Hlavní stránka Hardware Základní desky ASUS P4C800 Deluxe - spolehlivý Canterwood pro Pentia 4
ASUS P4C800 Deluxe - spolehlivý Canterwood pro Pentia 4
autor: Dudek Jan , publikováno 1.5.2003
Seznam kapitol
1. Page #
2. Page #
3.  
4.  
ASUS P4C800 Deluxe - spolehlivý Canterwood pro Pentia 4

Po nedávném testu nového čipsetu i875P, který podporuje nové Pentia 4 s FSB 800 MHz i budoucí procesory Prescott, na referenční desce od Intelu se nám dostala do rukou nová deska od ASUSu se stejnou čipovou sadou. Deska od Intelu je oproti novému ASUSu pouze chudý příbuzný. Nový ASUS má vyjma už standardizovanému Gigabit LAN, FireWire a 4x SATA podporu nové technologie - Artificial Inteligence. Jedná se víceméně o jednotné pojmenování všech specialitek desky. Čím se ale deska může honosit nejvíce, je overclockabilita a výkon. Deska jde přetaktovat až na úctyhodných 300 MHz FSB neboli 1200 MHz QDR. {mospagebreak title=Úvod a balení}

Dnes se už nebudu rozepisovat o čipsetu, protože jsme si ho užpředstavili minule - čtěte zde. takže jen krátce - nový čipset Canterwood v sobě spojuje všechny nejnovějších technologie, které jsou k dispozici a poskytuje maximální výkon pro Pentia 4 díky technologii PAT, 800 MHz FSB a dvoupaměťovým kanálům DDR400.

Přesto bych si dovolil předvést náš vlastní obrázek čipsetu i875P, při minulém testu jsme se nemohli dostat pod chladič northbridge.

ASUS P4C800 Deluxe - spolehlivý Canterwood pro Pentia 4

Pojďme se ale rovnou podívat na desku ASUS P4C800 Deluxe. I když jsme teprve na začátku recenze, tak vás musím už nyní upozornit, že hodnocení této desky je velmi kladné. Stačí si uvědomit jen fakt, že recenzujeme desku ASUS s čipsetem Intel, což je jedna z nejlepších kombinací, kteér v počítačovém světě jsou. Všechny poslední desky od ASUSu s čipsety Intel se povedly a dostaly od PCtuningu ocenění (ASUS P4B533, ASUS P4PE a dostane jej i ASUS P4C800, která navozuje na dobrou tradici svých předchůdců).

ASUS P4C800 Deluxe
ASUS P4C800 Deluxe - spolehlivý Canterwood pro Pentia 4

Platforma: Socket mPGA-478
Kompatibilita: Intel Pentium 4 (včetně jádra Prescott)
Externí frekvence CPU: 100/133/200 MHz QDR
Čipová sada / Northbridge:
82875P MCH
Southbridge:  82801EB ICH5
Paměti:  DDR SDRAM - synchronně a 6:5, 6:4
DIMM sloty:
4 (každý max. 1 GB)
AGP slot: AGP 3.0 (režim AGP 8x), Fast Writes
PCI sloty:
PCI 2.2, celkem 5, všechny Busmaster
ISA / AMR / CNR sloty: 0 / 0 / 0
USB: celkem 8x USB 2.0; 4 na zadním panelu
Kanály ATA:
  ICH5 - 2x IDE a 2x SATA (celkem 6 zařízení), Promise - 1x IDE a 2x SATA (celkem 4 zařízení). Dohromady lze připojit až 10 zařízení.
Integrovaný zvuk: ano, 5.1, AC97 kodek AD1985
Pokročilé ladění: AI overclocking, změna FSB frekvence po 1 MHz, změna multiplikátoru, změna PCI/AGP frekvence, změna napětí - až 1,7 V (!), změna napětí pamětí, změna napětí AGP a komplexní nastavení pamětí

Speciality: AI funkce (viz. dále), Gigabit LAN 3com, Promise RAID se SATA, FireWire

Výrobce: ASUStek
Distributor: LEVI a
ATcomputers

Balení

ASUS P4C800 Deluxe - spolehlivý Canterwood pro Pentia 4

Dokumentace + CD:

 • Manuál k desce
 • Instalační průvodce
 • Nálepky, značkovače atp.
 • CD s drivery
 • CD s WinDVD

ASUS P4C800 Deluxe - spolehlivý Canterwood pro Pentia 4

Kabeláž:

 • 2x 80 žil. IDE kabel
 • 1x 40 žil. IDE kabel
 • FDD kabel
 • 2x SATA kabel

Dokumentace k desce je slušná, ale počet kabelů a redukcí je málo. Chybí zde vývod na IEEE1394 (pouze jeden port na zadním panelu), vývod čtyř portů USB 2.0, vývod na SPD/IF. Také by u desky mohla být redukce na napájení SATA disků. Původně jsme si mysleli, že balení desky není kompletní, ale manuálu nás přesvědčil, že je vše v pořádku. Docela by mne zajímalo, kde dané vývody či redukce bude majitel této desky shánět.

Balení (Dokumentace + Kabeláž)

60 %

 

{mospagebreak title=Layout a specialitky}

Layout

ASUS P4C800 Deluxe - spolehlivý Canterwood pro Pentia 4

Jako obvykle musím u ASUSu konstatovat, že základní rozvržení konektorů a slotů na desce je výtečné. Myslím, že daný fakt není potřeba komentovat.

Přesto bych upozornil na několik věcí, ve kterých je deska odlišná od dřívějších modelů. Znalci ASUSů možná postřehnout absenci EZ-Plugu, víceméně 12V IDE napájecího konektoru, který suploval ATX 12V konektor (pokud ho zdroj neměl). Tato deska EZ-Plug nemá, proto k zprovoznění desky potřebujete novější zdroj. ASUS pravděpodobně byl nucen opustit tuto specialitku z důvodu přechodu na novou VRD/VRM napájecí specifikaci 10 pro procesory Prescott. V podstatě se o zápor nejedná, protože P4ky ATXP 12V konektor potřebují už od roku 2000, takže by si už uživatel mohl najít čas ke koupi novějšího zdroje.

Trochu mi chybí fixační modul pro grafické karty na AGP portu. V dnešní době ho má snad každá deska. Tento ASUS ho nemá z důvodu použití AGP Pro portu (s napájením pro profesionální OpenGL karty).

Chybí konektory na čtečky flashí. Je pravdou, že to není standard, ale s touto možností by byla deska dokonalá. Také nechápu, proč ASUS barevně nerozlišuje konektory pro Power, Reset, LEDek na case. Konkurence to má řešeno šikovněji.

Na druhou stranu má deska z hlediska pevného nastavení pomocí jumperů nejvíce možností (samozřejmě pokud se díváme z dnešního pohledu). Konečně můžeme smazat CMOS paměť pomoci jumperu (hurá !).

Výše jste si mohli přečíst, že v balení desky nejsou vývody na Firewire, USB 2.0 či audio digitální výstupy. Na desce ale konektory jsou, takže pokud máte brackety ze starších desek od ASUSu, tak je můžete použít.

Layout

95 %

Speciality desky

Všem specialitkám, které deska má, dal ASUS jednotný název - Artificial Inteligence neboli AI. Dnešní móda dávat jednu značku více produktům se dostala i do průmyslu zabývající se výrobou desek.

Nové AI funkce zahrnují některé schopnosti starších desek od ASUSu plus se objevují novinky. Specialitky/AI funkce jsou děleny do čtyř kategorií:

AI BIOS

 • CrashFree BIOS 2 - ASUS ochranu BIOSu přivadí do dokonalosti. Předchozí verze této specialitky dovolila uložit si BIOS na disketu a v případě problému ho znovu automaticky flashovat. Nové verzi stačí dokonce CD s drivery přidané k desce. V případě problému bude stačí jen vložit CD do mechaniku. O zbytek se postará počítač.

 • Q-FAN - Dnes už dobře vyladěná regulace otáček chladiče, která lze provádět v BIOSu manuálně. V AI už dokáže sám BIOS automaticky regulovat rychlost otáček podle teploty procesory.

 • ASUS Post-Reporter - Nastává období ukecaných desek.Veškeré pochody při startu počítače vám v případě připojení reproduktorů sám počítač do detailů okomentuje. I v případě problémů, jako vadný procesor, se počítač ozve a řekne diagnózu.

AI Overclocking

Jedná se víceméně o tzv. "overclocking pro lamy". Abyste přetaktovali počítač nemusíte vědět, co to je multiplikátor či FSB. Stačí si jen vybrat o kolik % chcete přetaktovat počítač. Kromě tohoto lehčího pojetí overclockingu BIOS obsahuje i plnohodnotně nastavitelné parametry FSB či napětí (viz. dále).
 
ASUS P4C800 Deluxe - spolehlivý Canterwood pro Pentia 4

AI Net

Šikovná utilitka na testovaní zapojení sítě a její kvality. Docela zajímavá věc, se ji říká Virtual Cable Tester. Tuto utilitu mohl ASUS použít díky integrování LAN čipu 3com 3C940 Marvell. Podle informací ASUSu je tato technologie pouze u těch nejdražších síťových karet.
 
ASUS P4C800 Deluxe - spolehlivý Canterwood pro Pentia 4

AI Audio

AI Audio spojuje kvality kodeku AD 1985 označovaného SoundMax a technologie detekující správné zapojení audio konektorů. V případě AI Audio by se vám nemělo stát, že omylem špatně zapojíte audio kabel (pokud se tak stane, tak vás počítač upozorní).
 
ASUS P4C800 Deluxe - spolehlivý Canterwood pro Pentia 4ASUS P4C800 Deluxe - spolehlivý Canterwood pro Pentia 4
 
Z dalších specialit bych zmínil funkci Instant Music, díky ní přepnutím nastavení BIOSu proměníte obyčejnou starou PS/2 klávesnici v multimediální (některým klávesám je nativně přiřazena multimediální funkce).
 
Flashování může provádět pohodlně z Windows pomocí Windowsovké utilitky LiveBIOS, která reflektuje na podobně pojmenovanou funkci u desek MSI.
 
ASUS P4C800 Deluxe - spolehlivý Canterwood pro Pentia 4
 
Speciality

100 %

 

{mospagebreak title=Osazení}

ASUS P4C800 Deluxe - spolehlivý Canterwood pro Pentia 4

přesné označení

použití (anglicky)

použití (česky)

poznámka

datasheet
1 i82845PE (MCH) Northbridge Northbridge ofic. FSB 400/533 MHz Intel
2

i82801DB (ICH4)

Southbridge

Southbridge

6x USB 2.0

Intel

3

ISC 952607

Phase Locked Loop

 generátor frekvence

FSB 100 - 400 MHz

ICST

4 AD3180 PWM Controller regulátor napětí procesoru 0,8375 V - 1,6 V
 krok 12,5 mV

AD

5

3com 3C940

Gigabit Ethernet Controller

řadič Gigabit Ethernet

HW síťovka

3com

6

Promise PDC20378

RAID Controller

RAID/SATA řadič

1xIDE kanál, 2x SATA

-

7 VIA VT6307 FireWire Controller

řadič FireWire

3 porty

VIA

8

AD 1985

AC 97 codec

zvukový kodek

SoundMAX

AD

9 Winbond W83627F

Super I/O

Super I/O

monitoruje 3 FAN

Winbond

PLL - generátor frekvence (ISC 952607)

Nová deska od ASUSu má nejlepší PLLko na trhu podporující FSB až 400 MHz. Dané PLLko je velmi podobné tomu, co měla deska přímo od Intelu s několika vylepšeními na elektrické úrovni.

Logický obvod řídící napájení desky (AD3180)

Čip AD3180 je velmi podobný AD3168, používá stejné MOSFET drivery a liší se jen na elektrické úrovni. Přesto se jedná o vůbec jeden z nejlepších napěťových regulátorů, protože plně podporují specifikaci VRD/VRM 10 pro procesory Prescott.

Přesto bych zde uvedl takovou kuriozitu, kterou se ASUSu povedlo porušit specifikace. Standardně deska vyhovující specifikaci VRD/VRM 10 má podporovat maximální napětí 1,6 V. AD3180 také podporuje max. napětí 1,6 V, přesto se ale ASUS ještě nějak (pravděpodobně dalším obvodem) zvýšit dané napětí o 0,1 V (viz nastavení BIOSu).

Zdroj napájení

Zde se ASUS opravdu nedrží standardů a předimenzová zdroj napájení dvojnásobně. Dokonce bych si dovolil tvrdit, že jak zdroj napájení řeší ASUS, tak to nemá ani Intel. Desky ASUS jsou proto možná stabilnější než desky Intel.

Stačí se jen podívat na filtrační kondenzátory. Nezpracované 12 V napětí by mělo podle specifikace filtrovat 6x 470 uF kondenzátorů po 16 V. ASUS sice používá pouze 4, ale zato 1200 uF. Standard je tedy 2860 uF,ale ASUS má na desce 4800 uF. Splňuje tedy normu na 170 %. Ještě zajímavější situace je u filtračních kondenzátorů, které filtrují napětí procesoru. Zde má být 8x 820 uF kondenzátorů po 2,5 V. ASUS má mnohem lepší - 8x 1500 uF po 6,3 V. Standard - 6560 uF, ASUS - 12000 uF. Dalších komentářů není doufám potřeba, pouze bych podotknul, že ASUS splňuje normu na skoro 200 %.

Gigabit LAN (3com 3C940)

3com 3C940 Marvell je velmi kvalitní síťovka, která se používala do velmi drahý Gigabit LAN karet. Přesto mám jednu výtku. Tou je fakt, že Gigabit LAN čip není napojen na CSA sběrnici a je pouze na PCI. Díky tomu nikdy nemůžete dosáhnout plné rychlosti Gigabit LAN.

RAID řadič (Promise PDC20378)

ASUS opouští měně kvalitní Silicon Image řadiče a začíná používat dobrý hybridní SATA/IDE řadič Promise PDC20378 (tento řadič hojně používala MSI). Díky tomuto řešení (počítáme i možnosti southbridge ICH 5) můžete celkově k desce připojit až 10 zařízení (4x SATA, 6x IDE).

FireWire řadič (VIA VT6307)

Klasický IEEE1394 řadič, který najdete na každé levné PCI kartě. Nevýhodou tohoto čipu oproti VIA VT6306 je podpora pouze 2 portů IEEE1394.

Zvukový kodek

Intel vybavil svoji desku tím nejvyspělejším zvukovým kodekem současnosti. AD 1985 podporuje nejnovější zvukové standardy jako je EAX 2.0, A3D atp. Dále má 20-bit převodníky a 90 dB odstup od šumu. Samozřejmostí je digitální SPD/IF konektor (koaxiální i optický). Dodávaný software je také bohatý. Všechno má své mouchy a podle všeho má tento kodek poměrně velké nároky na výkon a zátěž procesoru. Viz. recenze na ixbtlabs/Digit-Life.

Super I/O

Průměrné Super I/O se standardními monitorovacími funkcemi. Deska má ale ještě dodatečný obvod, který pracuje s regulací otáček větráčku na procesoru a reaguje na teplotu procesoru. Celkově tedy můžeme přimhouřit oko nad tím, že toto Super I/O má pouze průměrné možnosti.

Co na desce chybí?

Z dnešního pohledu nic. Deska má vše co si můžeme přát. Do budoucnosti se snad dočkáme integrovaného Wi-Fi či Bluetooth čipu. Nyní tyto technologie ASUS řeší pomocí externího SpaceLinku.

Osazení

95 %

 

{mospagebreak title=BIOS a Overclocking}Verze BIOSu - 1004

Základní nastavení frekvence a napětí

násobič

8x a 10x až 31x
frekvence FSB 100 až 400 MHz po jednom MHz
frekvence pamětí synchronní a 6:5, 6:4
Vcore 0,8375 V až 1,7 V po 0,0125V
napětí AGP 1,5 až 1,8V po 0,1V
napětí pamětí 2,5 až 2,85 V po 0,1V
AGP/PCI frekvence fixována

ASUS P4C800 Deluxe - spolehlivý Canterwood pro Pentia 4

BIOS je velmi dobře odladěný, protože plně využívá možností použitého PLL a PWM controlleru. Největší zajímavostí je možnost zvýšit 0,1 V oproti standardního nastavení PWM controlleru. Díky tomu porušíme sice VRD/VRM specifikaci 10, ale zajímá to overclockery? Na druhou stranu ASUS díky tomuto nastavení může u procesorů způsobit SDNS - syndrom náhlého selhání procesoru díky vysokému napětí. Přesto konečná volba závisí jen na uživateli.

Nastavení časování pamětí

CAS Latency 1,5T / 2T / 2,5T
RAS to CAS Delay 2T / 3T
RAS Precharge 2T / 3T
RAS Active to Precharge  5T  / 6T / 7T

ASUS P4C800 Deluxe - spolehlivý Canterwood pro Pentia 4

Nastavění časování pamětí je z hlediska Intel čipsetu standardní.

HW monitoring

ASUS P4C800 Deluxe - spolehlivý Canterwood pro Pentia 4

BIOS monitoruje tři základní chladiče. Kromě toho zde naleznete možnost regulace větráčku na procesoru (od 11/16 původní rychlosti až do plné rychlosti).

BIOS

100 %

Stabilita

Díky velmi mohutnému a kvalitnímu zdroji napětí je AUSUS P4C800 jednou z nejstabilnějších desek s čipsetem i875P. O stabilitě na 200 MHz FSB nelze pochybovat. FSB 266 MHz zvládá bravurně a 300 MHz s minimální nestabilitou. Nestabilní je čipset až na FSB frekvenci kolem 310 MHz.

Stabilita

100 %

Přetaktování

S touto deskou můžete přetaktovat váš procesor na maximum. Kdybyste měli otevřený procesor, tak se dostanete třeba i na vytoužených 300 MHz neboli 1200 MHz QDR. Běžně se  s standardními zavřenými procesory dostanete maximálně na 266 MHz neboli 1066 MHz QDR. Po výkonnostní stránce se 1066 MHz a 1200 MHz neliší, protože stejně neseženete rychlejší paměti než 466 MHz DDR, které jsou určujícím prvkem zvýšení výkonu.

ASUS P4C800 Deluxe - spolehlivý Canterwood pro Pentia 4

Overclocking

100 %

{mospagebreak title=Testy - Teoretické benchmarky}
CPU Intel Pentium 4 2,4 GHz FSB 533 MHz ES
Intel Pentium 4 2,4 GHz FSB 800 MHz ES
Intel Pentium 4 2,4 GHz FSB 1200 MHz ES
Základní desky Intel 875PBZ Bonanza
Gigabyte 8PE800 Ultra rev. 1.1
ASUS P4G8X
ASUS P4C800
RAM 2x 256MB OCZ PC3200 CL2 (při testech 1200 MHz FSB pracovali paměti na frekvenci 466 MHz DDR)
VGA karta Radeon 9800 Pro
harddisk Maxtor DiamondMax 9
OS Windows XP Professional, DirectX 9.0a
ovladače Intel Chipset Driver
VGA Drivers ATI Catalyst 3.2

Bandwidth - propustnost paměti (teoretický benchmark)

ASUS P4C800 Deluxe - spolehlivý Canterwood pro Pentia 4

i875P na 1200 MHz FSB a DDR466

ASUS P4C800 Deluxe - spolehlivý Canterwood pro Pentia 4

i875P na 800 MHz FSB a DDR400

ASUS P4C800 Deluxe - spolehlivý Canterwood pro Pentia 4

E7205 na 533 MHz FSB a DDR266 (synchronně)


i845PE na 533 MHz FSB a DDR333

  i845E i845PE i845PE na 800MHz E7205 i875P i875P na 1200 MHz
MemLatency Bandwidth - 21,3 % - + 12,5 % + 18,1 % + 52 % + 60 %

Bandwidth - Latence (teoretický benchmark)

ASUS P4C800 Deluxe - spolehlivý Canterwood pro Pentia 4

i875P na 1200 MHz FSB a DDR466

ASUS P4C800 Deluxe - spolehlivý Canterwood pro Pentia 4

i875P na 800 MHz FSB a DDR400

ASUS P4C800 Deluxe - spolehlivý Canterwood pro Pentia 4

E7205 na 533 MHz FSB a DDR266 (synchronně) 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.