Hlavní stránka Hardware Grafické karty ATI Radeon HD 4730 - náhradník HD 4770 přichází
ATI Radeon HD 4730 - náhradník HD 4770 přichází
autor: Tomáš Šulc , publikováno 23.6.2009
ATI Radeon HD 4730 - náhradník HD 4770 přichází

Když AMD na konci dubna uvedlo první 40nm grafickou kartu ATI Radeon HD 4770, málokdo by si myslel, že o dva měsíce později bude karta stále nesehnatelným zbožím a pokud už ji někdo má skladem, vždy ji prodává předraženou. Najednou se však objevila karta jiná. Jmenuje se Radeon HD 4730 a 4770 se nápadně podobá.


ATI Radeon HD 4730 - náhradník HD 4770 přichází

Konec dubna měl být ve znamení další z malých evolucí ve výrobě grafických karet. Pro AMD dva roky zaběhlý 55nm výrobní proces se měl postupně začít odebírat do křemíkového nebe a nahradit jej měly nové čipy vyráběné 40nm výrobním procesem. První vlaštovkou před novou generací karet, která měla původně vyjít už průběhu prázdnin, měl být právě uvedený Radeon HD 4770, který byl postaven na zbrusu novém jádře ATI RV740 vyráběným právě 40nm výrobním procesem.

ATI Radeon HD 4730 - náhradník HD 4770 přichází

AMD chtělo touto kartou udělat dvě věci. První je snížit výrobní náklady (tím pádem zvýšit čistý zisk) a druhou je vyzkoušet připravenost 40nm procesu na masovou výrobu. To by se za normální situacee podařilo. Menší jádro v kombinaci se 128bitovou sběrnicí a GDDR5 pamětmi byly určitě levnější než podobně výkonný Radeon HD 4830 a také poměr cena/výkon za doporučenou cenu nabídla karta fantastický. Jenže horší to bylo s dostupností a problémy při výrobě...

Už pár dní před vydáním karty se objevily první problémy. Byly to BIOSy, které způsobovaly špatnou regulaci otáček. Zpět na Taiwan proto musely jít z celého světa karty od Asusu, Sapphire, Gigabyte, MSI a dalších výrobců. Jen PowerColor, který se vyrábí v jiných továrnách, byl v pořádku a v den vydání byl opravdu dostupný. Sice v počtu jen několik desítek kusů pro celou Českou Republiku, ale byl tu a za ohlášenou cenu. Kdo nekoupil, prohloupil. Karty se prodaly v průběhu dvou dnů.

ATI Radeon HD 4730 - náhradník HD 4770 přichází

Počáteční problémy nicméně nejsou zas až tak neobvyklé, takže ještě nebyl důvod být výrazně nervózní. Jenže další ohlášené dodávky karet stále nedocházeli a všichni distributoři jen opakovaně posouvali data dostupnosti. Začaly se navíc objevovat hlasy, že výrobce čipů TSMC má s 40nm masovou výrobou obrovské problémy. Výtěžnost čipů je mizivá, takže jader je kritický nedostatek a navíc jsou velmi drahá na výrobu. TSMC se snažilo celou situaci řešit, jenže bez úspěchu. Týdny běží a karet je stále obrovský nedostatek. A lepší situace v nejbližší době nebude. TSMC totiž počátkem června výrobní linky úplně odstavilo a problémovou výrobu řeší. Mezitím se z Taiwanu vrátily původní HD 4770 s novým BIOSem, avšak k nám jich došlo opět jen několik desítek kusů, které se prodávají za přemrštěné ceny. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
141 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 67.3Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.