Hlavní stránka Hardware Základní desky Taktujeme Kaby Lake i7-7700K na Z270 ASRock Extreme4
Taktujeme Kaby Lake i7-7700K na Z270 ASRock Extreme4
autor: Michal Mikle , publikováno 8.2.2017
Taktujeme Kaby Lake i7-7700K na Z270 ASRock Extreme4

Nástupce posledního modelu taktovací desky od ASRocku formátu ATX je tu a s ním i řada vychytávek. Samozřejmostí je čipset Z270, upgrade nastal i po stránce konektivity, zvuku a samozřejmě nechybí ani letošní trend v podobě RGB LED. V článku si povíme, co vše nabízí, ale především se dozvíte, jak se na desce taktuje nový Kaby Lake.


Představení a specifikace

Taktujeme Kaby Lake i7-7700K na Z270 ASRock Extreme4

Předchozí model ASRock Z170 Extreme4 byl mezi lidmi velmi oceňovaný, protože nabízel za výbornou cenu dobrou výbavu i výkon. V internetových komunitách jste si mohli všimnout, že deska často zaznívala coby odpověď při otázkách na to, jak nejlépe sestavit PC v určitém budgetu. Za mě byl model Extreme4 na čipsetu Z170 úspěšným a ASRocku se velmi povedl. V dnešní recenzi se podíváme na to, jak si stojí stejnojmenný model na čipsetu Z270, jaké jsou hlavní rozdíly oproti předchozímu modelu a protože se jedná o desku s čipsetem řady Z, bude nás hlavně zajímat taktování, limity a schopnosti desky se stejným kusem křemíku, o kterém už víme, jak se chová, jakou maximální frekvenci zvládne s jinou, konkurenční deskou a jakých maximálních frekvencí dosáhne.

Taktujeme Kaby Lake i7-7700K na Z270 ASRock Extreme4

Na obrázku vidíme hlavní rozdíly mezi Z170 a Z270 ASRock Extreme4. U nového modelu přichází zlepšení u konektivity ve stylu dvou Ultra M.2 slotů a s nimi i připravenost desky na Intel Optane, což je jednoduše řečeno next level NVMe.

Další, pro někoho příjemnou změnou oproti předchozímu modelu může být možnost osazení Wi-Fi modulu ve smyslu M.2 E Wi-Fi karty. Nicméně jsem toho názoru, že mohl být tento způsob konektivity řešen přímo na desce bez nutnosti další investice. Ale lepší něco než nic.

Taktujeme Kaby Lake i7-7700K na Z270 ASRock Extreme4

Upgrade dostala i audio část, dříve s názvem Purity Sound 3, na novém modelu jde už o 4. generaci. Rozdíl je zde hlavně v použitém čipu od Realteku. Model se Z170 měl osazen ALC1150 a Z270 má ALC1220.

A i ASRock následuje módní trendy a nezapomněl na podsvícení Aura RGB LED. Deska disponuje jedním RBG LED headerem a umožňuje tak synchronizaci kompatibilních zařízení Aura se základní deskou.

Mezi příjemné a praktické změny také patří vyztužené PCIe sloty. Jde o super inovaci, neboť dnešní grafické karty nejsou žádná pírka, obzvlášť když je osadíte full cover vodním blokem. U Z270 se začínáme setkávat s konektory přímo určenými pro vodní pumpy, ještě donedávna jsme je zapojovali do klasických FAN konektorů.

Taktujeme Kaby Lake i7-7700K na Z270 ASRock Extreme4

Pro úplnost přikládám oficiální slajd se základními specifikacemi, jak je udává výrobce – veškeré hlavní změny a rozdíly jsem již zmínil, avšak oproti Z170 modelu zůstala nová verze s čipsetem Z270 ochuzena o on-board tlačítka power a reset a o debug (POST) display, škoda. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
24 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 12Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.