Hlavní stránka Hardware Základní desky MSI PT880 Neo - Zatopí VIA v čipsetech Intelu?
MSI PT880 Neo - Zatopí VIA v čipsetech Intelu?
autor: Kwolek Jirka , publikováno 26.1.2004
MSI PT880 Neo - Zatopí VIA v čipsetech Intelu?
Už vidím jak budou probíhat první okamžiky poté, co někteří zarytí příznivci stáje Intel spatří nadpis ve kterém se objevuje spojení jejich oblíbené platformy s firmou VIA. Vsadil bych se, že pokud budou zrovna svačit, možná nechtěně pobouřením vyprsknou celou spršku drobků: hele, ať se VIA vrátí k AMD - takovou firmu k Pentiím netahejte. Pravdou je, že základní desky postavené na čipových sadách Intel v poslední době, zejména díky dvoukanálovému radiči paměti, odsunuly konkurenci do druhé ligy - kde firmy SiS a VIA ve finále sloužily spíše Celeronům než Pentiím 4. Netrvalo dlouho a do první ligy se chystá probít firma VIA a její odchovanec má na tričku nápis PT880. {mospagebreak title=i865PE, i875P a VIA PT880}

S procesory, čipovými sadami a konec konců i s čipy grafických karet to je jako s ekonomikou - po době kdy se vede lépe často přicházejí chudá léta. Po úspěšném čipsetu Intel i440BX nastoupila řada méně povedených čipových sad. Zatímco Intel se zaměřil na platformu RDRAM konkurence vsadila na úspěšnější paměti DDR. Tehdy zářila hvězda firmy VIA asi nejjasněji - chvíli to vypadalo že mají dost energie i na zteč bastily Intelu. Iluze vydržely do doby, kdy Intel přijal paměti DDR za své, chvíli potrénoval s jednokanálovými čipsety i845D a E aby se v zápětí pustil do nejúspěšnějších čipsetů své historie: i865PE (tato sada je známá také jako Springdale) a výkonnějšího i875P Canterwood které konkurenci znovu odkázaly do patřičných mezí.

i865PE Springlade a i875 Canterwood

Hlavními trumfy čipových i865 a i875 sad jsou, spolu s pověstnou spolehlivostí a stabilitou, především duální řadiče paměti, které při osazení pamětí DDR 400 v párech mohou procesoru teoreticky poskytovat až 6.4GB dat za sekundu.

Intel, aby vytvořil dostatečné cenové rozpětí vybavil pouze jednu čipovou sadu, Canterwood i875 paměťovým akcelerátorem IntelŽ PAT (Performance Acceleration Technology). Ten zvyšuje propustnost paměti - ve srovnání s levnější i865PE - o téměř 5%. Desky s touto "turbo" čipovou sadou patří mezi Intelský hi-end (jak výkonem tak i cenově). Plán Intelu narušili někteří výrobci (ASUS, Abit, Epox a další) kteří se naučili zapínat PAT i u čipsetů i865PE, a tím rozdíly mezi čipsety i865PE a i875P u některých základních desek téměř smazali.

Intelu se zároveň povedl jiný "majstrštyk" - jako první integroval do čipu southbridge (nazvaného ICH-5) řadič disků SerialATA s funkčností RAID. V té době na tyto trumfy neměla konkurence žádné odpovědi.

MSI PT880 Neo - Zatopí VIA v čipsetech Intelu?

Ani VIA svůj vývoj nezastavila, časem dokázala excelovat mezi čipsety s jednokanálovým řadičem paměti a jako první po Intelu zvládla integraci Serial-ATA do čipu southbridge. Pozn. V současnosti nejlepší čipová sada pro Athlony 64 a Athlony FX (poté co první čipsety nVidie pro tuto platformu se ukázaly jako nepříliš výkonné), K8T800 pochází právě z dílen VIA.

Firma VIA vyvinula velké úsilí aby uživatele přesvědčila, že jednokanálové řadiče paměti jsou dostatečně výkonné. V případě platformy Socket A která nevyžaduje tak vysokou propustnost paměti (zde VIA začala nabízet čipovou sadu KT600), se jí to částečně podařilo, v případě Pentii 4 se sběrnici FSB 800MHz bylo jasné, že optimem je architektura 2x DDR400. Nezbývalo než se pustit do práce - výsledkem je čipová sada PT880.

MSI PT880 Neo - Zatopí VIA v čipsetech Intelu?
PT880: i zde platí, že pro aktivaci duálního řadiče musíte osadit
identické moduly paměti, navíc rovnoměrně a v párech (do kanálu A i B)

Čip northbridge PT880 je prvním skutečným, od základů přepracovaným, dvoukanálovým řadičem paměti DDR firmy VIA. Toto řešení přineslo, mimo zvýšení propustnosti paměti, i několik dalších výhod. Jednou z nich je i to, že nyní northbridge dokáže taktovat sběrnice PCI a AGP asynchronně tzn. nezávisle na rychlosti sběrnice FSB procesoru. Overclockeři jistě uvítají možnost "uzamknout" takt PCI/AGP na 33/66MHz, přičemž FSB budou moci měnit jak se jim zlíbí tak jak to bylo možné u čipsetů intelu a nVidie.

VIA nazývá svůj dvoukanálový řadič paměti DualStream 64 a slibuje, že obsahuje několik zásadních vylepšení mezi které patří: vylepšený data prefetch protokol, lepší jednotku předpovídání větvení (branch prediction unit) s větší tabulkou větvení.

MSI PT880 Neo - Zatopí VIA v čipsetech Intelu?

Jako prémie je zde optimalizace (tighter read/write turnaround) která vede k nižším latencím a zvýšení výkonu paměťového subsystému. Zní mi to trochu jako PAT od Intelu.

Čipová sada PT880 a southbridge VT8237

Pokud se podíváte na vlastnosti čipové sady PT880 zjistíte, že poměrně přesně odpovídají tomu co nabízí čipset i875P. Vnitřní uspořádání je pochopitelně jiné - obě čipové sady však nabízejí podobné vlastnosti:

North Bridge PT880
podpora CPU IntelŽ Celeron, Pentium 4
podpora Hyper Threadingu ano
sběrnice FSB 800 /533 /400MHz 
řadič paměti Dual Channel
DDR400 /333 /266 s ECC nebo bez
max. paměti 8GB
AGP AGP 8X /4X
sběrnice  asynchronní
South Bridge VT8237
propojení North/South Bridge Ultra V-Link (1066MB/s)
audio VIA Vinyl™ Audio integrated 5.1 surround sound
nebo VIA Vinyl™ Gold 8-channel Audio (PCI)
LAN VIA Velocity Gigabit Ethernet controller VT6120
nebo VIA integrated 10/100 Fast Ethernet
integrovaný modem MC´´97
PCI 6 slotů
Dual PCI-X bus support through VIA VPX2 I/O expansion bridge
SerialATA Dual Channel Serial ATA (2 SATA zařízení)
volitelně SATALite™ interface pro další dvě SATA zařízení
V-RAID  volitelně RAID 0, 1, 0+1 a JBOD (SATA)
ATA Dual Channel  ATA133 (až 4 zařízení)
USB 8 portů, USB 2.0
Super I/O LPC Super I/O
IO APIC ano
Power Management ACPI /APM /PCI /PM

Možná jste si všimli, že VIA použila pro spojení PT880 a jižního mostu (South Bridge) sběrnici V-Link Ultra (V-Link 8x) která má propustnost až 1GB/s. Přestože VIA plánuje také nasazení svého vlastního čipu pro 1Gb LAN (VT6120 Gigabit Ethernet Controller, čip je připojený sběrnici PCI), předpokládám, že první komerční desky budou osazeny klasickým "stovkovým" řadičem VT6103.

MSI PT880 Neo - Zatopí VIA v čipsetech Intelu?

Příjemné je, že VIA PT880 podporuje Hyper Threading Pentii 4 a deklaruje i podporu nových procesorů s jádrem Prescott. To spolu s AGP 8X, podporou pamětí DDR400, duálním řadičem paměti, SerialATA a osmi porty USB 2.0 je téměř maximem toho co dnes můžete požadovat.

MSI PT880 Neo - Zatopí VIA v čipsetech Intelu?

Dost již teorie - pojďme se podívat na prvního reprezentanta s PT880 on-board.

{mospagebreak title=MSI PT880 Neo}

Pojďte se podívat na "garáž" (pokud to někoho zajímá):

MSI PT880 Neo - Zatopí VIA v čipsetech Intelu?

V garáži mimo základní desky je ještě celá spousta užitečného vybavení: stíněné kabely (IDE, HDD a 2x SerialATA), redukce pro napájení dvou disků SerialATA, D-Bracket s informačními stavovými diodami LED.

MSI PT880 Neo - Zatopí VIA v čipsetech Intelu?

MSI PT880 Neo - Zatopí VIA v čipsetech Intelu?
D-Bracket = dva porty USB + 4 diody LED indikující stav počítače

Pokud by někomu chyběl digitální výstup zvukové karty, vězte že je obsažen (koaxiální) na zadním panelu ATX základní desky:

MSI PT880 Neo - Zatopí VIA v čipsetech Intelu?

Výbava ani provedení ničím neustupuje základním deskám s čipovými sadami Intelu.

MSI PT880 Neo
MSI PT880 Neo - Zatopí VIA v čipsetech Intelu?

Platforma: Socket mPGA-478
Kompatibilita: Intel Celeron, Pentium 4
Externí frekvence CPU: 400 /533 /800 MHz
Čipová sada / Northbridge:
PT880
Southbridge:  VT8237

Paměti:
  DDR SDRAM - DDR266, 333,  400
DIMM sloty:
4 (max. 4 GB), podpora ECC

AGP slot:
AGP 3.0 (režim AGP 8x), Fast Writes
PCI sloty:
PCI 2.2, celkem 5, všechny Busmaster
ISA / AMR / CNR sloty: 0 / 0 / 0
USB: 8x USB 2.0 ; 4 na zadním panelu +2 header

Kanály ATA:
  2x IDE (ATA100) a 2x SATA (150MB/s).
Dohromady lze připojit až 6 zařízení

Integrovaný zvuk:
ano, 5.1, AC97 Realtek ALC655

Pokročilé ladění:
změna FSB frekvence po 1 MHz, změna děliček (PCI, AGP, mem), změna multiplikátoru, změna napětí CPU, AGP a paměti, taktování paměti až DDR500

Speciality: 10/100Mbit LAN, SPDIF out, Dynamic Overclocking, CoreCell

Rozměry desky: ATX, 305x210

Výrobce: MSI
Zapůjčila firma:
LEVI

Co kde připojíte

Jako obvykle následuje náš barevný průvodce základní deskou (takže nemusím psát co kde je :-)

MSI PT880 Neo - Zatopí VIA v čipsetech Intelu?
MSI PT880 Neo - Zatopí VIA v čipsetech Intelu?

Chladič na čipu PT880 je pasivní (a tudíž velmi tichý). Je vidět, že se počítalo s případným řadičem FireWire (IEE1394), Gb Ethernetem a případným dodatečným řadičem SerialATA / RAID. Kvůli nízké ceně (VIA by se v hi-endu asi těžko prodávala, už kvůli svému názvu) se těchto vymožeností asi hned tak brzo nedočkáme.

Overclocking v BIOSu

Nebojte, nebudu vás nudit obvyklými screenshoty - ukážu jen to podstatné.

MSI PT880 Neo - Zatopí VIA v čipsetech Intelu?

Dynamic Ovrerclocking lze nastavit na 6 výkonových stupňů. Při aktivaci této funkce zvedá BIOS automaticky taktování procesoru - a to až o 14%! Je to tedy tak trochu, ehm, automatický overclocking - (i když poněkud ztrácíte nad systémem kontrolu - pokud nemáte kvalitní paměti můžete to dopracovat až k nestabilitě systému) - funkci prostě prostě zapnete a jedete.

Firma MSI také porušila veškerá doporučení Intel a volně nabízí všechny děličky vedoucí k taktování paměti! Pokud máte procesor s 800MHz sběrnici otevře se vám neskutečná paleta taktování paměti:

MSI PT880 Neo - Zatopí VIA v čipsetech Intelu?

MSI PT880 Neo - Zatopí VIA v čipsetech Intelu?

Ostatní nastavení

Nepříjemným překvapením pro pravověrné overclockery je, že napětí procesoru lze zvýšit jen o 0.1V (v našem případě bylo maximem 1.6V). V případě Pentii 4 to až tak nebolí jako u Athlonů XP které potřebují občas "přitopit pod kotlem", přesto je toto omezení docela nepříjemné.

násobič

8x až 31x u otevřených CPU
frekvence FSB 100 až 400 MHz po 1MHz
frekvence pamětí 6:5, 4:5, 1:1, 5:4, 6:4 podle FSB
VCore 1.5 V až 1,6 V po 0,025V
napětí AGP 1,5 až 1,85V po 0,1V
napětí pamětí 2,5 až 3,3 V po 0,1V
AGP/PCI frekvence synchronní a asynchronní (AGP lock)
{mospagebreak title=MSI PT880 Neo - testy}

Podívejme se ještě, jak to sluší našemu "borci" v červeném laku :-)

MSI PT880 Neo - Zatopí VIA v čipsetech Intelu?
...po kliknutí uvidíte větší obrázek :-)

Jako procesor jsme osadili Pentium 4 3.2GHz na 800MHz fsb. Paměti byly: 2x 256MB DDR450 A-Data (timing 2-3-3-6), grafická karta MSI FX 5900 256MB.

Sparing partnerem této desky nebude nic menšího než Abit IC7-G s čipsetem i875P (G zde značí Gb LAN). Deska je pochopitelně vybavena o stupeň lépe - to je pochopitelné, obě desky míří do zcela jiných segmentů. Testy probíhaly se zapnutým PAT.

MSI PT880 Neo - Zatopí VIA v čipsetech Intelu?

Pro doplnění uvádíme výsledky čipové sady PT800 - předchůdce PT 880, který je vybaven jednokanálovým řadičem paměti.

Propustnost paměti

Jelikož věc se točí kolem jedno a dvoukanálových řadičů paměti, bude vás asi tato část testů zajímat nejvíce.

Sandra 2004 memory benchmark

MSI PT880 Neo - Zatopí VIA v čipsetech Intelu?

Syntetický test propustnosti paměti jednostranně měří výkon paměťového subsystému. Zde je vidět že dvoukanálové řešení na 800MHz sběrnici Pentia 4 data dopravuje téměř 2x rychleji než v případě single channelu. VIA vyladila svou čipovou sadu poněkud více (případně nastavuje agresivnější nastavení paměti) a v tomto testu opticky mírně vede - rozdíl je však pouhé 2%.

PCMark 2002

MSI PT880 Neo - Zatopí VIA v čipsetech Intelu?

Tento test již měří propustnost paměti běžně používanými algoritmy. Rozdíl mezi single a dual channelem je menší, roli zde hrají i jiné komponenty (zejména procesor, který je v obou případech identický). Rozdíl mezi Canterwoodem (i875P) a PT880 je prakticky zanedbatelný. Všimněte si, že PT880 si v single channel režimu vede lépe než PT800 (tato čipová sada patří mezi klasické jednokanálové čipsety VIA).

CPU mark 99

Tento test zařazujeme pouze z plezíru :-)

MSI PT880 Neo - Zatopí VIA v čipsetech Intelu?

CPUmark toho o propustnosti paměti vypovídá poměrně málo. Přesto zachytí rozdíl mezi jedno a dvoukanálovým řadičem paměti.

Aplikace využívající intenzivně paměť

SPECwievperf 7.1

MSI PT880 Neo - Zatopí VIA v čipsetech Intelu?

MSI PT880 Neo - Zatopí VIA v čipsetech Intelu?

Podle toho jak si konkrétní optimalizace pamětí (prefetch, brand prediction) "sedne" s danou aplikaci vede buďto Intel nebo VIA.

MSI PT880 Neo - Zatopí VIA v čipsetech Intelu?

Hry a 3D testy

Aquamark 3 CPU index

MSI PT880 Neo - Zatopí VIA v čipsetech Intelu?

3DMark 2001

3Dmarky závisí pochopitelně především na výkonu grafického čipu, dále pak na výkonu procesoru a teprve potom vstupuje do hry propustnost paměti.

MSI PT880 Neo - Zatopí VIA v čipsetech Intelu?

3DMark 03

MSI PT880 Neo - Zatopí VIA v čipsetech Intelu?

Rozdíly mezi čipsety PT880 a i875 jsou malé - mnohem větší rozdíly naleznete mezi jedno a dvoukanálovou konfiguraci paměti (to pochopitelně platí jak pro platformu Intel, tak i pro VIA).

Doplňkově jsme měřili výkon v diskových operacích. V případě disku Seagate Barracuda SATA V byly rozdíly mezi čipsety i875 a PT880 minimální: avg. read speed 35.45 / 35.40MB/s.

Závěr

Je evidentní, že VIA se podařilo vymazat výkonový náskok čipsetů i865PE / i875P. Není výrazně lepší ani horší - zdá se, že pro současná Pentia 4 se toho mnohem více udělat ani nedá. Vysoký výkon a nízká cena (PT880 + cca 1000Kč = i865PE, i865 + cca 1000Kč = i875P) potěší příznivce procesorů Intelu kteří se zároveň nelekají značky VIA (otázkou je, kolik takových existuje).

V průběhu testu jsem nezaznamenal problémy se stabilitou ani s kompatibilitou pamětí. Zdá se, že první mouchy špatné spolupráce čipsetů s pamětmi DDR jsou už za námi.

MSI PT880 Neo - Zatopí VIA v čipsetech Intelu?

Přes svoji nízkou cenu (desku právě zařazujeme do našeho shopu, cena je 2290Kč bez DPH) nabízí deska MSI PT880 Neo nečekaně mnoho. Dnes už nejspíše nikoho nebude mrzet absence FireWire (toto rozhraní bývá často implementováno na kvalitních zvukových kartách) ani pouze 10/100 LAN. MSI s PT880 útočí především cenou - kdy můžete ušetřené peníze "vrazit" do dalšího modulu paměti či kvalitnější grafiky. A pokud se bojíte značky VIA? Pak klidně zůstaňte u svého oblíbeného Intelu :-)

MSI PT880 Neo - Zatopí VIA v čipsetech Intelu?

Leden 2004, MSI PT880 /čipset PT880
"Za dobrý poměr cena-výkon..."

Klady (kurzivou označené se týkají čipsetu)

  • Podpora 800 MHz FSB, AGP 8X,
  • Dual channel řadič paměti,
  • Dobré možnosti ladění,
  • SerialATA,
  • Dobrá cena,
  • Úzké IDE kabely

Zápory (kurzivou označené se týkají čipsetu)

  • "Neznačkový" čipset

Za zapůjčení desky MSI PT880 Neo děkujeme firmě LEVI.
MSI PT880 Neo - Zatopí VIA v čipsetech Intelu?

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
26.1.2004 15:58:52   0.0.0.xxx 76
Zajímavá cena ale Via :-/

trochu mi chybí ATA-RAID nebo aspoň 4xSATA

jo a teď koukám že jsem prvníííí!!
26.1.2004 16:09:11   0.0.0.xxx 75
VIA zase dohani to co ma, treba se dockame KT880 ktera by mela mit stejny radic pameti pro K7

dikybohu casy kdy VIA delala smejdy uz jsou pryc, tedka ji spolehlive nahrazuje nVidia (nForce2 je pekna, ale jen kdyz mate Win(XP/2K))
26.1.2004 17:43:55   0.0.0.xxx 76
ved VT8237 samozrejme podporyhe ATA aj SATA RAID...

BTW na margo VIA, prave VIA bola ta kto vytahoval intel z brindy ked ten stavil na RAMBUS a nemal proti AMD co postavit. Mas kratku pamat.
26.1.2004 17:46:06   0.0.0.xxx 77
Jedina vyhoda KT880 bude AGP/PCI LOCK, nakolko na SocketA platforme ma dualchannel zvysel iba v pripade integrovanej grafy, inak je to zbytocnost.
26.1.2004 17:56:21   0.0.0.xxx 77
no reknu vam, ze bych chtel videt nekoho, kdo si koupi intel a pak ho vrzne na nejakou VIU, to muzu rovnou k AMD
26.1.2004 18:08:23   0.0.0.xxx 76
Jeste nevyzkousel ale uz vi ze to bude blbe?
26.1.2004 18:31:09   0.0.0.xxx 67
Ten kdo da "tezky" prachy za Intel CPU by uz mel dat tech par korun navic i za board s Intel chipsetem. Nevidim jedinej duvod proc opodvozkovat P4ku VIou.... Fakt ani jeden.
26.1.2004 18:36:17   0.0.0.xxx 76
Ani nemůžeš vidět. Nevyzkoušels, neuvidíš. Aby jsi se ještě nedivil....
26.1.2004 18:48:25   0.0.0.xxx 77
Videl jsem, vyzkousel jsem, zavrhnul jsem... Kdyz to nekdo chce at si to koupi, ale muj nazor je jasnej: kdyz uz Intel CPU, tak na Intel chipset (pokud se ti to nelibi - nevnucuju ti to)
26.1.2004 19:11:26   0.0.0.xxx 67
Pamatujete na kdysi vyborne recenze na Abit KT7A, oslavne pisne, v zaverech byvaly skoro ohnostroje a trefa, spravnej stouch ci delo. No v realu, ja a 3 dalsi co znam osobne, v kombinaci se SB, zachytavaci videokartou a zapnutym DMA des, hruza, zvratky a nakonec vymena za ALI Magik 1 (Athlon thundebird 1,2 GHz - na netu se potom zacaly objevovat informace o bugu 686B a problemu teto desky se silnejsimi Thundebirby pri zatezi, jen par stastlivcu s ni nemelo problemy - novy biosy, Via latency patche, zoufale stourani v biosu atd. atd.) od Asusu, spis ze zoufalstvi, ale ono to na nem vsechno fungovalo a funguje dodnes.... Doma mam ted Abit TH7-II a nejradsi bych ji hodil z okna, a kdybych mel jeste naladu, tak uz jedu na 3. reklamaci a chci vratit prachy, ale jeste do vanoc vydrzim a kupuju novej komp. Nejak uz Abit nechci...
26.1.2004 19:18:03   0.0.0.xxx 67
Co ja vim, tak v ty dobe vyrabela VIA chipsety pro P4 bez licence, tozn. skoro zadnej vyrobce desek s VIA desky pro P4 nevyrabel. To spis SiS.

Z bryndy vytah Intel az i845.
26.1.2004 19:28:14   0.0.0.xxx 76
No taky jsem si koupil podle oslavnych recenzi Asus A7V s VIA KT133. A uzil jsem si svy - problemy s USB, chrceni zvuku, lahudka je padani modemu pripojenyho pres COM1 pri intenzivni praci s diskem - pripojeni zacne hazet chyby a za chvili spadne.

Ja mam ted Abit BD7 s i845D a nemuzu si na nic stezovat. Vim ze VIA chipsety jsou ted lepsi nez driv, ale ztracena duvera se tezko obnovuje...
26.1.2004 21:10:16   0.0.0.xxx 67
Ale kdyz te to v sekte Intel bavi ;-) Nic proti Intelu, ale je videt ze VIA se snazi. Uprimne, vzhledem k tomu kolik stoji a jak vetsinou dava Intel chipsetu na prdel je nutne ji brat v potaz. A ze by Intel stal tezky prachy? Mno to se mi nezda, ani ty sam nemas doma P4 EE za opravdu tezky prachy tak nevyskakuj a jen se z povzdali koukej jak VIA Intel roznese na kopytech. ;-)
27.1.2004 00:44:51   0.0.0.xxx 76
Já bych šel určitě do AMD64. Ale pokud bych měl kupovat Intel tak bych určitě koupil desku s intel chipsetem.
Nevím proč takové předsudky ohledně firem via či amd. Já osobně jsem měl tyto procesory. Intel 386/33SX, AMD486/80Mhz,Cyrix233,333,AMD 750Mhz, AMD 2200+ a v notesu AMD 1400+ ani s jedním procesorem či chipsetem jsem neměl sebemenší problémy!
27.1.2004 07:05:21   0.0.0.xxx 76
I ty zaslepenče anti-intelismem )) Uprimne, vzhledem k tomu kolik stoji - at si ty chipsety VIA klidne necha :-) Nekomu se libi - nekomu ne. Muzes mi rict (pane VIA spravedlivy) jedinej duvod (krome ceny) proc dat pod Intela chipset VIA a ne Intel??
27.1.2004 08:11:35   0.0.0.xxx 77
panove notak ... budme radi a modleme se ze VIA zacne tyto chipsety chrlit ve velkem a budou se dobre prodavat. My co chceme stabilni a kvalitni PC si stejne koupime INTEL ktery bude muset tim padem zlevnit a taky vylepsovat. Konkurencni prostredi rulz. At si kazdy vybere s cim ma dobre zkusenosti. Dle jedne recenze se prece nemeni dlouhodobe nazory. :-)
27.1.2004 08:57:48   0.0.0.xxx 76
tak to jsi me rozesmal, drive jsem mel ve dvou kompech co mam doma desky s VIA, ted uz bych je nebral ani omylem, protoze jsou s ni porad stejne problemy - hlavne pri praci s videem, potom co jsem presel k nForce 2 jsem uz zadne takove problemy nemel a nemam je dodnes.
A pokud jde o tvou poznamku Win(XP/2K) - nikdo normalni by do jineho OS (od MS samozrejme) nez jsou tyhle dva stejne nesel.
27.1.2004 11:26:00   0.0.0.xxx 76
VIA čipsety jsou optimální volbou pro VIA procesory. Jinak o ničem.
27.1.2004 11:31:01   0.0.0.xxx 67
to ja muzu rict zase opak,mel jsem nforce2 a zbavil jsem se ho jak to slo,ted mam kt600 a jsem naprosto spokojen.. pouzivam winxp a s videem delam v 90% chodu pc..
27.1.2004 11:34:20   0.0.0.xxx 76
Jenomze vetsina "pentiaru" se VIAi boji a tak bude VIA jen pro BFU, coz jim ale muze stacit.
27.1.2004 12:01:14   0.0.0.xxx 67
...tou je IMHO SIS655 - místo desek od Gigabytu a Asusu si intel, nebo viu koupí jen ten, kdo chce utratit - výkon na (i nad) úrovní i875! A speciálně gigabyte má při stejné ceně jako tohle MSIčko 8xUSB 2.0/3x IEEE1394/SPDIF out + surround kit/2xATA-133+2xATA-133 RAID+S-ATA RAID/ lepší zvuk (UAJ)/Gb LAN/atd. (prostě všechno). A se stabilitou a kompatibilitou pamětí také problémy nejsou...
27.1.2004 12:09:29   0.0.0.xxx 76
heh, ty si jedl pismenkovou co
27.1.2004 12:12:36   0.0.0.xxx 67
No precital som si vasu diskusiu a dobre som sa pobavil.
Intelaci sa dusuju ze VIA chipset nikdy.Keby nebolo takych
firiem ako VIA ci AMD dnes by sotva z Vas niekto mohol mat doma cosi viac nez Celerona.Ja osobne vdacim Vii za vela,lebo robila vzdy pre beznych ludi a tlacila ceny dole
takisto aj AMD.AMD64 zlacni opat ten vas Intel,lebo inac bez
AMD by ste si nemohli dovolit kupit nic vykonne.Okrem toho VIA nie je sveta a ani Intel chipsety takze zbytocne sa dusujete ze VIU nikdy pretoze blizia sa casy ze Intel bude mat tak silnu konkurenciu v CPU,Chipsetoch,ze bude tlaceny rychlejsie vyvijat nez konkurencia a to zase prinesie lepsie
ceny.Osobne si myslim,ze kludne si ju mozno kupit za tu cenu
na 2- 3 a potom zasa nove
27.1.2004 13:11:17   0.0.0.xxx 76
svoje asijský šmejdy tam kam slunce nesvítí, Via nikdy více, kvůli který jsem prodal celý PC, i kdyby stál deset korun taky si desku s ním nekoupím ani posmrti.
27.1.2004 14:11:03   0.0.0.xxx 77
Smesujete dve firmy, ktere spolu nemaji mnoho spolecneho. AMD je klasicky konkurent Intelu, zatimco VIA je neco jako hypermarket, ceny tlaci dolu, ale kvalita nic moc.
27.1.2004 14:55:05   0.0.0.xxx 77
>AMD je klasicky konkurent Intelu

v roku 1977 podpisali AMD a Intel dohodu o vymene patentov t.j. co vymyslela jedna firma mohla pouzivat bez poplatkov druha a v roku 1978 IBm vypisala konkurz na CPU pre IBM PC(x86), pricom podmienkou bolo aby vitaz zabezpecil druheho dodavatela...

poradie
1. Intel 2. AMD 3. Motorola
je jasne kto bol tym druhym dodavatelom, cize nie len klasicky, ale aj celozivotny (Intel zalozili ns vedenim espokojny vyvojari Fairchild v VIII.1968 a AMD nespokojny s vedenim sef celosvetoveho marketing-u Fiarchild Jerry Sanders III spolu so svojimi priatelmi 1.5.1969)

a navyse do roku 1996 dokedy platila dohoda o patentoch z roku 1977 resp. jej predlzenia aj spoluvyvojar x86...
AMD ma napr. patent na koprocesor vseobecne (v roku 1976 malil 32 bit koprocesor k 8 bit procesoru!) ako aj ku koprocesor-u k i80286 i386, koprocesor vlozeni do jadra sa nazyva FPU...
27.1.2004 15:14:39   0.0.0.xxx 76
Heh? Na cempak panacek jede? Ze by mel desku primo od INTELA? Nebo nejakyho asijskyho smejda typu ASUS, ABIT, MSI atd? Skoro vsechny desky jsou asijsky "smejdy", do kterych se sazi INTEL chipset, ktery je mozna taky vyrobenej v asijskych "smejd" tovarnach. BTW - jak zaznelo vys, mel jsem taky ruzne CPU od Intela a AMD, zrovna tak ruzne desky s ruznymi chipsety. Bez problemu VIA, INTEL, NFORCE2. Kdyz ma holt nekdo olsovy ruce, nemel by se v HW, ba ani v SW (instalace a uzivani) HRABAT )
27.1.2004 18:22:33   0.0.0.xxx 76
navic ASUSy P4P(C)800 sou podle testu jeste o neco lepsi nez tenhle Abit. Takze liquide, az VIA roznese Intel na kopytech... tak mi dej vedet. Celerony NW nema cenu kupovat, to bych radsi sel do AMD (no fuj co to pisu, ale je to tak). A kdo ma na P4, tak o 1000-2000 levnejsi deska uz ho nevytrhne...
27.1.2004 18:27:36   0.0.0.xxx 67
Intel pro zbohatliky a VIA zachranuje chudy a prosty plebs. za 3000 jde koupit slusna deska s i865 a dualem... (Soltek) Precti si neco o strukture oligopolu s cenovym vudcem a pak povidej neco o konkurenci. Ani kdyby byl intel monopol, tak nemuze ignorovat poptavku. A kdyby byly pomalejsi procaky, takl by se mozna o to vic optimalizovalo...
27.1.2004 18:29:06   0.0.0.xxx 76
to musi byt moc fajn deska... a urcite se na ni i moc dobre taktuje...
27.1.2004 19:01:23   0.0.0.xxx 67
podla mna je treba uznat ze niektore cipsety naozaj problematicke boli, proste neriesitelne problemy.
napr ali cipset pre pII, tak to bol fakt pruser.
hodnota takejto dosky je nulova, pretoze namiesto toho aby pocitac sluzil len zere nervy a straca neulozenu pracu.
podobne (a to si prizna dnes skoro kazdy) boli problematicke niektore KT133, ale tak, ze boli skoro nepouzitelne napr. so 4 usb zariadeniami, zaseky blue screeny a neviem co este. niektore chodia v pohode (na jednom kt133 momentalne pisem, komp je zapnuty za tyzden 5 dni asi 14 hodin, ani si nepamatam na problem ... az na vyrobnu chybu northbridge(tykalo sa to niektorych serii), pri restarte sa zle iniciuje, preto treba vypnut, pockat a znova zapnut, ale to nie je az taky velky problem, a uznala si ho tusim aj sama VIA)
co som chcel povedat ? ze problematicke cipsety naozaj boli, a niekto tu moze napisat 50 prispevkov, ze mu via 693 sla dobre, na tom uz nic nezmeni.
a musime si priznat ze problematicke cipsety boli aj VIA, aj ALI a aj SIS (to bol kedisy strasny shit), dokonca aj intel s 820, na co som sa vsak nikoho nevidel stazovat
27.1.2004 19:06:11   0.0.0.xxx 77
keby VIA bola vzdy taka bezchybna a bezproblemova, tak by nebol web plny navodov na rozchodenie SB Live + neviem co + neviem co ....

:-)
27.1.2004 19:52:29   0.0.0.xxx 76
Taky celkem nemam rad řeči: "via je tu pro normalni lidi, Intel je pro magory co nevi co s prachama..." VIA tlaci cenu dolu z jednoho abs. prostyho duvodu-nic jinyho ji nezbyva... Kdyby mela jen moznost, tak zdrazi a vydelava vic. Proto je proste na trhu, aby vydelala... Ne kvuli "dobrym skutkum pro lidicky" )
27.1.2004 20:28:53   0.0.0.xxx 66
musim ale uznat ze i intel nekdy sahl vedle... i810... dost hrozny, ale na druhou stranu to byly sunku urceny do kancelari... ale proti 693 je to porad dobry chipset ))
27.1.2004 21:08:19   0.0.0.xxx 77
Ze bych byl az takovy antiintelak to neee, to pozor. Jen proste verim vic firme VIA nic vic... No jedno vim jiste s Vama (Intelakama jako Ty ci ICE) se clovek nenudi. :-))
27.1.2004 22:18:53   0.0.0.xxx 67
Via 691 bol este vecsi shit
28.1.2004 11:24:07   0.0.0.xxx 76
teď až vyjde novej Prescott, tak na to budu kupovat desku Intel, asijský šmejdy mi už do bytu nesměj a co se týče olsovejch rukou tak ty možná mám ale nekecám jako ty, že je VIA bezproblémová
28.1.2004 17:45:14   0.0.0.xxx 67
Desky pro Intel vyrabi ASUS... protoze je nejlepsi... a prestante uz rypat do asiatu... kdybysme meli takovy pripojeni k netu jako maji jizni korejci, japonci a podobni tak bysme chrochtali blahem... ty Asijsky smejsi sou casto ponekud pred nama...
ICE
28.1.2004 18:02:46   0.0.0.xxx 76
byla jedna z nejlepsich desek... sem ji osobne montoval asi 3 lidem a o 2 dalsich vim ze ji meli a bez problemu!!! pravde ale je ze vsichni meli bud SB128 nebo Liva a modemy interni... s USB nikdo problemy nemel...
28.1.2004 18:50:57   0.0.0.xxx 67
a to zase já mám na svém stařečkovi procesor AMD K6 na chipsetu Intel HX
28.1.2004 20:53:49   0.0.0.xxx 77
Víš vůbec, co píšeš?! Když máš obě ruce levý a v mozku cement, tak Ti nepomůže ani Intel!
28.1.2004 20:59:06   0.0.0.xxx 76
Checht, to bylo slabší!
28.1.2004 21:17:23   0.0.0.xxx 67
no to som rad ze nemas, ja som mal MVP3,KT133E,KT266teraz mam KT600 okrem prvej vsetko Abit a vsetko moje dosky
a co ty ?Kolko a ake si mal intel dosky?Stavim sa ze moje
4 stali tolko co intelacke 2 tak o com tocis ze nemas rad reci
28.1.2004 21:20:38   0.0.0.xxx 67
nuz tazko si niekto kto tu pise ze intel je boh
prizna ze daco je sracka
29.1.2004 08:58:39   0.0.0.xxx 77
kde si vzal, že Asus vyrábí desky Intelu, největší blbost co sem kdy slyšel, i kdyby je Asus vyráběl, jako že nevyrábí, tak hlavně záleží kdo desku vyvinul a ne kdo jí vyrábí nehledě na to, že si výrobu Intel ohlídá, jenomže to ti asi nedochází a co se týká asijskýho vývoje, tak co já vím s tou svojí geniální technikou nejsou schopný sestrojit ani raketu, která by jim vyletěla do vesmíru jak jsme se nedávano přesvědčili zatímco američani už maj na marsu dvě sondy, tak nevím co to tady kecáš o technice. Ještě k tomu asusu, je to takovej sráč, že na testy poskytuje desky se všema součástkama a na trh dává desky kde chyběj některý součástky aby ušetřil, jenomže toho sis asi nevšimnul ty Lamo.
29.1.2004 09:15:57   0.0.0.xxx 76
omg ty si troska seber si svoje intelacke kramy a tahni spamovat picoviny do jineho fora uz me seres chovas se jako 3 lete decko kteremu vzali hracku na piskovisti jak muze byt nekdo takovy ventil jako ty uz se prober a nekecej nesmysly btw nechapu co tu tahas nejake defektni rakety btw ani nemas potuchy kolik asiatu dela pro NASA ty nas velky znalce a jestli tu jeste budes psat tyto nesmysly o asiatech tak si nejvetsi traged protoze tohle je haneni rasy ty hlawo tak se chovej slusne a prestan psat nesmysly

btw uz mas neco jineho nez celerona?
29.1.2004 10:23:26   0.0.0.xxx 76
tak zakomplexovany xenofobni chudak tu uz dlouho nebyl... aby ses z ty Ameriky neposral...
29.1.2004 15:15:44   0.0.0.xxx 66
Jaky jsem mel desky od Intelu? Znacky uz si nepamatuju,ale chipsety HX,TX,BX, 815PE,845,845PE,865PE :-) (plus par starsich co uz si ani nepamatuju)Takze par se mi jich doma opravdu vystridalo. A to ze tys mel 4 za cenu mych dvou me celkem nezajima-DACIA je taky levny auto a misto svyho bych mel 2, ale kupovat si ho nebudu :-D
29.1.2004 19:29:56   0.0.0.xxx 77
jaký nesmysly máš namysly, největší nesmysl je že tvoje máma porodila takovýho kripla jako si ty, jen si lez do predele těm kreténum šikmovokejm, který si myslej, že sou nadrasa.
29.1.2004 19:31:18   0.0.0.xxx 77
nadrasa.
29.1.2004 19:57:21   0.0.0.xxx 67
ze tvy prispevky hovori z vse... hlavne za to jak si inteligentni... skoda ze tu nejak nefunguje odmazavani ot prispevku...
29.1.2004 21:54:30   0.0.0.xxx 66
to by vas panove maminka nepochvalila. A ted neco na obhajobu ubohe ublizene VIA: Vystridal jsem za poslednich 8 let nekolik desek a procesoru, vzdy s cipsetem via. Nikdy jsem s tim nemel zadne problemy.A to jsem chtel od sveho citace vzdy maximalni vykon, vse pretaktovane a nasponovane na hranu.Od intelu jsem mel jen jediny vyrobek:procesor Celer366 a jen proto, ze sel prehulit na 580.Ne ze bych opovrhoval intelem, ale jeho cenou se automaticky zuzuje oblast pouziti.Trochu rypnout je ale potreba - na soucasny celery bych nesel ani vidlema. AMD nelze nez pochvalit za jejich XP procesory, je to nadhera, Intelu se zase povedlo pentium M. Inu kazdy ma svoje.

VIA chipsety nechte na pokoji, jejich spatna povest je jednoznacne zpusobena implementaci do desek ultra-low end vyrobcu.
29.1.2004 22:57:13   0.0.0.xxx 76
je tu jen par napisu lidi o se nudi a ktery bylo treba schladit )) na soucasny NW celery je dobry hodit trisky a koupit XP cko s tim souhlasim i ja...

jezismarjaaa... ted zas bude flame zes rekl ze MSI je lowend a jaks to myslel DDDD

v celku s tebou ale souhlasim... nicmene VIA byla vzdycky i u top vyrobcu... (ASUS atd...)
31.1.2004 10:45:35   0.0.0.xxx 77
2,6@3,6 GHz, DDR400@480 CL2 dual, taktuje se na ní moc špatně, těma výsledkama tě ani nebudu unavovat, mohl bys propadnout svoji celer-hysterii :-)
31.1.2004 14:21:30   0.0.0.xxx 76
alke stejne zustanu u svych celeru na i815 ))) a vubec Intel rulezz... (ten vysledek neni teda tak spatnej ))
1.2.2004 19:02:17   0.0.0.xxx 67
Taky mam radsi chipset od Intelu nez od Via...ale na druhou stranu je dobry kdyz je naka konkurence ktera tlaci ceny dolu...
1.2.2004 22:11:04   0.0.0.xxx 76
intel ma poptavku po svych procacich a chipsetech a tim padem i nejakou tu cenu... via se spis se svyma nakladama musi vecpat do ceny za jakou vyrabi intel (aby vubec prodala tak jeste mnohem mensi), byt vydelecna... ale pokryje jen tu cast poptavky, ktera o intelu za ty penize neuvazuje... takze bych ani nerekl, ze intel bude kvuli vii tlacit ceny dolu...
3.2.2004 07:10:33   0.0.0.xxx 67
Samozřejmě, že bych unesl, kdyby se dal zvýšit víc Vcore a Vmem a bylo víc možností nastavení pamětí, ale když se dá všechno dohromady, tak je to fakt dobré a hlavně - je "totálně" stabilní...

BTW: i815 je taky dost stabilní :-)
16.2.2004 16:52:19   0.0.0.xxx 77
Hmm, tak já jsem měl HX, TX, MVP4, 440LX, 440BX, KT133A, KT333, nForce2 a vpráci hrnu přes SIS746FX a žádnej problém. Já se totiž nešťourám šroubovákem v PC každej den, nedělám takový píčoviny že bych svýho XP2700 taktil někam k 3200 atd. A možná právě proto jezdím v nový A4 :-)
Kdybych chtěl od PC pořád jen to nejlepší, tak bych možná jezdil právě v tý DACII, ale život není jen PC
17.3.2004 18:58:58   0.0.0.xxx 76
Mas recht mne VIA nesmie cez prah. Co som sa s nimi uz nasral, odkedy som pri INTELe je svaty pokoj.
25.4.2004 19:08:52   0.0.0.xxx 77
No, VIA bych si mozna radsi koupil nez NForce na AMD, ale na Intela bych urcite dal Intel chipset... Me osobne se ty NForcy moc nelibi - uz jenom proto, ze nedelaji pro Intela chipsety, neni to v notasech a hlavne to neni nikde v profi nasazenim (servery). To koneckoncu VIA taky neni, ale aspon dela pro Intela. Ja si koupim az technlologii od firmy, ktera nedela jenom desktopy, ale i profi veci...
BTW vzdycky jsem mel Intela (TX, LX, 815), ale protoze se me uz zdaji ty PIV fakt predrazeny (a celery jsou tak na praci, ne na hry), poprve jsem koupil AMD (Barton 2500+ se SiS74, ale casem urcite zase Intela koupim, i kdyz ten SiS s tim AMD funguje skvele, ale Intel to proste neni - nema dual channel apod. ;)...
2.8.2004 21:59:52   0.0.0.xxx 66
asi jsem zmaten, ale cekal bych 100-200 (400-800 efektivne)
ale rad bych si prestavil 1600MHz FSB

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.