Hlavní stránka Hardware Grafické karty Asus ENGTX580 DirectCU II — tichý mamut
Asus ENGTX580 DirectCU II — tichý mamut
autor: Tomáš Šulc , publikováno 9.2.2011
Asus ENGTX580 DirectCU II — tichý mamut

GeForce GTX 580 jsou již pár týdnů na trhu a začínají se tak objevovat první upravené verze. Jednou z nich Asus ENGTX580 DirectCU II, který se nebojím označit za gigantickou kartu. Má totiž rovnou tříslotový chladič s dvojicí velkých 100mm ventilátorů a netradiční jsou i dva 8pinové napájecí konektory.


Asus ENGTX580 DirectCU II — tichý mamut

Kartu dostanete v typické krabici Asus pro karty NVIDIA GeForce, která patří k těm větším. Moc se z ní ale nedozvíte. Asus se chlubí jen tím, že jeho upravený chladič je udrží teplotu jádra o 20 % nižší.

Asus ENGTX580 DirectCU II — tichý mamut

Ačkoliv je cena ENGTX580 DirectCU II okolo dvanácti tisíc korun včetně daně, je příslušenství stejně chudé jako vždy. Najdete v něm jen základ, kterým je stručný manuál, DVD s ovladači, jedna napájecí redukce, redukce k analogovému výstupu a trochu netradičně také dlouhý SLI můstek.

Asus ENGTX580 DirectCU II — tichý mamut

Zde už je samotná karta. Hned na první pohled je zřejmé, že chladič je proti referenční verzi úplně odlišný a je osazen dvojicí 100mm ventilátorů. K jeho konstrukci se dostaneme za chvíli.

Asus ENGTX580 DirectCU II — tichý mamut

Pohled z boku prozrazuje, že karta nezabírá jen dva sloty, jak jsme zvyklí, ale rovnou tři sloty. Chladič má totiž doslova mamutí rozměry. Stejně tak se liší i výstupy na monitory. Zatímco referenční řešení má dva DVI a mini verzi HDMI, na upravené kartě Asus jsou dva DVI, plnohodnotný HDMI a ještě jeden DisplayPort. I přesto všechno je ale stále možné připojit maximálně dva panely.

Asus ENGTX580 DirectCU II — tichý mamut

Ze zadní strany karty je překvapivě osazen velký kovový rozvaděč tepla.

Asus ENGTX580 DirectCU II — tichý mamut
Vlevo nahoře testovaná Asus ENGTX580 DirectCU II, dole NVIIDIA GeForce GTX 580, vpravo nahoře GeForce GTX 570 a pod ní ATI Radeon HD 5970

Co se týče rozměrů, je ENGTX580 DirectCU II od Asusu velká karta. Délka PCB je shodná s referenční GTX 580, mírně však přesahuje chladič, a ve výsledku je tak o něco delší. I přesto je ale stále o něco kratší než její výkonnostní soupeř ATI Radeon HD 5970.

Asus ENGTX580 DirectCU II — tichý mamut

Sundat z karty chladič je i přes jeho obrovské rozměry otázkou několika minut, stačí odšroubovat čtyři šroubky. Ukáže se nám přehledné PCB karty s plně aktivním jádrem GF110 s 8fázovým napájením (mosfety jsou přehledně uspořádané) a také hned dva 8pinové napájecí konektory umístěné vzhůru. Důvod jejich osazení je poměrně prozaický: Asus u svého špičkového modelu nechce, aby si karta brala energii z PCI Express ×16 slotu (75 W z něj, 75 W z 6pinu a 150 W z 8pinu) a maximálního TDP 300 W tak dosáhnul osazením dvou 8pinových konektorů.

Kdyby se tak stalo několik let zpátky, pokládal bych to za velké mínus. Dnes už na to jsou ale všechny výkonnější zdroje připravené a drtivá většina zdrojů o výkonu nad 550 W dva 8pinové napájecí konektory pro grafické karty nabízí. 550 W je přitom rozumné minimum pro takto výkonnou grafickou kartu po přetaktování. V takovýchto případech je pak vcelku jedno, zda do karty vedete kabel s šesti nebo osmi žilami.

Asus ENGTX580 DirectCU II — tichý mamut

Ze zadní strany PCB mnoho zajímavého s jednou výjimkou není. Tou výjimkou je proadlizer značky NEC ze zadní strany čipu. Jde o obvod s kapacitní charakteristikou, který nahrazuje jinak běžně osazované kondenzátory. Jeho výhodou by měla být vyšší stabilita karty. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
47 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 20.3Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.