Hlavní stránka Hardware Základní desky Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4
Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4
autor: Polívka Karel , publikováno 3.2.2005
Jsou tomu již dva měsíce, co jsme si představili 8 základních desek pro procesory Pentium 4 v provedení LGA775. Testu se zúčastnily modely s čipovými sadami i915G/P, i925X a také v té době naprostá novinka v podobě i925XE z produkce firmy Asus. Doba mírně pokročila a nám se naskytla příležitost otestovat další základní desku s touto (i925XE) nejnovější a nejvýkonnější čipovou sadou pro intelovské desktopové procesory, tentokrát v podání značky Gigabyte. A bude to prohlídka opravdu zajímavá, to vám můžu říci již předem. {mospagebreak title=Gigabyte GA-8AENXP-D (i925XE) - příslušenství }

Pokud jde o úvod ohledně situace na poli čipových sad pro intelovské desktopové procesory Pentium 4 v provedení LGA775, tak se od minulého testu, který byl poměrně nedávno, v praxi vlastně nic nezměnilo. Proto zde nebudu v této souvislosti opakovat to, co bylo již jednou řečeno a dovolím si případné zvědavce odkázat na tehdejší článek, kde jsem se této otázce věnoval podrobněji. Jen zmíním, že VIA nedávno oznámila 3 nové čipové sady pro procesory Pentium 4 v provedení LGA775 (samozřejmě s podporou PCIe). Jedná se o PT880 Pro (s podporou sběrnice PCIe i AGP), PT894 a PT894 Pro. Nezbývá nám tedy než čekat, až se konečně pro tuto platformu objeví nějaká ta konkurence, jelikož posledních půl roku jde v oblasti čipových sad pro LGA775 vyloženě o monopol. Proto se pojďme na tuto desku podívat bez nějakých těch dalších odkladů.

 Gigabyte GA-8AENXP-D

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

Platforma: LGA775
Kompatibilita: Intel Pentium 4 (Prescott)
Externí frekvence CPU: 533 / 800 / 1066 MHz
Čipová sada / Northbridge:
Intel 925XE
Southbridge:  ICH6R
Paměti: DDR SDRAM - DDR2 400 až 711MHz
Dvoukanálový paměťový řadič
DIMM sloty:
6 (celkem max. 4 GB)

PCI Epress:
1 slot PCIe 16x, 3 sloty PCIe 1x
PCI sloty:
celkem 2, oba Busmaster
USB: celkem 11x USB 2.0, 4x deska, 4x header (7 portů)
FireWire: 3x IEEE1394b (800Mb)
Kanály ATA:
1x IDE (ATA33/66/100) + 8x SATA

Integrovaný zvuk: High Definition Audio, AC97, 5.1
LAN:
2 x Gigabit

Pokročilé ladění:
konfigurovatelnost jednotlivých frekvencí, napětí a časování pamětí
Speciality: U-Plus D.P.S., Dual BIOS, Easy Tune 5
Rozměry desky: ATX, 305x244 mm

Výrobce: Gigabyte
Zapůjčila firma:
Elap

Krabice + příslušenství

Jsem sice už zvyklý na různé extravagantní zpracování krabic od základních desek nebo grafických karet různých výrobců (v tomto směru jasně vede MSI :-)), nicméně Gigabyte potvrdil to, že je zbytečné si myslet, že by vás už nic překvapit nemohlo.

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

Balení zde totiž není tvořeno jednou krabicí, nýbrž rovnou dvěma, které mají společnou jednu hranu a jde tedy o nerozlučnou "dvojku". V jedné naleznete základní desku s příslušenstvím (jako obvykle) a v té druhé mají úkryt specialitky této základní desky.

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

Příslušenství je zde tvořeno 8 datovými kablíky Serial ATA, 4 rozdvojkami a zároveň redukcemi napájení z klasického Molex na Serial ATA, jedním 80-ti žilovým IDE a jedním FDD kabelem, bracketem (externím vývodem) s dvěma porty USB 2.0, bracketem s třemi porty USB 2.0 a bracketem s dvěma porty USB 2.0 a s dvěma porty IEEE 1394b.

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

Dále mezi příslušenstvím naleznete záslepku I/O konektorů, přídavný větráček předurčený k nasazení na pasiv Northbridge a redukci umožňující připojit klasický IDE disk (ATA100) k rozhraní Serial ATA, jež se na základní desce nachází. To je celkem přívětivé vzhledem k pouze jednomu kanálu (tedy možnost připojit k němu dvě zařízení) diskového rozhraní ATA100, který čipová sada i925XE podporuje. Žádný přídavný řadič ATA100 totiž tato základní deska neobsahuje, proto se to v případě více mechanik může opravdu hodit. Samozřejmostí jsou instalační CD a manuály.

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

Čím se tato deska naprosto odlišuje od ostatních je přídavný modul, kterému náleží onen atypický oranžový slot u procesoru. Modul nese označení U-Plus D.P.S. (Universal-Plus Dual Power System 2 - revolutionary eight-phase power circuit designed to withstand varying electrical current levels, ensuring future processor upgrades). Jeho význam spočívá ve stabilním napájení procesoru (odstranění výchylek v napájení), snižování nežádoucího tepla kolem procesoru a podpoře vysokých frekvencí. V podstatě by měl umožnit upgrade i na budoucí procesory (nehledě na bezproblémový chod stávajících top-modelů ve stylu P4 EE) v rámci platformy LGA775, jelikož procesoru poskytuje stabilní hodnoty, což ve finále vede k zaručení stability i při vysoké zátěži. Pro provoz základní desky však není nutný (resp. pro provoz s dnešními procesory není nutný) a jde spíše o záležitost, která má vliv z hlediska dlouhodobějšího provozu.

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

 

Když už je řeč o zatížení, tak na tomto modulu jsou u horního okraje umístěné 4 modré LEDky, které svítí v závislosti na zatížení systému (plná zátěž = svítí všechny 4, v zásadě při činnosti ve Windows LEDky různě blikají - samozřejmě jedna však svítí v zapojeném stavu neustále). Tento modul je možné upevnit přítlačnou kovovou sponu (po obvodu jej obejme a poté se ke slotu uchytí), která je též součástí příslušenství.

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

Výčet příslušenství završuje přídavná PCI karta, přidávající ke schopnostem základní desky ještě přístup do bezdrátové sítě - a to konkrétně Wi-Fi standardu 802.11b/g (až 54Mb/s).

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4
- pro zvětšení klikněte -

{mospagebreak title=Gigabyte GA-8AENXP-D v celé své kráse}

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4
- pro zvětšení klikněte -

Pokud jde o rozvržení konektorů, tak sloty pro paměťové moduly jsou od slotu PCIe 16x dostatečně vzdáleny, takže ani v případě rozměrné grafické karty ji nemusíte pro bezproblémovou manipulaci s paměťovými moduly vyndávat a snad jen napájecí ATX konektor mohl být poněkud výše - blíže ke zdroji (naštěstí v tomto případě nestojí napájecímu kabelu od zdroje nic v cestě). Na desce se bohužel nenachází žádná LEDka indikující stav. Zcela jistě každého však zaujme netypický oranžový slot mezi I/O konektory a LGA775.

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

Když už byla řeč o napájecím ATX konektoru, tak při bližším pohledu na něj zjistíme, že jde opět o typ, který je připraven pro budoucí zdroje s možností samozřejmě fungovat i s těmi nynějšími - standardně jsou zde tak ony 4 piny "navíc" zakryty plastovou krytkou. Hned poblíže tohoto konektoru se nacházejí sloty pro paměti DDR2. Důvod proč se o nich zmiňuji je ten, že jich je neobvyklých 6 (standardně bývají 4, případně u menších formátů jen 2).

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4
- pro zvětšení klikněte -

Zde můžete vidět nainstalovaný již zmiňovaný přídavný modul do atypického slotu poblíž LGA775. Co zcela jistě zaujme pozornost je chlazení jeho součástek pomocí Heat-Pipe, ovšem bez jakéhokoli dalšího chlazení aktivním prvkem (konkrétně ve spojení s naším procesorem nějaké další chlazení nebylo ani v přetaktovaném stavu potřeba).

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4
- pro zvětšení klikněte -

Zde můžete vidět nainstalovaný přídavný větráček na pasiv NorthBridge. Není nutné jej šroubovat, jelikož je k větráčku ona bílá plastová krytka přichycena v rozích formou pružinek a upevnění na pasiv proběhne mírným zatlačením shora, kdy dojde k tomu, že bílá krytka klesne (je na pružinkách - větráček leží na pasivu) a její boční "packy" se zacvaknou za výběžky, které jsou na horních hranách pasivu. Větráček je za chodu navíc modře podsvícen. Posouzení zpracování tohoto větráčku nechám na vás (mě osobně to přijde jako pěst na oko - i když co na tom záleží, stejně to bude skryté uvnitř skříně).

Osazení - rozvržení konektorů

Nejprve se podívejme na konektory, které má deska externě vyvedené.

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4
2xPS/2, LPT, S/PDIF Out (coax), S/PDIF In (coax), COM, 4xUSB 2.0, 2xRJ-45, audio

Dále jsou na řadě vnitřní konektory nacházející se přímo na desce:

 • 3x USB 2.0 (k jednomu konektoru přísluší 2 porty)
 • 1x USB 2.0 (poloviční počet pinů - poskytuje 1 port)
 • 1x IEEE1394b - 800Mbit/s (k jednomu konektoru přísluší 1 port)
 • 1x IEEE1394b - 800Mbit/s (dvojnásobný počet pinů - poskytuje 2 porty)
 • 1x CD-In, IR, CI (Chassis Intrusion), AZALIA FP (front audio panel connector)
 • + F Panel - standardní konektory (indikační diody, tlačítka na skříni atd.)

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

Po výpisu konektorů si shrňme přídavné šváby, kteří se na desce nalézají:

 • LAN - 1 x Marvell 8001 - 1Gbit (připojeno přes PCI)
 • LAN - 1 x Broadcom 5751 - 1Gbit (připojeno přímo přes PCIe 1x)
 • Zvuk - ALC880 7.1
 • I/O - IT 8712
 • FireWire - TSB82AA2 (2 x IEEE1394b - 800Mbit) + TSB81BA3 (1 x IEEE1394b - 800Mbit)
 • Přídavný řadič HDD SATA Silicon Image 3114 (4 porty SATA, RAID 0, 1, 0+1)
 • Přídavný řadič USB 2.0 - CY7C6564D (3 porty USB 2.0 - 480Mbit)

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

Baterie společně s jumperem (propojkou) na vymazání CMOS paměti se nachází v pravé části (při pohledu na předchozí obrázek) pod konektorem pro floppy mechaniku. Jak je vidět, základní deska je co do počtu přidaných funkcí nad rámec možností čipové sady vybavena opravdu nadstandardně. Dokonce je zde přídavným čipem rozšířen počet portů USB 2.0. Jediné co mě napadá, že tu ještě mohlo být, je integrované Wi-Fi, jako to měl minule u svého modelu Asus a přídavný diskový řadič pro pevné disky Ultra ATA100/133 (čipová sada totiž obsahuje podporu pouze pro jeden kanál - proto v případě mnoha mechanik jej hned zaplníte a případný pevný disk s tímto rozhraním už tak nemáte možnost v takovém případě kam zapojit). Pojďme se tedy na jednotlivé čipy nalézající se na desce podívat podrobněji.

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

Připojení k síti (LAN) je zde realizováno pomocí dvojice různých čipů. Jedním z nich je BCM5751KFB z produkce BroadCOM, který zvládá gigabitovou rychlost a je připojen přímo přes sběrnici PCI Express.

 Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

Druhým řešením je čip 88E8001-LKJ z produkce Marvell, který též zvládá gigabitovou rychlost, ale je připojen pouze přes sběrnici PCI (nikoli přes PCI Express jako předcházející čip).

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

Dvojice čipů od Texas Instruments přidává ke schopnostem základní desky také rozhraní FireWire, přesněji jsou k dispozici 3 porty o rychlosti 800Mbit (IEEE1394b).

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

 

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

Přídavný diskový řadič rozhraní SATA je z produkce Silicon Image. Konkrétně jde o čip Sil3114CT176, jež poskytuje další 4 porty Serial ATA s možností vytvoření z připojených disků RAID pole typu 0, 1, 10 a JBOD. Informace na webu výrobce.

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

Zvukovým kodekem je zde ALC880 od firmy Realtek, jenž poskytuje osmikanálový zvuk (7.1).

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

I/O čipem zde byl zvolen typ IT8712F-A z produkce iTE.

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

Jak již bylo zmíněno, u této základní desky je standardní počet portů rozhraní USB 2.0 (čipová sada i925XE, respektive její SouthBridge ICH6, poskytuje 8) rozšířen na celkový počet 11 portů. Ty 3 navíc má na svědomí čip CY7C65640 z produkce firmy CYPRESS. Jde tedy opravdu o menší specialitku, jelikož USB rozhraní se ve většině případů nechává na možnostech čipové sady.

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

Specialitou základních desek značky Gigabyte je již nějakou dobu Dual BIOS. Jde v zásadě o to, že primární čip (Main BIOS) je doplněn záložním čipem (Backup BIOS), který umožňuje v případě problémů, které by nastaly ve spojitosti s primárním čipem, rozběhnout systém z něj, přičemž je možné též pomocí firemní utility obsažené přímo v BIOSu (možnosti nastavení a funkcí jsou v obou čipech identické) pokusit se provést obnovu obsahu primárního čipu (například pokud je napaden virem, či jde o nějakou jinou softwarovou záležitost - pokud čip však fyzicky odejde, nic s ním již samozřejmě nezmůžete a musíte tedy využívat záložní BIOS, který tak převezme úlohu primárního - bohužel mu však v takovém případě již "nikdo nekryje záda").

{mospagebreak title=Gigabyte GA-8AENXP-D - BIOS a overclocking}

BIOS u této desky je v provedení jako tomu bylo například v případě základních desek MSI nebo Biostar, s kterými jsme se setkali v minulém testu. Celkově je toto zpracování poněkud více zažité než to, které používají základní desky od Asusu. Koneckonců nelze říci, co je lepší - zaleží na každém z nás, jak nám to či ono zpracování "sedne".

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

V případě BIOSů základních desek značky Gigabyte je nutné pamatovat na jeden fakt. A to, že vám standardně po vstupu do BIOSu nabídne omezené množství všech možností, které opravdu nabízí. Pro zpřístupnění všech položek je nutné stisknout kombinaci kláves Crtl + F1.

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

A že nejsou skryty jen nějaké hard-core možnosti jejichž nesprávná volba by mohla ovlivnit stabilitu systému se můžete podívat na okolních obrázcích, které zachycují výpis položky "Advanced BIOS Features". První zachycuje výpis hned po vstupu do BIOSu a druhý obrázek zachycuje kompletní výpis po stisknutí již zmíněné kombinace Ctrl + F1. Jak je vidět, jsou standardně skryty například položky jako "Boot Up Floppy Seek", "Boot Up Num-Lock" či aktivace diagnostiky pevných disků s označením "S.M.A.R.T.", což je dle mého standardně skryto poměrně nelogicky.

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

Omezené možnosti jsou standardně i v případě položky "Integrated Peripherals", což ale nebudu nadále nijak rozebírat a uvádím rovnou obrázky zachycující u této položky všechny možnosti. Vzhledem k tomu, co všechno má tato deska na sobě integrováno, je zde jednotlivých položek ve finále celkem dost.

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

Nejzajímavější je vždy položka obsahující možnosti ladění výkonu (včetně přímého přetaktování systému). Zde se tyto možnosti skrývají v hlavní nabídce pod označením MB Intelligent Tweaker (M.I.T.) a opět se zde setkáváme (bez odkrytí pomocí Ctrl + F1) s obsahovými restrikcemi, které spočívají v utajení položek umožňujících ladění paměťového subsystému a aktivaci funkce M.I.B.2.

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

Pokud jde o možnosti přetaktování, tak si není na co stěžovat. Vedle dnes již standardního nastavování frekvence FSB po 1 MHz krocích můžete uzamknout frekvenci sběrnice PCIe (standard je 100 MHz), měnit děličku pro rychlost pamětí (škoda, že zde není zobrazována reálná momentální frekvence procesoru a pamětí, jelikož s tím se lze u jiných desek setkat a přijde to kolikrát opravdu vhod, protože pak není nutné si přepočítávat, kolik že to při zvoleném poměru vlastně bude) a měnit napětí procesoru, sběrnice PCIe a pamětí. Nelze opomenout funkci C.I.A.2.

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

C.I.A.2 (CPU Intelligent Accelerator 2) je vlastně funkce automatického přetaktování systému v závislosti na momentální zátěži. Na předešlém obrázku jsou znázorněny jednotlivé volby (respektive jednotlivé rychlostní stupně zastupující procentuální nárůst frekvence při zátěži), které měli na frekvenci procesoru v našem případě plné zátěže následující vliv (každé nastavení funguje ve dvou režimech podle míry zátěže - procentuální vyjádření těchto dvou režimů, které by mělo nastat, jsem uvedl do závorky za název každého rychlostního stupně).

Cruise (dle zátěže 3 či 7%): max. zátěž našeho CPU - 3436MHz, FSB 214,8 MHz (6.8%)
Sports (dle zátěže 5 či 9%): max. zátěž našeho CPU - 3502MHz, FSB 218,9 MHz (8.9%)
Racing (dle zátěže 7 či 11%): max. zátěž našeho CPU - 3567MHz, FSB 223 MHz (110.9%)
Turbo (dle zátěže 13 či 17%): max. zátěž našeho  CPU - 375 MHz, FSB 234,7 MHz (16.8%)
Fullthrust (dle zátěže 15 či 19%): max. zátěž našeho CPU - 3821MHz, FSB 238,8MHz (18.8%)

Pro výpočet procentuálního navýšení frekvence v případě našeho procesoru jsem vzal jako 100% hodnotu FSB 201 MHz, jelikož jak později uvidíte ve sreenshotu z diagnostické utility CPU-Z, tak při nepřetaktovaném stavu je frekvence FSB právě těch 201 MHz namísto rovných 200.

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

Dále tu máme funkci skrývající se pod označením M.I.B.2 (Memory Intelligent Booster 2), která spočívá v optimalizaci práce s některými konkrétními paměťovými moduly. Následuje obrázek s výpisem nabízených kombinací. Námi použité paměťové moduly však do tohoto výběru nespadají, proto pro průběh testů nebyla tato funkce aktivní.

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

Na závěr prohlídky BIOSu této základní desky se podívejme na hardwarový monitoring systému. Jak sami můžete vidět, tak monitorované hodnoty napětí nejsou zastoupeny jejich údaji, ale pouze statusem - v tomto případě byly v rámci mezí a jejich status byl tedy "OK". Teplotu procesoru a rychlost jednotlivých ventilátorů však BIOS již ukazuje formou hodnot.

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

Pokud by vás však jednotlivé hodnoty napětí zajímaly, předem prozradím, že vám bude moci být nápomocna firemní utilita EasyTune 5, na kterou se za chvíli podíváme blíže. BIOS jinak též umožňuje nastavit automatické spuštění systému podle doby, kterou mu určíte.

Systém byl osazen procesorem P4 3.2GHz (Prescott) a paměťmi pracujícími na rychlosti 533MHz, takže následující hodnoty nabízí BIOS právě pro tuto konfiguraci. To zmiňuji záměrně, jelikož pro jiný procesor může být přístupný jiný napěťový rozsah a volba násobiče (to platí pouze pro neuzamčené procesory).

Tuning paměti

CAS latency 3, 4, 5
Precharge Delay (tRAS) 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15
RAS to CAS Delay 2, 3, 4, 5
RAS Precharge 2, 3, 4, 5
Write Recovery Time 2, 3, 4, 5
Refresh Cycle Time 4 až 35
Refresh Mode Select 15.6 us, 7.8 us

Nastavení napětí

CPU Voltage auto, 0.8375 až 1.6 V (po 0.0125 krocích)
DRAM Voltage normal, + 0.1, + 0.2, + 0.3 V
PCIe Voltage normal, + 0.1, + 0.2, + 0.3 V

Nastavení frekvencí

FSB Minimum 100 MHz - Maximum 600 MHz
DRAM auto, 2.00, 2.66, 3.00 MHz
PCI Express auto, 100 - 130 MHz (po 1MHz krocích)
PCI Synchro To CPU, 33.33 MHz

Pokud jde o ladění systému, tak jak již bylo řečeno, BIOS vás nezklame. Tuning pamětí je plně dostačující. Vedle obsáhlých možností nastavení napětí procesoru můžete zvýšit i napětí pamětí a sběrnice PCIe (čipové sady však nikoliv). Samozřejmě zde nechybí pro overclocking velmi důležitá možnost zafixovat rychlost sběrnice PCI na frekvenci 33.33 MHz a sběrnice PCIe na 100 MHz.

V nepřetaktovaném stavu jsou hodnoty systému následující:

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

Jak je vidět, systémová sběrnice není přesně 200 MHz, ale je 201 MHz, což ve finále přidá k výslednému taktu procesoru 15.6 MHz navrch :-) Po shlédnutí standardního stavu jsme se zaměřili na možnosti přetaktování, které mohou být porovnávaný se schopnostmi minule testovaných základních desek značky Asus (u nich jsme se se stejnou konfigurací dostali s modelem postaveným na i925XE na frekvenci FSB 244.5 MHz a s modelem postaveným na i915P na frekvenci FSB 242.5 MHz).

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

Metodou pokus/omyl jsme se dopracovali ke stabilní frekvenci FSB 241 MHz, což znamená pro námi testovaný procesor výsledný takt 3851 MHz. To je přetaktování o 650 MHz, což je výborný výsledek (je známo, že takto vysoce taktované procesory Prescott nijak zvlášť přetaktovat již nejdou). Na vítěze v minulém testu z hlediska přetaktování (základní desku Asus P5AD2-E Premium postavené též na chipsetu i925XE) to však nemá, nicméně stačilo již jen málo a vítěz mohl být pokořen.

{mospagebreak title=Softwarová výbava}

Instalační menu přiloženého CD vám nabídne k instalaci:

 • Ovladače pro čipovou sadu a všechna přídavná zařízení nalézající se na základní desce
 • EasyTune 5, DMI Viewer, Face-Wizard, @BIOS
 • Adobe Acrobat Reader, Norton Internet Security 2004, DirectX 9.0b

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4
- pro zvětšení klikněte myší -

EasyTune 5

Nejzajímavější utilitou je na přiloženém CD bezpochyby firemní software nesoucí označení EasyTune 5. Jeho schopnosti a funkce lze přirovnat ke známé utilitě CoreCenter z produkce MSI. Jde tedy o program umožňující monitoring a přetaktování systému přímo z prostředí Windows.

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

Po spuštění programu se nacházíte automaticky v režimu "Easy mode", v kterém můžete jen měnit frekvenci

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

Pokud přepnete do režimu "Advanced mode", rázem se vám zpřístupní mnohem více položek ovlivňujících úspěšnost a mírů konečného přetaktování. Konkrétně se jedná o možnost měnit rychlost FSB, pamětí a sběrnice PCI. Dále můžete měnit napětí procesoru a pamětí a nakonec násobič procesoru (v případě nemáte uzamčený procesor).

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

Dále tato utilita umožňuje ovládat již u popisu BIOSu zmíněné funkce C.I.A.2 a M.I.B.2.

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

Jak již bylo řečeno, funkce C.I.A.2 zastupuje automatické přetaktování systému podle udané hodnoty v závislosti na momentální zátěži (jde vlastně o obdobnou záležitost jako v případě základních desek MSI, kde se tato schopnost jmenuje v BIOSu běžně "Dynamic Overclocking" a jednotlivé stupně jsou reprezentovány vojenskými šaržemi :-) nebo v případě základních desek Asus, kde se obdobná technologie skrývá v BIOSu pod označením N.O.S.).

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

Stejně tak tato utilita umožňuje kontrolu nad funkcí M.I.B.2 (Memory Intelligent Tweaker 2 a nebo také Men in Black 2 :-)) mající na starosti optimalizaci práce paměťového subsystému v případě některých konkrétních modulů.

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

Přes tlačítko "Smart fan" v pravé části hlavního menu se vám naskytne možnost měnit rychlost ventilátoru chladiče procesoru v závislosti na jeho teplotě a také kdy se bude automaticky spouštět ventilátor umístěný na pasivu NorthBridge (respektive ventilátor připojený k onomu konektoru).

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

Nakonec tlačítko "PCHealth" vyvolá monitoring systému, který obsahuje i konkrétní výpis hodnot týkajících se jednotlivých napětí, což BIOS postrádá.

 

Face Wizard

Další utilita nese označení "Face Wizard" a má na svědomí možnost změnit obrázek, který vás doprovází (pokud to v BIOSu nezakážete) během startovací procedury - tedy během POSTu.

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

 

@BIOS

Pokud budete chtít updatovat stávající verzi BIOSu na novější, můžete tak učinit prostřednictvím utility @BIOS přímo z prostředí Windows bez nutnosti zdlouhavých hrátek s tak "spolehlivým" médiem, jakým disketa bezpochyby je :-). Updatovací proceduru můžete provést dvěma způsoby. Buď necháte na internetu (serveru Gigabyte) vyhledat případnou novější verzi BIOSu právě pro vaši základní desku a necháte program následně update provést a nebo již máte soubor obsahující novější verzi BIOSu někde uložený a utilitu @BIOS tak použijete jen jako přímý flashovací nástroj.

{mospagebreak title=Testy zaměřené na výkon procesoru}

Skutečnost, že jsem se v článku několikrát odkazoval na nedávno uskutečněný test 8 základních desek s LGA775, má své opodstatnění, jelikož pokud jde o výkonnostní testy dnes představené základní desky, tak byla samozřejmě použitá naprosto stejná metodika testování jako tehdy a proto budou tehdejší výsledky doplněny (číselný výsledek dnes představené základní desky je v grafech pokaždé znázorněn pro lepší orientaci červenou barvou). Veškeré komponenty byly použity naprosto shodné (procesor, grafická karta, paměťové moduly i pevný disk a zdroj).

Pokud jde o softwarovou stránku věci, tak od té doby nastala jedna změna. Ta spočívá v tom, že nVidia mezitím zveřejnila novější verzi oficiálních ovladačů ForceWare, která v době tehdejších testů ještě dostupná nebyla. Konkrétně je řeč o posledních oficiálních ovladačích ForceWare ve verzi 66.93 (které již nějakou dobu používáme při testech grafických karet). Jelikož ale zde jde o test základních desek, použil jsem z důvodu možného porovnání stejné ovladače jako tehdy - tedy ForceWare ve verzi 66.81. Jen pro zajímavost jsem projel grafické testy i s ovladači 66.93 a nutno říci, že pokud byly nějaké změny oproti 66.81, tak se v testech, jež zahrnuje naše metodika testování základních desek/čipových sad/procesorů použitá i zde, projevily jen v rámci chyb měření a nebo naprosto vůbec (přece jen jde v tomto případě o rozlišení 1024*768 bez FSAA).

Všechny základní desky byly testovány s následující hardwarovou konfigurací:

 • Procesor Pentium 4 540 (3.2 GHz, jádro Prescott, 1MB L2 cache, 800 MHz FSB)
 • Operační paměť:
  • DDR2: 2 x 256 MB DDR2 533 MHz Crucial Value (časování 4-4-4-12)
  • DDR: 2 x 256 MB DDR 400 MHz Kingston Value (časování 3-3-7)
 • Grafická karta: Leadtek Winfast PX6600 GT TDH (GeForce 6600 GT)
 • Pevný disk: Seagate Barracuda 7200.7 40GB (ATA)

Software:

 • Operační systém: Windows XP se Service Pack 1
 • Příslušné (nejnovější) ovladače k dané základní desce/čipové sadě
 • Ovladače grafické karty: ForceWare 66.81

Jednotlivé testy probíhaly u každé desky se shodným nastavením všech parametrů ovlivňujících výkon (pokud to bylo možné). Pokud BIOS umožňoval nějaké nadstandardní ladění (např. možnosti nastavení sběrnice PCI Express), byly hodnoty ponechány na Auto. Pro porovnávající výkonnostní testy nebyla povolena sebemenší odchylka od standardních frekvencí. Všechny desky tedy jely s FSB v BIOSu nastaveno na 200 (800) MHz a rychlost pamětí byla vždy 533 MHz pro paměti DDR2 a 400MHz pro paměti DDR (samozřejmě v dvoukanálovém režimu). Časování pamětí bylo u modulů DDR2 4, 4, 4, 12 a u modulů DDR bylo 3, 3, 7. Samozřejmě byl ve všech případech aktivní HyperThreading :-)

Pro objasnění měřených hodnot v grafech, pokud jste nečetli tehdejší test - jelikož se ho zúčastnily 3 "obojetné" desky umožňující zapojení modulů DDR nebo DDR2, bylo na dvou z nich provedeno dvojí testování (poprvé s DDR400 a podruhé s DDR2 533). Pro toto porovnání nezapomínejte, že microATX-ový model od Biostaru spolupracoval pouze s moduly DDR400. Dále bylo provedeno dvojí testování na základní desce Asusu s čipovou sadou i915P. Poprvé bez a podruhé s aktivní technologií Hyper Path 2 (optimalizace paměťového subsystému). Tím se měla dostat na stejnou výkonnostní úroveň jako High-Endová i925X.

Pro úvod tu máme PCMark 2004. Tento benchmark testuje výkon celé sestavy (ze všech specificky zaměřených testů provede výtažek - od každého něco) a lze pomocí něj testovat i samostatné subsystémy (Memory, CPU) k nimž se dostaneme později.

Barevné odlišení je zaměřeno na různé čipové sady a je následující:

 • šedivá = i925XE
 • tmavě modrá = i925X
 • světle modrá = i915P
 • oranžová = i915G

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

 

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

Pro účely těchto dvou testů využívající kodeků DivX a XviD byl použit úsek z filmu nalézajícího se na DVD, jenž byl samozřejmě pro účely testů stáhnut na pevný disk a jeho velikost činila 400 MB. Výsledkem je čas, za jak dlouho se převod uskutečnil. Méně tedy znamená lépe.

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

 

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

Pro účely těchto dvou testů (převod z wave do OGG a MP3) bylo nagrabováno kompletní audio CD obsahující celkem 17 skladeb, které byly poté všechny najednou převáděny do požadovaného formátu. Výsledkem je tedy opět čas, za jak dlouho se převod uskutečnil. Méně znamená lépe.

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

Komprimovány byly všechny wavy z předešlých testů společně s rozbaleným testovacím programem Cinebench2003, jenž obsahuje soubory různého rázu. Výsledek je opět čas - méně znamená lépe.

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

{mospagebreak title=Herní testy}

Barevné odlišení je zaměřeno na různé čipové sady a je následující:

 • šedivá = i925XE
 • tmavě modrá = i925X
 • světle modrá = i915P
 • oranžová = i915G

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

{mospagebreak title=Paměťový subsystém a diskový řadič}

Barevné odlišení je zaměřeno na různé čipové sady a je následující:

 • šedivá = i925XE
 • tmavě modrá = i925X
 • světle modrá = i915P
 • oranžová = i915G

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

Následují testy diskového řadiče.

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

Jelikož všechny testované základní desky jsou postavené na čipových sadách ze stejné rodiny (i9xx), tak mají naprosto shodný SouthBridge ICH6 (mají tedy i naprosto shodný diskový řadič). Proto jsou výsledky všech desek stejné. Testovaným diskem byl model Seagate Barracuda 7200.7 40GB. Jelikož mají všechny desky stejný diskový řadič ATA100 stejně tak jako Serial ATA, netestoval jsem ani žádný SATA disk, jelikož rozdíly by byly opět nulové.

{mospagebreak title=Přetaktování a závěr}

Ještě před porovnáním z hlediska maximálního dosaženého (a hlavně stabilního) přetaktování uvádím souhrnný graf, který znázorňuje u všech desek reálnou frekvenci FSB v nepřetaktovaném stavu (kdy je v BIOSu nastavena frekvence FSB rovných 200 MHz). Ne vždy to je totiž přesně těch 200 MHz (s čímž jsme se již u popisů desek setkali - nyní tedy jen pro vzájemné porovnání). Právě testovaný Gigabyte měl za standardních podmínek hodnotu FSB 201 MHz.

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

Nyní následuje souhrnný graf obsahující u všech testovaných základních desek maximální stabilní hodnoty, na které jsme se při přetaktování dostali. Přestože u dnes představené základní desky systém naběhl opět i na něco vyšších hodnotách než jsou uvedené v grafech, systém již nebyl stabilní a docházelo k samovolným restartům a chybám systému.

Určitě mnoho z vás napadne, jestli onen přídavný modul mající na starosti stabilní hodnoty pokud jde o napájení procesoru bude mít na možnosti přetaktování nějaký vliv. V případě našeho procesoru tomu tak nebylo. Nebyl ve finále žádný rozdíl, zda byl onen modul vsazen či nikoli (snad jen, že pokud byl zapojen, měli jste díky na něm nacházejících se LEDkám světelnou diagnostiku zatížení systému, to je ale vše).

Nelze ale teď říci, zda by tomu v případě výkonnějších procesorů bylo jinak, jelikož jsme žádný takový k dispozici neměli (je ale možné, že na nějaký ten kousek v podobě vysoce taktovaného P4 Extreme Edition by to vliv mělo).

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

U dnes testované základní desky Gigabyte pomohlo při takové míře přetaktování našeho procesoru Pentium 4 s jádrem Prescott k zajištění opravdové stability zvýšení napětí procesoru (+ 0.1V). Bez tohoto počinu sice systém též naběhl, ale nešlo již o dlouhodobě provozovatelný stav (s čímž jsme se tehdy setkali i u základních desek Asus). Bez zvýšení napětí bylo možné náš procesor provozovat na frekvenci FSB zhruba o 5 MHz nižší.

 

Shrnutí a závěr

V minulém případě základní desky postavené na High-Endové čipové sadě i925XE z produkce firmy Asus jsme byli svědky sice výborného modelu, kterému nebylo z hlediska funkčnosti, možností a výkonu snad možné nic vytknout, nicméně koncová cena byla opravdu při nejmenším nepříjemná. Dnes jsme se seznámili s druhou základní deskou postavenou na stejné čipové sadě, ale od výrobce Gigabyte. Závěrečné srovnání konkrétně těchto dvou desek je myslím na místě.

Jak jste mohli v dnešním článku vidět, tak pokud jde o výkon, je na tom model Gigabyte GA-8AENXP-D na srovnatelné úrovni a v některých situacích je i o něco málo lepší. Rozdíly jsou však minimální (čipové sady jsou shodné), proto bych toto neviděl jako nějaký rozhodující faktor při výběru. Mnohem důležitější z hlediska výkonu jsou schopnosti přetaktování, které jsou u dnes testované desky Gigabyte jen o něco málo slabší, než v případě Asusu a jeho modelu P5AD2-E Premium (rozdíl činí 60 MHz na výsledné frekvenci procesoru, což opravdu není nějaký propastný rozdíl). Navíc díky technologii U-Plus D.P.S. by měla tato deska od Gigabytu být připravena pro bezproblémový chod budoucích procesorů (samozřejmě pouze v rámci LGA775). Nelze ale nyní činit o tomto nějaké závěry, jelikož si to nelze nijak ověřit - to ukáže teprve čas.

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4
- pro zvětšení klikněte -

Vedle výkonu a možností přetaktování (ladění výkonu) jsou důležité schopnosti základní desky, tedy v tomto případě schopnosti nad rámec čipové sady, která je v obou případech stejná. V této oblasti je však model od Asusu o něco lépe vybaven. Oproti dnes testované desce obsahoval ještě navíc přídavný diskový řadič ATA133 (což se hodí, jelikož čipová sada podporuje pouze jeden kanál ATA100 - tedy možnost připojit pouze 2 zařízení) a měl přímo na sobě integrován čip umožňující připojení k bezdrátové síti (Wi-Fi) o specifikaci 802.11g. Tuto schopnost nemá sice model od Gigabytu integrovanou přímo na sobě, nicméně součástí balení je přídavná PCI karta, která umožňuje v podstatě to samé.

Společně obě desky obsahují přídavný diskový řadič SATA, 2 Gigabitové LAN adaptéry a i přídavné rozhraní IEEE1394b. Rozdílný je už jen zvukový kodek, kterým je v případě Asusu CMI9880 (C-Media) a v případě Gigabytu ALC880 - obojí využívající Intel High Definition Audio (zvuk 7.1). Nakonec je nutné zmínit v případě desky Gigabyte pomocí přídavného řadiče zvýšení počtu portů USB 2.0 na celkových 11 (což je pro změnu výhoda oproti modelu od Asusu).

  VýbavaVýkonPřetaktování
Asus P5AD2-E Premium Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4
Asus P5GD2 Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4
Asus P5GDC-V Deluxe Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4
Biostar P4TAW Extreme Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4
Biostar P4TGQ-M 775 Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4
Gigabyte GA-8AENXP-D Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4
MSI 925X Neo-54G Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4
MSI 915P Combo Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4
MSI 915G Combo Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4
Cena základní desky Gigabyte GA-8AENXP-D: 6161 Kč bez DPH

Na závěr uvádím tehdejší srovnávací tabulku doplněnou o dnešní model. Sledovaná kritéria však dnes představená deska splnila na výbornou stejně jako minule testovaná deska P5AD2-E Premium postavená též na High-Endovém chipsetu i925XE. To samo o sobě není žádným překvapením. Čipová sada je v obou případech to nejlepší, co lze v dnešní době pro procesory v provedení LGA775 mít a je hlavně připravena pro budoucí procesory s FSB 1066 MHz, což je v podstatě vedle absence podpory ECC pamětí (která ale myslím v desktopové oblasti stejně nemá uplatnění) jediný rozdíl oproti svému předchůdci v podobě i925X.

O to více, že se momentálně jedná vlastně o čipovou sadu, jejíž potenciál (pokud nebereme v potaz přetaktování) se naplno využije až blízké budoucnosti, je jasné, že nynější základní desky na ní postavené budou zosobněním toho nejlepšího, co daný výrobce bude moci pro tuto platformu (LGA775) nabídnout. To potvrdil model od Asusu stejně jako dnes model od Gigabytu. Jediné co mě poněkud překvapilo je cenové srovnání.

Ne že by základní deska Gigabyte GA-8AENXP-D byla nějak levnou záležitostí, nicméně vzhledem k jejím schopnostem a zejména vzhledem k ceně základní desky Asus P5AD2-E Premium jde přinejmenším o zajímavost (nemyslím si, že by tyto základní desky byly nějak žádaným artiklem - z důvodu jejich vysoké ceny - přece jen jde o naprostý High-End pro LGA775). Ale nebudu již nadále odkládat to, k čemu se zde pomalu přibližuji. Koncová cena dnes představené základní desky je totiž o 1500 Kč nižší, než tomu je v případě základní desky Asus P5AD2-E Premium.

Pokud jste tedy měli případně zájem o onoho favorita ze stáje Asusu, měli byste evidentně též zvážit jako možnou variantu dnes představenou základní desku Gigabyte GA-8AENXP-D, jelikož cenový rozdíl je poměrně značný a schopnosti se nijak výrazně neliší. Záleží však už jen na vašem rozhodnutí a na vašich preferencích. Osobně si však myslím, že tento článek bude čten spíše jako zajímavost, jelikož cena za toto řešení je opravdu v mnoha případech nad rámec únosnosti (navíc s přihlédnutím k tomu, že jde víceméně vyloženě o investici do budoucna, což není v oblasti IT zrovna dvakrát moc na místě - ale koneckonců záleží pouze na každém z nás).

 

Základní desku Gigabyte GA-8AENXP-D zapůjčila firma Elap, které tímto děkujeme

Gigabyte a jeho základ s chipsetem i925XE pro Pentia 4

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
3.2.2005 14:58:04   0.0.0.xxx 2419
Docela by me zajimalo, jaky je nazor autora na S.M.A.R.T.
Proc jej vyrobce desky schovava do expertni oblasti BIOSu?
Je dobre jej nastavit na enable?
3.2.2005 15:56:56   0.0.0.xxx 2222
a kčemu je tam teda ta vychytávka? to jsem nějak nepochopil. Co tedy bude jako do budoucna možné... Nějaké rozšířené možnosti taktování, napětí procesoru, podpora jader s novými instrukcemi, nebo co jako?
3.2.2005 16:03:31   0.0.0.xxx 2822
Je zajimave ze se autor tohoto clanku na zaver zminuje ze jde spíse o zajimavost! Tento clanek je na strankach PCtuningu tak proc se zminuje ze cena je nad ramec unosnosti? Vzdit neco pres 6000 neni zas tak hrozna cena! A pokud je tato deska stabilni i pri overcolckingu coz je tak si ji jiste nekteri nadsenci do overcockingu koupi!
3.2.2005 16:06:21   0.0.0.xxx 2223
Jelikoz jsem majtelem desky Gigabyte tak mam DPS ale jen prvni generace! V návodu se pise ze je to na zkvalitneni napajeni procesoru a také to slouzi jako chladic vykonovych tranzistoru.
3.2.2005 16:12:14   0.0.0.xxx 2323
Nenapsal jsem, že jde pouze o zajímavost, ale napsal jsem, že já osobně si myslím, že článek bude ve většině případů čten jako zajímavost - a to je velký rozdíl.
3.2.2005 16:18:40   0.0.0.xxx 2165
Rozbalit komentářPříspěvek byl automaticky zabalen pro velké množství negativních hlasů.
3.2.2005 16:19:52   0.0.0.xxx 2022
Ale clanek se vydaril! Zajimavi pocteni!
3.2.2005 16:24:09   0.0.0.xxx 2321
...proto ten dodatek na úplném konci:
"ale koneckonců záleží pouze na každém z nás".
3.2.2005 17:13:26   0.0.0.xxx 2323
mozna to sem nepatri ale chtel jsem jenom pochvalit PC TUNING za jejich skvele testy at uz v jakekoliv oblasti .. opravdu prehlednejsi a detailnejsi testy se hledaji tezko ... keep up in good work lads
3.2.2005 18:44:53   0.0.0.xxx 2422
Tak tohle mě fakt posadilo ještě víc něž jsem čekal. Podle mě když to zlepšuje napětí atd(U-plus DPS), tak proč to nedaj rovnou na desku? V PCB tam stejne vedou cesty pro ten slot tak proč tak komplikovaně? Snad jen pro to, aby to líp vypadalo a vy si mysleli co, že to tam tak skvělého nemáte. Zadalší-očividně je to chlazený HP. Opravte se jestli se mílím, ale princip HP je na odpařévání-vzlínání kapaliny. Proč je tedy ten pasiv natočen dolu, když se teplo šíří směrem nahoru?

Deska vypadá zajímavě, ale podle mě je totální zhovadilost platit za 8 SATA na desce, když je stejně nevyužijete, a když už, tak to bude o ničem-bez diskových polí. Bohatě by mi stačily 2IDE a 2SATA konektory-přece když už budu chtít zapojit tolik disků, tak si koupím exterjní řadič a užiju RAID. Dělat RAID na takové desce-stejne je SW a počítá ho CPU.... ???

Nic pro mě!!!
3.2.2005 20:07:06   0.0.0.xxx 2223
No dat to asi na desku by bylo celkem nakladne! Musela by se asi pouzit dalsi vrstva a to je celkem nakladny nedlede na to ze umistit na desku nekam vedle sebe 6 vykonovych tranzistoru je dost problematicke! V HP nebo-li headpipe vede teplo ze studenejsiho konce na teplejsi a je tomu jedno jestli se vede smerem nahoru nebo dolu!
3.2.2005 20:13:34   0.0.0.xxx 2320
Do budoucnosti se pocita s rozsirenim optickych mechanik ktere budou pripojeny na SATA konektory. A pokud jsi cetl tak je na desce integrovanej SATA radic Silicon Image.
2 SATA staci obicejnemu uzivateli ktery si koupi jeden disk a tod vse! Pokud ale mas spousty dat tak jich potrebujes vic a 2 je dost malo!
3.2.2005 20:36:45   0.0.0.xxx 2223
az se mi nechce verit ze se spolu tolik svabu na jedne desce nepopere :o) s Guziim nezbyva nez souhlasit: proste se jim uz tolik dalsich soucastek nevlezlo do ATX formatu a nebo uz se jim s tim nechtelo srat a jeste toho sikovne marketingove vyuzili, me osobne to prijde jako by vam nekdo u auta rekl ze mate jen 20l nadrz a pokud chcete dojet dale tak si na strechu musite pridat dalsi 20l, kterou dostanete k autu zcela zdarma :o)
3.2.2005 21:15:35   0.0.0.xxx 2322
Nedávno jsem zjistil, že Asusy jaou lepší v přetaktování hlavně(jen?) proto, že do procesoru pouštějí VYŠŠÍ napětí, než je jim zadáno - mám to teda odzkoušeno jen na deskách pro AMD - tam pouštějí o cca 0,025 V více, takže v podstatě o jeden krok. To by i vysvětlovalo, že Asus (i bez přídavné desky jakou má gigabyte) dosahuje vyššího přetaktování. Je to zhruba podobný "podvod", jako, že MSI ze základu má rychlost FSB místo 200 rovnou 203 MHz.
3.2.2005 21:18:03   0.0.0.xxx 2223
podpora pre buduce procesory.... v sucasnosti napajaci modul nevyuzijete a Intel planuje uz novu peticu pre nove procesory. z toho mi vyplyva, ze IMHO je vam cely ten modul na nic, pretoze nove procesory, ktore by ho mohli vyuzit, uz nebudu pre LGA775, takze sorry... to keby sa Gigabyte podarilo vyrobit a patentovat system na vymenu patic pre procesory tak to by bolo veeeelmi uzitocne hlavne pre Intelacke procesory, kde je zivotnost socketu cim dalej tym mensia...
3.2.2005 23:07:32   0.0.0.xxx 2323
No spis to je tak ze v aute mas klasickou 40l nadrz a pokud chces aby ti lip teklo palivo do vstrikovani tak si tam dej dalsi cerpadlo s hadickou kterou dostanes zdarma. Na funkci to bude mit minimalni vliv.
4.2.2005 03:31:12   0.0.0.xxx 2222
Dík za souhlas. Musím se smát pánové, když lidé jako vy vypouštějí z úst slova o upgrade. Tím myslím ty mechaniky. Beru-mám na desce 2SATA a 2IDE. Nač víc? Nůžete mi to nějak odůvodnit? Snad "do budoucna" si dám na SATA HD, ale to jen proto, že budou podporovat NCQ. Jinak to nemá smysl. Výhoda slabších kabelů pro mě nění dostatečná výhoda. Na IDE si dám úplně v klidu dvě DVD a DVDRW mechaniky-tím myslím každou zvlášť na kanál nědo obě na jeden. A proč víc? Vždyť mechanika nepotřebuje víc jak ATA33 a musím se opakovat, ale výhoda SATA oproti IDE u mechanik ve formě slabších kabelů je o ničem. Můstek IDE->SATA stojí min. 300,-(+/-) a pokud budou přímo řadiče na SATA pro mechaniky, tak jejich cena bude vždy zásaditě vyšší.

Nač toto? Vypouštět slova o uograde je opravdu nějaká divná moda. Nevím co je upgrade u vás, ale já si do pc nekupuju nic jinýho než RAM, popř. mechaniku-když odejde stará, a nebo HD. Jak jsem už psal. Kdybych měl tolik peněz na tolik disků, že by se mi nevešly na ty 2 onboard sata, tak si koupím přídavnej řadič.
4.2.2005 07:28:57   0.0.0.xxx 2223
všichni tady o "TOM" mluvíte, ale zatím nikdo nevyvětlil co "TO" tedy je a k čemu "TO" uživateli je. Jak to zkvalitňuje napájení??? -to je před tím nekvalitní, zmírňuje to vyhlazení proudu??? -jestli jenom to, tak je to docela trapný.
Já myslím, že je to celé reklamní bouda, je to něco jen tak aby to vypadalo nabušeně a jak správně nápsal někdo nademnou, ten princip chlazení je navíc nesmyslně obráceně a kdoví, jestli to není jen obyčejná prázdná trubka a kdo si to koupí bude tay trubka...
4.2.2005 10:17:37   0.0.0.xxx 2421
Normální "stará" deska - 2x IDE - to znamená 2 disky a 2 mechaniky ... a je vystaráno ( nebo 1000,-- Kč a nový řadič, jenže je v háji zase PCI pozice ). Já tech 8 SATA portů plně schvaluju (přecejen to nebude od těch 2 nebo 4 tak znatelně cenově výš)
4.2.2005 10:19:27   0.0.0.xxx 2422
Pravda! Jedině pravda!
4.2.2005 11:57:24   0.0.0.xxx 2122
Každému nechť se do pc dostane to, co potřebuje
6.2.2005 12:11:17   0.0.0.xxx 2322
je to super board ale pocet SATA a slotu pro RAMku ji urcuji spis pro levnejsi servery nez na hrani domu. Je to takovy prebujely hovadko s perfektnim chipsetem ale pro dejchavicnou platfoprmu.
Domu radci AMD64, 4xSATA,4xRAM za 1/2cenu s 3/2 vykonem :-P
7.2.2005 10:32:44   0.0.0.xxx 6322
Mám trochu mentální problém - poměřujete desky na max FSB a zdá se mi, že ale nemáte procesor, který by to zvládl. Jinak si nedovedu vysvětlit, proč na mobo, které podporuje standardně QFSB1066 nedosáhnete ani 1000. Jaký maximální takt jste z tohohle konkrétního cpu dostali?

V případě, že je moje úvaha správná (jakože je - max FSB 925XE je jinde), jdou rozdíly v dosažených FSB u Asusu/Gigabytu na vrub rozdílného REÁLNÉHO Vcore. Tenhle problém by vám vyřešil ES s odemknutým násobičem, případně dobře vyčíhnutý kus s co nejnižším taktem.
7.2.2005 11:47:28   0.0.0.xxx 2223
No ano... ale my jsme samozřejmě procesor s FSB 1066MHz neměli a Engineering Sample též ne. Testy byly prováděny na proceseru, který nebyl nijak vybírán pro jeho OC potenciál. A pokud jde o OC v testech - nešlo o zjištění max. FSB (to lze opravdu jen pomocí ES) ale o zjištění, jak si s tímto procesorem (je řeč o OC) desky poradí - respektive na kolik nejvíce mu dovolí jeho bezproblémový provoz. A pokud jde o napětí u Gigabytu - zkoušel jsem i výše, ale už to nemělo žádný efekt, stále se objevovaly samovolné restarty při zátěži. Každopádně ve finále je rozdíl obou desek s i925XE minimální - 60MHz :-)
7.2.2005 20:40:23   0.0.0.xxx 2321
Budiž, co tedy měřit u desek i reálný Vcore? Zabere to 5 vteřin a pomůže to vypovídací hodnotě v tomhle případu. Je to problém už minimálně od doby i865/875, kde u některých desek odpovídá real Vcore, u některých je i 0.1V výše ...

Díky.

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.