Hlavní stránka Hardware Základní desky Bleskovka: DFI LanParty UT nF4 SLI-DR Venus
Bleskovka: DFI LanParty UT nF4 SLI-DR Venus
autor: Tomáš Juřin , publikováno 10.3.2006
Bleskovka: DFI LanParty UT nF4 SLI-DR Venus

Firma DFI ještě před nedávnem nepatřila mezi příliš známé výrobce základních desek, v poslední době si však získala velkou popularitu. Přesto je tady s námi již celých 25 let a proto se rozhodla vydat sběratelský kousek oblíbené řady DFI LanParty UT SLI-DR s názvem Venus. Jde o limitovanou edici základní desky Expert, kterou si dnes proklepneme v malé fotorecenzi a samozřejmě budeme podrobně zkoumat overclocking.  


Bleskovka: DFI LanParty UT nF4 SLI-DR Venus

Dnes již vůbec není třeba firmu DFI jakkoli představovat, zná ji opravdu kdekdo. Když se podíváte do podpisů na různých fórech, projdete zásadní weby o počítačích, velmi často na tuto firmu narazíte. Rekordy v přetaktování, nejdiskutovanější témata, tam je DFI jako doma.
Je nutno zmínit, že za tento velký úspěch může být DFI hlavně vděčna firmě AMD. Právě tato kombinace je zdá se vyloženě ideální.

Základní desky určené pro procesory Intel již ale tak úspěšné nejsou. Proč tomu tak je? Odpověď je jednoduchá, alespoň do příchodu nového Intel Conroe nemá AMD téměř konkurenci (samozřejmě existují v jednotlivých třídách zdatní konkurenti, vzpomeňme na Intel Pentium D 805). Dnes ale tady nejsem od toho abych podrobně rozebíral stav procesorového trhu, na pořadu dne máme profil toho nej, co můžete pro svého AMD miláčka koupit. Předem upozorňuji, že byly úplně vypuštěny testy, protože základní desky Venus a Expert jsou výkonově identické!

DFI LanParty UT nF4 SLI-DR Venus

Cesta k současné podobě testovaného modelu Venus byla vcelku trnitá. Prvním modelem, osazeným na tehdejší dobu revolučním čipsetem nForce4 SLI byla LanParty UT nF4 SLI-DR. Byť se jednalo o velice povedenou základní desku co do overclockingu, zkušenosti uživatelů však potvrzovaly řadu vcelku zásadních nedostatků. Ty se firma DFI snažila vyřešit novým, nedávno uvedeným modelem SLI-DR Expert. Rozhodně s novým modelem vcelku příjemně překvapila, zásah do jeho layoutu rozhodně nebyl levný a jednoduchý, co by ale pro zákazníka neudělala.

Jelikož je Venus stejnou základní deskou jako nedávno uvedený model SLI-DR Expert a srovnáním se starším modelem SLI-DR jsme se již zabývali, nebudu zacházet do podrobností a odkáži Vás na tento starší článek. Neodpustím si ale fotografii srovnávající všechny tři modely.

Bleskovka: DFI LanParty UT nF4 SLI-DR Venus

My si dnes Venus proklepneme pouze po stránce overlockingu. Pro srovnání máme téměř identickou verzi Expert. A jaké jsou vlastně mezi těmito dvěmi deskami rozdíly?

DFI Lan Party UT nF4 SLI-DR Venus - zlepšení

  • Lepší kondenzátory
  • Speciální balení základní desky
  • Kvalitnější kabeláž - stínění

Pojďme si tedy rozebrat věc nejzásadnější, kondenzátory. Použité kondenzátory totiž v dnešních základních deskách prožívají mnohem "větší muka" než tomu bylo v minulosti. Zvyšující spotřeba systémů postavených na výkonných procesorech potřebuje pro svou korektní funkci co nejčistší napájení a kondenzátory patří mezi zásadní části samotného napájení.
V potaz je také nutno brát životnost celého systému napájení. Kvalitnější kondenzátory jednak zajistí delší životnost základní desky (určitě jste již viděli základní desku s vyteklým, případně prasknutým kondenzátorem) a také pomáhají stabilnějšímu chodu celého systému.
Běžné kondenzátory bývají připraveny na to, že se můžou poškodit, respektive se elektrolyt vevnitř může přehřát a proto jsou vyráběny tak, aby se v případě přehřátí pouze otevřely a nepraskly (většina kondenzátorů má na svém těle patrné rýhy, které v případě problému povolují). Pokud už k něčemu takovému dojde, použitý elektrolyt vytéká a může poškodit další součásti. Výjimečně však může docházet i k explozím.

Bleskovka: DFI LanParty UT nF4 SLI-DR Venus
Tak tady je máme, kondenzátory s označením ESR


Nové kondenzátory s pevnějším hliníkovým tělem by měly vydržet přeci jen déle. Samotná DFI použití nových kondenzátorů komentuje tak, že se není nutno obávat případných problémů, jejich nové kondenzátory jsou připraveny na vetší zatížení a delší životnost. Jen pro srovnání uvádí, že běžně jsou schopny pracovat kondenzátory několik let, ty jejich nové však i desetiletí. Ach, ten marketing. Omluvte prosím vcelku laické vysvětlení týkající se kondenzátorů.

Speciální balení základní desky je spíše pro fajnšmekry, na druhou stranu, kdo by si podobnou základní desku nepřál mít doma, že? Nyní se podíváme na samotné balení. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
116 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 56.4Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.