Hlavní stránka Hardware Grafické karty Radeon HD 4890 proti GeForce GTX 275
Radeon HD 4890 proti GeForce GTX 275
autor: Z. Obermaier , publikováno 2.4.2009
Radeon HD 4890 proti GeForce GTX 275

AMD o týden uspíšilo uvedení Radeonu HD 4890, který měl přijít na trh až 9.4. Dnes se tedy na světě objeví množství recenzí této nové karty, a my vám přinášíme také tu naší. Náš test bude ale přeci jen trochu zajímavější, než většina ostatních. Jako jedna z několika redakcí na světě máme totiž k dispozici i konkurenční kartu GeForce GTX 275, kterou přímo proti novému Radeonu postavíme.


Radeon HD 4890 proti GeForce GTX 275

První kvartál letošního roku, se nesl víceméně na vlně ohromných spekulací. AMD většinou v rozmezí 9-10 měsíců tradičně inovuje svou řadu grafik, a termín od uvedení Radeonů HD 4800 se významně nachyloval. Už od začátku roku se spekulovalo, co nám AMD po deseti měsících od úspěšných Radeonů HD 4850 a HD 4870, nabídne tentokrát.

AMD

Veřejnost po celém světě se rozdělila na dva tábory, které prosazovaly svou teorii. První skeptičtější skupina, se přiklonila k názoru, že RV790 a Radeon HD 4890 bude jen nevýznamný refresh jádra RV770, a půjde o přetaktovanou verzi tohoto jádra. Nejvěrnější fanoušci značky se ale s tímto malým pokrokem nechtěli smířit a vymýšleli opravdu šílené teorie, o 40nm jádru s více SP procesory, nebo dokonce dvou 40nm jádrech v jednom pouzdře. Mnozí dobře informovaní ale věděli již před měsícem (dvěma), jaký je Radeon HD 4890 doopravdy. Nakonec se oficiálně potvrdila ona skeptičtější teorie, a AMD nám po deseti měsících přináší opravdu v podstatě "jen" přetaktovaný Radeon HD 4870. O tom, co vše se na nové kartě změnilo si povíme později, protože kromě frekvence došlo i k dalším úpravám.

Co nás tedy čeká v druhé kvartálu z dílny AMD? Dnes je uváděn Radeon HD 4890 v "klasické" verzi. Ptáte se, co to znamená? Tak vězte, že AMD změnilo svou strategii a připravilo nám novinku. Radeon HD 4890 bude uveden ve dvou odlišných verzích PCB, první základní model s frekvencí jádra 850 MHz a druhý "lepší" model s frekvencí jádra 900MHz a více. Výrobci nesmějí uvádět své, dle libosti taktované modely, ale musí se držet této strategie dvou odlišných SKUs. Základní model je osazován "horšími" jádry, a taktování na 1 GHz není zaručeno. Pro masivní přetaktování s hodnotou 1GHz+ budou uvedeny ony "lepší" karty. Toto se potvrdilo na mých dvou testovacích kartách, kdy ani jedna nejde taktovat na 1 GHz pouze posuvníkem v CCC. Je nutné přidávat napětí, o tom ale až později. Ony "lepší" karty poznáte podle 6+8 pinového napájení, základní model má jen dva 6 pinové konektory napájení.

Další novinkou, která bude uvedena, je karta Radeon HD 4770 s 40nm jádrem RV740. Tato karta je kompletně hotova, AMD ale vyčkává s jejím uvedením. Nejprve se musí doprodat stávající karty, které novinka nahradí. Na trh se karta dostane na začátku května, možná o týden dříve. Vzhledem k excelentním provozním vlastnostem půjde o průlomový produkt na trhu s grafikami, a na její test se opravdu těším. O následujícím high-endu v podobě jádra RV870 se neví téměř nic, ovšem uvedení Radeonu HD 4890 v podobě, jaké je, nám může něco napovědět. AMD mohlo uvést Radeon HD 4890 jen jakousi záplatu na pár měsíců, než přijde s opravdovou novinkou. Dokonce se objevily zprávy, že RV870 se dostane na trh už v létě. Já osobně spíše vidím reálně až letošní podzim, kdy se oba výrobci vytáhnou s novinkami. No nepředbíhejme, dozvíme se vše včas.

NVIDIA

Ještě se podívejme do konkurenčního, zeleného tábora. O krapet vzrušení se postaralo uvedení GeForce GTS 250, která ukázala, že není jen přejmenovanou GeForce 9800 GTX+, ale obstojným nástupcem s lepšími možnostmi. Cena této karty je velmi příjemná, a výkonem je o krapet výše než srovnávaný Radeon HD 4850. Další novinkou je GeForce GTX 275, která míří přímo proti Radeonu HD 4890. Velká většina čtenářů si myslí, že tuto kartu NVIDIA vymyslela na poslední chvíli, není to ale pravda. Tento model se roadmapě výrobce objevil už v lednu, jako náhrada GeForce GTX 280, která se řadu měsíců nevyrábí. Jisté vyčkávání zde ale bylo, čekalo se na výkon Radeonu HD 4890, podle kterého se ustálily finální frekvence karty. Původní, papírová GeForce GTX 275 z ledna, měla totiž nižší frekvence, než ta reálná co držím v ruce.

Příští měsíc se dočkáme další novinky, kterou je již potvrzená GeForce GTX 295 postavená na jednodušším konstrukčním návrhu. Karta bude mít dvě jádra G200 na jednom PCB, tedy končí éra "sendvičů" a NVIDIA srovnává koncept duální karty s konkurencí. Kromě této karty se na začátku léta dočkáme i "zeleného" 40nm jádra G200, které se stane základem karet nižší střední třídy. Výkon by měl být vysoký a provozní vlastnosti příjemné. Zbrusu nové jádro G300 (ano název je již potvrzen) nás čeká někdy na přelomu podzim/zima letošního roku a mělo by být kompletně nové, tedy žádný derivát G200, no uvidíme.

Jelikož je náš test značně rozsáhlý a dlouhý, a úvod je i tak delší než jsem plánoval, dál už se nezdržujme a posuňme se dále k testu. Čekají vás tři nové hry, také test s přetaktováním a mnoho zajímavého. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
335 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 147.5Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.