Hlavní stránka Hardware Základní desky nForce 4 na světě - nejen PCIe pro Athlon 64
nForce 4 na světě - nejen PCIe pro Athlon 64
autor: Polívka Karel , publikováno 21.10.2004
Sice už uběhla nějaká ta doba od uvedení procesoru Athlon 64, nicméně v oblasti čipových sad pro něj určených se nejedná o zrovna široký výběr. Pokud vám na komponentách (výbavě/výkonu) aspoň trochu záleží, měli jste na vybranou víceméně jen mezi nVidia nForce 3 250GB a nebo VIA K8T800. Proto každý nově příchozí je velice vítaným zpestřením. Navíc když s sebou pro Athlony 64 konečně přináší nastupující sběrnici PCI Express, která byla doposud výhradní doménou čipových sad od Intelu (i915P/G, i925X). A mimo to disponuje nForce 4 i dalšími specialitami. {mospagebreak title=Specifikace nForce 4}

Kdo se v tomto odvětví aspoň trochu orientuje moc dobře ví, že chipset nVidia nForce 4 je něčím, na co se vskutku netrpělivě čekalo. Možná vás napadne, co může na ní být tak "revolučního" když se některé zásadní funkce přesunuly z NorthBridge do samotného jádra procesoru architektury K8 (Athlon 64, Athlon FX, Opteron). Konkrétně je řeč o paměťovém řadiči (který byl dříve největším důvodem tak časté aktualizace jednotlivých NorthBridge) a sběrnici HyperTransport o frekvenci 1GHz. Stejně jako u předchozí nForce se opět jedná o jednočipové řešení - tedy MCP (Media and Communications Processor). Nejde ani tak o nějakou "revoluci" v tom právem slova smyslu, ale spíše o evoluci - krok správným směrem. Představují se zde některé velice zajímavé technologie, které si dále blíže rozebereme (jen pro ilustraci uveďme režim SLI pro dvojici shodných grafických karet a dvoukanálový diskový řadič ve spojení s podporou nového standardu SATA2).

nForce 4 na světě - nejen PCIe pro Athlon 64

Jelikož se ale u platformy K8 nejvýznamnější funkce NorthBridge (konkrétně paměťový řadič)přesunula do jádra procesoru, není divu, že nový chipset klade důraz na jiné vlastnosti. Vzpomeňme kolikrát byla jediná inovace nové čipové sady jen v podobě podpory (třeba i neoficiální) rychlejších pamětí - to je již u K8 passé.

Poznámka: Když už je ale řeč o pamětech, tak některé z vás možná napadne, proč (nebo kdy začne) AMD nevyužívá paměti DDR2, které se u intelovské platformy pomalu začínají zabydlovat. Důvod je celkem jasný - pro (poměrně dost drahý) přechod na DDR2 nejsou pádné argumenty, jelikož výkonově v současné době nenabízejí nic navíc (to až rychlejší modely startující na frekvenci 667 MHz). Proto bych se ani nedivil, kdyby AMD DDR2 úplně vynechalo a přešlo v budoucnu až na DDR3 (AMD si úspěšně razí svou cestu vydupat z minima maximum).

nForce 4 na světě - nejen PCIe pro Athlon 64

nForce 4 na světě - nejen PCIe pro Athlon 64

nForce 4 na světě - nejen PCIe pro Athlon 64

nForce 4 přichází hned ve 3 různých variacích, lišících se svými schopnostmi. Jednu vlastnost, z hlediska platforem velice výrazného významu, mají ale shodnou - přináší totiž pro procesory AMD nastupující sběrnici PCI Express. A to je právě ten největší přínos nového počinu z dílen nVidia. Pravda je, že i VIA má své řešení s PCIe, nicméně očekávána byla právě nForce 4. Pojďme se tedy podívat na jednotlivé varianty:

Typické vlastnosti pro jednotlivé varianty

  nForce 4 nForce 4 Ultra nForce 4 SLI
podpora CPU Athlon 64 FX
Ahlon 64
Sempron
Athlon 64 FX
Athlon 64
Sempron
Athlon 64 FX
Athlon 64
PCIe - počet linek 20 (napevno) 20 (napevno) 20 (proměnné)
režim SLI Ne Ne Ano
počet USB portů 10 10 10
PATA 2 kanály (4 zařízení) 2 kanály (4 zařízení) 2 kanály (4 zařízení)
SATA 4 porty (4 zařízení) 4 porty (4 zařízení) 4 porty (4 zařízení)
Standard SATA SATA (1.5Gb/s) SATA2 (3Gb/s) SATA2 (3Gb/s)
RAID Morphing Ano Ano Ano
Cross Controller RAID Ano Ano Ano
Active Armor Ne Ano Ano
Native Gigabit Ethernet Ano Ano Ano
nVidia Firewall Ano Ano Ano
nVidia nTune Ano Ano Ano

Jak je tedy ze specifikací zřejmé, tak základní model nForce 4 (bez jakéhokoliv dalšího značení) disponuje pouze diskovým řadičem SATA první generace, nepodporuje funkci ActiveArmor a samozřejmě nepodporuje režim SLI. Schopnější verze "Ultra" má již podporu SATA2 včetně ActiveArmor a v této době nejvybavenější verze "SLI" disponuje oproti "Ultra" navíc i schopností provozovat určité dvě grafické karty v režimu SLI. Díky tomu nejsou PCIe linky fixovány, jako v obou předešlých případech, ale o tom až dále. Jelikož jde o nejvybavenější variantu, není ve specifikacích nVidie zahrnuta podpora (aspoň oficiální, praxe může být jiná) pro Low-Endové procesory Sempron.

Bohužel díky tomu, že se jedná o opravdovou novinku, jsme neměli k dispozici žádnou základní desku s tímto novým chipsetem, což je velká škoda. Teorie je jedna věc, ale výsledná praxe může být ve finále někde poněkud jinde. O tom zatím ale nechci nijak polemizovat. Proto se zatím budeme muset spokojit jen s fotkou základní desky s nForce 4, kterou nám poskytla samotná nVidia. Už na první pohled je zřejmé, že se nejedná o použití nForce 4 SLI, jelikož zde nalezneme pouze jeden slot PCIe 16x. Celkovému rozmístění jednotlivých konektorů snad ani nelze co vytknout - ty napájecí nejsou nějak nelogicky umístěné stejně jako SATA a PATA konektory, jež lze nalézt na svých obvyklých místech.

nForce 4 na světě - nejen PCIe pro Athlon 64
- pro zvětšení klikněte -

Jakmile se nám však dostane nějaká základní deska s tímto chipsetem (ať už v jakékoliv verzi) do rukou, přineseme vám její podrobné preview. Otázkou ale zůstává, kdy se tak stane.

{mospagebreak title=Pokročilý diskový řadič, režim SLI - spojení sil}

Premiéra SATA2 (3 Gb/s), NCQ samozřejmostí

Doposud nejschopnější diskový řadič, jež by byl součástí čipové sady, se dal nalézt u nejnovějších čipových sad Intelu v podobě i915P/G a i925X. Konkrétně se jedná o jejich Southbridge ICH6, který podporuje 4 porty SATA 150 a jeden kanál ATA100 (2 zařízení). Jeho specialitkou je především možnost vytvořit z disků připojených přes SATA rozhraní RAID pole typu 0 (stripping), 1 (mirroring) a především pole s označením Matrix RAID, které umožní na dvou discích vytvořit na jejich jedné polovině pole typu 0 a na druhé pole typu 1. Navíc Southbridge ICH6 přišel jako první s nativní podporou NCQ (Native Command Queing) a doposud toto nabízel jako jediný mezi chipsety.

V případě nForce 4 se jedná ale o ještě zajímavější záležitost. Je to poprvé co se u chipsetu objevuje podpora nového standardu SATA2, jež umožňuje maximální teoretickou přenosovou rychlost až 3Gb/s. Další vlastností SATA2 je Hot-Swap, tedy možnost odpojení a připojení disku za chodu (i pokud je součástí RAID pole - systém o tom dá hned vědět). Nativní podpora NCQ je zde již samozřejmostí (přece jen disky s touto schopností jsou již běžně k dostání).

Pokud nevíte, co se pod zkratkou NCQ skrývá, tak vězte, že jde o technologii umožňující disku přeuspořádat požadavky na příchozí data, díky čemuž se sníží latence (čekací doby) a tím pádem se zvýší výkon. Velice dobře to zobrazuje následující obrázek, kdy vlevo je zobrazena klasická situace bez NCQ, kdy k přečtení všech 4 inkriminovaných sektorů je nutné provést celkem 3 otáčky. Vpravo je naopak zobrazena situace s využitím NCQ, kdy dojde k pozměnění pohybu čtecí/zapisovací hlavy a výsledkem je potřebná pouze jediná otáčka.

nForce 4 na světě - nejen PCIe pro Athlon 64

V případě NCQ se zcela jistě jedná o přínosnou schopnost, nicméně jeho podpora tu byla již dříve u intelovského ICH6. nForce 4 však přichází poprvé s něčím zcela jiným. Jde o duální diskový řadič - v chipsetu jsou tedy obsaženy dva nezávislé diskové řadiče, přičemž každý provádí svou činnost (přístup do paměti) nezávisle na tom druhém.

nForce 4 na světě - nejen PCIe pro Athlon 64

Okolní obrázky by měly pomoci k nastínění daného problému, kdy při zapojení všech čtyřech disků (jedná se samozřejmě o rozhraní SATA) je v případě duálního řadiče práce s disky rozdělena mezi oba řadiče a tím by mělo být dosaženo výrazné optimalizace práce s disky (to lze samozřejmě aplikovat i na pouze dva připojené disky). V případě zapojení jediného disku však tuto schopnost samozřejmě nelze využít.

nForce 4 na světě - nejen PCIe pro Athlon 64

Další schopností je samozřejmě možnost vytvářet různá RAID pole. Tady nForce 4 po vzoru nForce 3 přináší standardní pole typu 0 (stripping - výkon), 1 (mirroring - bezpečnost) a 0+1 (slučujíc zvýšení výkonu i bezpečnosti).

nForce 4 na světě - nejen PCIe pro Athlon 64

Spare Disk Allocation se nazývá schopnost kladoucí si za cíl ještě vyšší míru bezpečnosti než klasické pole typu 1. Je možné totiž jeden připojený volný disk v systému využít k záloze buď jednoho či více disků, které jsou součástí RAID pole.

RAID Morphing je schopnost, jejíž funkce je evidentní již z jejího označení. Umožňuje velice snadno měnit typ jednotlivých polí na některý jiný - a to v prostředí Windows pomocí "firemní" utility bez nutnosti restartu.

nvRAID k tomu všemu ještě přidává možnost vytvoření RAID pole za využití disků připojených přes obě disková rozhraní - lze tedy kombinovat PATA a SATA.

Disk Alert System není nic jiného než diagnostika připojených disků. Je zpracována velice přívětivým způsobem, jelikož ve firemní utilitě zobrazuje přímo na fotografii použité základní desky stav jednotlivých SATA portů.

nForce 4 na světě - nejen PCIe pro Athlon 64

Režim SLI - starý známý z dob 3Dfx v novém nasazení

Jestli jste aspoň trochu staršího data výroby a o HW jste se zajímali i dříve, tak vám zkratka SLI zcela jistě zní poněkud povědomě. Jak už je ale z nadpisu zřejmé, mohli jste se s tímto označením setkat dříve u grafických karet z dílen 3Dfx. Konkrétně se tehdy jednalo o 3D akcelerátory Voodoo 2, což byly karty ještě určené pro sběrnici PCI. A právě u nich bylo možné ke grafické kartě připojit dva vzájemně propojené akcelerátory Voodoo 2, přičemž jedna karta vykreslovala sudé a druhá liché řádky.

nForce 4 na světě - nejen PCIe pro Athlon 64

nForce 4 na světě - nejen PCIe pro Athlon 64

SLI režim v případě nForce 4 je o něco složitější, jelikož se jedná o grafické karty (nikoliv akcelerátory) a také PCI slotů bylo vždy na základní desce více a proto zapojení dvou Voodoo 2 nic nebránilo. V případě SLI režimu u PCI Express to tak jednoduché už není, jelikož jak všichni víme, tato sběrnice může být v několika rychlostních variantách (záleží na počtu linek) a konkrétně potřebný slot PCIe 16x se vyskytuje standardně osamoceně (stejně jako AGP). Jelikož jde ale o čipovou sadu nVidie, tak právě jedna varianta s označením nForce 4 SLI toto umožňuje a najdete na ní 2 sloty PCIe 16x (které ovšem využívají 16 linek dohromady - ne 32, jak by se mohlo zdát).

Do režimu SLI však lze připojit pouze některé typy grafických karet. Konkrétně se v této době jedná pouze o GeForce 6800 Ultra, 6800 GT a 6600 GT. Poznáte to i na první pohled, jelikož karta musí u horní hrany obsahovat speciální konektor, který je určen pro kablík sloužící k vzájemnému propojení s druhou identickou kartou. Mezi oběma konektory PCIe 16x se nachází ještě jeden atypický modul, který je nutno pro zapojení druhé karty otočit. Celý proces zobrazuje následující obrázek.

nForce 4 na světě - nejen PCIe pro Athlon 64
- pro zvětšení klikněte -

{mospagebreak title=Firewall, ActiveArmor, nTune, Závěr}

Zátěž procesoru při provozu na síti, nebo-li při síťovém "trafficu", je velice známým a kolikrát dost proklínaným faktem. Určitě mi mnoho z vás dá za pravdu, když si vybaví nějakou situaci, kdy byl připojen na síti, hrál nějakou hru, či sledoval film s vysokým datovým tokem (s poměrně vysokou zátěží na procesor) a najednou od vás někdo začal něco stahovat... rázem se plynulá hra nebo přehrávání videa změní na sérii záškubů. Tento problém by měly ale pomoci eliminovat 2 funkce obsažené v nForce 4.

Tou první je hardwarový Firewall, což je myšlenka realizovaná už u předešlé verze - tedy nForce 3, nicméně teď byla nadále vylepšena. Nepochybuji o tom, že valná většina z vás moc dobře ví, k čemu Firewall slouží, nicméně menší připomenutí nikdy neuškodí. Firewall slouží k filtrování žádané a nevyžádané komunikace vašeho počítače (sítě) s vnějším prostředím internetu (filtruje pakety). Lze tedy říci, že je to jakási bariéra, skrze kterou (pokud je správně nakonfigurována) projde jen vámi chtěná (povolená) komunikace a případné pokusy o neautorizovaný průnik z vnějšku do vašeho počítače (sítě) je tímto způsobem znemožněn.

Dokonce i samotný operační systém Windows XP v sobě obsahuje Firewall - nicméně jen se základními možnostmi. Naproti tomu nForce 4 obsahuje Firewall na hardwarové úrovní - celý "autorizační" proces komunikace tedy probíhá s výrazně nižší zátěží procesoru. Spolehlivý a dobře fungující Firewall (a tedy i bezpečnost vašeho systému) je také bez debat otázkou jeho konfigurace. Aby se vám nestalo, že při každém pokusu o navázání jakéhokoliv spojení se vás bude systém dotazovat na povolení či odmítnutí přístupu, je dobře zpracované konfigurační rozhraní prostě nutností.

nForce 4 na světě - nejen PCIe pro Athlon 64
- pro zvětšení klikněte -

Samozřejmostí dobře pracujícího Firewallu je nutnost nastavení určitých pravidel, podle kterých se následně bude komunikace řídit. Systém musí vědět, které pakety spadají mezi ty povolené (vámi samozřejmě) a které nikoliv (jež má tedy zablokovat). Konfiguraci těchto pravidel zobrazuje následující obrázek. Lze provozovat Firewall buď tak, že si tyto pravidla řádně nastavíte a pak nejste ničím rušeni jelikož Firewall pustí všechny pakety až na ty zakázané a nebo že se vás systém při každém odesílání/přijímání zeptá, zda povolit či nikoliv.

nForce 4 na světě - nejen PCIe pro Athlon 64
- pro zvětšení klikněte -

Konfigurační software také monitoruje a zaznamenává jednotlivé pokusy o komunikaci (ať už povolenou či nikoliv).

nForce 4 na světě - nejen PCIe pro Athlon 64
- pro zvětšení klikněte -

ActiveArmor

Vlastnost nazvaná jako ActiveArmor je vlastně vylepšením hardwarového Firewallu, jelikož má na svědomí efektivnější práci pokud jde o rozeznávání a zpracovávání veškeré průchozí komunikace (paketů). nVidia uvádí, že při vytížené komunikaci přes Gigabit LAN bez funkce ActiveArmor dosahuje úroveň zatížení procesoru až 85% a s touto funkcí poklesne zatížení až na 10 - 20%.

nForce 4 na světě - nejen PCIe pro Athlon 64

Na okolních obrázcích je vidět právě ten rozdíl bez a s ActiveArmor. Modrý podklad znázorňuje funkce, které vykonává standardně procesor a žlutozelený podklad znázorňuje funkce, které má na starosti ActiveArmor (pokud je samozřejmě aktivní). V takovém případě tu běžnou rozpoznávací rutinu převezme chipset na HW úrovni a na softwarové zpracování procesorem z celého průběhu zbude jen případné povolování/zamítání komunikace (paketů) dle uvážení uživatele. Z toho je tedy zřejmá míra odlehčení práce CPU, který se tak může lépe věnovat jiným činnostem (respektive není "zbytečně" brzděn).

nForce 4 na světě - nejen PCIe pro Athlon 64

Pro mnohem názornější ukázku přikládám obrázky zobrazující síťovou komunikace nejprve se softwarovým Firewallem a poté s HW Firewallem v podobě ActiveArmor.

nForce 4 na světě - nejen PCIe pro Athlon 64

nForce 4 na světě - nejen PCIe pro Athlon 64

Zda je udávaná čísla možné brát jako směrodatná zatím nemůžeme popřít ani vyvrátit, jelikož jsme doposud základní desku se chipsetem nForce 4 k dispozici neměli. Až se tak ale stane, opět se tomuto tématu budeme řádně věnovat a podíváme se všemu na zoubek.

nTune

Grafické karty nVidie byly vždy známé svými velice dobře zpracovanými ovladači. V době své největší "slávy" nesoucí označení Detonator. Proč se o tom zmiňuji? Protože se jednalo o ovladače použitelné pro celý repertoár grafických karet této společnosti (Unified Driver). Možná že v podobném duchu se bude vyvíjet i s nForce 4 uvedený konfigurační a diagnostický software pod označením nTune, jelikož v současné první verzi podporuje hned čipové sady nForce 2, nForce 3 a samozřejmě nejnovější nForce 4.

nForce 4 na světě - nejen PCIe pro Athlon 64
- pro zvětšení klikněte -

Tento softík je ale menší specialitou, jelikož pomocí jej lze nejen nastavovat některé vlastnosti systému, ale také umožňuje systém monitorovat, testovat (konkrétně jde o paměti, grafiku a disk) a výsledky porovnávat s těmi vámi již naměřenými, nebo s referenčními. Mezi jeho schopnosti patří i přetaktovávání za chodu a to buď vámi zadanými hodnotami (HyperTransport, násobič CPU, frekvence PCIe nebo AGP a časování pamětí), nebo automatickým zjišťováním nejvyšších mezí (Auto-Tuning). Mělo by být možné pomocí této utility přetaktovávat i grafické karty s čipy nVidia (paměti i jádro).

nForce 4 na světě - nejen PCIe pro Athlon 64
- pro zvětšení klikněte -

Je možné i aktivovat položku Silent running, která se hodí třeba pro sledování filmů, nebo pro na výkon nenáročnou práci vyžadující vaši koncentraci - systém totiž naopak podtaktuje a sníží rychlost (hluk) ventilátorů. Dále poskytuje i možnost tvorby různých profilů.

Shrnutí a závěr

Sice nemám hodnocení čehokoliv na základě pouhých specifikací zrovna moc v oblibě, nicméně tady se tomu neubráním, jelikož se jedná o opravdu velice zajímavou čipovou sadu, na kterou se velmi čekalo. Nejde ani tak o množství různých "vychytávek" (které nijak neznevažuji), ale zejména o přinesení sběrnice PCI Express na platformu AMD - tedy pro procesory architektury K8 (Athlon 64). VIA sice již své řešení s touto sběrnicí oznámila, nicméně čekalo se právě na nForce 4 - tedy nástupce velice úspěšné nForce 3. Tento fakt (respektive reálná dostupnost základních desek s nForce 4) bude mít za následek masivnější rozšíření grafických karet pro PCIe (jelikož doposud to byla záležitost pouze platformy Intel).

nForce 4 na světě - nejen PCIe pro Athlon 64

Další neopomenutelná vlastnost, kterou u konkurence v podobě VIA jen tak nenajdeme, je "firemní" technologie SLI, kterou nForce 4 SLI samozřejmě disponuje pouze pro svoje grafické čipy, mezi které se momentálně řadí GeForce 6800 Ultra, 6800 GT a 6600 GT. Tento fakt, ač se možná nezdá, bude v oblasti absolutního High-Endu velice silným argumentem, jelikož v současnosti není výkonnějšího spojení, než je právě Athlon 64 (případně Athlon 64 FX) s nForce 4 SLI a 2 grafických karet GeForce 6800 Ultra v SLI režimu. Nehledě na možnost, že si budete moci koupit jednu GeForce 6600 GT (například) a o pár týdnů či měsíců později dokoupit (již za nižší cenu) druhou, a výkon se vám rázem posune na mnohem vyšší úroveň - bez nutnosti cokoliv měnit (kolikrát pro někoho může být právě prodej stávající grafické karty, či jiné komponenty, za účelem upgrade, problémem).

Bohužel kdo byl zvyklý na SoundStorm z dob nForce 2, bude nyní zklamán, jelikož stejně jako u nForce 3 jej ani zde nenajdete. Je možné, že na vině, proč se od něj upustilo, můžou být poměrně vysoké licenční poplatky za Dolby Digital. Audio na nForce 4 vyhovuje specifikaci AC97 2.3. Jde tedy o 8-mi kanálový zvuk (7.1) a umožňuje vyvedení dvou S/PDIF konektorů. Mohlo ale na něm být zapracováno poněkud více, jelikož na kvalitu konkurenčního řešení od Intelu v podobě Iintel High Definition Audio rozhodně nemá, z čehož se stává menší vada na kráse nForce 4 - ale na druhou stranu mnoho uživatelů stejně používá přídavnou zvukovou kartu.

K tomu musíme připočíst široké možnosti použitého diskového řadiče a poprvé se objevující podpora pro rozhraní SATA2 a dostaneme velice slibnou čipovou sadu. Otázka však je, jaká bude ve finále realita. Zda se neobjeví nějaké nepříjemnosti, jelikož podle specifikací a prvních vzorků nelze vyvozovat definitivní závěry. Jak už bylo řečeno, jakmile se nám naskytne možnost bližšího náhledu na nForce 4, budeme vás informovat. Zatím nezbývá jiná možnost, než její příchod hodnotit velice kladně.

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
21.10.2004 15:53:05   0.0.0.xxx 54
Je na co se těšit.
21.10.2004 16:03:23   0.0.0.xxx 56
A co agp pokud vim tak mel byt jeden z rady s agp
21.10.2004 16:06:50   0.0.0.xxx 66
Prosim tě k čemu AGP??? Právě proto že chipsety pro s939 měli jenom zastaralé AGP tak byla jejich koupě problematická
Prostě AGP je minulostí a nech jí tam...buď rád za PCI16x
21.10.2004 16:20:52   0.0.0.xxx 66
Nesouhlasím s tebou, já mám doma R9700Pro a nehodlám kvůli novýmu cipsetu kupovat jinou kartu v podstate se stejným vykonem ale o hodne drazsi. AGP jeste zdaleka neni minulost
21.10.2004 16:36:51   0.0.0.xxx 66
mas na 100% pravdu. AGP tu este ostane ten nejaky cas
21.10.2004 18:07:21   0.0.0.xxx 66
Asi jste si, vy zastánci AGP ještě nejspíš nevšimli, že většina nových grafických karet je dnes už jen pro PCI-e x16. Můžu jmenovat: Radeon x700, GeForce 6600. Já vím, že nové graficky, jako GF6800 či X800 se dělají i (hlavně) do AGP 8x, jenže ty si koupíš grafárnu za 15k Kč? Já tedy ne. CHci ten střed a tím je x700 či gf6600. A ten je do PCI-e x16. Sice existují můstky PCI-e ---> AGP 8x, ale kdo z výrobců by se s tím sr*l, že? Takže si teď buď: Koupím desku s PCI-e a odpovídající grafiku, nebo se na upgrade vysmahnu a počkám si, až se budou v bazarech a komisích prodávat ty vaše Radeony 9700 & 9800 či GeForcy 5900 SP/XT za pár šušní. Upgrade zas tak nutně nepotřebuji. Bohatě mi postačí AXP 2400+, 512MB DDR a GF FX 5200 w. 64MB (128-bit).
21.10.2004 18:27:44   0.0.0.xxx 76
ano nějaký čas zůstane ale není nejmenšího důvodu jí cpát do novejch desek...AGP je v nich prostě nanic a nezlob se na mě ale 9700 můžeš klidně vyměnit
Takže v novejch deskách už prostě nemá co dělat jak jinak dokopat všechny ostatní k přechodu na logickej vývoj než že přestanem dělat AGP a Grafiky s AGP.... je to sice razantní a tvrdý ale argument pro zachování AGP ve výrobě prostě není...
21.10.2004 18:35:43   0.0.0.xxx 66
mohl by mi autor jako odbornik veci znaly rici k cemu je SATA 2 v dnesni dobe, kdy i nejrychlejsi no scsi hdd nedokazou vyuzit SATA 1 ? Nebo snad uz nekdo vyrabi HDD, ktera dokazi vyuzit SATA 2?
21.10.2004 19:10:55   0.0.0.xxx 66
http://www.cdr.cz/a/12171 :
Nyní Samsung oznamuje, že společně s Marvellem vyvíjí první pevný disk s rozhraním Serial ATA II, který bude právě zmíněnou přenosovou rychlost zvládat. Vedle ní samozřejmě nemůže chybět Native Command Queuing (NCQ).

Samsung hodlá použít 88i6525 System on Chip (SOC) firmy Marvell. Schopnosti tohoto 14 × 14 mm malého broučka byly prezentovány už na letošním Intel Developer Fóru. Jeho „velikost“ a malý počet pinů (12 pomůže snížit výrobní cenu celého disku (postačí menší tištěný spoj). Jen škoda, že se neobjevila informace, kdy můžeme takový disk čekat
21.10.2004 19:24:00   0.0.0.xxx 66
a aky je potom dovod, aby sa dalej vyrabali karty pre zbernicu PCI, ked uz existuje PCIe... Intel sa takisto pokusal pretlacit RDRAM a moc sa mu to nepodarilo, aj ked mali RDRAM velku prenosovu rychlost....
21.10.2004 19:31:07   0.0.0.xxx 66
ten disk bude nejvys mozna schopny z cache presouvat data touto rychlosti.. pochybuju ze to vysmrkne primo z ploten
21.10.2004 20:09:17   0.0.0.xxx 76
ehm jenomže v Případě PCIexpr a AGP je to truchu něco jiného

rozdíl v ceně žádný ale rozdíl v možných přenosových rychlostí je velký Pciexpres začíná tam kde AGP končí

Prostě diskuse na téma AGP versus PCI expres pro grafiky je zcela mimo pokuď kupuju novej PC nebo dělám větší upgrade je PCIexpr jasná volba.
21.10.2004 21:04:18   0.0.0.xxx 66
Pokud Ti stačí FX5200, tak to dál nebudu komentovat
21.10.2004 21:46:37   0.0.0.xxx 66
Ty 2 grafické karty musí být stejné ?
21.10.2004 21:48:51   0.0.0.xxx 66
Ja se vam kluci divim! Vy tady resite vyhazovani Radeona 9700 a desky s AGP! A co rikate na mou sestavu? Intel PIII 600@744, Ati Xpression+ 4MB, AWE64 ISA (na poslech mp3) a SB128 PCI na poslech filmu v avi, protoze to zvukovka pres ISA nestiha? Hm?
21.10.2004 21:53:40   0.0.0.xxx 66
Uz se tesim na testy typu nForce4 SLI + 2x 6800 Ultra versus 3DMark05
21.10.2004 21:55:48   0.0.0.xxx 66
Podle nVidie s takovouto konfigurací pokořili v 3DMarku05 hranici 10000 bodů.
21.10.2004 22:03:00   0.0.0.xxx 66
HDD Samsung ani zadarmo. Byc se bal že mi zhebne driv než nastartuje system. Mam v kompu 6 HDD (1x WD, 1x Seagate, a 4X Hitachi)a jede to 20h denně a bez problemu . Co dělam servis PC tak nejvic zlobej prave Samsungy.
21.10.2004 22:48:08   0.0.0.xxx 66
Tohle umi dokonce i W2000, a nepotrebuju na to mit nejakou nVidiackou nesmyslnost...
21.10.2004 22:52:14   0.0.0.xxx 66
Jaké jsou zkušenosti s uvedením takto ohlášené technologie do provozu ? Nerad bych čekal až nasněží a opadne... nakonec nezbývá než čekat... GeForce6800 na PCIe jsem ještě na trhu nevyděl... Proč ? Kdyby už byly tak už mám dávno sestavu postavenou na Intelovi, takhle čekám a dopadne to tak, že budu kupovat na AMD..., !!! že by kartel ?!?
22.10.2004 01:15:16   0.0.0.xxx 66
to jsou hloupy spekulace, ja davam jedine samsung a zadnej problem, asi pred dvouma rokama jsem skoncil s wdckama po 4 reklamacich...
22.10.2004 02:50:20   0.0.0.xxx 66
Jsi uplne mimoň.Je uplne jedno, ze ma pcie vyssi prenosovou rychlost, porad je pomala oproti 256 bitovemu pametovemu rozhrani na graficky karte.Nikdy se pres ni textury cpat nebudou, nebot by to zpomalovalo grafiku ty joudo a i kdyby mela super prenosovou rychlost, tak to porad bude brzdit ramka na MB.AGP tady bude jeste dlouho, nebot neni potreba nic menit.Jedina vyhoda pro grafiku je SLI, ale kdo z nas ji bude vyuzivat!Nemluvim ted o prinosu pcie pro ostatni periferie.Jak poznamenal "random" vypada to na kartelovou dohodu, nejdriv prijdou nove grafiky pro pcie a pro agp az za par mesicu ,krome High-Endu to by si nemohli dovolit. Takhle donutime lidi kupovat si nove zakladni desky, v pripade intelu cipsety 9xx ,ktere pokud mate 865 ci 875 tak toho moc zajimaveho neprinesly (vykonove) a super varici prescoty, po kterych touzi akorat hlupak , ci nekdo kdo nechce platit za drahy topeni.Letos se bude zdrazovat i plyn, INTEL nas zachranil.
22.10.2004 06:23:06   0.0.0.xxx 66
ja mam 9800XT a opravdu nehodlam se tyhle karty zbavit...
22.10.2004 06:30:31   0.0.0.xxx 66
AGP doopravdy uz dochazi dech, a do noveho pocitace bych ho uz nechtel. druhou dulezitou veci po rychlosti sbernice je mozny vetsi proudovy odber g.karty, takze odpada zvlastni napajeni grafiky pres molex. a s tou sdilenou pameti to tak cerne nevidim. karta bude mit nejakou vlastni pamet a ve sdilene pameti budou jen mene pouzivane textury, takze ten vykonovy propad moc velky nebude a ceny pujdou dolu :-)
22.10.2004 06:56:28   0.0.0.xxx 66
Myslím, že by bylo vhodné pod článek uvést zdroj, ze kterého autor čerpal.
Jinač dobrý článek.
22.10.2004 06:56:55   0.0.0.xxx 66
no tak ja neviem, ale jedine Samsung HDD, oproti Maxtoru a Seagate huciakom je to uplne parada, taky tichy chod a nizke teploty ... parada ...
a este ani jeden neodisiel...
22.10.2004 07:02:01   0.0.0.xxx 66
SoundStorm2 tam nieje asi zjavne koli tomuto:
http://www.scipher.com/press/archives/releases/2003Dec_3.ht­m

(creative kupil firmu co robila SoundStorm ...)
(
22.10.2004 08:54:06   0.0.0.xxx 66
no jo, jak jinak. kdyz je konkurence dobra, tak nejlepsi cesta jak se ji zbavit je ji koupit
22.10.2004 09:22:36   0.0.0.xxx 66
Pánové, celkem mne pobavily vaše názory ohledně propustnosti PCIe16x vs AGP 8X. Pro vaši info, rozdíl mezi AGP8x a 4x je teoreticky dvojnásobný, v praxi ale minimální, viz např. test někde zde na PCT. Samozřejmě, že AGP postupně skončí, ale nebude to tak rychle, jak zde uvádíte... Jinak výhody PCIe proti PCI+AGP jsou zřejmé, ale k výměně HW nedojde ze dne na den a výkon AGP8x GF6800 Ultra či R X800XT PE je v současnosti více než dostatečný...
22.10.2004 13:13:32   0.0.0.xxx 66
rozdil mezi agp 8x a 4x neni videt v tech testech proto, ze se ta sbernice behem testu v podstate skoro nepouzije, kdyby to byly testy kere vyzaduji mnohem vic pameti nez je na grafarnach tak bys ten rozdil urcite pocitil (ale na druhou stranu by to jelo zdechle tak i tak, pac agp 8x je CENZURA vuci prenosu mezi pameti grafarny a gpu)
22.10.2004 13:41:18   0.0.0.xxx 66
To že to umí operační systém znamená pouze to, že přežije odebrání/přidání HW komponenty on sám. Tj., že nespatříte po odpojení komponenty populární BSOD (většinou :o)) ).

Abyste ale skutečně mohl hotswap používat a NEZNIČIL MOTHERBOARD(!!), musí řadič hotswap podporovat.

Odpojení disku z nehotswap řadiče "za jízdy" samozřejmě neznamená jistotu poškození HW, ale riziko je dost velké.
23.10.2004 05:28:17   0.0.0.xxx 66
... doma i v práci používám jedině Samsung. Mám zatím jen dobré zkušenosti. Maxtory nám 2 ze 3 kusů odešli a rachot za to nestoji. Maxtor=traktor. Samsungy nasazujeme do aplikací které běží 24h , 365 dní , xx let. (nasazení v průmyslové automatizaci tak že žádné čisté servrovny )Bez potíží. Nemůzu si stěžovat a dále volím Samsung ...
23.10.2004 15:51:10   0.0.0.xxx 66
Článek je docela dobrý, ale na AnandTechu to bylo dřív a delší - na nějaké české servery ale výrobci kašlou, takže v tuzemsku je výcuc zahraničních článků běžná věc, ne?
23.10.2004 22:36:05   0.0.0.xxx 66
ASI neeeee... :-)

Pokud vás zajímá zdroj, tak jím byly materiály poskytnuté firmou nVidia. Také jsem na to v článku narážel, že jsem vycházel ze specifikací... a z předváděčky funkční desky postavené na nForce 4 na Invexu. Výcuc zahraničních článků není _naše_ specialita ;-) To že jsme článek nezvěřejnili hned bylo dáno tím, že se do toho zrovna "připletl" článek o GeForce 6600, což je také více než aktuální téma, které ještě bude mít brzy menší pokračování...
24.10.2004 12:15:26   0.0.0.xxx 66
PCIEx je potreba, ale ne kvuli jeho rychlosti, ale kvuli setreni pinu a zjednoduseni MB. Ono narvat na MB 4 DDR sloty, jedno AGP, 5PCI, zvukovku, RAID, ... je proste hrozne drahy. PCIEx 2x je 5x mensi nez PCI a PCIEx 16x je 2 mensi nez AGP. O tom, ze seriovej prenos je pri dobrym navrhu mnohem lip spravovatelnej ani nemluve.
Pravda zase je, ze PCIEx 16x z hlediska vykonu nic moc neprinasi. Jeslti 5-10%. AGP4x prineslo 35.
27.10.2004 11:09:43   0.0.0.xxx 66
no proste SUPER keby mam cash tak berem
27.10.2004 11:09:45   0.0.0.xxx 66
no proste SUPER keby mam cash tak berem
1.11.2004 14:46:28   0.0.0.xxx 66
....už se těšim jak malý dítě. :-)
3.11.2004 13:29:28   0.0.0.xxx 66
Když už mám Radeona X700XT, pracoval by s těmahle deskama?
5.4.2005 12:54:15   0.0.0.xxx 66
Ahojky lidičky jsem tan největší teplouš.Ä tím to bych si chtěl podat inzerát. Hledám pěkného mladého kluk,kterej to má rád ze zadu. A rád si ho honí na veřejnosti. JO a nechtěl jsem zapoměl bydlím v Kohoutovicích na Libušině tříde 155. A tady je moje číslo prosím pište a volejte: 776/164623. Ahojky váš teplej Pavlíček Svobodíček.
PS: NOSÍM KOŽENÁ TANGA,HLAVNĚ V LÉTĚ JU.
5.4.2005 12:56:40   0.0.0.xxx 67
Nechtěl by jsi semnou chodit prosím odepiš na toto číslo: 776/164623

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.