Hlavní stránka Hardware Grafické karty Megatest 13 grafik do čtyř tisíc — GeForce
Megatest 13 grafik do čtyř tisíc — GeForce
autor: Tomáš Šulc , publikováno 11.1.2010
Megatest 13 grafik do čtyř tisíc —  GeForce

Při výběru nové grafické karty člověk nechce udělat chybu. Platí to i v případě, že musíte šetřit a kupujete některý z levnějších modelů. V segmentu grafických karet do čtyř tisíc korun včetně DPH je dnes doslova obrovský výběr a rozhodnout se není lehké. Stačí vám pouze podpora DirectX 10 anebo je lepší DirectX 10.1? Nebo rovnou DirectX 11? A jak jsou na tom jednotlivé modely výkonnostně?


Megatest 13 grafik do čtyř tisíc —  GeForce

Nejspíš se mnou budete souhlasit, že ne vždy je nutné kupovat ty nejvýkonnější a nejdražší grafické karty. Pokud hrajete jen občas a nepotřebujete hrát všechny hry na nejvyšší detaily anebo máte zkrátka hluboko do kapsy, je na trhu velké množství lowendových a mainstreamových grafických karet, jejichž cena začíná pod hranicí jednoho tisíce korun.

Megatest 13 grafik do čtyř tisíc —  GeForce

Ovšem kterou kartu zvolit? Na současném trhu je totiž v prodeji celkem 13 různých řad karet a v jejich značení aby se vyznal čert. Je lepší NVIDIA GeForce GTS 250, NVIDIA GeForce 9800 GT, ATI Radeon HD 4770 nebo ATI Radeon HD 5750? Všechny čtyři modely se totiž pohybují v přibližně stejné cenové hladině. A aby toho nebylo málo, GeForce GTS 250 a GeForce 9800 GT podporují pouze DirectX 10, ATI Radeon HD 4770 umí DirectX 10.1 a nejnovější ATI Radeon HD 5770 umí nejnovější standard od Microsoftu DirectX 11.

Megatest 13 grafik do čtyř tisíc —  GeForce

Když už se konečně rozhodněte pro některou řadu NVIDIA GeForce či ATI Radeon, nabízí se další otázka: který konkrétní model zvolit? A právě na otázky který model a kterou řadu se vám pokusíme poradit v našem dvoudílném testu. Dnes si představíme jednotlivé řady a v nich zajímavé modely (jak cenově, tak svou výbavou), zítra se pak podíváme na výsledky ve hrách, spočítáme grafy poměru cena/výkon atd. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
96 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 31.2Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.