Hlavní stránka Hardware Grafické karty Radeon HD4890 v CrossFire - Analýza škálování výkonu
Radeon HD4890 v CrossFire - Analýza škálování výkonu
autor: Z. Obermaier , publikováno 15.6.2009
Radeon HD4890 v CrossFire - Analýza škálování výkonu

V dnešním testu se podíváme na výkon dvojice Radeonů HD 4890 v CrossFire, kterou podpoříme výkonově vyladěnou platformou Core i7. Tento test ale nebude jen pohledem na výkon, ale také podrobnou analýzou toho, jak si CrossFire stojí s posledními ovladači. Změřili jsme škálování ve 23 hrách včetně vyhlazování 8xAA.


Loni v létě jsem vám přinesli článek s názvem "CrossFire proti SLI - 3D pro megalomany" a právě ten nám připomíná jak čas v IT neúprosně letí. Tehdy jsme testovali ještě na platformě Core 2 Quad a o Core i7 si ještě nechávali zdát. Doba a technologie pokročily a my tedy otestujeme Multi-GPU v roce 2009 již na významně přetaktované platformě Core i7. Systém jsem vyladil k maximálnímu možnému výkonu dosažitelnému u většiny vás, o tom ale až později.

Ve zmíněném rok starém testu jsme zkoumali výkon Radeonů HD 4870 a GeForce GTX 280, k zapojení grafik v Multi-GPU jsme se ale od té doby věnovali několikrát. V tomto článku jsme zkoumali rozdíl výkonu SLI na Core 2 a Core i7. A zde se podívali jak si vede CrossFire a duální Radeon HD 4870 X2 na platformách Core i7 a Core 2. Posledním velkým srovnáním výkonu Multi-GPU je náš megatest "Vliv CPU na herní výkon", jež je svým rozsahem skutečně jedinečný. Jako odpověď na mnohé otázky kolem Multi-GPU je platný i nyní a ještě dlouho bude, podívejte se sem.

Radeon HD4890 v CrossFire - Analýza škálování výkonu

Stejně jako onen rok starý test i tento bude mít dvě části. V první se podíváme na výkon CrossFire se dvěma nejvýkonnějšími single-GPU kartami od AMD - Radeon HD 4890. Úvod této první části právě čtete. V druhé, SLI části testu, oprášíme GeForce GTX 280, které se výkonem k Radeonu HD 4890 nejvíce přibližují. Pro ilustraci škálování výkonu a dalších vlastností budou karty stačit a shánět GeForce GTX 275 nebo 285 nemá pro tento test smysl, použijeme vlastních zásob. Stejně jako v předešlém testu se budeme držet několika zásadních hledisek a postupů, citace z minulého článku:

"Mnoho různých zveřejněných testů, a ne jenom na našem magazínu, obsahuje jeden zásadní prohřešek. Tou "chybou" bylo u zapojení CrossFire využití všech možných pokročilých triků k dosažení kýženého výsledku. Pokud skóre ve hře nebylo adekvátní dvěma kartám (platí i pro duální kartu), vynaložil recenzent všechny dostupné postupy (přejmenování EXE, různá nestandardní nastavení ovladačů) aby skóre vypadalo v grafech lépe a hlavně vyšší. Pak se ale stávalo, že navnadění čtenáři podobných výsledků nedosáhli a oprávněně si stěžovali.

My na věc půjdeme opět pragmaticky - z pohledu úplně běžného uživatele, který chce vyzkoušet Multi-GPU řešení a nebude každý fps navíc podobným způsobem z karet "dolovat". Protože většinou ani neví jak. Náš test bude v duchu "instaluj a hraj". To znamená, že karty nainstalujeme a uděláme testy. Jak karty dopadnou bude tedy záležet na schopnosti jich samých a také ovladačů, ne na snaze recenzenta a jeho schopnostech učinit skóre vyšší".

Druhým důležitým momentem jsou použité ovladače, pro tento test jsme použili nejčerstvější verze. V případě karet Radeon jsou to Catalyst 9.5 a u GeForce 185.85. S těmito drivery byly naměřeny znovu Radeon HD 4890 a GeForce GTX 280, ostatní karty v grafech jsou výsledky z předešlých testů, například z "Radeon HD 4890 proti GeForce GTX 275" - zde. Tam jsem použil Catalyst 9.4 a GeForce 185.63. Výsledky se ale mnoho nezměnili, spíše jen v rámci chyb měření, tedy je lze s klidným svědomím vzájemně porovnávat. Měření je mnoho a výsledky budeme interpretovat u každé hry samostatně, tedy se nezdržujme a po testovací sestavě se vrhněme rovnou na ně. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
104 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 45.6Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.