Hlavní stránka Hardware Základní desky nVidia 6100 - a nepotřebujete grafiku!
nVidia 6100 - a nepotřebujete grafiku!
autor: Petr Válek , publikováno 30.10.2005
nVidia 6100 - a nepotřebujete grafiku!

Na konci září se po dlouhé odmlce a spolehání na své starší integrované grafické řešení nForce 420 nVidia rozhoupala a vydala další z řady čipových sad, které mají integrovanou grafickou kartu. Jde o čipsety C51 s označením 6100 a 6150. Tyto nové modely mají přímo konkurovat nejen čipsetu ATI Radeon Xpress200P ale také výrobkům současného krále integrovaných řešení Intelu a jeho GMA 900/950.


nVidia 6100 - a nepotřebujete grafiku!

Firmu nVidia netřeba nijak představovat, všichni ji známe především jako výrobce čipů grafických karet. V poslední době je napínavé sledovat souboj o trůn grafického krále právě mezi nVidii (grafické karty GeForce) a mezi konkurentem ATI s Radeony. Dá se říci, že na tomto poli se nVidii docela daří, na poli integrovaných grafických řešení (jedná se o grafiku integrovanou přímo na základní desky PC) však nVidia dlouho paběrkovala (počtem prodaných základních desek zde tradičně kralovala firma VIA).

To se však může rychle změnit - dnes máme možnost nahlédnout pod pokličku nových čipových sad pro základní desky, které jsou označovány jako nVidia 6100 a 6150. Papírově vypadají specifikace těchto sad velmi dobře (podpora posledních technologií), základní desky jsou samozřejmě určeny do kanceláří nebo i domácností, kde by, nasazené v malých multimediálních počítačích, mohly například důstojně zastoupit zastaralé videorekordéry.

nVidia samotná dlouho vyráběla pouze grafické karty, rostoucí trh s čipsety ji však donutil vytvořit vlastní řešení typu "vše v jednom". Tvorba čipsetu s integrovaným grafickým řešením tak na sebe nenechala dlouho čekat a její IGP (Integrated Graphics Procesor) patřil kdysi mezi poměrně oblíbené. Poslední model na platformě nForce2 měl integrovánu grafickou kartu na bázi GeForce 4 MX a ve své době překonával rozšířený čipset Intelu 865G.

nVidia 6100 - a nepotřebujete grafiku!

Od roku 2002, kdy byla nForce2 uvedena již uplynulo ale hodně vody a nVidia si byla vědoma toho, že jí pomalu ale jistě utíkají zisky, které by mohla překlopit do své pokladny. Proto se rozhodla vytvořit další čipset s integrovaným grafickým čipem. Ten ale v dnešní době musel být vytvořen velmi obezřetně a nemohlo se zapomenout na důležité vlastnosti jako jsou podpora nových technologií ať už jde o DirectX 9.0, Shader Model 3.0, HDTV (High Definition TV), řadič Serial ATA II, ActiveArmor a další. Původní řešení je určeno zatím pouze pro procesory AMD Athlon 64. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
76 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 35.6Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.