Hlavní stránka Hardware Grafické karty Vliv procesoru na herní výkon — 16 kousků Intel i AMD
Vliv procesoru na herní výkon — 16 kousků Intel i AMD
autor: Tomáš Šulc , publikováno 13.4.2011
Vliv procesoru na herní výkon — 16 kousků Intel i AMD

Pokud si kupujete nový počítač na hraní her, neměl by být osazen jen dobrou grafickou kartou, ale také slušným procesorem. Co si však pod těmito termíny představit? Po dvou letech jsme zmapovali trh. Vzali jsme poměrně silný AMD Radeon HD 6970 a změřili jeho výkon s řadou procesorů od Athlonu II X2 až po nejnovější Sandy Bridge.


Vliv procesoru na herní výkon — 16 kousků Intel i AMD

Od vydání našeho posledního článku na téma nároků počítačových her na výkon procesoru uplynuly už více než dva roky. Tehdy kolega Zdeněk Obermaier měřil výkon Nvidia GeForce GTX 280 v kombinaci s procesory Core 2 Duo, Core 2 Quad, Core i7 od Intelu a Phenom II X4 od společnosti AMD. Protože však v této době byly všechny testované procesory poměrně výkonné, nevyšly mu mezi jednotlivými modely velké rozdíly. Rozdíl větší než na úrovni chyby měření byl jen u procesoru Core 2 Duo v nízkém rozlišení 1680 × 1050 bez vyhlazování hran, což pro kartu typu GeForce GTX 280 nebylo úplně vhodné nasazení.

Vliv procesoru na herní výkon — 16 kousků Intel i AMD

Dnes jsme ale o dva roky dál, na trhu jsou nové hry, grafické karty i procesory a nikdo už se příliš nezabývá otázkou, zda mu pro hraní her bude stačit dvoujádrový, či si raději má připlatit za čtyřjádrový procesor. Čtyřjádrové čipy v podobě levného Athlonu II X4 dnes koupíte za cenu okolo dvou tisíc korun a navíc nezáleží jen na počtu jader, ale zejména na architektuře. Spíše než počet jader tak v dnešní době velké množství uživatelů řeší, zda jim pro hraní nejnovějších her v kombinaci s výkonnou grafickou kartou stačí starší platforma Core 2 Quad či AMD Phenom X3 / X4 první generace, anebo by raději měli upgradovat na nejnovější Intel Sandy Bridge či šestijádrový Phenom II X6.

Vliv procesoru na herní výkon — 16 kousků Intel i AMD

Abychom vám toto rozhodování co nejvíce usnadnili, přinášíme vám pravidelné hardwarové recenze počítačových her, ve kterých nechybí testování nároků na výkon procesoru. Už podle nich si lze udělat poměrně dobrý přehled o tom, jak moc je daná hra náročná na výkon procesoru. Procházet jednotlivé recenze je však poměrně nepraktické. Rozhodli jsme se proto pro vás připravit velký obsáhlý test, ve kterém se budeme zabývat jen touto problematikou a to v nastaveních, ve kterých budou majitelé výkonných grafických karet hry s největší pravděpodobností hrát.

 

Vliv procesoru na herní výkon — 16 kousků Intel i AMD

V celém článku budeme výkon měřit s grafickou kartou AMD Radeon HD 6970, která je velmi výkonná a zároveň ještě cenově dostupná. V případě vašeho dalšího zájmu je však můžeme doměřit ještě pokračování tohoto článku, ve kterém bychom si vzali na paškál nejvýkonnější a nejdražší řešení v podobě duálního AMD Radeonu HD 6990 či Nvidia GeForce GTX 590. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
124 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 55.6Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.