Hlavní stránka Hardware Základní desky MSI K8N Neo3 - PCIe pro socket 754 aneb ideální podvozek pro Sempron
MSI K8N Neo3 - PCIe pro socket 754 aneb ideální podvozek pro Sempron
autor: Polívka Karel , publikováno 7.4.2005
Seznam kapitol
1.  
MSI K8N Neo3 - PCIe pro socket 754 aneb ideální podvozek pro Sempron

Měli jsme tu již pro desktopové procesory AMD základní desky postavené na čipových sadách s podporou sběrnice PCIe od výrobců nVidia, VIA a ATi. Nyní se podíváme na "obojživelnou" základní desku s čipovou sadou nForce4 - 4x přinášející pro socket 754 sběrnici PCIe, na které naleznete tedy PCIe 16x stejně jako slot fyzicky odpovídající AGP. Je ovšem jasné, že zde bude nějaký zádrhel, jelikož jde principem o rozdílné sběrnice a nForce 4 v žádné své verzi sběrnici AGP nepodporuje. Pojďme se na tohoto obojživelníka podívat podrobněji. V testech najdete i porovnání dvou Athlonů 64 se stejným ratingem, ale jinými jádry. {mospagebreak title=Čipová sada nForce4 - 4x, slot AGR}

Ano, je tomu tak. Úvod tohoto článku může na první pohled působit poněkud matoucím dojmem s následnou mírnou dezorientací, nicméně máme tu co do činění se základní deskou, na které naleznete slot PCIe 16x stejně jako slot fyzicky odpovídající AGP. Ovšem jak již mnohé z nás život naučil, není vše takové, jak na první pohled vypadá. Hned na úvod tedy podotýkám, že nejde o klasický AGP slot, jak jej známe. Navíc jde o záležitost základní desky, nikoli čipové sady. V tomto případě (MSI) nese označení AGR (Advanced Graphics Riser).

Nejdříve si ale řekněme něco málo k čipové sadě, na které je tato základní deska postavena. O rodině nForce 4 jsme vám přinesli preview již před půl rokem (je neskutečné, jak ten čas ubíhá) v článku nForce 4 na světě - nejen PCIe pro Athlon 64. Jak můžete vidět v následující tabulce, v tehdejším výpisu všech verzí označení nForce4 - 4x nefigurovalo. A právě na této čipové sadě je dnes představovaná základní deska postavena.

Typické vlastnosti pro jednotlivé varianty - 1GHz HyperTransport (5x200)

  nForce 4nForce 4 UltranForce 4 SLI
podpora CPU Athlon 64 FX
Ahlon 64
Sempron
Athlon 64 FX
Athlon 64
Sempron
Athlon 64 FX
Athlon 64
PCIe - počet linek 20 (napevno)20 (napevno)20 (proměnné)
režim SLI NeNeAno
počet USB portů 101010
PATA 2 kanály (4 zařízení)2 kanály (4 zařízení)2 kanály (4 zařízení)
SATA 4 porty (4 zařízení)4 porty (4 zařízení)4 porty (4 zařízení)
Standard SATA SATA (1.5Gb/s)SATA2 (3Gb/s)SATA2 (3Gb/s)
RAID Morphing AnoAnoAno
Cross Controller RAID AnoAnoAno
Active Armor NeAnoAno
Native Gigabit Ethernet AnoAnoAno
nVidia Firewall AnoAnoAno
nVidia nTune AnoAnoAno

Do tabulky jsem nForce4 - 4x nezařadil, jen jsem doplnil její popisek na: "Typické vlastnosti pro jednotlivé varianty - 1GHz HyperTransport (5x200)", jelikož právě ona zmínka o rychlosti sběrnice HyperTransport je v tomto případě to, oč tu běží. Před uvedením rodiny čipových sad nForce 4 se dychtivě čekalo na jakékoli zprávy o tomto počinu z dílen nVidie, jelikož šlo o první nasazení sběrnice PCIe v praxi pro desktopové procesory AMD a navíc zde byl velký úspěch jejího předchůdce (nForce 3).

Možná si vzpomenete na zmínky o prvních revizích nForce 4, které byly doprovázeny určitými problémy. Začátkem října předchozího roku se mluvilo o revizi A01, která odmítala provoz sběrnice HyperTransport na frekvenci 1GHz. Tento problém měl být vyřešen s příchodem revize A02, která se objevila tři týdny poté, nicméně nemožnost provozovat sběrnici HyperTransport na frekvenci 1GHz ve finále stále přetrvala a maximem tak bylo 800 MHz. Bezproblémový chod sběrnice HT na 1GHz zabezpečila až revize A03.

MSI K8N Neo3 - PCIe pro socket 754 aneb ideální podvozek pro Sempron
- značení A2 na konci prvního řádku označuje právě onu revizi čipu -

Vraťme se ale zpět k oné revizi A02, která tedy neumožňovala rychlost sběrnice HT na frekvenci 1GHz (5x200), ale pouze 800 MHz (4x200). Možná vás napadne, že tohle je také jeden z rozdílů mezi procesory určenými pro socket 754 (800 MHz HT) a 939 (1GHz HT). Důvod proč o tom mluvím je prostý. Čipová sada nForce4 - 4x vychází právě z revize A02 a díky tomu je předurčena ke spolupráci s procesory do socketu 754, jelikož v tomto případě onen problém s rychlostí HT na frekvenci 1GHz nevadí (specifikace socketu 754 zahrnuje 800 MHz HT). Vedle rozdílné rychlosti HT je v případě procesorů pro socket 754 do nich integrován pouze jednokanálový paměťový řadič.

Ostatní specifikace odpovídají základní verzi nForce 4 (tedy bez jakéhokoli dalšího značení). Díky socketu 754 se tak jedná ze strany procesorů o jisté omezení do budoucna, nicméně pokud tento aspekt nebudeme zohledňovat a podíváme se na nynější situaci, dojdeme k jednoduchému závěru. Původně byl socket 754 předurčen pro oblast Mainstreamu (Athlony 64) a Low-Endu (Semprony). Pokud se nyní ovšem podíváte do ceníků, tak zjistíte, že socket 754 se dnes již v případě nového počítače do pozice Mainstreamu rozhodně nevyplatí. A to ani v případě dnes představované základní desky postavené na čipové sadě nForce4 -4x, která nově přináší pro socket 754 sběrnici PCIe, jejíž absence byla doposud hlavním argumentem proti pořizování této platformy v případě nového počítače. Důvod je prostý.

MSI K8N Neo3 - PCIe pro socket 754 aneb ideální podvozek pro Sempron

Uvažujme například o boxovaném procesoru s ratingem 3000+. V případě modelu pro socket 754 je jeho doporučená koncová cena bez DPH jen o 250 Kč nižší, než tomu je u modelu pro socket 939. V případě procesorů s ratingem 3200+ se jedná o rozdíl pouhých 150 Kč bez DPH. Konkrétně v těchto případech jde navíc u socketu 939 vedle dvoukanálového paměťového řadiče také o 90nm jádro Winchester, které navíc díky pokročilému výrobnímu procesu a v porovnání s ostatními desktopovými procesory velmi nízké spotřebě jsou poměrně nenáročné na chlazení a jdou obecně velmi zdařile přetaktovávat.

Dobře, řeknete si, cena procesoru je jedna věc, ale co základní deska? A i zde je to velmi zajímavé porovnání. Jelikož je řeč o případu pořizování nového počítače, budu brát v potaz pouze sběrnici PCIe. Pro socket 754 se stane zástupcem dnes představovaná základní deska MSI K8N Neo3, jejíž doporučená koncová cena je 2600 Kč bez DPH. To by se mohlo na první pohled zdát jako velice příjemná cena, která tak může někomu ospravedlnit volbu této platformy (socket 754) i do oblasti Mainstreamu v kombinaci s Athlonem 64. Nicméně pokud se podíváme do aktuálních ceníků podrobněji, můžeme spatřit základní desku MSI K8N Neo4 se socketem 939 (na kterou se velice brzy též podíváme) založenou na čipové sadě nForce4 (tedy na základní verzi bez dalšího značení - rozdíly mezi jednotlivými verzemi viz tabulka na začátku článku), jejíž doporučená koncová cena bez DPH je 2800 Kč. To je jen o 200 více než v předchozím případě desky se socketem 754.

Pokud rozdíl cen jmenovaných procesorů a základních desek sečteme, dostaneme cca 500 Kč i s DPH. Myslím, že nemusím již podotýkat, že v případě nového počítače jako zástupce Mainstreamu se těchto dalších 500 Kč rozhodně vyplatí investovat, jelikož tak dostaneme socket 939, který má ještě nějaký kus života před sebou (narozdíl od socketu 754) a hlavně procesor s 90nm jádrem Winchester s integrovaným dvoukanálovým řadičem pamětí. To bychom měli pro oblast Mainstreamu, kde se dnes již v případě nového počítače socket 754 zkrátka nevyplatí.

 MSI K8N Neo3 - PCIe pro socket 754 aneb ideální podvozek pro Sempron

Ovšem stále tu máme ještě oblast Low-Endu, kde socket 754 najde zcela jistě své uplatnění ve spojení s procesory Sempron. Zde není moc na místě polemizovat o výhledu do budoucna, jelikož hlavní je zde především cena. Momentálně se cenově nejvýhodněji jeví model Sempron 2800+ s jádrem Palermo (1.6 GHz, 256 KB L2 cache), jehož doporučená koncová cena činí v boxované verzi 2360 Kč bez DPH, což je o 30% méně, než v případě procesoru Athlon 64 2800+ též pro socket 754. Info o cenách se týká doporučených koncových a ty byly brány pro porovnání ze stejného zdroje, kterým jest distributor MSI pro ČR.

Do nedávné doby tu byl hodně pádný argument proti řešení se socketem 754 a to v podobě absence sběrnice PCIe. To ale jak vidíme v případě čipové sady nForce4 - 4x neplatí a tak tu vyvstává zajímavá varianta, tedy kombinace s procesory Sempron, případně při pouhém upgradu základní desky kvůli sběrnici PCIe s procesory Athlon 64, u které nebude problém postupem času upgrade grafické karty, jak tomu doposud u základních desek se socketem 754 a pouze se sběrnicí AGP bylo. Dostáváme se již k otázce, kterou jsem nakousl na samotném začátku - obojživelnost této základní desky pokud jde o sběrnici pro grafické karty.

MSI K8N Neo3 - PCIe pro socket 754 aneb ideální podvozek pro Sempron

Jak už bylo řečeno, tak vedle slotu PCIe 16x, který tato deska pro socket 754 přináší, zde naleznete slot fyzicky odpovídající AGP. Ovšem nenechte se na první pohled zlákat. Je jasné, že kdyby se jednalo o plnohodnotný slot AGP, představovala by tato základní deska rázem pro mnoho uživatelů jasnou volbu v případě, že už mají procesor pro socket 754 a relativně výkonnou grafickou kartu (získali by tím sběrnici PCIe, přičemž by mohli ještě nadále využívat svou dosavadní AGP grafickou kartu a měli by možnost upgradu na PCIe). Bohužel tento slot nese označení AGR (Advanced Graphics Riser) a jde jen o iniciativu MSI, přičemž se jedná o slot vytvořený z obyčejné PCI sběrnice (v tomto případě si to lze přesněji představit jako spřažení dvou PCI slotů).

Typ sběrnice Nominální frekvencePropustnost
PCI 33 MHz133 MB/s
AGP 66 MHz266 MB/s
AGP 2x 2 x 66 MHz533 MB/s
AGP 4x 4 x 66 MHz1066 MB/s
AGP 8x 8 x 66 MHz2132 MB/s

Jak je z předcházející tabulky patrné, rozdíl mezi sběrnicí PCI a AGP 8x je v propustnosti dost značný a proto na této desce nalézající se slot AGR nemůže v žádném případě nabídnout to samé jako AGP a ani jej nějak schopně zastoupit. Výkonnostní rozdíl tu zkrátka v každém případě bude. Navíc na stránkách MSI můžete u popisu této desky nalézt seznam grafických karet u kterých je zaručena bezchybná spolupráce se slotem AGR. Přestože námi použitá karta v něm nefiguruje, fungovala bez problémů. Pojďme se ale již podívat na samotnou desku s čím že to vlastně máme tu čest se seznámit.

{mospagebreak title=MSI K8N Neo3}
 MSI K8N Neo3

MSI K8N Neo3 - PCIe pro socket 754 aneb ideální podvozek pro Sempron

Platforma: socket 754
Kompatibilita: Athlon 64 / Sempron
Externí frekvence CPU: 200 MHz
Frekvence sběrnice HT: 800 MHz
Čipová sada:
nVidia nForce4 - 4x

DIMM sloty:
2 (každý max. 1 GB)

PCI Epress 16x:
ano, 1 slot (16 linek)
PCI Epress (1-8x):
1 slot PCIe 1x
AGP slot:
AGR - nejde ale o plnohodnotné AGP
PCI sloty:
celkem 3, všechny Busmaster
USB: celkem 10 x USB 2.0, 4x deska, 3x header (6 portů)
FireWire: ne
Kanály ATA:
2 x IDE (ATA66/100/133) + 4x SATA150

Integrovaný zvuk: AC 97 (5.1)
LAN:
Gigabit

Pokročilé ladění:
konfigurovatelnost jednotlivých frekvencí, napětí a časování pamětí

Speciality: Sběrnice PCIe a AGR, tlačítko na reset CMOS
Rozměry desky: ATX, 304x244 mm

Výrobce: MSI
Zapůjčila firma:
Levi

Krabice + příslušenství

MSI K8N Neo3 - PCIe pro socket 754 aneb ideální podvozek pro Sempron

Příslušenství je zde tvořeno 2 datovými kablíky Serial ATA, 1 rozdvojkou a zároveň redukcí napájení z klasického Molex na Serial ATA, jedním 80-ti žilovým IDE a jedním FDD kabelem, bracketem (externím vývodem) s dvěma porty USB 2.0. Výčet zakončuje záslepka I/O konektorů a manuál včetně instalačního CD a diskety s ovladači pro RAID.

MSI K8N Neo3 - PCIe pro socket 754 aneb ideální podvozek pro Sempron

 

MSI K8N Neo3 v celé své kráse

MSI K8N Neo3 - PCIe pro socket 754 aneb ideální podvozek pro Sempron
- pro zvětšení klikněte -

K rozmístění jednotlivých konektorů bych měl hned několik výtek. SATA porty jsou hned vedle slotu PCIe 16x (v případě delší grafické karty s rozměrnějším chladičem by byl dost znesnadněn přístup k dvěma dolním SATA portům). Dále tu máme ATX napájecí konektor, který by měl být spíše na okraji desky, než v jejím středu. Floppy konektor (pro disketové mechaniky) mohl být též o něco výše (polohování vztahováno na představu osazení desky do skříně) a výstupy pro rozšiřující brackety USB 2.0 by byly vhodněji umístěné tak, aby zcela kopírovaly okraj desky, jak tomu ve většině jiných případů bývá.

MSI K8N Neo3 - PCIe pro socket 754 aneb ideální podvozek pro Sempron

Bohužel je nutné zmínit, že ač aktivní chladič na čipové sadě vypadá designově velice zdařile, jeho provoz je zde velkým mínusem. Opravdu nejde o tichou záležitost, což napovídají i jeho malé lopatky a 7500 otáček za minutu. Zkrátka generuje neúnosné množství hluku, které v mnoha případech předčí i hluk pocházející od chladiče CPU a grafické karty (například i u naší testovací sestavy). Dále si můžete povšimnout mechanismu k zajištění grafické karty ve slotu PCIe 16x. Jde opět pro MSI typickou velice malou západku.

Sice to není případ této základní desky (zde je patice procesoru dostatečně vzdálena od slotu PCIe 16x, takže tuto západku není takový problém ze shora povolit - je zde dostatek prostoru pro manévry vaší ruky), ale manipulace s ní je v případě uvnitř osazené skříně kolikrát opravdovým důvodem proč se naštvat. Zejména pokud je vaše grafická karta osazena rozměrnějším chladičem (například některým zástupcem VGA Silencerů), kdy jen dostat se k této západce uvnitř skříně, aby s ní šlo hnout, je již samo o sobě vítězství. Opravdu nechápu, proč je nutné se s tímto zlem stále potýkat, když jde jen o kousek plastu (delší západka by ničemu nepřekážela - u mnoha jiných desek je na toto kladen mnohem větší důraz a je to rozumně vyřešeno).

MSI K8N Neo3 - PCIe pro socket 754 aneb ideální podvozek pro Sempron

Osazení - rozvržení konektorů

Nejprve se podívejme na konektory, které má deska externě vyvedené.

MSI K8N Neo3 - PCIe pro socket 754 aneb ideální podvozek pro Sempron
2xPS/2, COM, LPT, 4xUSB 2.0, RJ-45, audio

Dále jsou na řadě vnitřní konektory nacházející se přímo na desce:

 • 3x USB 2.0 (k jednomu konektoru přísluší 2 porty)
 • CD-In, COM
 • + standardní konektory (přední výstupy pro audio, indikační diody a tlačítka na skříni atd.)

MSI K8N Neo3 - PCIe pro socket 754 aneb ideální podvozek pro Sempron

Po výpisu konektorů si shrňme přídavné šváby, kteří se na desce nalézají:

 • LAN - Marvell PHY 88E1111 (100/1000 Mb/s)
 • Zvuk - Realtek ALC655 5.1
 • I/O - Winbond W83627THF

MSI K8N Neo3 - PCIe pro socket 754 aneb ideální podvozek pro Sempron

Baterie je sice umístěna blízko slotu AGR, nicméně vymazání paměti CMOS je zde možné provést jednoduchým stisknutím tlačítka, které se nachází pod spodním PCI slotem (s tímto tlačítkem jsme se mohli již setkat u minule představené základní desky MSI K8N SLI Platinum a je dobré vidět, že jej MSI aplikuje nejen na ty nejvýkonnější modely, ale i na nižší cenový segment do kterého spadá právě i MSI K8N Neo3). Pokud jde o přídavné čipy, které rozšiřují možnosti čipové sady, jde v tomto případě spíše o podprůměr (naleznete zde jen základní funkce, bez kterých si nelze současnou základní desku představit - audio, LAN). Pojďme se na jednotlivé čipy nalézající se na desce podívat podrobněji.

MSI K8N Neo3 - PCIe pro socket 754 aneb ideální podvozek pro Sempron

Připojení k síti (LAN) je zde realizováno pomocí čipu 88E1111-RCJ z produkce Marvell, který je napojen přímo přes sběrnici PCI Express a zvládá gigabitovou rychlost.

MSI K8N Neo3 - PCIe pro socket 754 aneb ideální podvozek pro Sempron

Zvukovým kodekem je zde ALC655 od firmy Realtek, jenž poskytuje šestikanálový zvuk (5.1). Informace na webu výrobce.

MSI K8N Neo3 - PCIe pro socket 754 aneb ideální podvozek pro Sempron

I/O čipem je zde poměrně často používaný Winbond W83627THF.

{mospagebreak title=MSI K8N Neo3 - BIOS}

Pokud jde o BIOS, nalezneme zde samozřejmě pro MSI typické provedení - AwardBIOS.

MSI K8N Neo3 - PCIe pro socket 754 aneb ideální podvozek pro Sempron

Mnozí už nejspíše zpozorovali položku Cell Menu, což zaručuje, že tato základní deska umožňuje přetaktování. Otázkou jen zůstává do jaké míry a jaká bude ve finále praxe.

MSI K8N Neo3 - PCIe pro socket 754 aneb ideální podvozek pro Sempron
- DRAM Configuration -

Skrze Advanced Chipset Features se dále můžete dostat pomocí položky DRAM Configuration (která je zde jediná) k nastavení paměťového subsystému, jehož možnosti ladění jsou zde opět opravdu nadstandardní. S téměř shodnými položkami jsme se mohli setkat u posledně testované základní desky MSI K8N SLI, kde jich bylo ještě o něco málo více. Na to, kam je tento model mířen (socket 754, cena), jsou takovéto možnosti poměrně nečekané.

MSI K8N Neo3 - PCIe pro socket 754 aneb ideální podvozek pro Sempron
- Integrated Peripherals -

Zde opravdu na moc zajímavých věcí nenarazíme. Jelikož deska je vybavena jen těmi základními čipy, figurují zde jen položky vztahující se k integrovanému audiu a LAN adaptéru. Jelikož jde o čipovou sadu z rodiny nForce4, jsou zde samozřejmostí poměrně rozsáhlé možnosti konfigurace RAID polí.

MSI K8N Neo3 - PCIe pro socket 754 aneb ideální podvozek pro Sempron
- SATA Devices Configuration -

MSI K8N Neo3 - PCIe pro socket 754 aneb ideální podvozek pro Sempron
- PC Health Status -

Hardwarový monitoring systému skrývající se v hlavním menu pod položkou H/W Monitor.

MSI K8N Neo3 - PCIe pro socket 754 aneb ideální podvozek pro Sempron
- Cell Menu -

Když už jsme se zmínili o Cell Menu, nastala chvíle se i na něj podívat podrobněji, co zde nalezneme. Samozřejmě zde nechybí firemní funkce Dynamic Overclocking, což zastupuje automatické přetaktování systému v závislosti na aktuální zátěži. Také jsou zde zobrazované aktuální reálné frekvence procesoru a pamětí (to je vždy jasné plus). Rychlost sběrnice HyperTransport je zastoupena násobičem 4x, což je právě již zmiňovaný rozdíl, kterým se použitá čipová sada odlišuje od ostatních zástupců z rodiny nForce 4 (ti mají podporu pro rychlost sběrnice HyperTransport na frekvenci 1 GHz). Nemusíte se však obávat nějakého snížení výkonu, respektive rychlost 800 MHz není nijak omezující (jsou zde značné rezervy, které by přišly vhod, pakliže byste systém intenzivně využívali množstvím přídavných karet s vysokými nároky na datovou propustnost). Omezení v rychlosti systému se tedy nekoná a pro případné přetaktování se nebojte tento násobič snížit i kdyby výsledná frekvence HT byla ve finále o něco nižší než 800 MHz.

Tuning paměti

CAS latency (Tcl) 2, 2.5, 3
Min RAS active time (Tras) auto, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15
RAS to CAS Delay (Trcd) auto, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Row precharge Time (Trp) auto, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Row cycle time (Trc) auto, 7 až 22
Row refresh cyc time (Trfc) auto, 9 až 24
Row to Row delay (Trrd) auto, 2, 3, 4
Write recovery time (Twr) auto, 2, 3
Write to Read delay (Twtr) auto, 1, 2
Read to Write delay (Trwt) auto, 1, 2, 3, 4, 5, 6
Refresh period (Tref) 1 x 1552, 2064, 2592, 3120, 3632, 4128, 4672
2 x 1552, 2064, 2592, 3120, 3632, 4128, 4672
4 x 1552, 2064, 2592, 3120, 3632, 4128, 4672
auto, 128

Nastavení napětí

CPU VID auto, 0.825 až 1.55 V (po 0.025 krocích)
CPU Voltage Over VID 3.3%, 6.6%, 9.9%
DRAM Voltage auto, 2.50, 2.55, 2.60, 2.65, 2.70, 2.75, 2.80, 2.85 V
NF4 Voltage (chipset) 1.5, 1.55, 1.6, 1.65, 1.7, 1.75, 1.8, 1.85 V

Nastavení frekvencí

FSB 190, 200 - 400 MHz
DRAM 100, 133, 166, 200 MHz
HT Frequency 1x, 1.5x, 2x, 2.5x, 3x, 4x, 5x
PCI Express 100 - 145 MHz (po 1MHz krocích)
CPU Ratio (násobič) StartUp, 4x až 10x (po krocích 0.5)

Pokud jde o ladění systému, možnosti BIOSu vás rozhodně nezklamou. Tuning pamětí je dost vyčerpávající. Vedle možností nastavení napětí procesoru můžete zvýšit i napětí pamětí a čipové sady. Samozřejmě zde nechybí pro overclocking velmi důležitá možnost zafixovat rychlost sběrnice PCIe na 100 MHz.

{mospagebreak title=Přetaktování, Softwarová výbava}

V nepřetaktovaném stavu jsou hodnoty systému následující:

MSI K8N Neo3 - PCIe pro socket 754 aneb ideální podvozek pro Sempron

Jak již bylo řečeno, tak k testování této základní desky byl použit procesor Athlon 64 3200+ s jádrem ClawHammer a než přijde na řadu výkonnostní porovnání, podíváme se ještě samozřejmě na to, jak tato deska odpověděla na pokusy co nejvýše přetaktovat námi použitý procesor. Následují tabulky s maximálními námi dosaženými hodnotami při pokusech o zjištění maximálního stabilního FSB bez změny násobiče (tedy klasické přetaktování s výhledem na co nejvyšší koncovou frekvenci procesoru) a posléze se sníženým násobičem (s výhledem na co nejvyšší frekvenci FSB, kterou tato základní deska umožňuje).

Přetaktování - Athlon 64 3200+ (ClawHammer SH7-C0)

Rychlost CPU / FSB / HTT Násobič CPURAMVcore - BIOS/cpuZ
2270 / 227 / 227x4 = 908 MHz 10x408 MHzdefault / 1.57 V
2290 / 229 / 229x4 = 916 MHz 10x412 MHz1.55 / 1.63 V

Přetaktování - za účelem dosažení co nejvyšší frekvence FSB

Rychlost CPU / FSB / HTT Násobič CPURAMVcore - BIOS/cpuZ

1974 / 282 / 282x3 = 846 MHz

7x376 MHz1.57 V

Když se do tabulek podíváte, mohlo by vás napadnout, že zde nastalo omezení ze strany rychlosti sběrnice HypertTransport, jelikož jsou zde uvedeny frekvence nad 800 MHz. Toto omezení ale z této strany nebylo, protože frekvenční strop byl vždy zjišťován při nižší rychlosti sběrnice HT, nicméně ve finále jsem vyzkoušel rychlost HT zvýšit na uvedené hodnoty a stále se jednalo o stabilní konfiguraci, proto jsem je do tabulek zanesl. Zkoušel jsem i při všech standardních hodnotách provozovat HyperTransport na rychlosti 1GHz a nejevily se žádné známky potíží se stabilitou. Je ale pravda, že jsem systém žádnými dalšími rozšiřujícími kartami nezatěžoval (pak je možné, že by se problémy se stabilitou objevily - nebo se spíše jednalo o štěstí na dobrý kus, kterému to nečinilo problémy). 

Nezohledňoval jsem rychlost RAM, jelikož tento aspekt silně závisí na kvalitě paměťových modulů a ne základní desky. Proto jsem ponechával vždy děličky nastavené tak, aby výsledný takt pamětí byl co nejblíže standardní frekvenci 400 MHz. S kvalitnějšími moduly se logicky dostanete výše a s agresivnějším časováním, avšak honba za co nejvyššími čísly v benchmarcích zkrátka není předmětem tohoto článku, který pojednává o základní desce a jejích možnostech. Ještě pro ilustraci následují náhledy na diagnostickou utilitu cpu-Z při přetaktovaných stavech.

MSI K8N Neo3 - PCIe pro socket 754 aneb ideální podvozek pro Sempron
 přetaktování bez změny násobiče a bez zvýšení napětí s procesorem A64 3200+

Zvýšení napětí z defaultu (což dle utility cpu-Z činilo 1.57V) na 1.55 v BIOSu (dle utility cpu-Z ve finále 1.63V) mělo na přetaktování pouze minimální vliv a to další 2MHz FSB navíc.

MSI K8N Neo3 - PCIe pro socket 754 aneb ideální podvozek pro Sempron
 přetaktování bez změny násobiče a zvýšeným napětím s procesorem A64 3200+

Tak jsme se dostali až k hodnotě 229 MHz FSB, což ve finále činilo výslednou frekvenci procesoru 2290 MHz. Zbývala ještě zjistit maximální stabilní frekvence FSB se sníženým násobičem procesoru, aby byl potlačen vliv procesoru co se jeho možností přetaktování týče a byly zjištěny možnosti této základní desky v této oblasti.

MSI K8N Neo3 - PCIe pro socket 754 aneb ideální podvozek pro Sempron
 přetaktování se sníženým násobičem s procesorem A64 3200+

Výsledných 282 MHz FSB je vcelku velice dobrým výsledkem. Násobič byl během testů stability na této frekvenci nastaven na hodnotu 7x, díky čemuž finální frekvence procesoru činila jen 1974 MHz, ale zamezilo se tak vlivu procesoru při zkoumání tohoto aspektu (o což tu především šlo - zjistit možnosti základní desky, ne dosáhnout co nejvyšších výsledků v testech). Nicméně pakliže přihlédnete k možnostem procesoru (o kterých jsme se před chvílí přesvědčili), tak při touze po dosažení co nejvyššího výkonu by bylo možné v našem případě násobič procesoru nastavit na 8x, čímž bychom se dostali téměř na stejnou výslednou frekvenci procesoru jako v předchozím případě, kdy jsme násobič procesoru nezvyšovali.

Softwarová výbava

Instalační menu přiloženého CD vám nabídne k instalaci:

 • Ovladače pro čipovou sadu, audio, síť
 • MSI Utility: MSI Live Update 3, DigiCell, Core Center
 • Microsoft DirectX 9.0c, nTune Utility, Norton Internet Security 2005, Adobe Acrobat Reader
 • MSI Security Utility: PasswordKeeper, SecureDoc, LockBox

CoreCenter

Skloubení dřívějších prográmků PCAlert (monitoring) a FuzzyLogic (softwarový overclocking). Jeho grafické zpracování je patrné z následujícího obrázku. Po zobrazení detailu vám budou veškeré funkce jasné. Jen doplním, že tlačítko s popiskem Auto aktivuje režim, kdy se automaticky zvyšuje hodnota FSB po 1MHz krocích dokud se celý systém nezastaví, což vyřeší jen restart. Po něm se sníží rychlost FSB automaticky asi o 4MHz pod právě zjištěný "bod zlomu".

MSI K8N Neo3 - PCIe pro socket 754 aneb ideální podvozek pro Sempron


MSI K8N Neo3 - PCIe pro socket 754 aneb ideální podvozek pro Sempron
- pro zvětšení klikněte -

Nutno ale podotknout, že CoreCenter vytáhne FSB opravdu vysoko a to následné minimální snížení frekvence sice stačí na práci ve Windows, ale takový Prime95 začne pravděpodobně nadávat velice brzy po svém spuštění.

MSI DigiCell

Tato utilita vám poskytne přehled a správu nad všemi ostatními nainstalovanými utilitami MSI. Jednotlivé funkce (respektive odkazy) jsou v menu koncipovány jako jednotlivé buňky (odtud název DigiCell). Pokud se daná utilita v systému nachází, je buňka aktivní a podsvícena. Jak zobrazuje následující obrázek, v našem případě se v systému nacházely: Live Update a Core Center. Pokud jde o evidentně aktivní Power on Agent, tak ta je součástí samotného softwaru DigiCell a jedná se o konfiguraci spouštění aplikací dle vašeho nastavení a naplánování.

MSI K8N Neo3 - PCIe pro socket 754 aneb ideální podvozek pro Sempron

 

MSI K8N Neo3 - PCIe pro socket 754 aneb ideální podvozek pro Sempron

 

{mospagebreak title=Rozvržení testů, Testy procesoru}

Hardwarová konfigurace

 • Základní deska MSI K8N Neo3 (čipová sada nForce4 4-x)
 • Základní deska MSI K8N Neo4 (čipová sada nForce4)
 • Procesory:
  • Athlon 64 3200+ (2 GHz, jádro NewCastle, 1024 KB L2 cache, socket 754)
  • Athlon 64 3200+ (2 GHz, jádro Winchester, 512 KB L2 cache, socket 939)
  • Athlon 64 3500+ (2.2 GHz, jádro Winchester, 512 KB L2 cache, socket 939)
 • Operační paměť: 2 x 256MB DDR 500MHz A-Data (při 400 MHz časování 2.5-3-3-6)
 • Grafické karty:
  • Leadtek Winfast PX6600 GT TDH 128MB (GeForce 6600 GT - PCIe)
  • Leadtek WinFast 6600 GT TDH 128MB (GeForce 6600 GT - AGP)
 • Pevný disky:
  • Maxtor DiamondMax Plus 9 120GB (ATA 133, 7200rpm, 8MB cache)
  • Seagate Barracuda 7200.8 250GB (SATA 150, 7200rpm, 8MB cache, NCQ)

Software, verze ovladačů

 • Operační systém: Windows XP se Service Pack 1
 • Příslušné (nejnovější) ovladače k dané základní desce
 • Ovladače čipové sady: nForce 6.53
 • Ovladače grafické karty: ForceWare 71.84

Přehled použitých testů

Jednotlivé testy probíhaly u každé desky se shodným nastavením všech parametrů ovlivňujících výkon. Pokud BIOS umožňoval nějaké nadstandardní ladění, byly hodnoty ponechány na Auto. Pro porovnávající výkonnostní testy nebyla povolena sebemenší odchylka od standardních frekvencí. Všechny desky jely s FSB v BIOSu nastavenou na 200 MHz a rychlost pamětí byla vždy 400 MHz. U základní desky MSI K8N Neo3 v jednokanálovém a u desky MSI K8N Neo4 v dvoukanálovém režimu. Časování pamětí bylo vždy 2.5, 3, 3, 6.

Testy procesoru

Testy grafiky

PCMark02

Far Cry

PCMark04

Unreal Tournament 2004

Encoding - DivX 5.21

Doom 3

Převod WAV na OGG

Aquamark 3

Převod WAV na MP3

3DMark2001

Komprese WinRAR 3.41

3DMark03

CPUMark99

3DMark05

Science Mark 2.0 - Cipher Bench

 

Cinebench2003

 

SuperPI (4M / 2M / 1M)

 

Testy paměťového subsystému

Testy pevných disků
PCMark02 PCMark02
PCMark04 PCMark04
Sandra 2005 Sandra 2005
Science Mark 2.0 - Membench HDTach 3

Co se týče metodiky testování, tak zde jsem to pojal poněkud jinak, než to obvykle u recenzí základních desek dělám. Už v první kapitole jsem poukazoval na srovnání procesorů se stejným performance ratingem, ale jednou pro socket 754 a podruhé pro socket 939. Zmínil jsem i cenové rozdíly a abychom nezůstali jen u teorie, pojal jsem takto i samotné testy. Neporovnával jsem tedy tuto desku s jinými se socketem 754, jak by mohli někteří očekávat, ale nasadil jsem proti ní desku se socketem 939 (v tomto případě se jednalo o čipovou sadu nForce 4, která je po výkonnostní stránce identická s nForce4 - 4x) a jako procesor jsme použil též Athlon 3200+ (tedy stejný performance rating jako v případě testovaného procesoru pro socket 754) ovšem s jádrem Winchester (je tu tedy rozdíl v integrovaném řadiči pamětí a ve velikosti L2 cache).

Proto myslím že porovnání bude více než zajímavé a mělo by ukázat, zda se o něco málo vyšší investice do systému založeném na socketu 939 opravdu vyplatí (pokud nebereme v potaz brzký upgrade procesoru - v takovém případě rozhodně do socketu 939 investujte), nebo ne (když už tu máme PCIe i pro socket 754, je to pro mnohé zcela jistě často pokládaná otázka). Pro ilustraci jsem do grafů doplnil i výsledky rychleji taktovaného Winchestera s performance ratingem 3500+.

Pro úvod tu máme PCMark 2004. Tento benchmark testuje výkon celé sestavy (ze všech specificky zaměřených testů provede výtažek - od každého něco) a lze pomocí něj testovat i samostatné subsystémy (Memory, CPU).

Barevné odlišení je následující:

 • fialová = Athlon 3500+ (Winchester, 512KB L2 cache, 2200 MHz, socket 393)
 • tmavě zelená = Athlon 3200+ (Winchester, 512KB L2 cache, 2000 MHz, socket 939)
 • světle zelená = Athlon 3200+ (ClawHammer, 1024KB L2 cache, 2000 MHz, socket 754)
 • žlutá = stejné jako světle zelená s rozdílem ve využití slotu AGR (narozdíl od PCIe)

MSI K8N Neo3 - PCIe pro socket 754 aneb ideální podvozek pro Sempron

MSI K8N Neo3 - PCIe pro socket 754 aneb ideální podvozek pro Sempron

MSI K8N Neo3 - PCIe pro socket 754 aneb ideální podvozek pro Sempron

MSI K8N Neo3 - PCIe pro socket 754 aneb ideální podvozek pro Sempron

Pro účely testu využívajícího kodeku DivX byl použit úsek z filmu nalézajícího se na DVD, jenž byl samozřejmě pro účely testů stáhnut na pevný disk a jeho velikost činila 400 MB. Výsledkem je čas, za jak dlouho se převod uskutečnil. Méně tedy znamená lépe.

MSI K8N Neo3 - PCIe pro socket 754 aneb ideální podvozek pro Sempron

Pro účely těchto dvou testů (převod z wave do OGG a MP3) bylo nagrabováno kompletní audio CD obsahující celkem 17 skladeb, které byly poté všechny najednou převáděny do požadovaného formátu. Výsledkem je tedy opět čas, za jak dlouho se převod uskutečnil. Méně znamená lépe.

MSI K8N Neo3 - PCIe pro socket 754 aneb ideální podvozek pro Sempron

MSI K8N Neo3 - PCIe pro socket 754 aneb ideální podvozek pro Sempron

Komprimovány byly všechny wavy z předešlých testů společně s rozbaleným testovacím programem Cinebench2003, jenž obsahuje soubory různého rázu. Výsledek je opět čas - méně znamená lépe.

MSI K8N Neo3 - PCIe pro socket 754 aneb ideální podvozek pro Sempron

MSI K8N Neo3 - PCIe pro socket 754 aneb ideální podvozek pro Sempron

MSI K8N Neo3 - PCIe pro socket 754 aneb ideální podvozek pro Sempron

MSI K8N Neo3 - PCIe pro socket 754 aneb ideální podvozek pro Sempron

MSI K8N Neo3 - PCIe pro socket 754 aneb ideální podvozek pro Sempron

 

{mospagebreak title=Grafické testy}

Barevné odlišení je následující:

 • fialová = Athlon 3500+ (Winchester, 512KB L2 cache, 2200 MHz, socket 393)
 • tmavě zelená = Athlon 3200+ (Winchester, 512KB L2 cache, 2000 MHz, socket 939)
 • světle zelená = Athlon 3200+ (ClawHammer, 1024KB L2 cache, 2000 MHz, socket 754)
 • žlutá = stejné jako světle zelená s rozdílem ve využití slotu AGR (narozdíl od PCIe)

MSI K8N Neo3 - PCIe pro socket 754 aneb ideální podvozek pro Sempron

MSI K8N Neo3 - PCIe pro socket 754 aneb ideální podvozek pro Sempron

MSI K8N Neo3 - PCIe pro socket 754 aneb ideální podvozek pro Sempron

MSI K8N Neo3 - PCIe pro socket 754 aneb ideální podvozek pro Sempron

MSI K8N Neo3 - PCIe pro socket 754 aneb ideální podvozek pro Sempron

MSI K8N Neo3 - PCIe pro socket 754 aneb ideální podvozek pro Sempron

MSI K8N Neo3 - PCIe pro socket 754 aneb ideální podvozek pro Sempron

MSI K8N Neo3 - PCIe pro socket 754 aneb ideální podvozek pro Sempron


{mospagebreak title=Paměťový subsystém a diskový řadič}

Barevné odlišení je následující:

 • fialová = Athlon 3500+ (Winchester, 512KB L2 cache, 2200 MHz, socket 393)
 • tmavě zelená = Athlon 3200+ (Winchester, 512KB L2 cache, 2000 MHz, socket 939)
 • světle zelená = Athlon 3200+ (ClawHammer, 1024KB L2 cache, 2000 MHz, socket 754)
 • žlutá = stejné jako světle zelená s rozdílem ve využití slotu AGR (narozdíl od PCIe)

Je celkem zajímavým faktem, že díky integraci paměťového řadiče do jádra procesorů rodiny K8 (tedy Athlonů 64 například) je výkon paměťového subsystému mimo jiné silně závislý i na výsledné frekvenci procesoru. Dříve když byl paměťový řadič integrován v čipové sadě (NorthBridge), tak byla paměťová propustnost dána a výsledná frekvence procesoru neměla na ni vliv - šlo o dvě samostatné složky, které neměly úzkou spojitost jako v případě architektury Athlonů 64. Zde je sice paměťová propustnost též dána (řeč je stále o nepřetaktovaném stavu - tedy 200MHz FSB a identické frekvenci pamětí - například 400 MHz), ale jde o to na kolik procent bude efektivně využívána. A míra této efektivity má úzkou spojitost právě s výslednou frekvencí procesoru.

Pro ilustraci: Kdybyste měli jednu základní desku s dvěma paměťovými moduly a například dva procesory identické architektury jen s rozdílnou výslednou frekvencí (například Winchester 3000+ a Winchester 3500+), tak při jejich záměně byste zaznamenali v syntetických benchmarcích (v praktických testech nejsou rozdíly natolik znatelné) rozdíl ve výkonu paměťového subsystému, přestože jediné co by se změnilo, by byla výsledná frekvence procesoru (nemluvím stále o přetaktování - vše standardní hodnoty).

Ostatně to ilustrují i následující grafy (jen frekvenční rozdíl byl poměrně malý, přesto si můžete zmiňovaného faktu jasně všimnout - v případě základní desky MSI K8N Neo4, jelikož právě zde se měnila čistě jen výsledná frekvence CPU). Nezapomeňte ale, že v této souvislosti je řeč čistě o výsledcích u základní desky MSI K8N Neo4, jelikož v případě MSI K8N Neo3 jde o něco zcela jiného - ta spolupracuje se socketem 754, kterému náleží procesory s jednokanálovým řadičem pamětí narozdíl od socketu 939, kde je řadič již dvoukanálový. A to má samozřejmě mnohem zásadnější vliv na výkon paměťového subsystému.

MSI K8N Neo3 - PCIe pro socket 754 aneb ideální podvozek pro Sempron

MSI K8N Neo3 - PCIe pro socket 754 aneb ideální podvozek pro Sempron

MSI K8N Neo3 - PCIe pro socket 754 aneb ideální podvozek pro Sempron

MSI K8N Neo3 - PCIe pro socket 754 aneb ideální podvozek pro Sempron

V případě testů diskových rozhraní musím zmínit menší změny. Zejména jde o to, že jsme v naší testovací sestavě měnili pevný disk a přidali jeden s rozhraním Serial ATA a nativní podporou NCQ. V případě rozhraní ATA tak došlo k upgradu z modelu Seagate Barracuda 7200.7 (40GB, ATA100, 7200rpm, 2MB cache) na Maxtor DiamondMax Plus 9 (120GB, ATA133, 7200rpm, 8MB cache) a v případě rozhraní SATA jsme do testů zařadili Seagate Barracuda 7200.8 (250GB, SATA 150, 7200rpm, 8MB cache, NCQ).

Díky tomu nemám k dispozici výsledky těchto disků na jiných čipových sadách (diskových řadičích), proto vám nemůžu přinést srovnání výkonu ve spolupráci s jinými diskovými řadiči. Nicméně už se pomalu dostávám k jádru věci a to, že nemá smysl porovnávat výkon pevných disků mezi více deskami, pakliže jsou založené na stejné čipové sadě. Proto zde uvádím výsledky naměřené na nForce 4 a jakmile přijde na řadu základní deska založená na jiné čipové sadě, nebo bude obsahovat přídavný diskový řadič, tak posléze její výsledky zahrnu do srovnání s těmi dosaženými na nForce 4. Proto následují prozatím jen konkrétní hodnoty bez porovnání s čímkoli.

MSI K8N Neo3 - PCIe pro socket 754 aneb ideální podvozek pro Sempron

MSI K8N Neo3 - PCIe pro socket 754 aneb ideální podvozek pro Sempron

 

 

{mospagebreak title=Závěr}

Při závěrečném hodnocení této základní desky je důležité, z jakého úhlu pohledu se na ni díváte. Pokud by byla řeč o zcela nové sestavě, tak v takovém případě podotýkám, že o této desce lze uvažovat pouze tehdy, pokud by byla důležitým kritériem co nejnižší cena - v takovém případě by tato deska mohla najít uplatnění v levnějších sestavách v kombinaci s některým níže taktovaným procesorem Sempron (vysoko taktované modely se již cenově nevyplatí). Avšak kupovat tuto desku do nové sestavy společně s procesorem Athlon 64 (pro socket 754) se při dnešní situaci nevyplatí (viz první kapitola, kde jsem porovnával cenovou stránku věci v případě Athlonu 64 pro socket 754 a pro socket 939).

Jestli máte již nyní starší sestavu s procesorem Athlon 64 pro socket 754 a nejste spokojeni se svou grafickou kartou pro AGP, tak představuje tato základní deska ideální formu upgradu, pokud by pro vás výměna procesoru za model pro socket 939 představovala finanční problém. V případě, že by vám upgrade procesoru nevadil (například byste sehnali kupce na váš stávající model), investujte rozhodně do řešení na bázi socketu 939 (ne z hlediska navýšení výkonu - rozdíl mezi single/dual channel není v reálu tolik znatelný, jak by se mohlo na první pohled zdát - ale z hlediska podpory budoucích procesorů, jelikož socket 939 tu s námi ještě nějakou tu dobu bude).

Pakliže máte výkonnou grafickou kartu pro AGP a po prvním shlédnutí této desky jste zajásali, jelikož jste si řekli, že ji nebudete muset hned měnit a stále vám ještě nějakou dobu poslouží i v této desce, přičemž by zde byla možnost v budoucnu upgradovat na novější kartu díky sběrnici PCIe, pak vaše nadšení bohužel bude muset velice brzy opadnout, jelikož pokud by vám vaše grafická karta v tomto AGR slotu (který se navenek fyzicky tváří jako AGP) bez problémů fungovala, rozhodně by došlo k razantnímu propadu výkonu. Ovšem slot AGR představuje plus v případě, že pořízení grafické karty pro PCIe v brzké době plánujete, ale ne hned společně se základní deskou, případně procesorem. AGR lze tedy v podstatě kladně hodnotit jako dočasné řešení, abyste nebyli bez grafické karty, než si pořídíte novou pro PCIe. Jiné uplatnění však nemá.

MSI K8N Neo3 - PCIe pro socket 754 aneb ideální podvozek pro Sempron

Díky čipové sadě z rodiny nForce4 je tato základní deska bezproblémovým řešením a jediný rozdíl oproti základní verzi nForce4 v podobě garantované rychlosti sběrnice HyperTransport na frekvenci 800 MHz (s čímž je spojená i podpora procesoru - respektive socketu 754) nepředstavuje žádný omezující faktor. Na výkon jako takový to v podstatě nemá vliv. Vybavení této desky je spíše podprůměrné, nic zvláštního zde nenajdete, jen naprosto základní funkce (audio, LAN). To už samo o sobě předurčuje tuto desku pro použití v levnějších sestavách, tedy s procesorem Sempron. Pokud bych měl tuto desku doporučit nebo ne.... jak jsem již zmínil, závisí to na úhlu pohledu.

MSI K8N Neo3 (nVidia nForce4 - 4x)
Klady Zápory

+ Čipová sada přinášející PCIe pro sc754

- Rozmístění konektorů

+ V případě nouze možné použít AGP kartu

- Hlučný chladič chipsetu

+ Tlačítko pro vymazání CMOS paměti

- Zajišťovací západka u slotu PCIe 16x

+ Pokročilý tuning paměťového subsystému

 

+ Ideální podvozek pro Sempron

 
Doporučená koncová cena MSI K8N Neo3: 2600,- bez DPH (Levi)

 

Základní desky MSI zapůjčila firma Levi, které tímto děkujeme

MSI K8N Neo3 - PCIe pro socket 754 aneb ideální podvozek pro Sempron 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
7.4.2005 09:28:12   0.0.0.xxx 1718
Ahoj Charles, trochu nepresne jsi napsal, ze AGR je tvoren z PCI, on je ale tvoren z dvojice PCI Jinak pohoda, je videt, ze ses snazil
7.4.2005 09:44:15   0.0.0.xxx 2020
...ale za to u vás žádná pohoda není. Někdy mám pocit, že Vás ty recenze základních desek snad ani nebaví. Až úroveň vašich článků bude na takovém levelu jako zde, tak pak můžete psát takovéto příspěvky "je videt, ze ses snazil". Jinak proti SvetuHW nic nemam, protoze nektere clanky jsou fajn.
7.4.2005 09:44:21   0.0.0.xxx 1919
Zdravím :-) Nicméně... dobrá, dal jsem přesnou definici do závorky, nicméně stále se jedná principem o sběrnici PCI :-) Jen jde v podstatě o spřažení dvou slotů.
7.4.2005 11:01:52   0.0.0.xxx 2120
Kdyby Martin Štěpánek uměl psát alespoň na takové úrovny jako Boršč :o) tak by SvetHW měl dobrou úroveň :o))
7.4.2005 12:29:02   0.0.0.xxx 2120
No, mě osobně to přijde trochu divoký. Vzhledem k tomu, že PCI slot je 32 bitový, AGP slot je taky 32 bitový. Akorát AGP slot má základní takt (66MHz) dvojnásobný oproti PCI (33 MHz).
Podle mě by z dvou PCI slotů vznikl jeden 64-bit @ 33 MHz a ne 32-bit @ 66 MHz, protože spojením 2 slotů vyšší takt rozhodně dostat nelze!
Může to tady někdo víc rozepsat?
7.4.2005 13:22:23   0.0.0.xxx 2021
Vite, ja vam to neberu, samozrejme se budu snazit, aby jste tento pocit nemel. Ale na druhou stranu, kdyz si prectu treba tuto recenzi, je videt, ze nektere napady z mych recenzi se ujaly. A kdyby to bylo tak zle, nevim, proc by je nekdo jiny rovnez pouzival.

Jinak desky testuji neustale a je tezke pokazde prichazet s necim novym neokoukanym. Kazdopadne je hotova recenze zakladni desky EPoX 9NPA+ Ultra, ktera je plna novych a jiste zajimavych informaci a testů (na nove metodice jsem pracoval jiz dele). Proto doufam, ze o te recenzi jiz nereknete, ze je nudna. A verim, ze se stane predlohou pro dalsi recenze.

Jen jeste maly dodatek, chapu a beru objektivni kritiku, ktera je pro dalsi zlepsovani vzdy nutna a bez ktere to proste nejde. Ovsem jedinou vyjimkou je john.don, ktery zacal vse brat trochu prilis osobne. Ja nemohu ovlivnit kvalitu desek Asus....
7.4.2005 14:25:30   0.0.0.xxx 2119
bych rad dodal, nechci, aby vypadalo, ze snad Charles neco kopiruje nebo podobne. Ale princip tvorby clanku je asi nasledovny...prectu si zajimavou recenzi, reknu si: fajn, to je zajimave a upravim/vylepsim to a pridam do sve recenze. Nasledne nekdo jiny precte tu moji, rekne si dobry napad, a vylepsi to a prida do sve recenze...jedna se o prirozeny vyvoj, ktery vede ke zlepsovani vsech.
To jen snad aby nedoslo k omylu, nechci nikoho narknout z opisovani.
7.4.2005 14:39:25   0.0.0.xxx 2119

Souhlas... toto je běžný postup. Někdy autor s danou inovací sám přijde, někdy se inspiruje jinde a přizpůsobí si nápad dle svého... to nelze ovlivnit a nelze za to ani nikoho napadat... pokud samozřejmě nejde vyloženě o kopírování nápadu/článku - řeč je o metodice - což je ostatně věc, díky které jsme neustále napadáni v případě testování vypalovacích mechanik... nechci ale dále rozvádět toto téma, které se opět netýká článku. Pokud jde o tento můj článek a Martinovo prohlášení o přejmutí nápadu... má nejspíše na mysli výsledky přetaktování v tabulkách, což jsem zde poprvé takto použil a on s tím, pravda, přišel dříve. Nicméně napadají mě též prvky, které zase on převzal (nebo se inspiroval u mých recenzí desek). Chce to zkrátka nadhled... ve výsledku to vede ke zkvalitnění článků na všech frontách a tedy plus pro naše, i vaše (SHW) čtenáře.

7.4.2005 17:25:14   0.0.0.xxx 2221
ja len nechapem preco ste nepouzili aj semprony, ale iba A64 ked to je aj v nadpise. Cakal by som, ze pouzijete v teste hlavne sempron a pokusite sa z neho vymackat maximum.
ten AGR fakt onicom
7.4.2005 18:10:20   0.0.0.xxx 1921
co takto tam dat ten Sempron 2800+ a taktovat to s nim, kto si bude kupovat A64 3200+ ku takejto doske,predsa kazdy si ju kupi len koli cene a koli tomu ze je tam PCIE na to AGR sa kazdy moze vykaslat stoji to za ... hanbite sa
7.4.2005 18:31:39   0.0.0.xxx 2020
...tento článek byl především o základní desce... a jelikož obecně testujeme s procesory Athlon 64, tak pro budoucí možné porovnání jsem použil procesor Athlon 64 - navíc o toto porovnání (dva procesory se stejným ratingem ale s rozdílnými jádry) tu byl ze stran čtenářů zájem, takže nyní to tu je. Nikdy nelze zohlednit všechna hlediska - tento test byl prostě pojat takto... socket 939 vs. socket 754. Pokud jde vyloženě o Sempron, tak předem prozradím, že se velice brzy dočkáte zajímavého článku, který zřejmě konkrétně Vám bude vyhovovat.
7.4.2005 19:31:39   0.0.0.xxx 2020
Zdravim, pred par dnami som kupil dosku, a riesim jeden problem, pri pripojeni USB mysi pred spustenim pocitaca sa este pred testom pamate pri BIOS inicializacii start PC zastavi a dalej sa nepohne, zostane visiet. Ak start urobim bez pripojenej USB mysi tak PC nabehne. Este som nemal cas to skumat, neviete kde moze byt problem ?
7.4.2005 19:52:51   0.0.0.xxx 2020
Konečne test nejakej dosky, lebo už to s tými grafickými kartami preháňate, ale predsa ste mali použiť ten SEMPRON 2800+ určite by sa dal lepšie taktovať.
7.4.2005 20:15:57   0.0.0.xxx 2119
Kde autor čerpá svoje tvrzení o budoucnosti nebo nebudoucnosti AMD socketu.Ono totiž není v současné době jasné jestli dual-core procesory pujdou do s939 bez problému,spíše to vypadá že budou optimalizovány na M2.-bohužel.S754 je dnes opravdu vhodný pouze na Semprony,ale pokud do budoucna budou 64bit také to není špatné,je docela možné že Turion bude po upravě Biosu použitelný i na klasickém kompu,což je představa velice lákava.
7.4.2005 20:23:42   0.0.0.xxx 2120
Je možné, že se to pokouší detekovat to zařízení jako disk na USB. Možná by to stačilo projet to boot menu atd...
7.4.2005 23:18:48   0.0.0.xxx 2121
hlavne,ze ste pouzili obidvaja v testoch graficku katu do AGR,ktora nieje na oficialnom MSI zozname kariet ,ktore v slote funguju...
to mi pripomina jak nejaky tipek kupil dual channel kit a vlozil to do dosky so socketom 754,a potom vsade roztruboval,ze to sice ide,ale ze ta doska je spatna,ze ma malu priepustnost.....
nerozumiem vam,podobne je to aj s tym sempron/a64
8.4.2005 14:00:41   0.0.0.xxx 2021
Boršč :-D
8.4.2005 14:51:58   0.0.0.xxx 1920
Tady je REALNA KONCOVA cena:
http://www.foxpc.cz/detail/2675

Ja mam rozdil v doporucene a realne napr. na noteboocich neco mezi 2500-8000,-... A psat do charakteru clanku, ktery je veden v duchu vyberu MB+CPU(pricemz ja myslel ze to je recenze na MB...) v nejlepsim pomeru cena/vykon DOPORUCENE ceny je naprosto zavadejici, matouci a hlavne nerealne...
Dneska uz davno neni doba JEDNOHO dodavatele, kazdej VO ma obcas snahu neco pridrazit(natoz pak prodejce ze) a PRAVE PROTO napr. ja beru od 3 VelkoObchodu. A pak se budem bavit o trochu jinych cenach, jejich pomerech a celkovem souctu...

Proste dobra recenze, ale bavit se v ni o vyhodnosti daneho reseni s danym CPU bych radsi videl na recenzi jako takovou nez to primichavat k MB, uz jenom z toho duvodu ze pro kazdej socket je vicero reseni a tudiz neni sance to napsat objektivne na 20 radcich... Nehlede na to az to bude nekdo cist za 2 mesice tak se bude divit jake byli ceny pred 2 mesici, ale rozhodne se tim stejne nebude ridit protoze uz bude vse zase trosku jinak ohledne cen... Proste kdyz si vyhledavam clanky o deskach tak me zajimaji jeji vlastnosti, jeji cenu si dohledam na netu sam... A koukam na ni asi proto ze uz mam v CPU jasno... Takze vnucovat lidem Semprona nebo rovnou s939 u recenze na MB je "trosku" mimo misu!!! Nemyslite pane redaktore...???
8.4.2005 15:25:04   0.0.0.xxx 2021
Nikomu jsem nic nevnucoval... ale tato deska je zkrátka v případě nové sestavy použitelná pouze s procesorem Sempron, v případě Athlonu 64 pro socket 754 by se jednalo a BUDE jednat o nevýhodnou investici a za tím si stojím. Pak lze o ní uvažovat v případě, že už někdo má procesor pro socket 754 (např. A64) a nechce měnit s deskou i dostačující CPU - jinak nikoliv. Je to dostatečně jasně zohledněno v závěru článku.
8.4.2005 15:27:38   0.0.0.xxx 1921
Socket 939 má oproti socketu 754 ještě před sebou jisté možnosti upgradu (například Venice). O dvoujádrových CPU jsem nemluvil.
8.4.2005 17:29:19   0.0.0.xxx 2119
Jen tak pro vaši informaci.Sempron 3300+ je vyráběn SSDOI technologii.Jako jádro Venice.
8.4.2005 21:42:10   0.0.0.xxx 1921

Mluvím o procesorech Athlon 64, které už na socketu 754 pokračovat zkrátka nebudou. O co mi šlo byl fakt, že socket 754 bude zkrátka čistě jen Value segment (přestože Semprony budou též vycházet z pokročilejšího jádra Venice), takže výkonnostní potenciál bude u socketu 939 rozhodně o poznání výše. Navíc... první DualCory budou se socketem 939 spolupracovat. Je ale jasné, že zde přijde do hry nová patice, nicméně ze začátku zde tato podpora ze strany socketu 939 bude. Šlo mi ale spíše vyloženě o rozdělení nabíky: s754 = Low-End v podobě Sempronu a konec A64.

9.4.2005 08:31:48   0.0.0.xxx 2119
Tak to asi máte nějaké přímé kontakty na vývoj AMD,že z máte takovou jistotu že pujde dual do s939.Zatím jsem četl pouze o demonstraci nějakého prototipu dual Athlonu na s939,ono je otázka jak ta deska byla upravena,toto vubec neznamená že to pujde u všech.Někde jsem četl že možna nepujdou vubec.Jinak s Athlonem na s754 nemáte tak uplně pravdu. Je možné že tam pujde Turion,který je v podstatě Athlon64.Někde se dokonce tvrdí,že M2 odkrouhne s939 docela brzo,AMD nebude mít duvod s příchodem M2 podporovat dual i na s939 pokud tam nějaký první procesor dual pujde,tak určitě nepoběží spíše bude kulhat.
9.4.2005 09:30:31   0.0.0.xxx 2021

K socketu 939 - podpora je u prvních modelů DualCore zahrnuta. To že bude s939 nahrazen jinou paticí a jak Vy říkáte, že je možné, že poměrně brzy, to je pravda. Nicméně jak jsem již napsal... první modely DC budou se socketem 939 spolupracovat. A pokud jde o s754 - předně tak nějak trochu odbočujete od tématu - řeč byla o desktopech a Turion je pro mobilní nasazení.

9.4.2005 09:55:19   0.0.0.xxx 2119
Je pravda že Turion je určen hlavně do přen.počítaču,ale to neznamená že nepujde do desktopu.Jsou náznaky že dostane i nějaký rozvaděč tepla.AMD těch Turonu do mobilní zařízeních zas tak neprodá,tak proč si neotevřit cestu i na desktop s754.Už proto že se moc lidí nebude přecházet ze s 754 na s939.V práci mám s754,doma s939,procesor +- totožný.Rozdíl výkonu nic moc.Mám pocit že až bude dual cenově dostupný tj.max 10000,bude tady dávno M2.
9.4.2005 13:42:32   0.0.0.xxx 2120
Testy jasně ukazují, že s745 není žádné ořezávátko a oproti s939 si vůbec nevede špatně! Jedinou výhodou s939 vidím jádro winchester, které se dá dobře přetaktovávat. Ale pro ty co netaktují je asi lepšé s745, a nemusí hledat po netu, které dvě paměti jim pojedou v dual módu! Což autor k mínusúm s939 neuvedl! Což je dobré i pro případné budoucí rozšíření pamětí.
9.4.2005 13:50:41   0.0.0.xxx 2020
To já jsem to tu pořád chtěl...sice bych ten test vzal komplexněji a né zrovna na tomto hybrydu, ale i tak díky. Nakonec, já jsem v tom nevypozoroval že by s745 byla nějak pozadu za s939!
Mě se ty testy s roznými platformami líbily...sempron není procesor ke koupi...to už si v bazaru koupím nForce2ultra s bartonem a jsem na tom líp .
9.4.2005 13:52:27   0.0.0.xxx 2120
AGP JE 64bit slot...nebo kua ne?
9.4.2005 13:55:08   0.0.0.xxx 2020

Opět podotýkám, že byly v závěru zohledněny různé úhly pohledu... a dnes si pořizovat nový systém s Athlonem 64 pro socket 754 je přinejmenším nerozumné. Ať už z hlediska dalšího upgradu (A64 pro socket 754 již nemá budoucnost narozdíl od socketu 939), nebo z hlediska nabídky základních desek (modelů pro socket 754 s PCIe vskutku moc není :-)).Ano, testy ukázaly, že ClawHammer v mnoha případech Winchestery se stejným ratingem předčí - to ovšem nelze brát jako natolik významný argument, aby se vyplatilo v případě nového stroje do socketu 754 a Athlona 64 investovat. Winchestery mnohem snadněji a bez problému přetaktujete a výkonnostní rozdíl bude opět někde jinde. V případě upgradu pouze základní desky je to ale samozřejmě něco jiného - což je opět v závěru zohledněno.

Nesouhlasím však s formulací, že jedinou výhodou socketu 939 je jádro Winchester - toto je totiž zásadní výhoda, jelikož jde o velice povedené jádro, navíc tu máme ve hře novější Venice (s kterým se v případě socketu 754 setkáme pouze v podobě Sempronu, nikoli A64).

9.4.2005 13:57:19   0.0.0.xxx 2021
Noo, jelikož jde vývoj celkem dopředu tak bych se hodně divil kdyby se opakovalo to co s BX440 a slotem1 ! Takže se mi zdá, že mluvit o budoucím upgradu je celkem funny idea. Dyť si dneska skoro nemůžeš ani přikoupit paměť...protože by ti nemusela fungovat!! a za dva roky...či za 5a více let už tu bude něco úplně jiného, a lidi co si kupují levnější počítač ho dřím jak za pár let měnit nebudou!!!
9.4.2005 14:11:18   0.0.0.xxx 2021
Nj, ale athlon64 cca 3200+ si kupují i lidi do levných sestav...není to žádné 3500+ - 4000+. jsou to lidi co si koupí PC jednou za 5 let a víc let...a teď se jim právě zdá jejich PIII 450 pomalé, krom toho trvají na kařdé stovce aby se vlezli do jejich (většinou 20tisíc :-) ). Na to taktování je také pak lepší nějaký kvalitní chladič..a stěma stovkama je to pak i tisíc atd. A co pamětí, sice někdy jedou i obyčejné..ale většinou je lepší koupit značkové a to jsou taky nějaký ten tisíc navíc. když už mluvíš o rozšíření, mě dycky nejvíc vadil nedostatek paměti...a ta se bude rozšiřovat pěkně blbě ...ale každého věc...já si ještě tak rok počkám..zatím mě stačí můj athloXP :-).

Jinak to nebylo špatné...jen by v těch tabulkách overclockingu měla být i defaultní fraqvence procesoru..je sice uvedena nahoře...ale pro porovnání musí být i v tabulce.
9.4.2005 15:12:41   0.0.0.xxx 2020

Ano... ale když už je zmiňován lepší chladič jako argument proti přetaktování, tak zde bych podotknul, že v případě Winchestera opravdu bohatě stačí ten, který je součástí boxovaného balení, takže zde bych to jako zápor proti neviděl. Cenový rozdíl mezi řešením A64 na socket 754 a 939 je nyní opravdu minimální a pokud by se do hry nezamíchala podpora AGP, či PCIe, tak si opravdu myslím, že i pro ty, kteří šetří kde se dá, se vyplatí něco málo si na Winchestera připlatit (pakliže bychom tedy nebrali v potaz o něco delší životnost co se podpory rychlejších procesorů týče, tak tu máme především nízké požadavky na chlazení a velice dobré možnosti přetaktování - i s boxovaným chladičem - to vše při nízké hladině hluku :-)).

10.4.2005 10:21:29   0.0.0.xxx 2220
Pro autora.Pouze manipulujete se slovíčky.Turion JE ATHLON 64,má pouze novější jádro a upravenou spotřebu.Nevrdím že jistě pujde do desktopu,pokud ne bude to škoda.AMD se prostě zatím nemůže výrazněji prosadit v notebookové oblasti a oblasti desktopu muže Turion velice dobře konkurovat Inteláckému M Pentiu,které je taky puvodem určeno do mobilní oblasti.Neříkám že se to tak určitě bude,je jěště příliš brzo,ale jisté náznaky tomu odpovídají např.to že AMD možná u nějakou řadu Turionu zakrytuje.Pokud něco AMD přehnalo tak podle mě počet patic,buď mělo vydat pouze S754,a 940 nebo počkat na S939.Pokud jde o Pci-e,jistě je to budoucnost,pokud nebude nějaká nová revize.V současné době je to spíše pěkná blamáž,která zatím kromě grafáren kde jediná výhoda je větší možnost napájení přináši větší výkon pouze papírově.O jiných kartách do Pci-e 1* snad nemá cenu ani mluvit.Pár televizních karet a připravovaná Audigy.Opravdu obrovský výběr.Nové jádro je pěkná věc,ale neprináší nic revolučního,takže se bez něho vcelku obejdu.Pokud jste se obtěžoval čist předešlé,nikde jsem nepsal že v současné době je rozumné pořizovat si Athlon64 na S754,pouze jsem psal že zatím není moc duvodu přecházet ze S754 na S939.S939 je dobrý ale obávám se že zas takovou budoucnost jak si autor představuje opravdu nemá.Fuj to je ale dlouhej blábol.
10.4.2005 21:04:14   0.0.0.xxx 1921
Chci se zeptat jestli někdo nevíte jak na tom jsou s kvalitou tyto paměti A-Data, myslíte že se vyrovnájí kvalitou s Kingmax? Díky
12.4.2005 11:12:11   0.0.0.xxx 2020
AGP je právě "jen" 32 bitový slot, stejně jako PCI.
13.4.2005 16:41:09   0.0.0.xxx 2020
čau, mám problém, v biosu ve složce Cell Menu mě chybí položky Adjust CPU Raio a Adjust CPU VID. Především mě trápí ta položka se změnou vcore, protože takto se s cpu dostanu jen na 2050MHz:-( Poradí mě někdo jak tam ty dvě položky dostat?
16.4.2005 17:03:42   0.0.0.xxx 1919
cau, ja tam CPU ratio a VID take nemam, ale ja mam Semprona s jadrem Palermo a s tim to napeti zatim opravdu menit nejde
Snad se to zlepsi s novym BIOSem...
25.4.2005 12:56:01   0.0.0.xxx 2020
Celkem by me zajimalo jak se taktuje Sempron 3OOO kdyz deska Msi K8N nema zmineny AGP lock.Jak moc pretaktovani vadi AGR slotu a pretrvava problem i po osazeni desky PCiE kartou??
Dik za reakce
27.4.2005 14:33:22   0.0.0.xxx 1920
Zkoušeli jste někdo vyměnit ten hroznej chladič na chipsetu? Opravdu nadělá dost rámusu, takže dost vážně uvažuji o jeho výměně, ale nejsem si jistý, co tam místo toho vrazit, aby to stíhalo chladit. Máte s tím někdo zkušenosti? Nebo co byste mi doporučili?
29.4.2005 14:18:13   0.0.0.xxx 2021
Jo,taky nad tim premyslim... Asi pujdu do Zalmana ZM-NB 47N.Je to pasiv.Ale nevim jestli to nebude zavazet graficke karte.Je dost velky.Takze chvilku pockam dokud neporidim PCiE kartu..
29.4.2005 14:34:09   0.0.0.xxx 2120
Přesně nad tím taky uvažuju, ale chtěl jsem vědět jestli to někdo už má, nebo jestli nevymylel někdo něco lepšího. Taky nevím jestli se to tam vleze (ale snad jo), ale co mi dělá větší starosti je jestli to zvládne uchladit...
29.4.2005 22:38:17   0.0.0.xxx 2119
Jak mi rekl uz jeden borec v jinsi diskuzi,tak tento Zalman pasiv uchladi NFORCE jestlize nechces pocitac taktovat.V pripade taktovani,ruce od vetracku pryc.. =)
Stejne me to stve..Je to sileny maly vysavac... =)
13.1.2006 06:59:39   80.82.151.xxx 1717
tahle deska me s timhle procesorem pri startu pc hlasi ze tam mam amd model unkown
da se s tim neco delat?

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.