Hlavní stránka Hardware Základní desky ASUS A7N8X s čipsetem nForce 2
ASUS A7N8X s čipsetem nForce 2
autor: Dudek Jan , publikováno 23.1.2003
Základní deska s čipsetem nForce2 představuje špičkové řešení pro platformu socket A. Dalo by se říct, že čipset by se měl chlubit samým nej - nejnovější, nejrychlejší, nejstabilnější, nejspolehlivější, nejsnazší na přetaktování. Je tomu skutečně tak nebo se někde stala chyba? Asus se nás svojí deskou A7N8X pokusí přesvědčit, že vsadil na správnou kartu... {mospagebreak title=nForce 2 - nový čipset od staré známé firmy}

nForce2

Protože jsme ještě nForce2 nerecenzovali, bylo by dobré si ze začátku tuto čipovou sadu krátce představit. Tak hurá na to.

ASUS A7N8X s čipsetem nForce 2

nForce 2 je čipová sada firmy nVidia a přímo navazuje na před více jak rokem uvedenou čipovou sadu nForce. A stejně jako původní nForce, i toto poměrně unikátní řešení, bráno z celkového pohledu, prakticky nemá konkurenci.

Jak je již vidět na obrázku výše, nForce 2 má být jakýmsi multimediálním centrem. Proč? Heslem čipsetu je, dalo by se říct, "integrujeme naprosto vše". Severní most IGP (Integrated Graphics Processor) je vlastně grafickou kartou GeForce 4 MX doplněnou o dva nezávislé 64bit řadiče pamětí DDR SDRAM, to vše je vybaveno externí sběrnici AGP 8x a samozřejmě HyperTransportem, který slouží ke spojení s MCP-T.

A co že je ten MCP-T? Nic jiného než south bridge. Ten podporuje USB 2.0, ATA-133, síťovou kartu 100 Mbit/s (nVidia), řadič FireWire, vynikající zvukový Dolby Digital procesor Audio Processing Unit a další síťovou kartu 100 Mbit/s od 3Com. Jak je tedy vidět, základní deska postavená na kombinaci IGP a MCP-T může dost dobře sloužit jako multimediální platforma, kam už stačí dát pouze procesor, paměti, disk a může se jet. Její výkon bude sice patrně nižší než při samostatných kombinacích s externí grafickou kartou, ale i tak se jedná o solidní řešení.

Zdá se vám toto vše příliš drahé? Ano, i na to v nVidii mysleli, a proto zde máme odlehčené varianty. North bridge je k dispozici i ve variantě SPP (System Platform Processor), což není nic jiného než čip IGP bez integrované grafické karty (v reálu v něm grafika je, ale je vypnutá). Stejně tak je k dispozici i čip MCP, který podporuje pouze USB 2.0, ATA-133 a má jednu 100 Mbit/s síťovku nVidia. Namísto APU s Dolby Digital pak využívá klasické AC97 kodeky.

Tajemství paměťového řadiče

nForce 2 je prvním (a prozatím také posledním) čipsetem, který podporuje paměti DDR400 a je při jejich použití stabilní. Aby toho nebylo málo, řadiče pamětí jsou hned dva. nVidia tuto technologii nazývá DualDDR, jinak také TwinBank.

ASUS A7N8X s čipsetem nForce 2

Dva řadiče = dvakrát tak velká propustnost. To je známá věc. Následující tabulka vyjadřuje maximální teoretické propustnosti pamětí při různých kombinacích.

ASUS A7N8X s čipsetem nForce 2

Toto ale není vše. Protože nForce nemá jako například čipsety E7205 a E7500 od Intelu duální řadič, ale dva řadiče, může jednotlivým modulům přistupovat paralelně, což mu umožňuje značně snížit latence a i zvýšit stabilitu. O konkrétních dopadech této technologie chci pojednat ve zvláštním článku.

{mospagebreak title=Asus A7N8X}

Současnou vlajkovou lodí Asusu pro platformu Socket A je základní deska A7N8X Deluxe, což je deska založená na čipech nForce 2 SPP a MCP-T. Vedle ní stojí A7N8X, která sestává také z SPP, ale jako south bridge má pouze MCP. My jsme měli k dispozici obě verze, čili můžeme srovnávat.

ASUS A7N8X / A7N8X Deluxe (označeno *)
ASUS A7N8X s čipsetem nForce 2

Platforma: Socket A
Kompatibilita: AMD Athlon  / Athlon XP / Duron
Externí frekvence CPU: 100, 133 a 166 MHz DDR oficiálně

Čipová sada / Northbridge:
nForce 2 SPP
Southbridge: nForce 2 MCP, nForce 2 MCP-T (*)

Paměti:  dva řadiče DDR SDRAM PC200, 266, 333 a 400
DIMM sloty:
3 (každý max. 1 GB)

AGP slot: AGP Pro 3.0 (režim AGP 8x), Fast Writes, nepodporuje 3.3V !
PCI sloty:
PCI 2.2, celkem 5, všechny Busmaster
ISA / AMR / CNR sloty: 0 / 0 / 0
USB: 2x USB 2.0 + 4x USB 1.1; 2 header, 4 na zadním panelu
Kanály ATA:
2x UltraATA 133
Integrovaný zvuk: ano, 5.1 - Realtek ALC650 / nVidia SoundStorm (*)
Integrovaná grafika: ne

Pokročilé ladění: nastavení napětí procesoru, pamětí a AGP, nastavení frekvence FSB (100-211MHz), změna multiplikátoru procesoru, komplexní nastavení pamětí, fixace frekvence AGP a PCI

Speciality: FireWire 1394a (*), 2x Serial-ATA (*), 10/100Mbit/s síťová karta nVidia + 3Com (*), HW monitorování napětí a teplot, EZ-Flash, Q-Fan, C.O.P., Post Reporter (*)

Výrobce: ASUStek
Hlavní dodavatelé v ČR: AT Computers, LEVI

Při letmém srovnání obou desek je již na první pohled zřejmé, že A7X8N je taková hodně ochuzená varianta. Nemá FireWire, Serial ATA, síťovku od 3Com a hlavně postrádá SoundStorm zvuk. Dalo by se říct, že její vybavení je na dnešní dobu standardní. Deluxe verze je naproti tomu mnohem zajímavější. Kromě integrovaného řadiče Serial ATA v čipsetu má vše, co byste do budoucna potřebovali.

Zde se ale musím nVidie trochu zastat, protože zatím není jediný čipset, který by Serial ATA podporoval. Na druhou stranu ale již brzy se objeví řešení od VIA a od Intelu, a protože nForce 2 je záležitost spíše roku 2003 než 2002, nVidia v implementaci tohoto standardu poněkud zaspala.

Copak je to v krabici

Ani tentokrát bych neměl zapomenout zmínit se o tom, co společně s deskou v krabici dostanete.

ASUS A7N8X s čipsetem nForce 2

Tak předně je to manuál v angličtině, dále pak instalační CD s ovladači a přibaleným software (antivirus PC-CILLIN 2002, "obrazově-štelovací" 3D Deep, Acrobat Reader 5) a samozřejmě nějaké ty kabely, jmenovitě jeden 80 žil IDE, jeden 40 žil IDE a jeden FDD kabel. K tomuto dále dostanete dva konektory do záslepek - jeden COM port a jeden Game port - a, jak už bývá u Asusu zvykem, tři jumpery. Tím výbava standardního modelu A7N8X končí. U Deluxe verze najdete navíc Serial ATA kablíky.

{mospagebreak title=Rozvržení a konektory}

Rozvržení

Po prvním prohlédnutí desky jsem nabyl dojmu, že se bude jednat o skutečně zajímavý kousek. A opravdu, co se týče rozvržení součástek na desce, nelze jí téměř co vytknout.

ASUS A7N8X s čipsetem nForce 2
Kliknutím se obrázek zvětší

Vše je na svém místě. ATX konektor je napravo vedle konektorů IDE a FDD, tj. na nejlepším možném místě. Konektory napájení větráků jsou také umístěny dobře - větrák procesoru má konektor za paměťovými sloty a zbylé dva konektory jsou u vrchní části AGP slotu (jeden je označen jako skříňový, druhý jako zdrojový větrák). I často problémová část vpravo dole, kde jsou umístěny konektory pro LED diody a tlačítka, je dobře uspořádaná a snadno přístupná. Stejně tak je možné bez problémů vyndat paměti, karta v AGP Pro slotu je v tomto případě dostatečně daleko. Konektory IDE a FDD jsou na nejlepším možném místě.

Jediné negativum vidím v oblasti socketu. Ten je jednak orientován tak, že větrák chladiče fouká doprava a doleva (a nikoliv ideálně nahoru a dolů přes north bridge), ale hlavně na spodní části je blízko socketu jeden kondenzátor vedle druhého. Už takto jsem měl problémy umístit relativně velký chladič. Dobře se proto podívejte, zda by se tam rozměrnější pasiv vešel, s 60 mm šířkou nejsou problémy, ale třeba 80 mm už tam zcela spolehlivě nedáte.

Sloty a konektory

Pro grafickou kartu je na Asusu A7N8X připraven AGP konektor s rozšířením Pro (extra napájení profesionálních grafických karet) splňující specifikaci verze 3.0, čili s režimem 8x. Podporováno jsou samozřejmě Fast Writes, které i dokonce fungují! Sám jsem byl překvapen, že i po půl hodině testování v 3DMarku systém nezatuhnul nebo se resetoval. To opravdu nebývá zvykem. Krom toho se zdá, že Fast Writes nejsou omezeny přenosovou rychlostí 700 MB/s, jak je tomu například v případě Intel čipsetů (naměřená propustnost byla i se zapnutými Fast Writes na hranici možností rozhraní).

Pozor, AGP slot nepodporuje karty s napájecím napětím 3.3V. V případě použití takové karty dojde k poškození základní desky!

Kromě AGP slotu jsou k dispozici samozřejmě i PCI sloty, konkrétně jich je pět. Naopak zde není ani jeden z CNR a podobných paskvilních slotů.

ASUS A7N8X s čipsetem nForce 2

Co se týče připojování periferií, jsou k dispozici následující konektory:

 • PS2 klávesnice a myš
 • 4x USB 2.0 + další dva USB 2.0 přes konektory do záslepky (není v balení)
 • 1x COM port + další přes konektor do záslepky
 • 1x LPT port s podporou ECP a EPP
 • síťová karta
 • 3x audio výstupy / vstupy (viz. dále)
 • game port přes konektor do záslepky

Verze Deluxe k tomu všemu přidává další tři audio výstupy, druhou síťovou kartu od 3Com a dva konektory Serial ATA (čip Silicon Image SIL3112).

{mospagebreak title=Audio}

Audio - A7N8X

U A7N8X je zvuk realizován pomocí čipu Realtek ALC650, což je klasický AC97 kodek. Měl by podporovat šest kanálů, přičemž deska má "sdílené" konektory.

ASUS A7N8X s čipsetem nForce 2

Normálně konektory fungují jako line-in, line-out a mikrofon. Nastavení v ovládacích panelech by mělo umožnit přepnutí line-in na zadní reproduktory a center na mikrofon. Zprovoznit tuto vymoženost se mi ale nepodařilo. Deska stále přehrávala pouze v režimu stereo.

Vůbec s instalací ovladačů na audio to bylo tentokrát jakési podivné. Nejnovější verze ovladačů na nForce 2 ze stránek nVidie (verze 2.0) zvuk u A7N8X nepodporuje, takže jediným řešením bylo nejprve nainstalovat starou verzi z instalačního CD a až poté nahrát nejnovější ovladače. Přitom instalaci nových ovladačů doporučuji, v minulosti u nForce několikrát dokázaly zvýšit výkon.

Balík ovladačů pro nForce ze stránek nVidie byl dále zajímavý v tom, že se snažil nainstalovat starší ovladače grafické karty přes novější verzi. Tato operace ale zaskočila natolik, že instalátor havaroval. Jediným řešením bylo ovladače z instalačního adresáře jednoduše smazat.

Audio - A7N8X Deluxe

Deluxe verze toho v oblasti zvuku nabízí mnohem více díky speciální integrované zvukové kartě přímo od nVidie (je integrována v South Bridge). Dovolil bych si tvrdit, že se řešení od nVidie může rovnat i nejnovějším zvukovkám od Creative.

ASUS A7N8X s čipsetem nForce 2

Zvuková karta podporuje šest reproduktorů jak přes digitální, tak přes analogový výstup. Nesmíme zapomenout ani na možnosti Dolby Digital a Dolby Surround, které v běžných počítačových zvukových kartách nejsou zdaleka běžné. Máte zde i možnost si navolit libovolný EAX efekt při poslouchání hudby či hraní her.

ASUS A7N8X s čipsetem nForce 2

{mospagebreak title=BIOS}

BIOS

O Asusech je známo, že jsou to ladičské desky, které nabízí celou řadu nastavení na zlepšení výkonu a jiné specialitky. Tato není výjimkou. V položce Advanced Chipset Features se to jen hemží zajímavými položkami.

násobič

6,5x až 17x, přepínání pouze v rámci sady
frekvence FSB 100 až 200 MHz po jednom MHz, 204, 207 a 211 MHz (*)
frekvence pamětí 50, 60, 66, 75, 83, 120, 125, 133, 150, 166 a 200 procent frekvence FSB plus synchronní režim
Vcore nominální až 1,85V po 0,025V
napětí AGP 1,5 až 1,7V po 0,1V
napětí pamětí 2,6 až 2,8V po 0,1V
frekvence AGP 50 MHz, 66 MHz až 100 MHz po 1 MHz
časování FSB optimální, agresivní
APIC zapnuto / vypnuto

* s novou verzí beta BIOSu je maximalni FSB až 250 MHz a kroky kolem 200 MHz jsou zjemněny po 1 MHz

Maximální frekvence FSB je opravdu úctyhodná, stejně tak jako maximální frekvence pamětí (teoreticky 2x 211 MHz = 422 MHz reálné frekvence). Clock generator se přitom příliš nezahřívá, což je dobré znamení. Možné je i fixovat frekvenci AGP nezávisle na frekvenci FSB, čili například při standardizované frekvenci FSB můžete klidně přetaktovat AGP, jak je jen libo. Frekvence PCI je napevno nastavena na 33 MHz bez ohledu na frekvenci FSB nebo frekvenci AGP (ověřeno testem!).

ASUS A7N8X s čipsetem nForce 2

Zajímavostí je možnost přetaktovat FSB zvolením agresivního časování. To může malinko zvýšit výkon za cenu nižší stability (např. při 200 MHz FSB už s tímto agresivním časováním sotva najedete do Windows).

ASUS A7N8X s čipsetem nForce 2

Vytknout lze jen to, že není možné nastavit napětí procesoru nižší než nominální (a deska standardně dodává nastavené +0,04V). To je velká škoda, protože touhou nejednoho člověka je postavit si tichý počítač, i třeba s podtaktovaným procesorem pracujícím s nižším napětím. Stejně tak paměti mají minimum přepěťových 2.6V, nižší hodnoty nelze nastavit.

CAS Latency 2T 2,5T 3T
RAS to CAS Delay 1T až 7T
RAS Precharge 1T až 7T
RAS Active to Precharge 1T až 15T
AGP 8x Capabality zapnuto / vypnuto
AGP Fast Writes zapnuto / vypnuto
Q-Fan 10/15 až 15/15

Nastavení ostatních parametrů je taktéž nadstandardní. U časování pamětí jsou k dispozici i hodnoty, které jinak nejsou běžně k dispozici. Otázkou ale je, zda fungují, protože paměti, které by zvládly například RAS Precharge za jeden cyklus, jsem ještě neviděl.

Podivné je dále také to, že při nepovolení funkce AGP 8x se grafický karta přepnula do režimu 2x, nikoliv 4x. Zklamalo mě také, že funkce Q-Fan z nějakého důvodu nefungovala. BIOS sice ukazoval u podtaktovaného procesoru teplotu kolem 40 stupňů (program Asus PC Probe "samozřejmě" něco jiného a kupodivu méně), větrák se ale za žádných okolností nechtěl zpomalit. No uvidíme, až se objeví BIOS nový.

Opět se musím zmínit o schopnostech zapínání počítače všemožnými způsoby. Asusy v tomto opravdu excelují. I na této desce jsou jumpery přepínající například USB mezi +5V a +5Vsb (druhé zmíněné napětí je dodáváno i ve stavu vypnuto). Desku je možné zapínat přes PCI zařízení, přes modem, časem, PS2 klávesnicí (tlačítko Power nebo jakékoliv tlačítko) a konečně PS2 myší.

{mospagebreak title=Stabilita a přetaktování}

Stabilita

Protože deska A7N8X byla dodána s jakousi pochybnou (beta ?) verzí BIOSu...

ASUS A7N8X s čipsetem nForce 2

Tento BIOS se při spuštění počítače hlásí jako verze 1001.E a poznámka o beta verzi sice nikde není, ale WCPUID již slovíčko Beta kdesi najde. Další zajímavostí je, že na stránkách Asusu byla donedávna k dispozici pouze verze 1001.D označená jako First release, novější 1001.E je tam asi týden, což je "jenom" měsíc po tom, co je v mé desce. Pěkný nepořádek, řekl bych. Mimochodem, A7N8X má BIOS o velikosti 256 kByte, zatímco A7N8X Deluxe již 512 kByte.

... dalo se očekávat to, co se stalo. Na standardních frekvencích byla deska stabilní a vesměs bezproblémová. Dalo by se říct, že jakmile prošel POST, byla rock-stable, vše fungovalo jako hodinky, řadič disků, USB, nikde nebyl problém (narozdíl od např. VIA čipsetů, které menšími či většími problémy s těmito zařízeními bojují dodnes). Ale ano, tušíte správně - problém byl v tom, že POST (Power-On Self Test) občas nefungoval. Některá nastavení v BIOSu totiž vedly k tomu, že se vůbec neobjevil VGA signál, popřípadě se systém sám vypnul. "Smrtícími" nastaveními je například časování 5-4-4-3, které u některých pamětí (používám Asusem doporučené paměti Corsair XMS3202 v1.1) jednoduše nefunguje a vede pouze k tomu, že systém se tři vteřiny po resetu automaticky vypne. Pokud znovu spustíte systém, přivítá vás dlouhým přerušovaným pískáním speakeru. Problém je taktéž v tom, že při nastavení frekvence pamětí na 200 MHz a volbě časování By SPD (tj. to, co doporučuje a deklaruje jako určitě funkční nastavení výrobce pamětí!) systém opět nastaví smrtící kombinaci 8-4-4-3, která opět vede k automatickému vypnutí. Přitom manuální volba 5-2-2-2 nebo dokonce 4-2-2-2 funguje bez problémů. Je ovšem zajímavé, že s paměťmi Kingmax a Infineon tyto problémy buďto nejsou vůbec nebo u nich některá nastavení nefungují, ale množství takto nekompatibilních timingů je menší.

ASUS A7N8X s čipsetem nForce 2

Dalším problémovým nastavením, které se tentokrát týká údajně všech typů pamětí, je například nastavení frekvence pamětí na 66% nebo 83% při frekvenci FSB 166 MHz. Výsledek je obdobný jako v předchozím případě - žádný POST. Jiná nastavení přitom většinou fungují. Desce také občas činí problém se vůbec spustit tak, aby prošla přes POST. Tento problém je obzvlášť často pozorovatelný při větších změnách v Setupu BIOSu nebo po naflashování nového BIOSu. Jakmile ale projdete přes prvních pár restartů, už se většinou žádné problémy neobjevují (že by nějaký problém s ukládáním nastavení do CMOS?). Pokud se chcete dozvědět více o těchto problémech, odkazuji vás na toto fórum. Již jsem v této záležitosti kontaktovat Tech support Asusu a detailně popsal problém, tak uvidíme, co s tím do budoucna udělají.

Co mě také dost překvapilo, byla teplota. Severní most SPP čipové sady je chlazen sice velkým, ale v některých případech nedostačujícím pasivním chladičem. Pokud nemáte přídavný větrák na odsávání vzduchu ze skříně (tj. vše necháváte na větráku ve zdroji), čip se při běžné práci notně zahřívá, stejně jako se zahřívá i napájení okolo něj (vše posilněné procesorem). Nezapomeňte proto na průvan, zdroj sám o sobě toto není schopen uchladit.

Přetaktování

Asus tuto desku staví jako high-end našlapanou mašinu. Nastavení časování pamětí i frekvencí FSB a pamětí tomu odpovídají. Bohužel ale vysoké FSB frekvence tato deska příliš vhodná není, protože při 200 MHz FSB / 200 MHz RAM (paměť na 166 MHz při této frekvenci FSB nelze nastavit - neprojde přes POST) sice systém nabootoval do Windows, ale docházelo k chybám v testu Prime95, a to již během prvních asi dvou minut po spuštění. Nestabilita se potvrdila během dalších deseti minut práce ve Windows, kdy systém kompletně zatuhnul. Při FSB 185 MHz takové problémy nenastávají. Problém je údajně způsobem nedostatečným napětím čipsetu, který takto vysoké frekvence FSB jednoduše nezvládá (jinými slovy se týká všech desek s nForce 2). Bohužel ale A7N8X napětí čipsetu měnit neumí.

{mospagebreak title=Testy - Athlon XP 2400+ a FSB 133 MHz}

Rozhodli jsme se testovat desku ASUS A7N8X na dvou procesorech s FSB 133 MHz a FSB 166 MHz, abychom ukázali, že FSB znatelně ovlivňuje výsledky paměťových operací. Také jsme se snažili odhalit jaký mají smysl paměti dualDDR400 na různých FSB oproti dualDDR333 a dualDDD266.

Testovací sestava

CPU AMD Athlon XP 2400+ (FSB 133 MHz)
AMD Athlon XP 2600+
(FSB 166 MHz)
Základní desky ASUS A7N8X
MSI KT4
RAM 256MB OCZ PC3200 CL2
256MB OCZ
PC3500 CL2,5
VGA karta Hercules 3DProphet 9700 Pro
harddisk Maxtor DiamondMax 9
OS Windows XP Professional, DirectX 9
ovladače
zákl. desky
VIA Hyperion 4.15
nVidia nForce
Unified Driver Package 2.0
VGA Drivers ATI Calatyst 3.0

Paměti jsou ve všech případech časovány: 2-2-2-6. NForce 2 snad nejpestřejší nastavení časování pamětí, ale toto je maximum, které naše paměti utáhnou na frekvenci 400 MHz.

DDR266 jsou na synchronní frekvenci s FSB a DDR400 jsou na 150 % FSB frekvence.

SiSoft Sandra 2003 - ALU Unbuffered

ASUS A7N8X s čipsetem nForce 2

 • DDR400 nepředstavují na FSB 133 oproti DDR266 nárůst výkonu. Výsledek pouze o 2 % lepší.
 • nForce 2 při využití obou paměťových kanálů je o 20 % lepší než KT400

PCMark 2002 Memory score

 ASUS A7N8X s čipsetem nForce 2

 • Rozdíl ve výsledku DDR400 oproti DDR266 na FSB133 je pouze 1 %.
 • Oproti KT400 má nForce 2 náskok 8 %.

3Dmark 2001 SE v330, default

ASUS A7N8X s čipsetem nForce 2

 • Rozdíl ve výsledku DDR400 oproti DDR266 na FSB133 je pouze 1 %.
 • Oproti KT400 má nForce 2 náskok 8 %.

Komprese ACE

ASUS A7N8X s čipsetem nForce 2

 • Při ACE kompresi jsou výsledky s DDR266 a DDR400 prakticky stejné.
 • KT400 ztrácí na nForce 2 zhruba 5 %.

Kompilace MSVC

ASUS A7N8X s čipsetem nForce 2

 • Rozdíl mezi DDR266 a DDR400 je asi 2 %.
 • KT400 zaostává o 10 %.

Super PI

ASUS A7N8X s čipsetem nForce 2

 • Výsledky DDR266 a DDR400 jsou shodné.
 • KT400 ztrácí 5 %.

SpecViewPerf - light-05

ASUS A7N8X s čipsetem nForce 2

 • DDR266 dosáhlo je o 1 % slabšího výsledku než DDR400
 • KT400 oproti nForce 2 vykazuje o 8 % horší výkon.

Return to Castle Wolfenstein, 800x600, High Quality, Sound

ASUS A7N8X s čipsetem nForce 2

 • DDR266 je pouze o 1 % horší než DDR400
 • KT400 zaostává o 9 %.

Shrnutí výsledků:

 • dualDDR400 a dualDDR266 mají na FSB 133 MHz prakticky shodné výsledky. Rychlé paměti brzdí FSB sběrnice.
 • dualDDR400 nemají na FSB 133 MHz praktický význam.
 • KT400 se nemůže vyrovnat nForce 2.

{mospagebreak title=Testy - Athlon XP 2600+ a FSB 166 MHz}

DDR333 jsou na synchronní frekvenci s FSB a DDR400 jsou na 120 % FSB frekvence.

SiSoft Sandra 2003 - ALU Unbuffered

ASUS A7N8X s čipsetem nForce 2

 • Rozdíl mezi DDR400 a DDR333 je u FSB 166 MHz znatelnější - 5 % rozdíl.
 • KT400 pokulhává za nForce 2 o 13 %.

PCMark 2002 Memory score ASUS A7N8X s čipsetem nForce 2

 • Rozdíl mezi DDR400 a DDR333 je 3,5%
 • KT400 vykazuje o 12 % horší výsledek než nForce 2.

3Dmark 2001 SE v330, default

ASUS A7N8X s čipsetem nForce 2

 • Rozdíl mezi DDR400 a DDR333 je v 3DMarku 2%.
 • KT400 zaostává o 5 %.

Komprese ACE

ASUS A7N8X s čipsetem nForce 2

 • Rozdíl mezi DDR400 a DDR333 je 4 %.
 • KT400 vykazuje o 7 % horší výsledky

Kompilace MSVC

ASUS A7N8X s čipsetem nForce 2

 • Rozdíl mezi DDR400 a DDR333 je 2 %.
 • KT400 zaostává o 8 %

Super PI

ASUS A7N8X s čipsetem nForce 2

 • Výsledky DDR400 a DDR333 jsou témšř totožné

 • KT400 je ale o 9 % horší než nForce 2.

SpecViewPerf - light-05

ASUS A7N8X s čipsetem nForce 2

 • DDR400 vykazuje jen o 2 % lepší výsledky než DDR266

 • KT400 je o 10 % horší než nForce 2.

Return to Castle Wolfenstein, 800x600, High Quality, Sound

ASUS A7N8X s čipsetem nForce 2

 • DDR400 jsou pouze o 1,5 % lepší než DDR333

 • KT400 zaostává o 11 %.

Shrnutí výsledků:

 • dualDDR400 oproti dualDDR333 na FSB 166 MHz vykazují lehký růst výkonu, ale stále se pohybujeme v řádu jednotek procent.

 • NForce 2 si vystačí s dualDDR333 na 166 MHz při nastavení sync.

 • dualDDR400 mají smysl až na FSB 200 MHz

 • KT400, byť na 166 MHz FSB nemá proti nForce 2 šanci. Výsledky jsou v průměru slabší zhruba o 10 %.

{mospagebreak title=Testy southbridge a závěr}Jako poslední jsou na řadě mé "světově" unikátní testy ;-).

HWiNFO 32 - Disk read burst speed

ASUS A7N8X s čipsetem nForce 2

Řadič disků v čipu MCP je evidentně na úrovni. V testech propustnosti IDE zařízení zatím drží redakční rekord s více než 90 MB/s.

Poznámka: Řadič je sice ATA-133 kompatibilní, ale testovaný disk IBM 60GXP podporuje režim pouze ATA-100. ATA-133 není průmyslový standard a používá ho pouze firma Maxtor.

 Propustnost PCI

ASUS A7N8X s čipsetem nForce 2

Propustnost PCI sběrnice není špatná, i když se nevyrovná "inteláckým" southbridgům.

Závěr

Nejdřív k čipsetu nForce 2 - ten mile překvapil. Jedná se o nejrychlejší a dovolil bych si říct, že i nejvíce bezproblémovým čipset pro platformu AMD. U jiných výrobců často problémový south bridge tady funguje bezvadně - USB, síťová karta, IDE řadič, nic nedělá sebemenší problém. Pokud jste byli spokojeni s prvním nForcem (stejné jako já - Jan Dudek), tak budete určitě s nForcem 2 spokojeni také. Za vše hovoří výsledky testů, kde má nForce 2 navrch oproti nejrychlejšímu čipsetu od VIA - KT400, a to i třeba o 10%.

Co se týče desky ASUS A7N8X, je to dobrě navržená deska se zaměřením na maximální výkon. Dobře zpracovaný návrh tištěného spoje a perfektní výbava, to je to, co Asus staví na špičku. Bohužel ale tentokrát výsledný dojem mírně kazí zatím ne zcela odladěný BIOS, díky kterému některé věci nepracují tak, jak bychom si představovali - např. Q-Fan (což už mi tech support Asusu potvrdil - prý se to teď řeší) a hlavně některá nastavení u pamětí vedou k neschopnosti desky vůbec se spustit. Věřím ale, že tyto specifické problémy brzo vyřeší nový BIOS... ostatně výrobce už byl informován.

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
23.1.2003 10:47:16   0.0.0.xxx 55
uz je na trhu nejaka deska s n-force2 chipsetem a raid radicem?
popr. jestli uz ji nekde vyrabi?
23.1.2003 10:49:17   0.0.0.xxx 55
A zase tu nejsou testy se zapnutym dualDDR. Nebo jo? Nikde jsem teda nenasel sebemensi zminku. Proc jste neudelali jeste o tri testy navic??? Vypajdalo by to asi takhle: nForce2+400, nForce2+400dual, nForce2+266, nForce2+266dual, KT400+333, KT+400. Jinak docela solidni recenze :-) A jeste jedna vec - jak moc se odlisuje BIOS tehle Light verze oproti Deluxe verzi?
23.1.2003 10:52:35   0.0.0.xxx 54
treba v deluxe verzi....ale je to raid kombinovanej se serial ata (takze je pripojis dva SATA disky a dva UATA133 disky)...jinak asus prodava za 450,- kč redukci z SATA na UATA (tusim ze jsem to videl u leviho :-)
V tyhle kombinaci to vyrabej snad vsich znami vyrobci(MSI, ABIT, CHaintech...)
23.1.2003 11:11:27   0.0.0.xxx 44
Tak jsem se mirne sek....ta redukce funguje udajne jen s Promise PDC20376 (napr.Asus P4PE,A7V8X,MSI KT4 Ultra)
, kdezto ASUS A7N8X Deluxe ma Raid radic od Silicon Image Sil 3112A.
23.1.2003 11:24:12   0.0.0.xxx 55
Všechny testy jsou s dualDDR. Light verze a Deluxe jsou co se tyce BIOSu shodne.
23.1.2003 11:25:29   0.0.0.xxx 54
Jo pekna recenze vazne jsem si udelal obrazek o teto chipove sade a i o desce od Asusu .. Prave jsem nedavno slysel ze tato chipova sada je nestabilni ale asi jak je videt tak je to vec nazoru :-) Jinak bych uvital kdyby jste udelaly test vsech desek co na trhu v CR mame .. jako ABIT , EPOX a ASUS bylo by to zajimave vtomhle zapoleni kdo by vyhral jako nejlepsi a nejrychlejsi :-) cena techto desek je vesmes totozna radove se lisi ve stovkach :-) takze zanedbatelna polozka.
23.1.2003 11:25:30   0.0.0.xxx 55
ASUS A7N8X Deluxe má pouze Serial ATA pro dvě zařízení. Nic víc. RAID dáte jenom na Serial ATA.
23.1.2003 11:25:37   0.0.0.xxx 55
Všechny testy na nForce 2 jsou pouze s dual-DDR. A KT400 paměti DDR400 nepodporuje, čili tam nějaké testy nepřipadají v úvahu.
23.1.2003 11:59:08   0.0.0.xxx 54
Po neděli čekám EP-8RDA+, OCZ 256/333 CL2,5, XP 1700+ nebo 1800+(pokud možno B0), grafiku mám sice trošku starší(GF2), ale možná mi bratr zapůjčí Radeona8500)). Pokud chcete, napíšu vám jak dopadli testy)...pokud nejaký budou, protož jsem desku objednal přes ABI a měl jsem ji slínenou na 22 a najednou mají být až po něděli((
23.1.2003 12:22:09   0.0.0.xxx 44
kt400 neumi 400Mhz pameti??? Jo s nekterejma si nerozumi, ale na strankach vyrobce(ve vasem pripade MSI) je uvedeno, ze 400Mhz pameti umi...sice jen ve dvou Dimm slotech, ale umi(nektery). No dobra...ale testy s vypnutym DualDDR tam mohly byt :-) Jen tak pro porovnani. Ja jen ze takovyhle test jsem zatim nevidel na zadnym webu...
23.1.2003 12:28:03   0.0.0.xxx 54
Ok Ok. To jsem si spletl s MSI K7N2G-ILSR a Chaintechem 7NJS. Ty maj RAID od Promise a ten umi 2 SATA disky a 2 IDE disky.
23.1.2003 12:53:56   0.0.0.xxx 55
Na příští týden opřipravujeme recenzi ASUS P4G8X s E7205 a měla by se objevit recenze MSI K7N2G, tedy nForce 2 od MSI. Poté uvidíme. Záleží také na tom kolik budu mít já a Eagle času. Také se objeví i další autoři co budou psát o deskách. Budeme se snažit teďka dát deskám větší prostor. Jan Dudek, PCtuning
23.1.2003 13:13:23   0.0.0.xxx 55
... protože podstatné je stanovisko výrobce čipsetů - firmy VIA. A ta jednoznačně uvádí, že DDR400 nejsou u KT400 podporovány. Testů single vs. dual channel DDR na nForce 2 se dočkáte.
23.1.2003 13:30:53   0.0.0.xxx 54
Urcite napis.... ja bych chtel jit taky do tehle desky, imho nejsem sam koho by to zajimalo.
23.1.2003 13:45:00   0.0.0.xxx 44
400FBS 400RAM mam jako volbu i ja na svy ECS K7S5A ale moc funkcni to asi nebude :-)
23.1.2003 14:55:26   0.0.0.xxx 55
kupil som presne tu deluxe dosku, a mam male problemy. Zhadzuje mi v 2000ckach explorera pri shutdownovani, najnovsie drivery stiahnute z asus.com.tw mi dokonca zblbli tie 2000cky uplne, pri starte sa mi pospustali vsetky rezidentne programy na desktop, neslo ist vobec do nastavenia desktopu ani do control panelu.
Priamo v biose mi ukazuje ze CPU (athlon 2700) ma teplotu 63° vo windowsoch mi ukazuje program od asusu PC Probe, ze ma 50° (tento udaj mi ukazovala aj moja stara a7v333 aj v biose a aj speedfan vo windowsoch)


Ozaj mam otazku, kde sa da zapnut/vypnut dual DDR ? V biose? Lebo tam nic take nevidim, bud som slepy alebo sa to tam vola inac. (za popis biosu vmanuali by som ich zabil, ani ho tam vobec nemuseli davat)
23.1.2003 15:09:59   0.0.0.xxx 55
Rozdíl mezi teplotou v BIOSu a PC Probe je přesně to, o čem jsem v článku mluvil. Rozhodující je ovšem BIOS, protože ten při 70 stupních vypíná procesor (vše zatuhne). Dual DDR se zapíná automaticky vložením dvou modulů pamětí každého do odlišně barevného DIMM slotu - buďto tedy vložte jeden modul nebo dejte dva do modrých slotů.
23.1.2003 17:10:56   0.0.0.xxx 45
KT4 ULTRA-6590(chipset VIA KT400) od MSI podporuje DDR400. Je to na stránkách MSI. Podporuje(toto opisuji ze stránek MSI) tyto:

Vendor_Type_Size_Max. Number of DIMMs
Samsung_K4H560838D-TCC4_256MB_2
Apacer_Samsung K4H560838D-TCC4_256MB_2
TwinMos_Winbond W942508BH-5_256MB_2
TwinMos_TMD7608F8E50B_256MB_2
Winbond_W942508BH-5_256MB_1
ADATA Winbond W942508BH-5 256MB 1
Kingston Winbond W942508BH-5 256MB 2
Samsung K4H560838D-TCC4 512MB 1
Apacer Winbond W942508BH-5 512MB 1
Kingston Winbond W942508BH-5 512MB 1
TwinMos Winbond W942508BH-5 512MB 1
TwinMos TMD7608F8E50B 512MB 1

23.1.2003 17:46:45   0.0.0.xxx 44
http://www.via.com.tw/en/apollo/kt400.jsp - KT400 Memory Bus: 200/266/333MHz. Jestli MSI tvrdí něco jiného, je to jen a pouze na jejich triko. Výrobcem zařízení je VIA a jako taková ví lépe než MSI, jak jejich čipset funguje.
23.1.2003 17:47:44   0.0.0.xxx 45
Ten 80mm chladic tam teda nejde vubec?
23.1.2003 17:56:10   0.0.0.xxx 55
Zkouseli jsme to drive na MSI KT4 a Bioastaru VIK... Tyto desky se nam podarilo provozovat s pameti nastavenou na 400MHz - problem byl v tom, ze vykon v tomto asynchronnim rezimu klesl pod hodnoty dosazene s nasatvenim 333MHz. V tomto svetle je nastaveni pameti na 400 useless.
nForce2 alespon vyuzije propustnost pro integrovanou grafiku...
23.1.2003 18:13:42   0.0.0.xxx 55
Jo jo urcite napis.. recenzi rad bych si precet nazor na ni ... prave jsem si chtel .. koupit desku Epoxe EP-8RDA jen pac vse co ta deska ma uz mam sitovku 3Com a zvukarnu Audigi takze to nepotrebuji a tak to nemusim mit 2x ale stejne ty desky jsou jinak stejne.. a strasne by mne zajimalo ale porovnani vsech desek co nabizi tento chipset Nforce2 :-) urcite by to zajimalo vsechny ctenare teto sajty :-)

Jinak by vubec nebyl spatny clanek o pretaktovani novych bartonu 1700+ jak to snima je chicht :-)
23.1.2003 18:20:58   0.0.0.xxx 44
Jestli je rozhodujici teplota CPU v BIOSu, tak nevim jak to funguje u P4, protoze kamos ma P4 1,8A a v BIOSu mu to ukazuje teplotu 110stupnu C!!!!! Deska je MSI 645ULTRA. Ve WindowsXP ma v tom jejich programu nejakych 60-70stupnu C. Docela by me zajimalo cim to je. Jestli je ta deska vadna nebo ja nevim, v posledni dobe uz MSI neni co byvalo. Jdou cim dal vic do sracek.
23.1.2003 18:30:47   0.0.0.xxx 54
Problém je způsoben tím, že jak čipy Athlon XP, tak Pentium III a Pentium 4 sice měří teplotu v čipu umístěným čidlem, výstup je ovšem analogový. Různá interpretace ven posílaných signálů proto způsobuje, že i měření tímto čidlem dává dost zkreslující a diskutabilní výsledky.
23.1.2003 18:36:57   0.0.0.xxx 55
No asi tak - v jednom směru se tam vleze cokoliv, čili chladiče rozměrů 80x60mm nejsou problém. Horší už je to s chladiči, které se rozlézají po obou stranách. dát tam formát 70x70mm už je trochu problém. A ještě větší chladič už by se tam patrně nevešel.
23.1.2003 18:58:11   0.0.0.xxx 45
aha ok dik, mam nastastie dva moduly , 512 a 256mega. Zrejme bude dual zapnuty lebo v pcmarku mi to hodilo na memory test 4700
23.1.2003 18:59:17   0.0.0.xxx 54
Takhle novyho Abita by to chtelo proklepnout - czechcomputer uz ho ma na webu za 4000 s dph, coz by jeste bylo snesitelne, ale chce to ceskou recenzi. Jakasi anglicka mela betu desku, padalo to nad 180Mhz fsb atd atd atd, tak nevim co si o tom mam myslet .
PLS PLS PLS - nezapomente mi na abitka.
23.1.2003 19:02:54   0.0.0.xxx 45
ja som tam napasoval TT volcano 7+ to je 70x70.Boli trochu problemy ale na 4ty pokus som to tam hodil. Mozno ze by siel aj 80x80, ale to uz bude fakt krute, tam uz hrozi odtrhnutie tych kondenzatorov.
23.1.2003 19:42:51   0.0.0.xxx 54
přímo na tý stránce, kterou si napsal jsou dvě různý informace(sám se tomu divím). Je pravda, že v tabulce je maximálně 333Mhz(OK, TO BERU). Ale, když si prohlídneš obrázek níž!!! , tak tam je nad memory bus fekvence i 400Mhz. Není ti to divný? Možná jsem natvrdlej, protože nechápu jak na stejný stránce mohou být dvoje informace. Spíš bych řekl, že tam maj v tom bordel. Ale věřim lidem z MSI, ty si věř čemu chceš.
23.1.2003 19:49:57   0.0.0.xxx 45
Rozmyslam nad kupou tejto dosky ale po precitani mam otazniky. Na tomshardware ju recenzovali (http://www6.tomshardware.com/mainboard/20021111/index.html) 11.novembra. Pri deluxe verzi pisu ze je dodavana aj s sozsirenim o USB 2.0 a FireWire na zadny panel+ to co ste spominali v recenzii. Neviem ci na trhy su dodavanych viac druhov deluxe verzii alebo ako?


V tabulke testovacia zostava pisete ze testujete s HDD Maxtor DiamondMax 9 ale pod testom southbridge mate toto:"Poznámka: Řadič je sice ATA-133 kompatibilní, ale testovaný disk IBM 60GXP podporuje režim pouze ATA-100. ATA-133 není průmyslový standard a používá ho pouze firma Maxtor."??? asi chybicka.

23.1.2003 20:11:10   0.0.0.xxx 54
To je velice jednoduché. VIA při uvedení oznámila pro KT400 podporu DDR400, jenže... pak se zjistilo, že tyto paměti čipset nezvládá nebo když už je zvládá, tak s nastaveními, která poskytují výrazně horší výkon než s DDR333 nastavenými optimálně. VIA proto podporu DDR400 stáhla. Obrázek je starý, údaje nahoře v tabulce jsou správně.
23.1.2003 20:23:42   0.0.0.xxx 45
K první části - deska má USB 2.0 standardně (viz. tabulka). FireWire se týká Deluxe verze, kterou jsem neviděl, čili nemůžu posoudit.

K disku - testy dělal Honza Dudek, moje jsou testy z poslední strany. On používá Maxtor, já IBM.
23.1.2003 21:54:02   0.0.0.xxx 54
Už týden mám tuto desku objednanou. Čekám na ni jak na slitování, protože jak to vypadá, tak asi není v této republice ani jedna. 2 * 333 DDR už mám (Samsungy), procesor Athlon XP 2100+ s B0 (nejspíš?!) taky. Doufám, že v pondělí bude, už se nemůžu dočkat. Kolik lidí z této diskuze mělo možnost vyzkoušet tuto desku a jak je objektivní test PCt, nemám právo soudit. Upgraduji PC tak 4-6 do roka (doteď jsem jel na 745 ultra). Až odzkouším, tak dám vědět. Hou ;-))
23.1.2003 22:35:57   0.0.0.xxx 55
Recenziu na epox s nforce2 si mozete precitat tu (anglicky)
http://www.vr-zone.com/reviews/epox/8rda+/
Tiez tam pisu, ze NB ma problem s napajanim a nebezi stabilne pri vysokych frekvenciach FSB. Ale po upraveni napajania bezala doska na 240 MHz FSB.
Pekny navod na voltage mod pre epox:
http://www.vr-zone.com/guides/EPoX/8RDA+/
Keby som si nekupil 8K5A, tak uz bezim do obchodu pre 8RDA+ )
Za 5430,-Sk ? No nekup teto!
23.1.2003 22:35:59   0.0.0.xxx 55
Váš rozhovor je velice zajímavý,ale opomněli jste na jednu podstatnou věc.V době kdy byl čipset KT400 uveden na trh JEDEC neschválil ještě paměti na 400MHz.Toť hlavní důvod proč není (pravděpodobně) 400 MHz v tabulce uvedeno.Pak již z web. stránkou výrobce zřejmě nic nedělal!!!
23.1.2003 22:42:45   0.0.0.xxx 44
Zajímalo by mě jestli jste testy probíhaly na pamětech,které uvádí výrobce.Nebo jste použili jiné ???
Pokud jste použili předtím také pamět OCZ která mimo jiné není uvedena v seznamu pamětí doporučených výrobcem,tak se nedivte,že deska dosáhla tak špatných výsledků!I když chápu že sehnat paměti výrobců uvedených v seznamu není "jednoduché"!
23.1.2003 23:28:23   0.0.0.xxx 55
Pak je na místě otázka, jaký typ paměťového modulu DDR400 jste u desky KT4 Ultra použili?
24.1.2003 07:57:29   0.0.0.xxx 44
aha takze v budoucnu uz pctuning nebude o overclockingu, o predelavani ati 9500 na 9700, atd.
to jsou prece veci, ktery vyrobce oficialne nepodporuje (aspon ja sem nikde u vyrobce necet - kupte si ati 9500 a udelejte z ni 9700)

priste by to chtelo trosku presvedcivejsi argumenty (napr. nechtelo se mi, nemel sem cas,...)

:-D
24.1.2003 08:15:11   0.0.0.xxx 55
cece jasne ti tu lidi napsali ze kdyz fouknes do KT400 DDR400 pameti tak ze vysledek je daleko horsi nez kdyz fouknes DDR 333 co je na tom nepochopitelneho kdo bude neco testovat kdyz to jede ocividne pomaleji? ja bych se na to taky vysral
24.1.2003 08:32:47   0.0.0.xxx 45
První nforce neuměl pod w98 přehrávat video (běželo rychleji čím byl rychlejší CPU) jak je to zde?
24.1.2003 08:57:51   0.0.0.xxx 55
1) reagoval sem na zpusob vymluvy - zadny ddr400 jsou pomalejsi tam nebylo - bylo tam vyrobce oficialne nepodporuje, ale pcTUNING by mel bejt o vyzkousen oficialne nepodporovanych veci (v tom duchu jsem taky napsal prispevek)

2) a jses si jistej ze nizsi vykonost ddr400 na kt400 porad plati, i s novejma biosama a dostupnosti pameti ddr400 s mensima latencema ????
a co nejakej ten o/c kt400-fsb400-ddr400 (pak by to snad fungovalo synchrone) to jsou veci ktery se chci dozvedet na webu zabyvajicim se tuningem pc

3) z jineho soudku: vi nekdo jaky je rozumny napeti pro tbred b0 - na www.vr-zone.com/guides/AMD/TBred/page1.htm jsou hodnoty jako 2,2v - to mi pripada pro 0,13 technologii strasne moc
24.1.2003 10:17:45   0.0.0.xxx 45
Kdyz uz jste psali - sikovne rozvrzene konektory nebo neco takoveho, tak urcite jsou to ty dva UPROSTRED DESKY na vetraky.. fakt bomba - pres pulku desky z obou stran pujdou draty.. Treba ECS K7S5A je ma lepsi.. aspon ten u celni strany case "nasavaci"..
24.1.2003 11:08:07   0.0.0.xxx 44
Ach jo, nechci zde rozebírat podrobné aspekty podpory DDR 400 pametí na chipsetu VIA KT400, ale musím reagovat.
Mám nejnovější datasheet k VIA VT8377 northbridge (Confidental, NDA agreement required)a podpora DDR 400 pamětí je v datasheetů zmíněna jako možná a podporovaná, ale oficiálně doporučené jsou PC2100 a PC2700 paměti, VIA VT8377 možná pro některé překvapivě podporuje oficiálně i PC1600 paměti.
Tedy co se týče PC3200 pamětí, ano chipset umožnuje podporu těchto pamětí a většina z nich je podporována, nicméně v době release tohoto datasheetu JEDEC oficiálně neuznal jako standart DDR 400 paměti, tak VIA bere podporu těchto pamětí jako neoficiální. I když se v datasheetu zmínila tak, jak jsem napsal. Co se týče poznámky o nastavení a výkonu VIA VT8377 s DDR 400 paměťmi, tak při vhodném nastavení, pro které nestačí použít jen nastavení v biosu , ale je třeba vidět nastavení dalších registrů northbridge, pak je výkon více než dobrý. Nedosahuje sice výkonu 2 kanálového NForce2, ale velice se tomuto číslu blíží!

Ještě bych se zmínil o southbridge VIA VT8325, dle mého názoru je to jeden z nejlepších southbridge současnosti, co se týče výkonu PCI sběrnice a IDE zařízení zde připojených.
Ale bohužel, jako opět si výrobci nastaví southbridge jak chtějí a pak má buď špatný výkon nebo problémy při kopírování souborů , CRC error apod.
Já mám BurstRate na VIA VT8235 - 93,7 , tedy více, než na testované A7N8X s Nforce2 chipsetem.
Je to jen o nastavení a o výrobci, jak se zachová a jakou pozornost věnuje nastavení registrů chipsetu.
Ale pokud člověk hledá a rozumí této problematice, tak tomu je pak jasno, jak dosáhnout správného nastavení. Uznávám,že je to vysoce odborné téma a laici z toho chytří nebudou a bohužel nejen laici. Datasheet k VT8377 northbridge a VT8325 southbridge totiž nejde běžně sehnat ((
24.1.2003 11:08:13   0.0.0.xxx 55
ad 1) VIA u KT400 podporu DDR400 původně oznámila a pak jí zase stáhla. Důvod? Obrovské problémy se stabilitou. Už toho bylo o tomto tématu napsáno spousta a musíte se s tím smířit - KT400 nepodporuje DDR400.

ad 2) Chyba je v řadiči pamětí v čipsetu, to žádný BIOS nespraví.

ad 3) Rozumné do 1.75V, průraz tipuji na 1.85V.
24.1.2003 12:05:05   0.0.0.xxx 55
To bych videl spis na SW problem - ovladace,kodeky,... nez problem HW desky.
24.1.2003 12:24:36   0.0.0.xxx 44
Dva konektory přímo nad grafickou kartou jsou jedno z nejlepších řešení, které jsem viděl. Jsou snadno dostupné ze všech míst. Mám zapojené oba dva - jeden do skříňového větráku Antec, druhý do zdroje Enermax. Naopak konektor umístěný u kraje je mnohem problémovější řešení.
24.1.2003 12:26:25   0.0.0.xxx 45
Mam A7V333 a rozdily v namerenych teplotach s puvodnim biosem (snad 100 a na inst.CD dodanou verzi PC Probe byly opravdu znamenite. Pro tuto desku je na webu ke stazeni poslední oficialni verze biosu 1015, je tam i beta 1016-001. V kombinaci s novejsimi verzemi PC Probe (posledni 21905) jiz zadne rozdily mezi biosem a udajem PC Probe nejsou.
Jinak neumim posoudit, jak jsou na tom desky Asus s udavanou teplotou nyni, ale z mych drivejsich zkusenosti usuzuji, ze udavana teplota je "pesimisticka", tj. spise o neco vyssi nez ve skutecnosti.
24.1.2003 12:42:16   0.0.0.xxx 55
.. jedna vec me opravdu zarazila. Cituji "Podporováno jsou samozřejmě Fast Writes, které i dokonce fungují! Sám jsem byl překvapen, že i po půl hodině testování v 3DMarku systém nezatuhnul nebo se resetoval. To opravdu nebývá zvykem."
To snad pani autori nemuzou myslet vazne!! To ma byt "jedna z vyhod cipsetu NForce2"?? System,ktery vytuhne na defaultech po pulhodine testovani v 3DM stoji za starou belu.Fast writes snad na jinych cipsetech nefunguji? Mel jsem KT133A,ted mam KT333(vse MB od Abitu),primerene pretaktovano a ze bych pozoroval tyto problemy,tak to teda fakt ne.
Tato deska je osazena FDD radicem a po pripojeni disketove mechaniky vse funguje naprosto bez problemu.Coz nebyva zvykem.HAHA!!
24.1.2003 13:41:21   0.0.0.xxx 45
Naše zkušenosti jsou takové, že s Fast Writes desky vytuhávají. Už jenom fakt, že vytuhává i deska s Intelem 850 a RDRAMy, svědčí o problémovosti této technologie. A VIA čipsety samozřejmě vytuhávají také.
24.1.2003 14:02:10   0.0.0.xxx 44
Eagle:
Naše zkušenosti jsou takové, že s Fast Writes desky vytuhávají. Už jenom fakt, že vytuhává i deska s Intelem 850 a RDRAMy, svědčí o problémovosti této technologie. A VIA čipsety samozřejmě vytuhávají také.

Zanechal bych diskuze na téma, jestli je technologie Fast Writes přínosem nebo ne a jestli je problémová nebo ne.
Desek s VIA chipsety jsem otestoval více, než 50, proto si dovolím hodnotit problémy okolo FW.

Určitě problémy s FW existují, ale v 99% je to problém grafické karty a ne chipsetu desky, to je třeba rozlišovat.
Testoval jsem ATI Radeon 8500 128Mb na následujících deskách a ani na jedné nebyl problém se zapnutým FW.

MSI K7T Turbo, Asus A7V133-C,ECS K7S5A,ECS K7S6A, MSI KT4 Ultra, MSI KT266 Pro2, Gigabyte 7VAX, Intel Garibaldi D850, MSI 845 Ultra

Na druhé straně mělo pár z těchto desek problémy a tuhnutí se zapnutým FW na Geforce3 Ti200 a Geforce4 MX440 od MSI.
Eagle má pravdu v tom, že FW je docela problémové, ale osobně bych si odpustil takové zobecněné hodnocení, prostě někdo s tím problémy má někdo ne a není to pravidlem.
Záleží na tom, jaký kdo měl bios a ovladače a na dalších věcech...
Asi bych to do recenze nepsal, že FW dokonce funguje )))
24.1.2003 16:11:49   0.0.0.xxx 54
Jak zjistím, popřípadě upravím nastavení(pokud to jde) Northbridge pro DDR400? Je na to potřeba speciální prográmek, nebo se ty informace dají najít na internetu? Díky, za odpověď.
25.1.2003 10:47:40   0.0.0.xxx 55
Aktuálně to mám v PC a jsem zatím velmi spokojen. Jen mám dilema jestli vyhodit svého Audigiho a použít integrovanou zvukovku. Co vy na to?
25.1.2003 13:29:12   0.0.0.xxx 45
Vyhoď tu audigi zítra v osm večer z okna. Jo a nezapomeň mi poslat adresu a popis, ze kterého okna poletí. Drivery čekám také :-)

Teď vážně. Zkusil jste, při jaké max FSB je stabilní?? Mě už se popravdě nechce moc čekat na EPOX. Už na něj čekám třetí týden :-((.

..........Starmen..........
26.1.2003 06:18:26   0.0.0.xxx 54
Zatím jsem to moc netestoval, nemám vhodný CPU (mám 2100+ rev A) a navíc mám hrozný paměti. Ty paměti vyměním co nejrychleji pravděpodobně za XMS3500, ale ten CPU nejdřív za 3 měsíce....

Jestli ti stačí testy na internetu tak mrkni na www.amdboard.com , najdeš tam spoustu odkazů.
26.1.2003 20:23:34   0.0.0.xxx 45
Jakou revizi desky jste testovali?
26.1.2003 20:30:36   0.0.0.xxx 54
Já tam mám 80x80 a v pohodě.
26.1.2003 20:35:14   0.0.0.xxx 45
Pokud jsem se spravne dival na http://www.amd.com/us-en/Processors/ProductInformation/0,,30_182_869_4348^4378|124 _1_XP,00.html , tak tato deska ma certifikaci od AMD az s BIOSem 1021 12/11/02, takze podle toho, co pise Eagle vyse o KT400 byste nemeli "oficialne" davat do teto desky CPU AMD(kokretne XP2600+, na dalsi jsem se nedival, ale predpokladam, ze to bude stejne), protoze jejich vyrobce to nedoporucuje :o)
27.1.2003 07:50:44   0.0.0.xxx 55
Ahoj
To co jsi napsal me docela zaujalo - je to vec o ktery jsem jeste neslysel.
Jsou to upravy do kterych se muze pustit bezny "power user"? - Mohl bys o tom napsat neco vic (Jak na to? Co treba zkusit napsat clanek?).
Dik
PetFish
27.1.2003 08:07:40   0.0.0.xxx 54
ad ad1 + ad2

me nezajima podpora nebo nepodpora, me zajima co funguje !!!
no a podle toho co napdal Spec (VIA VT8377 vs DDR400
), se s nizkou vykonnosti nepodporovanych ;) ddr400 da neco delat - a to me zajima, nikoliv filozoficka debata jestli kt400 (ne)podporuje ddr400

27.1.2003 08:25:51   0.0.0.xxx 45
Testovaná verze u A7N8X byla 1.04, dlouhodobě testované verze BIOSů pak 1001.E a betový BIOS z 26. prosince (problémy byly s oběma BIOSy). Krátce jsem zkoušel i BIOS 1001.D, problémy s POSTem měl ale také.
27.1.2003 08:53:03   0.0.0.xxx 54
A jak byste chtěl teplotu v CPU měřit digitálně? Měří se přece analaogově a dál se analogově zpracovává, což jistě může být problém, ale z Vašeho příspěvku by mohlo být chápáno, že v CPU se T měří digitálně a špatným zpracováním "venku" se dostanou zavádějící výsledky. A tak to není.
Jirka
27.1.2003 13:48:16   0.0.0.xxx 45
Měří se analogově a analogově také putuje ven. O měření se stará deska... takže konkrétní číslo závisí na ní.
27.1.2003 16:30:10   0.0.0.xxx 55
Na technické podpoře MSI mi tvrdili, že o tom ví a distributor mi to měl zdělit....
28.1.2003 15:02:31   0.0.0.xxx 54
Mno, nevim nevim, ale nemela by pro funkcnost dualni RAM sbernice byt deska osazena dvema stejne velkymi (kapacitne) moduly RAM (nejlepe od stejneho vyrobce)?
29.1.2003 15:36:59   0.0.0.xxx 45
nekde jsem se docet ze AGP port Pro na teto desce podporuje AGP 8X na 1.5V. ja mam graf kartu sapphire 9700 kde je 8x na 0.8V a na 1.5 V je AGP 4x. znamena to ze mi pujde karta na AGP 4x
30.1.2003 11:55:13   0.0.0.xxx 54
covece, ten abit o kterym mluvis je ABIT NF7 a ten nema zvuk Realtek ALC650 ale jen AC97, takze by sis musel koupit ABIT NF7-S ten uz zmineny zvuk ma a ta deska stoji 4660 bez dane. Budes mit jednu vec navic a to regulaci napajeni chipsetu ale zase ti bude chybet sitovka od 3comu, tak si vyber :-) ASUS nabizi totez + sitovku 3com za cca 4500 bez dane. je to boj, rozhodoval sem se mezi Epoxem, Abitem a Asusem a nakonec to vyhral Asus... ne protoze si myslim ze je nejlepsi, ale protoze je nejdostupnejsi... :-/
30.1.2003 12:05:50   0.0.0.xxx 45
kamos mi rikal, ze zvukovka v southbridgi MCP-T, coz je Realtek ALC650 je na urovni nekde mezi Audigy a Audigy 2.... bohuzel sem jeste nenasel zadnou recenzi kde by se o vykonu zvukovky poradne zminili, tak to zatim nemam podlozene.... kazdopadne to urcite bude hrat lip jak moje zvukovka s chipem ForteMedia FM801 :-)
30.1.2003 12:09:17   0.0.0.xxx 55
pokud se nemylim, tak AGP v3.0 podporuje graficke karty s napajenim 1,5V a 0,8V... karta ti normalne pojede na AGP 8x

Ale vyvarujte se do toho cpat kartu s AGP 1x, 2x... to vam na 100% shori :-) jeste si pro jistotu u starych VGA s AGP 4x zkontrolujte napajeni, nektere karty meli 3,3V napajeni...
30.1.2003 17:21:37   0.0.0.xxx 55
zajimalo by me ktera z tech sitovek v Deluxe verzi je lepsi...3com je znacka, ale ta druha je zas primo od nvidie...
30.1.2003 18:44:25   0.0.0.xxx 54
I když tam dáte grafárnu na 3,3V, tak nic neshoří.
Pokud se podíváte na nějakou fotografii té desky, tak uvidíte, že hned vedle AGP slotu je LED dioda.
Deska totiž pozná, že je v ní karta se starým napájením, tato LED se rozsvítí, systém vůbec nenajede a pokud máte zapnutý POST Reporter, tak vám krásným hlasem oznámí
"System failed VGA test" .....
31.1.2003 11:44:53   0.0.0.xxx 45
To mi chceš říct, že integrovaná zvukovka je lepší než SB audigy?? No tak to je něco :-()
31.1.2003 12:54:13   0.0.0.xxx 54
Tyden pomalu konci a ja tu stale zadnou recenzi P4G8X nevidim
1.2.2003 13:54:01   0.0.0.xxx 45
Budeš se asi divit, ale tahle jo.
3.2.2003 14:28:31   0.0.0.xxx 55
KT400 se podle mě trošku hodně nepovedla nForce 2 jí trhla na celý čáře, mě připadá, že kupovat boarda s kt400 je vyhazování peněz do kanálu.
8.2.2003 18:22:29   0.0.0.xxx 54
zajimalo by me jest-li muzu do nForce2 desky dat stary MXko G2?
8.2.2003 20:43:02   0.0.0.xxx 45
Mě se v Epoxu 8RDA+ GF2 rozjela, ale nevím už co byla za typ. Podle mě to byla nějaká MX.

..........Starmen..........
10.2.2003 10:01:30   0.0.0.xxx 54
Jak poznám, že mi paměti pracují v dual DDR ? Na netu jsem se dočetl, že prý pozice 2 a 3 nefungují, i když by měli. Dá se někde ve Windows zjistit, zda fungují, či ne ?
10.2.2003 19:30:25   0.0.0.xxx 45
tak ja tuto desku A7N8X Deluxe vlastnim a mam s ni problem. MAm A7N8X delux, sapphire radeon 9700. Hd WD, pamet Kingmax 256 PC 333 a DVD Toshiba,Win XP. Pocitac normalne najedo do oken a po chvilce cvakne monitor a pocitac a je mrtvej, vubec nenabehne. musim vytahnout proudovej kabel pockat dvacet minut, zapojit a zase to nabehne. a tak porad dokola. Cim to muze byt???
10.2.2003 22:54:25   0.0.0.xxx 55
Poznáte to podle manuálu. Na Epoxu je kanál jedna DIMM#2 a DIMM#3 a kanál dva DIMM#1 tzn. aby jeli v dvoukanálu, musí být jeden modul v DIMM#1 a druhej v jednom z DIMM#2 nebo DIMM#3

..........Starmen..........
10.2.2003 22:55:52   0.0.0.xxx 54
Zkuste jiný zdroj.

..........Starmen..........
12.2.2003 11:56:29   0.0.0.xxx 45
Mate nekdo zkusenosti s rozbehnutim alespon jedne sitovky na A7N8X dual v Linuxu? Konkretne RedHat 8. Diky za radu.
12.2.2003 20:01:59   0.0.0.xxx 54
byl to vadný zdroj. díky
12.2.2003 20:49:17   0.0.0.xxx 45
U ASUSU je první kanál DIMM 1 a 2 a druhý kanál DIMM 3
14.2.2003 13:36:31   0.0.0.xxx 55
Ked tam mam 2x256MB dual a potom do posledneho slotu dam este 512MB, budu tie 256-ky fungovat stale dual?
14.2.2003 22:14:03   0.0.0.xxx 54
"In three DIMMs memory configuration, the DIMMs can be located on all DIMM sockets in 128-bit mode." (opsáno s manuálu EPOXU s nForce2 - u ASUSU to bude podobné). Jinými slovy ano, pojede to jako dvoukanál.

..........Starmen..........
17.2.2003 15:55:10   0.0.0.xxx 45
Ma prosim nekdo nove aktualni zkusenosti s Deluxe verzi. Je opravdu horsi nez Abit, viz. recenze na Pctuningu. Chtel jsem jit ASUSe a ted teda nevim Abit? Diky za kazde info.

P.S. O cenu mi nejde.
28.2.2003 11:14:51   0.0.0.xxx 54
jak velkej rozdil ve vykonu je, jestli pameti jedou na dvojkanal nebo ne nejedou? me to v 3D marku 2001 zvedlo vykon asi o 100 bodu?
5.3.2003 18:06:17   0.0.0.xxx 45
Uz ma nekdo zkusenosti, s kritizovanymi vlastnostmi teto desky po upgrade BIOSu? Nechce PCtuning doplnit informace k teto desce. Zda se mi ze jste ji uplne zavrhli a dal se o ni nezajimate na ukor "krale". Na OV si ji par lidi nemuze vynachvalit.
10.3.2003 20:53:13   0.0.0.xxx 55
lze osadit Zalman CNPS6000??????????
12.4.2003 23:57:58   0.0.0.xxx 55
Prave premyslim o koupi desky, cetl jsem recenze asi tisickrat na tyto desky a porad nevim k cemu se mam rozhodnout. Spise se priklanim k tomu asusu protoze kazdy koho se zeptam jestli abit ci asus tak mi rekne abych vzal asus ale zarazi me ten bios. Jsem student a potrebuju desku ktera mi vydrzi a nebudou s ni zadne problemy a nejsem silenec ktery kazdy 3 mesice kupuje nove vybaveni a ani na to nemam. Poradte nekdo kdo mate s temito deskami nejake zkusenosti a jestli jsou opravdu tak spatne biosy u asuse. Diky za kazdou radu
13.4.2003 08:32:33   0.0.0.xxx 44
Popravdě toho asuse jsem v rukách neměl. Měl jsem EPOXe, Abita a Solteka.
Co se týče přetaktování, pak osobně bych bral abit (a taky jsem jej bral :-)). Má změnu napájení chipsetu a se zvednutým napájením jel stabilně na 225MHz FSB, což u ASUSE podle mne nehrozí. Pokud nejde o přetaktování, pak to chce se rozhodnout podle featurek. Na Abitu mi vadí jen jedna věc a to ta, že nemá vývod na GamePort (EPOX měl). Mám MIDI klávesy a musím kvůli tomu v PC živit ještě jednu zvukovku s GamePortem(5.1 Live!).

Jinak doporučuju koupit desku s novou revizí chipsetu NForce2, protože ta již zvládá FSB200MHz oficiálně (bez zvedání napájení).
13.4.2003 10:03:28   0.0.0.xxx 45
A TO BY MELA BYT JAKA DESKA ABY MELA NOVOU REVIZI CHIPSETU NFORCE2? U TOHO NF7-S SE BOJIM JENOM PREHRIVANI A HLUCNOSTI VETRAKU NA DESCE, CO JSEM CETL TU RECENZI.
13.4.2003 10:28:19   0.0.0.xxx 55
Pokud se nepletu, tak u abitu deska rev. 2.0 by měla mít novou revizi nForce. U ASUS nevím. chce to trošku prolistovat stránky výrobce.

Přehřívání čeho?? Jinak větrák na chipsetu je poměrně tichý. Mám otevřený CASE a největší hluk mi jde ze starého MAXTORU 60GB 7.200 rpm. Co se týče životnosti, tak to nelze posoudit. Desku mám cca 1měsíc, ale větrák vypadá celkem robustně a kvalitně (subjektivní).
13.4.2003 11:27:47   0.0.0.xxx 45
co psali v recenzi tak rikali ze je to hodne spatne usporadane a ze se boji toho aby se to moc neprehrivalo. psal v recenzi na abit toto : Mezi mé další výhrady k rozvržení patří umístění konektorů na větráky. Jeden je hned vedle socketu (dobré umístění), další dva natěsnány kolem ATX konektoru (špatné umístění - jsou těžko dostupné). Stejně tak jeden ze dvou FireWire konektorů na desce je na ne právě dvakrát vhodném místě - je natěsnán hned u grafické karty. Konektory IDE to samé - snad nejhorší možné umístění - hned u grafické karty, opticky mezi AGP a prvním PCI (v praxi tak budete kabely obmotávat kolem grafické karty).

Prave proto se trochu toho bojim. Zatim neminim pretaktovat vubec nic protoze samy o sobe se amd dost hreji a bylo mi taky receno, ze abit je hodne poruchovy. Kazdy rika neco jineho a pak se v tom ma clovek vyznat .)))
23.6.2003 15:42:10   0.0.0.xxx 54
Mozem do tejto dosky osadit Geforce 4 4200 Titanium ktora ma agp 2x a 4x?
Pital som sa na to vela ludi a vsetci mi odpovedali ze ano a co na to vy?
10.5.2004 11:54:56   0.0.0.xxx 45
Renovuji pocitac a zatim nemam finance na nakup grafiky, tak jsem si nechal svoji starou. Je to Hercules 3D Prophet Dual Display. Potrebuji vedet, jak poznam, ze karta podporuje 1.5V napajeni. Na jejim konektoru jsou vypilovane dve drazky. Diky
22.10.2004 23:48:50   0.0.0.xxx 45
Nazdarek vseci.lidicky mam takovy problemo.Kamaradovi sem doporucil tuto fosnu a su z teho kapku rozladeny... Ma Hercules 3D Prophet 4500 64MB tv-out VGA a po zasunuti sviti red dioda a ani nahodou ju nepustite.V jinem kompu bezi karta jak salena a jina karta na te desce tez bezi tak rychle.nemate nekdo zkusenost ktera bije.Kdyby jo dejte vedet.Sem z toho kapku rozladen a kamarad sest krat tolik. Kdyby nahodou predem moc dekuji
18.11.2004 08:44:56   0.0.0.xxx 45
Bude tahle grafarna fungovat s touhle deskou ?

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.