Hlavní stránka Hardware Grafické karty Asus R9 280X DC2 TOP – staronový Radeon v akci
Asus R9 280X DC2 TOP – staronový Radeon v akci
autor: Z. Obermaier , publikováno 8.10.2013
Asus R9 280X DC2 TOP – staronový Radeon v akci

Dnešním dnem končí embargo na nereferenční „přeznačené“ Radeony HD 7970 s novou jmenovkou Radeon R9 280X. V testu vám ukážeme tichou a výkonnou verzi od Asusu, jejíž hlavní předností je právě nový chladič. Ten nevyvedete z míry ani vysokým taktováním. Taktování a výkon ale už známe déle než rok, kromě názvu se nic nezměnilo.


Asus R9 280X DC2 TOP – staronový Radeon v akci

Věděli jsme to už od jara, AMD na 28nm procesu uvádí pouze jedno (vlastně dvě, druhé míří do low-endu) nové jádro, ultra High-endové Hawaii. Všechny ostatní karty jsou vybavené starými čipy, ovšem s novými názvy. Radeon R9 280X je přeznačený Radeon HD 7970, Radeon R9 280 pak Radeon HD 7950. Karta s názvem R9 270X je pak přeznačeným Radeonem HD 7870. Stejné jsou čipy, krapet jiné frekvence, nic jiného ale nečekejte. Změny na PCB jsou kosmetické, směřující hlavně k levnější výrobě. Pokud se vám někdo bude snažit tvrdit (a že těch chytráků bude), že karty nejsou jen přejmenované, ale přináší také nějaké nové featury – nevěřte jim, není to pravda. Čipy jsou stejné, výkon také. Jde o přeznačené modely bez jakýchkoli novinek.

Radeon R9 280X je tedy přeznačený Radeon HD 7970 GHz, některé modely mají dokonce i stejné chladiče, stejné čipy a se staršími ovladači se hlásí v driverech jako AMD Radeon HD 7900 Series, což je dostatečný důkaz. Však si to zkuste, nainstalujte na nové karty starší driver a uvidíte, pravá tvář karet bude odhalena. Osobně v tom ale nevidím problém, proč také? High-endové jádro je jen jedno, to se usadí na výkonovém trůně. Zbytek se pak posune dolů, stará jádra mají stále dost výkonu pro střední a vyšší střední třídu. Strategie a kompilace modelů je jasná, struktura karet je následující:

Nejvyšší pozice bude patřit Radeonu R9 290X, plnému jádru Hawaii. Krapet osekané najdeme poté v Radeonech R9 290, které bude levnější a nabízet by měl jen o kousek nižší výkon než vlajková loď. U obou zmíněných karet hovoříme o výkonu kolem GeForce GTX Titan a GTX 780. Kousek pod nimi se pak udrží Radeon R9 280X, jenž je dnes zdatnou konkurencí GeForce GTX 770 a přetaktovaným edicím. Dále je to zřejmé z názvů karet, následovat bude R9 280, R9 270X, R9 270, R9 260X, R9 260 a R7 250. Vzhledem k nedostupnosti nového výrobního procesu, ani jiná strategie není možná. Obměna nižších čipů na stejném výrobním procesu nedává smysl a stála by zbytečně mnoho peněz.

Skutečně nové karty budou asi nakonec čtyři, Radeony R9 290(X) a Radeon R9 260(X). Vše ostatní už na trhu je dlouho. Důležité ale budiž ceny. Obecně budou ceny přeznačených modelů stejné s těmi původními, tedy základní Radeon R9 280X bude stát jako Radeon HD 7970 v dnešních cenících. Problém je ale ten, že výrobcům se nevyplatí vydávat běžné a referenční modely – takových je na trhu stovka modelů. Všichni tedy chtějí karty nějak zatraktivnit, půjde tedy o karty s lepším chladičem, přetaktováním a lepší výbavou. A také dražší. Například Asus rovnou uvádí Radeon R9 280X TOP, Matrix a MSI zase Lightning a Gaming sérii. Žádné levné, základní modely. Proto také budou R9 280X dražší než staré ležáky HD 7970 na skladech. Časem se ale ceny jistě srovnají.

Zde ještě jedna poznámka k dnešnímu testu, původně jsem kartu ani testovat nechtěl, ale nakonec jsem svolil. Právě kvůli novému chladiči, jenž je stejný jako na GeForce GTX 780 TOP. Ten je totiž doslova boží. Karta s ním dostává novou krev do žil, takhle tichý Radeon od Asusu tu dlouho nebyl. I po maximálním přetaktování, je karta stále tichá a chladič nepotřebuje zvyšovat otáčky. Máte li zájem o R9 280X, tak tato karta je velkým favoritem. V tomto segmentu bude ale velká tlačenice a spousta dobrých modelů. Výběr bude velký a ne zrovna snadný. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
59 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 20.7Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.