Hlavní stránka Hardware Grafické karty ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum
autor: Z. Obermaier , publikováno 19.7.2010
ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum

Radeon HD 5970 už tři čtvrtě roku nekompromisně vládne výkonu grafických karet. Jeho vylepšená verze, pracovně nazvaná Radeon HD 5990, ale oficiálně uvedena nikdy nebyla. Dnes se podíváme na mistrovské dílo z dílny společnosti Asus, nejtěžší, nejvýkonnější, nejdelší a také nejdražší na světě - to je ARES.


ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum

Když jsme vloni testovali (jako první na světě) monstrózní grafickou kartu z produkce Asus, neměl to MARS složený ze dvou GeForce GTX 285 ve SLI zrovna lehké. Přicházel na trh v době, kdy za pár týdnů uvádělo AMD novou generaci grafik Radeon HD 5800, a vzhledem k jejich výkonu se při své ceně 1200 dolarů zdála tato karta jako předem neprodejný kousek hardware. Opak je ale pravdou, celá limitovaná edice se prodala během několika měsíců, největší zájem byl v USA a na asijských trzích. Pro připomenutí testu karty MARS jsem vyňal část z tehdejší recenze, která platí doslova i dnes. No posuďte sami ..

Asus Rulez .. :)

Asus je firma, kterou lze bezvýhradně považovat za největšího "tahouna" nových technologií s nekonečnou invencí svých vývojářů. Většina ostatních výrobců, chrlí nyní množství produktů, ovšem ty jsou "nemastné a neslané". Ničím se zásadně neliší, nepřinášejí moc nového, největší odvahou k eperimentům bývá alternativní chladič. V tomto směru nyní zvedá hlavu MSI, jejichž grafické karty série Ligtning jsou vskutku vymazlené k dokonalosti. Zdá se, že třetí z velkých výrobců - Gigabyte, trochu usnul na vavřínech a dlouho jsme od nich na poli grafických karet neviděli nic extra zajímavého. Kdyby alespoň na kartách řady SOC ponechali extra taktovací čip jako na ES kouscích, byly by o sto procent zajímavější, takto ale nenabízí nic moc navíc.

Ohrozit ale Asus v jeho nápadech se jeho konkurenci ale ještě dlouho nepodaří, nejsou totiž ochotni investovat tolik do vývoje ne zcela jasně prodejných projektů. Asus je v tomto směru jiný, vždy vyráběl zvláštnosti, které musí stát miliony dolarů na vývoji a výrobě, s později nejistým prodejním úspěchem. Nejde jen o grafiky, stačí si prohlédnout celé portfolio produktů tohoto výrobce, a uvidíte tolik "šílených" věcí, že ani nebudete věřit, že to někdo kupuje. V Asii mají ale jiný vkus, zřejmě se tam prodá mnoho i takových věcí. Dnes se ale bavíme o nové grafické kartě, tedy přejděme opět k ní. Připomeňme si několik duálních grafik, které se objevily v minulosti.

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum

Prvním pokusem o vlastní návrh duálního řešení, byla karta GeForce 6800 GT Ultra SLI, která nesla dvě jádra NV45 a 512MB (2x 256MB) paměti na taktu 1 GHz. Jádra pracovala na taktu 350 MHz a výkon karty byl v některých hrách extrémní (na tu dobu). Na obrázku vidíte druhý a asi nejslavnější historický duální model, GeForce Extreme 7800 GT Dual. Osazeny byly dvě jádra G71 pracující na taktu 430 MHz, těm sekundovalo 512MB (2x 256MB) paměti o frekvenci 1200 MHz. Karta byla vyrobena v limitované sérii 2000 kusů, zdali se všechny prodaly ale nikdo neví. Já myslím, že ano. Tento model se dá dokonce i dnes celkem solidně sehnat do sbírky kuriozit.

Ani v moderní éře si tento výrobce různé výstřelky neodpustil, o čemž svědčí Radeon HD 3850 se třemi čipy a vodním chlazením - Asus Trinity. Tato karta se ale nakonec na trh nedostala. Když hovoříme o vodním chlazení, v nabídce Asus byla i karta GeForce 8800 GTX AquaTank s kompletním vodníkem. Tento výrobce se zkrátka experimentů nebojí, a výroba nestandardních grafik mu není cizí. Dle vehemence se kterou výrobce tyto karty dělá, se asi i dobře prodávají, tedy není důvod proč ve vývoji nepokračovat. Poslední oznámená novinka Asus Mars II byla ale celkem překvapením.

Podruhé na MARS

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum

První z moderních duálních grafik, MARS je topící těžké monstrum, které bylo příznivcům karet druhého výrobce spíše k smíchu. Přicházelo celkem pozdě, ale jeho výkon je i dnes impresivní. Proti Radeonu HD 5970 ztrácí s vyhlazováním 4xAA v nejvyšším rozlišení 2560x1600 průměrně jen 5 procent, tedy hravě překoná i GeForce GTX 480. Jde tedy paradoxně stále o nejvýkonnější GeForce na trhu, ovšem pouze pro DirectX 10 a bez vyhlazování 8xAA. To není na pomyslného "dědečka" špatné, že? Asus dokázal, že investice hráčů do takto drahé karty se jim vyplatila a ještě dnes má karta stále co mluvit do segmentu nejvýkonnějších řešení. A jelikož vývojáři nikdy nespí, čeká nás zřejmě nástupce v podobě karty MARS II.

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum

Koncept těchto monster je zřejmý - dvě nejvýkonnější jádra na trhu spojit ve dvojici v jedné kartě. První MARS spojil dvě GeForce GTX 285 s 4GB paměti, dnes testovaný ARES přináší dva plnohodnotné Radeony HD 5870 v CrossFire a 4GB paměti. Specifikace MARS II je tedy jasná - dvakrát GeForce GTX 480 a 3GB paměti na jednom PCB. Tuhle kombinaci si netroufla vytvořit ani NVIDIA, i tak se na trhu za 1200 dolarů zřejmě objeví. Uvedení by mělo být už za měsíc, jsem ale opravdu zvědav na chlazení. U karty ARES výrobce bojoval o chlazení karty šest měsíců, než se podařilo funkční chlazení (s rezervou pro taktování) vyrobit.

ARES - Bůh války

ASUS ARES – dvoujádrové grafické monstrum

První informace o této grafické kartě se objevily v lednu letošního roku, před příchodem GeForce GTX 480. Tehdy několik výrobců oznámilo uvedení vylepšených Radeonů HD 5970 s vyššími takty a kapacitou paměti. Dokonce jsme měli možnost vidět i referenční kartu od AMD, jež ale v této podobě prodává v exklusivním balení jen společnost XFX. Po uvedení GeForce a jejího výkonu, se zjistilo, že není potřeba žádných vylepšených verzí - grafika NVIDIA nestačí ani na původní model. I tak ale Sapphire svůj "Radeon HD 5990" uvedla pod názvem Toxic HD 5970 4GB. Tato karta bude dokonce v základu výkonnější než zmíněný ARES, má totiž vyšší frekvence. Zde se Asus držel zbytečně při zemi. Společnost Sapphire použila chladič Accelero od Arctic, dnes testovaná karta má chlazení vlastní výroby a tím je bezesporu zajímavější.

ARES je tedy bezpečně nejtěžší, nejdelší, možná i nejhezčí grafickou kartou na trhu. Po přetaktování bude určitě i nejvýkonnější, v základním stavu ji v tomto směru produkt Sapphire překonal. Karta se dále může pochlubit nejvyšší spotřebou na trhu, solidními teplotami a vysokou hlučností (pokud chcete). Je to tedy karta s nejvíce "NEJ" na trhu a takhle se na ní musíme dívat. Zde si opět vypůjčím stať z předchozího testu karty MARS, platí totiž stále a lépe bych to nevyjádřil ani dnes.

Na ceně nezáleží ...

Pro dnešek také zapomeňte na nějaké poměry výkonu k ceně a výhodnost nákupu. Tato karta si neklade za úkol, být výhodná aby se vyplatila. Jde v podstatě o šperk, který si koupí jen největší fandové hardware a sběratelé exklusivních kousků. Je to stejné jako v jiných odvětvích, někomu stačí si na Silvestra připít "Bohemkou" a odjet domů Škodou Felicia, jiný si dopřeje Dom Perignon a odjede Bavorákem. Někdo si za luxus připlatí, a na cenu nehledí. Prostě věc chci, tak si jí koupím. Pokud si někdo tuto kartu koupí, a podle českých obchodníků vás není málo, co si předchozí model MARS koupilo, tak se s ní mnoho na fórech nechlubte. Závistivci by vás rozcupovali a zaručeně vysvětlili, jakou kardinální chybu jste koupí udělali. Já říkám, nevěnujte tomu pozornost a kartu si klidně kupte, udělejte si radost dobrým pocitem. A vy ostatní to majitelům dopřejte .. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
107 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 49.5Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.