Hlavní stránka Hardware Grafické karty Gigabyte GeForce GTX 660 Ti — jiná, než jsme čekali
Gigabyte GeForce GTX 660 Ti — jiná, než jsme čekali
autor: Tomáš Šulc , publikováno 16.8.2012
Gigabyte GeForce GTX 660 Ti — jiná, než jsme čekali

Na GeForce GTX 660 pravděpodobně netrpělivě čeká řada z vás. „Šestka“ totiž u nVidie pravidelně patří kartám s vynikajícím poměrem cena/výkon a cenou okolo pěti tisíc. Dnes oficiálně vychází dlouho očekávaná GeForce GTX 660 Ti. Zrodila se legenda? To nevím, GeForce GTX 660 Ti je totiž trochu jiná, než jsme byli dosud zvyklí.


Gigabyte GeForce GTX 660 Ti — jiná, než jsme čekali
AMD Radeon HD 7870

Když v internetových diskusích o grafických kartách čtu, jak si mezi sebou uživatelé radí počkat ještě chvíli na vydání konkurenční model anebo rovnou novou generaci, nestačím se často divit. Už dnes jsou kupříkladu diskuse plné názorů, že za do Vánoc přijdou AMD Radeony řady HD 8000 a že kupovat současné karty nemá větší smysl. Už od lednového vydání AMD Radeonu HD 7970 se pro změnu čeká na mainstreamové karty s ideálním poměrem cena / výkon. Radeony HD 7800 sice přišly už v březnu, AMD však nasadilo velmi vysoké ceny a Radeon HD 7850 na hranici pěti tisíc s daní spadl až po několika vlnách slev doslova před pár dny. Doteď byly výhodnější koupí starší karty. V segmentech okolo čtyř tisíc a pod dva tisíce pak AMD žádnou novinku nemá doteď.

Gigabyte GeForce GTX 660 Ti — jiná, než jsme čekali
nVidia GeForce GTX 680

Analogicky je na tom samozřejmě i konkurenční nVidia. Už samotná architektura Kepler v podobě GeForce GTX 680 přišla se zpožděním, na pomalejší GeForce GTX 670 jsme čekali další dva měsíce a po ní se výrobce odmlčel na další tři! Kdo jinými slovy čeká na mainstreamovou kartu architektury Kepler, je v očekávání už téměř půl roku a nedočká se s největší pravděpodobností ani dnes. Za pár týdnů už sice pravděpodobně vytoužený král poměru cena / výkon pravděpodobně přijde, chytrý zákazník však přece akcelerátor nebude kupovat za vysoké zaváděcí ceny a počká na ustálení a případné slevy. No a pak už je to coby kamenem dohodil k vydání zcela nové generace karet a celý proces se opakuje. Že hraje velkou roli i kurz koruny k americkému dolaru a karty mohou být několik měsíců po vydání i dražší (viz situace letos) je pak už jen třešničkou na pomyslném dortu.

Gigabyte GeForce GTX 660 Ti — jiná, než jsme čekali

Výše nastíněná situace je samozřejmě do značné míry nadsázkou. Přesto však řada internetových diskusí a fór vypadá přesně tímto způsobem, přičemž dle reakcí diskutujících se jimi alespoň část z nich i řídí. Ve světě IT, který se velmi rychle mění, přitom reálně nemá smysl čekat téměř vůbec, maximálně několik (jednotek) dní na předem avizovanou vlnu slev a podobně.

V úvodu dnešní recenze na tuto problematiku narážím záměrně. Jak už totiž pravděpodobně tušíte z informací, které několik posledních týdnů kolují po internetu, GeForce GTX 660 Ti se novým prodejním hitem nejspíš nestane. nVidia vyrobila výrazně výkonnější a dražší kartu, než je na její označení zvykem a jen malé množství zákazníků kupuje grafické akcelerátory s cenou přes pět až šest tisíc. Jinými slovy tak potenciálním zájemcům o takovou kartu s ideálním poměrem cena / výkon opět nezbude než čekat... 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
70 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 31Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.