForce GTX 780 Ti s masivním výkonem a brutálním přetaktováním. Až za nimi pak přichází MARS 760 s českou cenou 17 000 Kč. Sice chápu, že MARS je ve svém balení exklusivní kartou spíše pro sběratele, ovšem tentokrát svou cenu neobhájí výkonem. Každá kousek přetaktovaná GTX 780/Ti nebo R9-290/290X ho totiž "strčí do kapsy". Za lepší cenu, a bez problémů duálních karet. Pokud by Asus (o čemž pochybuji) ustoupil a kartu zlevnil na nějakých 13 000 Kč, mohla by být mnohem lepší alternativou. Vypadala by mnohem lépe.

Zde musím připomenout, že GeForce GTX 760 je v podstatě nástupce rok staré GeForce GTX 660 Ti, tedy grafiky střední nižší třídy – levné karty. SLI ze dvojice těchto karet je spíše bizarním počinem, než útokem na High-end. I přesto ale karta ukáže, že se nezalekne ani nejvýkonnějších řešení dneška. Opravdu zvláštní krok, uvést kartu s touto konfigurací.

MARS 760 v současné situaci na trhu zkrátka bude hledat místo těžko, leda snad po masivním snížení ceny. My ho tedy nebudeme testovat jako soupeře těmto kartám, ale jako "exotický" produkt, který opět ukáže mistrovství a odvahu Asusu přinést na trh něco neotřelého, zvláštního a zajímavého. Zpracování karty, i výkon je totiž stále solidní. I když se Asus zpronevěřil myšlence MARS (to nejvýkonnější na trhu) a přináší nám "levnou" verzi svého monstra. Také taktování není špatné, při stále solidní hlučnosti. Nebudeme tedy dále otálet, MARS 760 se představuje... 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
58 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 21Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.