Hlavní stránka Hardware Základní desky 2x záklasí desky s i845PE: ASUS vs. MSI
2x záklasí desky s i845PE: ASUS vs. MSI
autor: Dudek Jan , publikováno 17.1.2003
2x záklasí desky s i845PE: ASUS vs. MSI
S menším zpožděním vám přinášíme recenzi dvou desek s čipsetem i845PE. Obě desky pocházejí z dílny největších výrobců desek - ASUSu a MSI. Každá z těchto značek má u nás své příznivce a odpůrce, ale pravda je taková, že každý nový výrobek se diametrálně liší od předchozí. To platí i o našich dvou deskách, které představují poslední výkřik jednokanálových čipsetů pro Pentium 4. Pokud vybíráte desku pro Pentium 4 a nemáte peníze na E7205 desku, tak vám přijde naše recenze vhod, protože jsme obě desky rozpitvali do největších detailů a určili, která z nich je lepší. {mospagebreak title=i845PE}

Čipset i845PE, uvedený Intelem na podzim 2002, navazuje na úspěšnou řadu i845E - jejich společným praotcem je však čipset i845. Původní řada i845 s podporou pomalých, avšak levných pamětí SDRAM se dříve hojně používala ve značkových počítačích (u nich se vyzdvihoval procesor Pentium 4 a o malé propustnosti SDRAMů se taktně mlčelo) nebyla mezi odborníky nijak oblíbená.

Obrat nastal s příchodem čipsetu i845 rev.B0, též označovaném jako i845D, který na platformu Intel Pentia 4 přinesl první firemní řešení s podporou paměti DDR SDRAM. V té době (přesně před rokem) se jednalo jen o paměti DDR266 a sběrnici 400 MHz, ale přesto to byl znatelný posun kupředu - paměti DDR byly levnější a více "overclocker friendly " než RDRAMy, avšak výkonnější než staré SDRAMy.

2x záklasí desky s i845PE: ASUS vs. MSI

V květnu Intel uvedl čipsety i845E a i845G (s integrovanou grafikou). Tyto čipy vycházejí v přímé linii z i845D, ale liší se podporou P4 s 533 MHz FSB, která znatelně urychluje systém a propustnost pamětí.

Dalším přírůstkem do rodiny i845 (zatím posledním), jsou čipsety i845PE a i845GE (totéž, s integrovanou grafikou). Nové čipsety se od i845E liší podporou pamětí DDR333 neboli PC2700. Teoreticky to znamená 25 % paměťové propustnosti navíc. Další novinkou je podpora technologie HyperThreading, která je obsažena v nejnovějším Pentium 4 3,06 GHz a v brzké době bude i v nižších modelech od 2,4 GHz. Poslední novinkou, která se ale netýká čipsetů, ale samotných desek, je upravený systém napájení procesoru (FMB2), aby deska zvládály pracovat s novými procesory nad 3 GHz, které budou mít vysoký proudový odběr. Čipset i845PE je složen z northbirdge 82845PE GMCH a southbride 82801DB ICH4, který se používá od i845E a i845G čipsetů.

Neoficiálně čipset pracuje (v asynchornním módu) s paměti DDR355 (frekvence 177 MHz), bohužel tuto možnost nepodporují všechny desky - pouze ty lepší (přesněji - jedině ASUS P4PE). Další "vymožeností" je možnost nastavení časování na 1.5-2-2-5, což je nejagresivnější časování vůbec. Samozřejmostí je zde fixace frekvence PCI, díky čemuž je možno zvýšit FSB na frekvenci 200 MHz (800 MHz QDR). Při tak vysoké FSB frekvenci dokáží paměti pracovat až na frekvenci 266 MHz (DDR533).

Čipset i845PE patří, z hlediska řadiče paměti, mezi jedno-kanálové čipsety. Stále se jedná o levnou ale výkonnou alternativu k dneska nejvýkonnějšímu čipsetu GraniteBay E7205, který je určen pro špičkové desktopy a pracovní stanice. Bohužel cena desek E7205 je příliš vysoká, proto je koupě desky s jedno-kanálovou paměťovou architekturou stále dobrým tahem. Desktopové "levné" dvoukanálové čipsety přijdou až za půl roku v podobě i865 a i875 neboli chcete-li Intel Springdale a Intel Canterwood.

{mospagebreak title=ASUS P4PE}

Na mušku jsme si vzali dvě desky s čipsetem i845PE od největších výrobců - ASUS a MSI. Obě firmy netřeba představovat. Jen bych zdůraznil, že ASUS vyrábí drahé a high-endové desky a MSI se spíše zaměřuje na mainstream s důrazem kladeným na poměr cena/výkon.

ASUS P4PE

Intel a ASUS - výtečná kombinace. Dovolil bych si tvrdit, že právě ASUS dělá nejlepší desky s čipsety Intel. A nemyslím si to pravděpodobně jenom já, ale i samotný Intel, protože tento rok bude výrobu základních desek s obchodní značkou Intel budou vyrábět ASUSu. Pokud budou jen z poloviny tak dobré jako předcházející modely s čipsety Intel od ASUSu - jmenujme ASUS P4B266, P4B533, dnes recenzovanou P4PE či P4G8X, tak si značka Intel značně polepší.

ASUS P4PE
2x záklasí desky s i845PE: ASUS vs. MSI

Platforma: Socket mPGA-478
Kompatibilita: Intel Pentium 4, Intel Celeron (od 1.7GHz), čipy Willamette a Northwood i s Hyper-Threadingem
Externí frekvence CPU: 100 i 133 MHz QDR

Čipová sada / Northbridge:
82845PE GMCH
Southbridge:  82801DB ICH4

Paměti:  DDR SDRAM - až 177 MHz
DIMM sloty:
3 (každý max. 1 GB)

AGP slot: AGP 2.0 (režim AGP 4x), Fast Writes
PCI sloty:
PCI 2.2, celkem 6, všechny Busmaster
ISA / AMR / CNR sloty: 0 / 0 / 0
USB: celkem 6x USB 2.0; 2 header, 4 na zadním panelu
Kanály ATA:
3 (pro 6 zařízení)
2x UltraATA 133, 1x Promise RAID ATA133

Integrovaný zvuk: ano, 5.1, AC97 kodek ADI1980
Integrovaná grafika: ne

Pokročilé ladění: nastavení napětí procesoru, pamětí a AGP, nastavení frekvence FSB (100-200MHz), změna multiplikátoru (u otevřených CPU), komplexní nastavení pamětí

Speciality: 2x FireWire 1394a, 2x Serial-ATA, gigabit síťová karta Broadcom, HW monitorování napětí a teplot v systému, EZ-Flash, Q-Fan, EZ Plug, POST Reporter

Výrobce: ASUStek
Hlavní dodavatelé v ČR: AT Computers, LEVI

Co je v krabici?

ASUS se snaží tlačit na retailové zákazníky (všichni ty, kteří si kupují komponenty samostatně) a lehce v některých věcech kopíruje MSI.

Kromě barevné krabice k desce dostanete několik programů - WinCinema na editaci videa a také další programy jako WinDVD, WinRip, WinCoder, WinProducer a konečně i antivirový program PC-cillin.

2x záklasí desky s i845PE: ASUS vs. MSI

... kliknutím se obrázek zvětší ...

Poté, co otevřete příjemně vyhlížející krabici, objevíte desku (jak jinak) doplněnou o celou řadu příslušenství:

Jmenovitě se jedná o Quick Setup Guide obecně pojednávající o zapojení základní desky, o typech konektorů atp. a dále pak manuál zabývající se již konkrétně deskou P4PE (nastavením jumperů, zapojením konektorů a především pak nastavením BIOSu). Návod je pochopitelně v angličtině a nutno dodat, že je poměrně obsáhlý a dobře zpracovaný.

Jako pomůcka slouží Quick Reference Card, což není nic jiného než kartička s označením důležitých částí desky a s nastavením konektorů pro LED, zvuk atp. Prakticky stejnou věc plní i velká samolepka s popisem nastavení LED, ale i jumperů pro +5Vsb (o tom dále).

K tomu všemu dostanete balík konektorů - 2x IDE 80 žil, 1x IDE 40 žil, 1x FDD konektor, 2x 55cm dlouhé Serial-ATA kabely v pěkném červeném provedení, dva USB vývody s game portem, jeden FireWire port i s kabelem pro připojení k desce, SPDIF výstup a konečně ATX kryt na zadní vývody.

Bližší pohled

PCB design je víceméně shodný s P4B533 s čipsetem i845E. Drží se určité linie, která je neměnná, ale je na velmi vysoké úrovni a nenajdete zde chybičky. Dovolil bych si tvrdit, že ASUSy mají snad nejlepší rozvržení vůbec. Tedy, pokud se jedná o desky s čipsety Intel.

2x záklasí desky s i845PE: ASUS vs. MSI

... kliknutím se obrázek zvětší ...

O rozvržení si udělá čtenář udělá názor nejlépe pozorným prohlednutí přiloženého obrázku základní desky, ale rád bych "vypíchl" několik zajímavostí.

ASUS P4PE má výtečně rozmístěné IDE, FDD a RAID konektory. Další perfektní věcí je umístění napájení a EZ-plugu hned vedle IDE konektorů, kde se bez problému nainstalují kabely. Při tomto umístění nepředstavují překážku po cirkulaci vzduchu.

Na desce najdete 6 PCI slotů z nichž jeden je modrý. Nemusíte se bát, že by do něho nešla strčit klasická PCI karta. Jedná se o plnohodnotný PCI slot, ale ASUS se díky modrému PCI slotu "pojistil" na cestu do světa wireless komunikace. Tento slot je určen pro IEEE 802.11a, i802.11b a Bluetooth kartu (podporuje všechny tyto standardy) od ASUSu. Nejedná se ale o bundle, danou kartu si musíte samostatně koupit.

Jako obvykle, ASUS nemá žádnou světelnou diagnostiku chodu desky (pouze hlasovou), ale aspoň na desce najdete dvě indikační LEDky. Zelená nám říkat, že je deska pod napětím a červená indikuje jestli je grafická karta správně zastrčena v AGP slotu. Je to také ochrana proti spálení grafické karty při špatné instalaci grafické karty. Pokud LEDka svítí červeně, tak základní desku nezapnete. Dovolil bych si zde malou kuriozitu - červená LEDKa svítí u některých grafických karet, i když jsou správně zastrčeny ve slotu. Je to způsobeno pravděpodobně špatnou elektrickou architekturou grafické karty, která neodpovídá standardům. Toto se nám stalo například u graf. karet Super Grace. Neznamená to však, že graf. karta je špatná, na jiných deskách, které ochranu AGP nemají, vám pojede bez problémů.

2x záklasí desky s i845PE: ASUS vs. MSI

Zadní panel je stejný jako u většiny ASUSů. Raritou jsou pouze dva seriové porty, které dneska už nikdo nevyužije. Škoda, že ASUS ještě nepřidal dva USB porty, protože ty musíme tahat pomocí externího headeru do zaslepky.

Celkově je rozvržení ASUS P4PE výtečné. Nenajdete žádnou chybu. Bod pro ASUS.

Napájení

ASUS P4PE má dvoufázový regulátor napětí, díky čemuž tato deska striktně nevyžaduje zdroj dle specifikace ATX 2.03. Co to znamená? Deska má přídavné napájení pomocí firemního EZ-plugu (skrze napájecí konektor pro IDE zařízení), který je možné použít místo "Intelího" čtvercového konektoru ATX12V.

Poznámka: deska se rozjede, i když je zapojen jen hlavní ATX konektor - přesto doporučji zapojení EZ Plugu, zejména když budete provozovat procesor Pentium 4 3.06 GHz a vyšší. Tyto procesory mají obrovský proudový odběr a klasický ATX konektor to nemusí utáhnout.

Napájení desky plně odpovídá FMB2 designu a teoreticky lze na této desce provozovat i 3.4 GHz Northwood, který bude možná uveden během tohoto roku. Podporu procesorů Prescott nedokáži odhadnout, ale i ta je možná.

{mospagebreak title=Speciality}

IEEE1394

2x záklasí desky s i845PE: ASUS vs. MSI

FireWire zajišťuje čip VIA VT6307, který můžete najít na většině levných FireWire řadičů, které se k počítači dokupují separátně a stojí 500 Kč. Díky VT6307 můžete využívat dva IEEE1394 porty, které vyvedete pomocí bracketu do zaslepky (bracket najdete v balení s deskou).

RAID a Serial ATA

2x záklasí desky s i845PE: ASUS vs. MSI

Nastává čas Serial ATA a výrobci desek to víi. Na desce najdete RAID řadič Promise PDC20376. Bohužel, jedná se o první Serial ATA řadič a proto má své mouchy. Tou největší je podpora jen tří IDE zařízení, z nichž dvě jsou připojené před Serial ATA a jedno přes klasické Parallel ATA. Všechny tyto zařízení jde připojit jen jako Master. Na druhou stranu lze všechny tyto zařízení, napojené jak na Parallel, tak Serial ATA, umístit do jednotného RAID pole.

Gigabit LAN

2x záklasí desky s i845PE: ASUS vs. MSI

Pro všechny síťaře ASUSu implementoval na desku gigabitový řadič Broadcom BCM5702.Výhodou takového řadiče je zejména cena, protože nejlevnější gigabitový řadič stojí 1500 Kč. V případě desky ho dostanete "skoro" zadarmo. Bohužel celkové náklady na zřízení gigabitové sítě jsou stále vysoké.

Integrovaná zvuková karta

2x záklasí desky s i845PE: ASUS vs. MSI

Největší konkurenci pro Creative jsou levné zvukovky integrované na desce, které jsou čím dál kvalitnější a lepší. V případě ASUS P4PE nebyl použit oblíbený čip CMI8738, který plně supluje zvukovou kartu a sám se používá v levných externích zvukových kartách. Naleznete zde ADI1980, což je podle ohlasů nejlepší AC´97 kodek. Jedná se o šestikanálový zvukový kodek s podporou Microsoft DirectX™ 8.0, Microsoft DirectSound 3D™, A3D, MacroFX, ZoomFX, MultiDrive 5.1, A3D a  EAX. Dovolil bych si říct, že zastane práci za starší zvukové karty jako je Sound Blaster Live 5.1. ADI1980 podporuje i SPDIF, konektor naleznete přibalen k desce a instaluje se do zaslepky.

Další featurky

2x záklasí desky s i845PE: ASUS vs. MSI

... kliknutím se obrázek zvětší ...

ASUS má další příjemné featurky:

Q-FAN - softwarová regulace rychlosti otáček aktivního chladiče
C.P.R. neboli CPU Parametr Recall - pokud se při overclockingu dostanete nad frekvenci, kterou dané součásti nezvládají, tak se při příštím restartu vše vrátí automaticky do normálu.
Voice Diagnostics System - Zvukový systém hlásící chyby chodu desky. Bohužel se hlasový systém nemůže vyrovnat hexadecimálnímu diagnotickému displeji či soustavě diagnostických LEDek.
ASUS Multi Language BIOS - Pokud vám nevyhovuje angličtina, tak si BIOS můžete přepnout například do němčiny. Bohužel ve výčtu jazyků nenaleznete češtinu.
CrashFree BIOS - dovoluje uložit obsah BIOSu na disketu. V případě infikace BIOSu virem, můžete použít BIOS z diskety.
EZ-Flash - Jedná se o flashovací utilitu, která je součástí BIOSu. Při přeflashování BIOSu nemusíte používat DOSové utility.

{mospagebreak title=BIOS}

Základní nastavení frekvence a napětí

násobič

8x a 10x až 28x
frekvence FSB 100 až 200 MHz po jednom MHz
frekvence pamětí děliče pro 100, 133, 166 a 177 MHz
Vcore 1,5 až 1,85V po 0,025V *
napětí AGP 1,5 až 1,7V po 0,1V
napětí pamětí 2,5 až 2,9V po 0,1V
AGP/PCI frekvence 66 MHz/33 MHz až 104.46MHz/52.23 MHz
(AGP/PCI frekvence není závislá na FSB)

2x záklasí desky s i845PE: ASUS vs. MSI

ASUS P4PE je výjimečný paměťovým děličem, který při FSB 133 MHz dovoluje provozovat paměti na 177 MHz (DDR 355). Jedná se o skrytou možnost BIOSu, kterou má pouze ASUS. Na jiných deskách tento dělič frekvence pamětí nenaleznete. Při FSB 200 MHz mohou paměti pracovat až na frekvencin 266 MHz (DDR533).

Možnosti nastavení napětí nijak výrazně nevybočuje z řady vyjma nastavení napětí pamětí, které je možno zvýšit až na 2,9 V. To je 0,4 V nad standardem a pamětem bez heatspreaderu toto nastavení může rapidně snížit životnost. Na druhou stranu se zvyšuje stabilita a přetaktovatelnost pamětí.

Nastavení časování pamětí

CAS Latency 1,5T 2T 2,5T 3T
RAS to CAS Delay 2T 3T 4T
RAS Precharge 2T 3T 4T
RAS Active to Precharge  5T 6T 7T
Command Lead-Off 1T 2T
AGP Capabality 1x 2x 4x
Q-Fan 10/15 až 15/15

Z nastavení pamětí je zde víc než jen marketingová CAS Latency a nutno podotknout, že množství nastavitelných hodnot je poměrně bohaté.

2x záklasí desky s i845PE: ASUS vs. MSI

CAS latence lze nastavit až na 1,5 T. Tato latence se běžně nepoužívá, ale s velmi kvalitními pamětmi lze použít, musíte však rapidně snížit frekvenci. Proto je lépe použít CAS latenci 2 T a vyšší frekvenci pamětí. Další zajímavostí ja Active Precarge Delay. U mnoha desek naleznete nejnižší hodnotu 6T, u ASUS P4PE naleznete až 5T. Přesto vám doporučuji používat spíše 6T, protože agresivnější časování rapidně snižuje stabilitu a nekoresponduje zvýšením výkonu.

Stabilita a přetaktování

O kvalitách a stabilitě dané desky se nejlépe přesvědčíte z diskusních fór na Internetu. Čím více příspěvků, tím více problémů je s deskou spojeno. To ale neplatí o ASUS P4PE. Ta žádnými problémy se stabilitou či jinými neduhy, jako například ASUS P4S8X, netrpí. Podle mého názoru vůbec nemá cenu diskutovat stabilitu na standardní frekvenci, spíše se podívejme jak se základní deska chová při přetaktování.

PCtuning má k dispozici otevřené Pentium 4 a proto můžeme testovat FSB na libovolné frekvenci. Běžný uživatel se musí spokojit s frekvenční rezervou Pentia 4. Maximální FSB, které můžete dosáhnout se zavřeným Pentiem 4 je kolem 170 - 180 MHz s Northwoody 2,26 a 2,4 GHz. Northwoody na vyšší frekvenci jdou znatelně méně přetaktovat a takové 3,06 GHz nepřetaktujete skoro vůbec.

ASUS P4PE s kvalitními pamětmi zvládá FSB frekvenci 166 MHz bez problému a stabilně. Stabilitu systému jsme testovali pomocí převodu do DivXu a Memtestu po celou noc. Systém byl absolutně stabilní.

Další metou je FSB frekvence 200 MHz. Tuto frekvenci s neotevřeným Pentie 4 nedosáhnete, ale procesor se i zde choval stabilně. Jako důkaz jsem si dovolil screenshot, který hovoří za vše.

2x záklasí desky s i845PE: ASUS vs. MSI

... kliknutím se obrázek zvětší ...

{mospagebreak title=MSI 845PE Max2}

MSI je výrobce retailových základních desek pro masy. Snaží se vykrýt mainstream, tedy uživatele, kteří nemají dostatek peněz, aby si mohli koupit to nejlepší, ale naopak vyžadují určitou kvalitu.

MSI 845PE Max 2
2x záklasí desky s i845PE: ASUS vs. MSI

Platforma: Socket mPGA-478
Kompatibilita: Intel Pentium 4, Intel Celeron (od 1.7GHz), čipy Willamette a Northwood i s Hyper-Threadingem
Externí frekvence CPU: 100 i 133 MHz QDR

Čipová sada / Northbridge:
82845PE GMCH
Southbridge:  82801DB ICH4

Paměti:  DDR SDRAM - až 166 MHz
DIMM sloty:
3 (každý max. 1 GB)

AGP slot: AGP 2.0 (režim AGP 4x), Fast Writes
PCI sloty:
PCI 2.2, celkem 6, všechny Busmaster
ISA / AMR / CNR sloty: 0 / 0 / 1
USB: celkem 6x USB 2.0; 2 header, 4 na zadním panelu
Kanály ATA:
3 (pro 6 zařízení)
2x UltraATA 133, 1x Promise RAID ATA133

Integrovaný zvuk: ano, 5.1, PCI CMI8738
Integrovaná grafika: ne

Pokročilé ladění: nastavení napětí procesoru, pamětí a AGP, nastavení frekvence FSB (100-233MHz), změna multiplikátoru (u otevřených CPU), komplexní nastavení pamětí

Speciality: 3x FireWire 1394a,  gigabit síťová karta Intel, HW monitorování napětí a teplot v systému, volitelně PC2PC Bluetooth

Výrobce: MicroStar International
Hlavní dodavatelé v ČR: LEVI, Penta

Kombinace MSI a Intel není tak dobrá jako u ASUSu. Desky s čipsety Intel splňují základní požadavky, ale zdaleka nedosahují takových možností jako u desek ASUS. MSI se mnohem více povedla řada desek s čipsety KT266 až KT400 pro AMD.

Co najdete v krabici?

2x záklasí desky s i845PE: ASUS vs. MSI

... kliknutím se obrázek zvětší ...

V krabici najdete tři manuály - Quick User´s Guide, mnohojazyčný manuál a návod k obsluze RAID. Dále CD s drivery, disketu s RAID řadičem, 2x IDE 80 žil, 1x FDD kabel a tři brackety do záslepek:

 • IEEE1394 bracket s třemi porty (2x 10 pinové a 1x 6 pinový)
 • USB 2.0 bracket s dvěmi porty a 4 diagnostickými LEDkami
 • audio bracket s digitálním a analogovým SPDIF výstupem a výstupem na zadní reproduktory (jack).
   

2x záklasí desky s i845PE: ASUS vs. MSI

Rozvržení PCB

2x záklasí desky s i845PE: ASUS vs. MSI

... kliknutím se obrázek zvětší ...

MSI 845PE Max 2 neboli MS-6704 má největší PCB ze všech i845PE desek (podle Xbitlabs). Najdete zde 3x DIMM paměťové sloty, 6x PCI sloty, 1x CNR a 1x AGP. Také nesmíme zapomenout na 4x IDE konektory. MSI 845PE Max 2 má nejvíce možností upgradovatelnost ze všech i845PE desek.

K PCB designu bych měl výhrady. ATX napájecí konektor je příliš blízko socketu a narušuje správnou cirkulaci vzduchu v počítači. RAID konektory jsou zase příliš vzdáleny od standardních IDE konektoru. Celkově je PCB design nadprůměrný, i když není tak precizní jako u ASUSu.

Na northbridgi je umístěn aktivní chladič, což je rarita mezi i845PE deskami. Northbridge i845 neprodukuje tolik tepla, aby bylo nutné ho chladit aktivně. Je to spíše marketingový tah MSI pro ty, kteří si myslí, že aktivní chladič prodlužuje životnost desky. Je tomu tak jen v případě, že by northbridge produkoval enormní možnství tepla a pasivní chladič by to nebyl schopen uchladit. V případě 845PE Max 2 je ale aktivní chladič spíše na obtíž, protože představuje zdroj hluku navíc.

2x záklasí desky s i845PE: ASUS vs. MSI

Zadní panel je téměř shodný s tím od ASUSu, až na chybějící jeden sériový port, což není na škodu, protože tyto konektory se dnes prakticky nepoužívají.

Napájení

Regulátor napětí MSI 845PE Max 2 je tří fázový. Deska odpovídá ATX 2.03 specifikaci a dokonce má ještě navíc klasický 12 V napájecí konektor á la EZ-Plug. Díky tomu může deska pracovat i se starým zdrojem.

{mospagebreak title=Speciality}

IEEE1394

Obrázek čipu se nám zatoulal, ale jedná se o čip VIA VT6306. MSI má dokonce tři IEEE1394 porty u této desce, které jsou vyvedeny pomoci bracketu do zaslepky.

RAID

2x záklasí desky s i845PE: ASUS vs. MSI

MSI má ještě starý čip Promise PDC20276, který disponuje 2 kanály Parallel ATA. Na jednu stranu je to výhoda, že na desku připojíte 4 IDE zařízení, ale zase odpadá možnost použít Serial ATA. Zde záleží na uživateli jestli Serial ATA potřebuje nebo ne.

Gigabit LAN

2x záklasí desky s i845PE: ASUS vs. MSI

Gigabitový LAN se stává masovou záležitostí. MSI integrovala na svou desku gigabitový řadič od Intelu.

Integrovaná zvuková karta

2x záklasí desky s i845PE: ASUS vs. MSI

Jako integrovanou zvukovou kartu použilo MSI čip CMI8738 (6 zvukových kkanálů), který se běžně používá v externích zvukovkách. Nejedná se o kodek, ale o plnohodnotný zvukový čip na sběrnici PCI, který nahradí většinu starších zvukovek, včetně některých starších Sound Blasterů. CMI8738 má SPDIF výstup, který najdete na audio bracketu. Přesto bych si dovolil říct, že tento čip je už trochu postarší a nejnovější AC97 poskytují lepší možnosti než tato plnohodnotná integrovaná zvuková karta.

Další specialitky

Další specialitkou je PC2PC Bluetooth, který deska podporuje. Bohužel verze s Bluetooth kitem je dražší než verze bez. Výhodou P2PC Bluetooth je možnost propojení dvou počítačů bez kabelů, jen pomocí Bluetoothu. Má to však i své zápory a to je slabá datová propustnost. Pomocí této "sítě" přenesete pouze 40 kB/s.

{mospagebreak title=BIOS}

Základní nastavení frekvence a napětí

násobič

8x a 10x až 28x
frekvence FSB 100 až 233MHz po jednom MHz
frekvence pamětí děliče pro 100, 133, 166 MHz
Vcore 1,5 až 1,825V po 0,025V *
napětí AGP 1,5 až 1,8V po 0,1V
napětí pamětí 2,5 až 2,8V po 0,1V
AGP/PCI frekvence 66 MHz/33 MHz až 81MHz/40,5 MHz
(AGP/PCI frekvence není závislá na FSB)

2x záklasí desky s i845PE: ASUS vs. MSI

Nastavení BIOSu se od standardu liší velkým rozpětím nastavením FSB od 100 MHz do 233 MHz. Bohužel nemůžete celé toto rozpětí používat. Reálně pouze do FSB 150 MHz.

Nastavení časování pamětí

CAS Latency  2T 2,5T 3T
RAS to CAS Delay 2T 3T 4T
RAS Precharge 2T 3T 4T
RAS Active to Precharge  5T 6T 7T
Command Lead-Off 1T 2T
AGP Capabality 1x 2x 4x

2x záklasí desky s i845PE: ASUS vs. MSI

Stabilita a přetaktování

Základní deska na standardním taktu nemá problémy se stabilitou, známý je jen jeden problém týkající se třetího paměťového slotu. Pokud zde máte umístěnou paměť, tak vám počítač bude odmítat službu. Jedinou možností  je stáhnout nejnovější BIOS verze 1.2.

Přetaktování je ale o mnoho problematičtější než u ASUS P4PE. Tato deska není na přetaktování dělaná. Maximální FSB, kterou dosáhnete je 150 MHz. Při vyšším FSB deska funguje, ale deska pracuje na úplně jiné FSB frekvenci než, kterou jsme určili.

{mospagebreak title=Testy}

Testovací sestava

CPU Intel Pentium 4 2,66 GHz FSB 533 MHz ES
Základní desky ASUS P4S8X
Intel 850MD
ASUS P4PE
MSI 845PE Max 2
BIOSTAR P4TDP2
ASUS P4T533
RAM 256MB OCZ PC3200 CL2
256MB Samsung PC800-45ns RDRAM
512MB Samsung PC4200-32ns RDRAM
VGA karta Leadtek GeForce4 Ti 4600
harddisk IBM Deskstar 60GXP
OS Windows XP Professional, DirectX 8.1b
ovladače
zákl. desky
SiS IDE Driver v 2.01
Intel Chipset Driver v 4.00.1013
VGA Drivers nVidia Detonator 41.09 Reference Drivers

V našem testu porovnáváme čipset i845PE s RAMBUSovými čipsety i850 a i850E. Dále také s čipsetem SiS 648 a konečně s i845E, který nám indikuje rozdíl mezi pamětmi typu DDR333 a DDR266.

Testovali jsme s tímto časováním pamětí:
DDR333A - 2-2-2-6 / 1T Command, 166 MHz
DDR266A - 2-2-2-6 / 1T Command, 133 MHz

SiSoft Sandra 2003 - ALU Buffered

2x záklasí desky s i845PE: ASUS vs. MSI

 • PEčka vykazují jen o 6 % nižší výsledky než RAMBUSy v podání i850
 • Mezi MSI a ASUS je 1,8 % rozdíl. Může se jednat o statistickou chybu
 • Použití paměti DDR333 přineslo o 27 % lepší výsledek

PCMark 2002, Memory Score

2x záklasí desky s i845PE: ASUS vs. MSI

 • PEčka překonávají i850 o 1,4 %. Zanedbatelný rozdíl!
 • Mezi ASUSem a MSI je rozdíl 1 %.
 • DDR333 znamenají 10 % nárůst oproti DDR266

Super PI

2x záklasí desky s i845PE: ASUS vs. MSI

 • Mezi PEčkami a i850 je 1 % rozdíl, v porovnání s i850E je rozdíl 3,5 %
 • Mezi ASUSem a MSI je 1 % rozdíl. Může se jednat o statistickou chybu.
 • DDR333 znamenají 5 % výkonu navíc

Komprese ACE

2x záklasí desky s i845PE: ASUS vs. MSI

 • Rozdíl mezi i850E a PEčkami je 8 %. Čipset i850 zaostává o 12 %
 • Mezi testovanými PEčkami je rozdíl 1,5 %.
 • DDR333 mají o 8 % lepší výsledek než DDR266

XMpeg + DivX 5.02

2x záklasí desky s i845PE: ASUS vs. MSI

 • PEčka se od i850E liší ani ne o procento a mezi sebou téměř vůbec.
 • Mezi DDR333 a DDR266 je 3 % výkonnostní rozdíl

Unreal Tournament 2003, Antalus Botmatch, 640x480x32

2x záklasí desky s i845PE: ASUS vs. MSI

 • Čipset i850E vede o 3 % nad PEčkami.
 • ASUS vede nad MSI o 2,7 %.
 • V UT2003 znamenají DDR333 zhruba 10 % nárůst výkonu oproti DDR266

3DMark 2001

2x záklasí desky s i845PE: ASUS vs. MSI

 • RAMBUSový čipset i850E vede nad PEčkami o 2 %
 • Mezi testovanými PEčkami je rozdíl 1,2 %
 • DDR333 znamenají 3,5 % výkonnostní nárůst

SpecViewPerf 7.0 Light

2x záklasí desky s i845PE: ASUS vs. MSI

 • ASUS P4PE překonal i850E o nezanedbatelných 6 %.
 • Mezi ASUSem a MSI je 2 % rozdíl.
 • Díky DDR333 se zvedl výkon o 29 %!

Shrnutí testů

 • Výsledky jsou u RAMBUSových a rychlých DDR333A čipsetů hodně podobné
 • Čipset i850E stále lehce vede nad DDRkovými čipsety
 • S DDR333 dosáhnete oproti DDR266 zhruba 5 - 30 % lepších výsledků
 • Průměrný nárůst výkonu díky DDR333 je 11,5 %
 • Mezi PEčkami od MSI a ASUSu jsou zanedbatelné výkonnostní rozdíly v řádu 1 - 2 % s tím, že ASUS má lehce navrch.

{mospagebreak title=Závěr}

ASUS P4PE

ASUS P4PE je podle mého názoru nejlepší deska s čipsetem i845PE. Stejný názor mají určitě i všichni uživatelé této desky. Důvod je prostý. Tato deska je výtečná. Kromě lehce vyšší ceny ji nelze nic vytknout. Má skvěle navrhnuté PCB, bohatou výbavu, nadstandardní BIOS a zvládá stabilně i FSB 200 MHz, což je na desku pro Pentium 4 perfektní výsledek.

Pokud se vám zdá cena kolem 6000 Kč vysoká, tak můžete šáhnout po verzi bez vybavení za 5300 Kč s DPH. Přijdete sice o Serial ATA a Gigabit LAN, ale i tato verze zvládá vysoké FSB frekvence a je výtečná na přetaktování. Díky velmi dobrým zkušenostem s P4PE jsem se ji rozhodl udělit Golden Award, protože se jedná o to nejlepší co v dané oblasti existuje.

Pro fajnšmerky připravil ASUS speciální verzi P4PE. Edice se jmenuje Black Pearl a oproti standardní verzi obsahuje speciální krabici, kulaté kabely a Flash disk. Celá deska je v černém provedení a se speciálně řešeným pasivním chladičem. Jen cena bude bohužel vyšší.

2x záklasí desky s i845PE: ASUS vs. MSI

Klady
 • bohatá výbava
 • propracovaný BIOS
 • ASUSácké speciality
 • velká přetaktovatelnost a stabilita
 • funkčnost na 200 MHz FSB
 • lehce vyšší výkon

 

Zápory
 • pouze trochu vyšší cena

 

ASUS P4PE bez vybavení (pouze 100 Mbit LAN a audio) 4424 Kč bez DPH
ASUS P4PE v plné výbavě - Gigabit LAN, RAID, FireWire, Audio 5459 Kč bez DPH

 

2x záklasí desky s i845PE: ASUS vs. MSI

GOLDEN Award, leden 2003

"nejlepší základní deska s čipsetem i845PE"

MSI 845PE Max 2

MSI 845PE Max 2 není špatná deska. Pracuje spolehlivě, ale možnostmi se ASUSu P4PE vyrovnat nemůže. Pokud pomineme trochu hůř navržené PCB, tak největším záporem je nemožnost velkého přetaktování, limitem je FSB 150 MHz. Na druhou stranu je deska levnější než ASUS P4PE, rozdíl jpři podobné výbavě činí zhruba 900 Kč.
 

MSI 845PE Max 2 se hodí spíše do sestavy s Pentiem 4, do které se příliš nebude "vrtat". Deska je dobrá pokud pracuje na standardní frekvenci, ale na nějaké experimenty zapomeňte. Pokud stavíte počítač (do kanceláře či dětem na hraní) a nechcete dávat o tisíc Kč víc za P4PE, tak zvolte právě MSI 845PE Max 2.

Klady
 • dobrá cena
 • slušná výbava
 • velká upgradovatelnost
Zápory
 • nehodí se k přetaktování
 • aktivní chladič northbridge
 • slabší design PCB
MSI 845PE Max 2 bez vybavení

3050 Kč bez DPH

MSI 845PE Max 2 - FIR (FireWire, RAID, Gigabit LAN)

4600 Kč bez DPH

MSI 845PE Max 2 - BFIR (FireWire, RAID, Gigabit LAN, PC2PC Bluetooth)

5235 Kč bez DPH

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
17.1.2003 04:37:47   0.0.0.xxx 45
"Neoficiálně čipset pracuje (v asynchornním módu) s paměti DDR355 (frekvence 177 MHz), bohužel tuto možnost nepodporují všechny desky - pouze ty lepší (přesněji - jedině ASUS P4PE). "

Tuto možnost má i deska od MSI, musíte mít BIOS 1.3 a volba je přístupná.Bohužel BIOS není dostupný na oficiálních stránkách datum vydání je 20.11.2002
17.1.2003 07:01:35   0.0.0.xxx 56
mám abit bd7 a asynchronní mód mi funguje taky... pokud vím, u abitu fungoval už u předchozí generace, tj. s chipsetem 845E.
17.1.2003 07:54:40   0.0.0.xxx 55
Zdravím,
četl jsem kdysi podrobně recenzi na desku Asus P4B533, která výšla ještě za dob spolupráce se Živě. Takm se autor zmiňoval o možnosti použití pamětí DDR333, která je čipsetem 845E na této desce neoficiálně podporována. Dokonce mluvil i o možnosti použít DDR400, ale jen při FSB 166MHz. Nicméně moje zkušenost je taková, že i nejnovější verze BIOSu ASUS P4B533, 1013, podporuje jen asynchronní mod pamětí s poměrem 3:4, což je stejné, jako u nyní recenzované desky ASUS P4PE. Takže jak u čipsetu 845E, tak i 845PE lez použít paměti DDR400, které poběží na 177 MHz při FSB 133 MHZ, což je DDR355.
Cena P4B533 silně spadla, zřejmě kvůli vypuštění čipsetu 845PE, nicméně, pokud se porovnají možnosti ASUS P4B533 a P4PE (v ořezaných verzích) musí být výkony s přihlédnutím k výše uvedenmu asynchronnímu modu pamětí rovnocenné, protože čipset 845PE přinesl jen oficiální podporu DDR333.
Chtěl bych také říct, že pro mě byly některé informace z testů desky P4B533 (Duhových 533) matoucí a přímé tvrzení, že lze přeponout v BIOSu na paměť DDR333 se nezakládá na pravdě.
Jinak se tato recenze desek ASUS a MSI líbila.
Zdravím, J.
17.1.2003 08:21:27   0.0.0.xxx 65
Ehm pardon,

jaký je rozdíl mezi kodekem a plnohodnotným zvukovým chipem ? Autor uvádí ASUS - kodek, MSI čip.

Díky.
17.1.2003 09:10:35   0.0.0.xxx 45
Je to uz davno co jsem to vedel, ale je to nejak tak, ze AC kodek vyuziva prostredku chipsetu a zvukovy chip ma vsechno co potrebuje v sobe. Jestli ale placam blbosti, tak me nekdo opravte.
17.1.2003 09:11:08   0.0.0.xxx 56
ASUS sice dělal desky s lepší výbavou, ale dnes už si troufnu tvrdit, že MSI je na to naprosto stejně. Černá barva na základovce (a podobný vymoženosti) mi nepřijdou jako měřítko rozdílu mazi Hi-END a MainStreamem.
Pokud to autor napsal s ohledem na výkon, tak MSI s čipsetem KT333 je rychlejší než stejně vybavený ASUS.
Jinak recenze dost dobrá.
17.1.2003 10:19:04   0.0.0.xxx 55
Kodek znamená koder + dekoder. jeho hlavní funkcí je tedy konverze dig. signálu na analog a opačně. Zvukový čim má, obecně vzato toho integrováno více, např. jednoduchý DSP procesor, dig. mixér atd. (pozor to automaticky nezaručuje, že funkce takové zvuk. karty je čistě HW).

V obecné rovině je to o tom, kolik se toho provádí v ovladačích a kolik v čipu.
17.1.2003 10:43:02   0.0.0.xxx 66
"MSI se mnohem více povedla řada desek s čipsety KT266 až KT400 pro AMD"

asi před 3 dny vyšel na zive.cz článek o nekvalitách KT400 na deskách MSI + z dikzuze vyšlo najevo že to je silně nekvalitní karta.
17.1.2003 11:53:05   0.0.0.xxx 45
Ono Zive.cz se tvari jako by objevilo ameriku, ale neni tomu tak. MSI KT4 patri mezi nejbeznejsi desky s cipsetem KT400 v CR a proto se v jejich souvislosti o tom mluvi. Je to hlavne problem VT8235 a jeho diskoveho radice. VIA s tim mela vzdycky problemy.

Reseni? Co zkusit prehodit na RAID radic. Budete bez problemu a to i na desce od MSI
17.1.2003 11:56:05   0.0.0.xxx 55
ASUS P4B533 je skvela deska nelze ji nez nedoporucit. Jen nema nektere nejnovejsi technologie a delic, ktery zapne podporu DDR355 (na FSB 133). P4B533 zvlada pameti DDR400 pri FSB 166 a P4PE zvlada pameti DDR533 pri FSB 200.
17.1.2003 14:00:00   0.0.0.xxx 65
uf jak ste dosiahli 15 000 v 3dmarku ved tolko som nedosiahol ani s r9700pro (athlon xp 2700,asus a7v333,512MB 2700cl2). Tusim som mal vtedy len nejakych 14500.
17.1.2003 14:11:13   0.0.0.xxx 56
V clanku ctu, ze "červená LED indikuje jestli je grafická karta správně zastrčena v AGP slotu" a "červená LEDKa svítí u některých grafických karet, i když jsou správně zastrčeny ve slotu". A NENI TO NAHODOU TAK, ze cerv. LED indikuje AGP kartu na jine napajeci napeti nez ma slot AGP ??? Ponevadz dnes se dela AGP na dvou ruznych napetich vzajemne nezamennych. Ochrana je proto, aby pri zastrceni karty na jine napeti nedoslo ke zniceni MB a karty. Je to tak, nebo ne ??!!
17.1.2003 14:48:42   0.0.0.xxx 66
Zive sice neobjevilo ameriku, ale upozornilo na objevenou chybu... Desky MSI patri k neprodavanejsim u nas, ne vsak diky sve kvalite, ale hlavne diky cene. Nepodarena byla jiz KT3 Ultra a s KT4 Ultra to zacina byt podobne... O chybe ci "nekvalite" southbridge (VT8235) zde nemuze byt rec, protoze se ten problem neobjevil nikde jinde nez na deskach MSI a je resen v nove verzi biosu.
17.1.2003 14:50:40   0.0.0.xxx 56
... v dalsi verzi biosu.
17.1.2003 18:25:37   0.0.0.xxx 56
... například deska K7T, která nevyhovovala specifikacím AMD a u níž to řešili ututláním. Ale že má VIA nekonečné problémy s řadiči disků, USB a PCI (které sama nikdy nepřizná), to je bohužel pravda. A s tím neudělají nic ani v NASA. Že by chudáci v MSI udělali takový kiks v designu, že by jim nefungoval IDE řadič, to je přece nesmysl, nemyslíte? Chyby se většinou dělají v časování FSB, nastavení North Bridge a časování pamětí. South Bridge většinou sleduje doporučené nastavení výrobce čipsetu, což může být u VIA kámen úrazu. Pokud chcete absolutní kvalitu, kupte Intel desku s čipsetem i850 a pamětí RDRAM PC800 od Samsungu.
17.1.2003 21:59:36   0.0.0.xxx 66
nepleťe čtenáře, zbytečný COM to je nesmysl a vy to víte, pokud chcete připojit jakékoliv externí zařízení ( tím nemyslím periferie ) , tak mi ukažte levnější a lepší alternativu.
17.1.2003 21:59:39   0.0.0.xxx 55
nepleťe čtenáře, zbytečný COM to je nesmysl a vy to víte, pokud chcete připojit jakékoliv externí zařízení ( tím nemyslím periferie ) , tak mi ukažte levnější a lepší alternativu.
17.1.2003 22:46:43   0.0.0.xxx 66
Už jsem viděl asi 4 recenze desek s I845 a funkce LEDky byla popisována právě tak...
17.1.2003 22:48:45   0.0.0.xxx 65
Pravda je, že COM je na úsupu, ale jeden bych na desce ještě nějaký ten pátek ocenil.Mám třeba foťák na COM muzejní kousek :-) ale třeba telefon je taky na COM když ne na infra či Bluetooth.
18.1.2003 00:02:28   0.0.0.xxx 56
Býval jsem zastáncem zachování COM portu, dokud jsem měl myš do COM portu. I tak se mi zdálo lepší vyhodit ho z čelního panelu základní desky a mít ho jako volitelný v záslepce (jako dnes přídavné USB porty). Dnes COM nepotřebuju, ale i tak bych použil toto řešení
18.1.2003 09:03:13   0.0.0.xxx 55
Nelze ji nez nedoporucit, protoze to je skvela deska? Mmmmm ))
18.1.2003 13:05:15   0.0.0.xxx 66
VIA mela problemy s radicem disku, to je fakt, ale prispeli tomu i nekteri vyrobci hw (napr Creative), kteri meli mizerne napsane ovladace. Southbridge VT8235 je tu uz vic jak pul roku a do teto doby se u nej nevyskytly zadne problemy, az ted na MSI KT4 Ultra - takze se da celkem s jistotou rict, ze je to chyba na strane MSI.

PS: koupil bych radej RDRAM PC1066...
18.1.2003 14:55:24   0.0.0.xxx 66
K layoutu desky Asus mám takovou drobnost. Tuto desku jsem v rukách neměl, ale podle obrázku se mi zdá, že pokud bude přítomna nějaká AGP "loď" (např GeForce 4600),tak nepůjdou pohodlně vytáhnout paměti (problém u plno desek). Stačilo by posunout sloty pamětí o kousek výše. Tím by se ale zase mohly prodloužit spoje mezi chipsetem a pamětí, což by mohlo mít vliv na stabilitu, takže nevím.

Další drobnost je ta, že osobně nejlepší umístění ATX konektoru považuji (podle obrázku) otočit konektor o 90stupňu a posunout jej do pravého spodního rohu. Co montuji desky do MINI/MIDI/BIG towerů,tak je to podle mne nejlepší místo.

COM porty jsou sice na ústupu, ale pořád je to nejjednodušší způsob připojení "vlastních zapojení". Přece jen udělat "na koleně" zapojení do USB/PCI apod. není jen tak ;-)

..........Starmen..........
18.1.2003 15:05:02   0.0.0.xxx 45
V jednom comu tablet v druhem ups a modem se musel prestehovat jinam. Mysi nejsou jedina seriova zarizeni.
- com i lpt byvaly na zaslepkach...
19.1.2003 00:13:41   0.0.0.xxx 45
Perfektní postřeh mohu jen potvrdit a škoda že se nezmiňují o takovéhle "maličkosti" i jiní recenzenti.Máš pravdu jednou se mi dokonce stalo že jsem na sruhém DIMM BANKu málem ten malý bílý držáček ulomil.Stačilo by menší posunutí směrem dolu a je po problému.Problém je že to nemá jen špičková deska ASUS ale má to i ABIT IT7-MAX2 úplně stejně "blbě".

Jinak deska je to super mám I P4 2.66@3300 (20*165) a je to bomba.Problém byl akorát s RAM chce to při tomto FSB už jen (CRUCIAL PC3500 a nebo OCZ 3500E ) jiné se ani nechytají tedy pokud je zvolen asynchroní mód.

Výsledky super (3D MARK 2001 SE - HERCULES RADEON 9700 PRO (360/660) 17898 bodů a LEADTEK A280LE TI4200 (305/610) 14786bodů)

Osobně se těším na test SIS 655 s duálem DDR.

Mejte se ... DOPPLER
19.1.2003 11:00:24   0.0.0.xxx 56
Takze mi chcete rict ze mi na tomhle ASUSu pojede stabilne novej procak P4 s 800QDR co tepr vyjde? Jestli jo tak to hned objednavam.
20.1.2003 09:13:39   0.0.0.xxx 66
Musíte mít...není oficiálně dostupný...Je velká škoda, že MSI neumí napoprvé vydat postačující BIOS.Je obecně známo, že až tak 5 nebo 6 je dobrý.
20.1.2003 15:29:30   0.0.0.xxx 65
USB?
21.1.2003 23:16:16   0.0.0.xxx 65
nepojede
21.1.2003 23:18:40   0.0.0.xxx 56
a) sata kabely merej jen 45cm dnes sem je meril (kabel bez konektoru) nicemene specifikace rika metr .. vyrobce PROC?!?!
b)2 seriove porty sou porad jeste uzitecne. uzivatele unixu kteri vedi co je to systemova seriova konzole vedi (jeden port konzole dovnitr a druhy port konzole ven k vedle stojicimu podobnemu pocitaci se 2com porty) jen tu ups nebude kam zapojit .. ;)
c)port na zhavej drat jsem na zadnim celicku videl jen jeden .. rozhodne to neni ze by byly na jednom celicku vedle sebe (takze jsem jine celicko s dalsim portem mohl klidne prehlednout, a nebo druhy port muze byt pro vnitrni zarizeni)
d)nejlevnejsi pci gbit sitova karta (intel, tzn. znacka zadnej smejd mimochodem stejnej chip jako je na desce od msi dale v recenzi.) stoji uz 1300kc (bez dph) bohuzel je to ponekud o nicem pokud neni zapojena na rychlejsi pci nez 32bitu/33mhz (ale i na ni udela fullduplex 300mbit/s v obou smerech zaroven (ale uz nic jinyho))
22.1.2003 11:00:28   0.0.0.xxx 65
Bude muset zitra ji jdu koupit.... :o)
27.1.2003 01:38:51   0.0.0.xxx 55
je pokud se nemylim hw regulace, ne sw.
28.2.2003 23:38:45   0.0.0.xxx 65
Black Pearl je o par korun drazsi, ale nema gigabitovou sitovku a nejake dalsi vybaveni.
16.5.2003 19:30:37   0.0.0.xxx 56
A přece jede ! Viz ASUS web.

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.