Hlavní stránka Hardware Grafické karty NVIDIA GeForce GT 430 — levná a úsporná Fermi
NVIDIA GeForce GT 430 — levná a úsporná Fermi
autor: Tomáš Šulc , publikováno 19.10.2010
NVIDIA GeForce GT 430 — levná a úsporná Fermi

I když se v posledních dnech více mluví spíše o chystaných Radeonech HD 6000, které přijdou za pár dní, konkurence nespí a před pár dny vydala nejlevnější kartu založenou architektury Fermi. Jmenuje se GeForce GT 430 a za méně než 1800 Kč by mělo jít o levnou a přitom přijatelně výkonnou kartu do HTPC a levných sestav.


NVIDIA GeForce GT 430 — levná a úsporná Fermi
NVIDIA GeForce GTS 450

Ačkoliv po vydání prvních karet řady GeForce 400 na jádře GF100 mnoho čtenářů a uživatelů nevěřilo, že je na architektuře Fermi možné postavit také mainstreamové a lowendové karty, skutečnost nakonec ukázala, že po okleštění jádra o přebytečné featury a výpočetní výkon to zase takový problém není a na svět tak nejprve přišly opravdu povedené mainstreamové GeForce GTX 460 postavené na jádře GF104 a po nich ještě levnější verze GeForce GTS 450 s jádrem GF106.

NVIDIA GeForce GT 430 — levná a úsporná Fermi
NVIDIA GeForce GT 430

I v případě GeForce GTS 450 jde ale stále o kartu, jejíž cena se pohybuje pod hranicí tří tisíc korun a jde o konkurenci pro ATI Radeony řady HD 5700. Je tedy zřejmé, že řada GeForce 400 není kompletní, potřeba jsou ještě lowendové modely určené do opravdu levných sestav a HTPC s cenou okolo dvou tisíc korun. V případě AMD jsou takovými kartami Radeony řad HD 5500 a 5600. NVIDIA tak svoji nabídku doplňuje o další model, který se právě zmiňovaným Radeonům postaví. Jde o GeForce GT 430 a právě o ní bude dnešní recenze.

NVIDIA GeForce GT 430 — levná a úsporná Fermi

Ještě než se podíváme na fotky testované karty a její kompletní parametry, v rychlosti se podívejme na prezentaci NVIDIE k nové kartě. Jak již bylo řečeno, karta nese název GeForce GT 430 a v hierarchii NVIDIE se řadí do lowendu, nikoliv však na úplný spodek nabídky (kde se dnes vyskytuje tzv. entry model GeForce 210 s cenou pod tisíc korun). GeForce GT 430 je nástupcem GeForce GT 220, což upřímně (a shovívavě) řečeno nebyla zrovna karta, která by si z recenzí odnášela ta nejvyšší hodnocení.

NVIDIA GeForce GT 430 — levná a úsporná Fermi

Když se podíváme na parametry karty, je jasné, že ani GeForce GT 430 nebude žádný velký trhač asfaltu. Karta je postavena na malém jádře GF108 vyrobeném 40nm výrobním procesem, které má necelých 130 čtverečních milimetrů a skládá se z celkem 585 milionů tranzistorů (pro srovnání jádro Redwood ze zmiňovaných Radeonů HD 5550/5570/5670 je také 40nm, má 104 mm2 a 627 milionů tranzistorů). Jádro nese jen 96 unifikovaných shaderů, což je stejně jako má GeForce GT 240 (výkonnější sourozenec GTS 450 jich má 192). O něco se proti GTS 450 snížila také frekvence jádra, která je u GT 430 700 namísto 783 MHz. Naopak počet ROP jednotek zůstal stejný, tedy 16.

Čím mne však karta velmi zklamala je paměťový systém. S 128bitovou sběrnicí jsem plně spokojený, jde o typ pamětí a jejich kapacitu. Místo logických 512 MB typu GDDR5 totiž NVIDIA kvůli tlaku OEM výrobců (kde se karet tohoto typu spolehlivě prodá nejvíce) sáhla po 1 GB typu DDR3, protože 1 GB bude karta rozhodně výkonnější než s polovinou. Paměti tak mají frekvence od 800 do 900 MHz a paměťová propustnost se pohybuje okolo 25-30 GB/s, což je v dnešní době opravdu tragické a kartu to bude ve hrách téměř jistě brzdit.

Spokojeni naopak můžete být s rozměry karty a spotřebou. Referenční návrh je totiž jednoslotový a nízkoprofilový, což je zejména pro použití v HTPC velké plus. Mám však velké obavy z referenčního chladiče a doufejme, že výrobci sáhnou spíše po pasivních řešeních. Spotřeba karty je totiž velmi nízká a pasivní chlazení by tak nemělo být žádným problémem.

NVIDIA GeForce GT 430 — levná a úsporná Fermi

Co se týče podpory technologií, umí GeForce GT 430 vše co ostatní karty architektury Fermi, byť pochopitelně s výrazně nižším výkonem. Sem patří jednak podpora DirectX 11, ale třeba také PhysX a CUDA. Podporu CUDA možná někteří z vás využijí, třeba při komprimaci videa, která i přes levnou kartu pojede nesrovnatelně rychleji než přes levný procesor. Naopak výhoda PhysX je otázkou. Karta totiž bude ráda, když třeba Mafii 2 rozběhá sama o sobě a věřte mi, že něco jako experimenty s PhysX vás ani nenapadnou.

NVIDIA GeForce GT 430 — levná a úsporná Fermi

Je zřejmé, že do vyloženě herních PC není karta ideální a daleko lepší využití najde spíše v HTPC, kde se bude hrát jen občas. A právě na podporu akcelerace videa je GeForce GT 430 (ostatně jako téměř všechny karty dneška) připravena opravdu dobře. Patří sem jednak široká možnost akcelerace téměř všech existujících formátů videa až do 1080p, ale třeba také možnost akcelerace 3D Blu-ray a podpora přenosu zvuku přes HDMI ve vysoké kvalitě díky integrovanému zvukovému kodeku. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
30 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 13.4Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.