Hlavní stránka Hardware Základní desky Lahůdka od MSI – návrat řady XPOWER ve velkém stylu
Lahůdka od MSI – návrat řady XPOWER ve velkém stylu
autor: Aleš Kaňák , publikováno 1.10.2013
Lahůdka od MSI – návrat řady XPOWER ve velkém stylu

Dnes si důkladně prověříme nejnašlapanější základní desku s paticí LGA 1150 od MSI. Z87 XPOWER je vskutku povedená deska vhodná pro hráče, která je prošpikovaná OC funkcemi a osazena kvalitními komponentami. Navíc nabízí bohatou konektivitu a výbavu. Co více si přát? No, snad jen nižší cenu a lepší taktování operačních pamětí.


Po zhruba rok a půl dlouhé odmlce vydává MSI další megalomanskou základní desku. Tentokráte s čipovou sadou Intel Z87 Express a paticí LGA 1150, do které pasují procesory s architekturou Haswell. Nová vlajková loď – Z87 XPOWER se snaží navázat na úspěchy starší Big Bang XPower II (LGA 2011) a Big Bang Xpower (LGA 1366). Vsází na předimenzované napájení a chlazení, atraktivní design a funkce spojené s přetaktováním. Ale pouze toto by v dnešní době nestačilo a cílit desku výhradně do řad overclockerů by asi nebylo zcela racionální, co se týče prodejů.

Lahůdka od MSI – návrat řady XPOWER ve velkém stylu

Z87 XPOWER si proto zakládá také na bohaté konektivitě, příslušenství a mnoha dalších vylepšeních. Namátkou můžeme zmínit věrnější podání zvuku, kvalitní síťovou kartu nebo velký počet PCI-E linek. Takto může deska oslovit nejenom overclockery, ale také počítačové nadšence nebo náročné hráče. Je ovšem zřejmé, že si za to nechá výrobce náležitě zaplatit. O tom jak se MSI tento tah povedl, se dozvíte v průběhu recenze, kde si desku a její funkce důkladně představíme a také náležitě prověříme v ostrém provozu včetně přetaktování s tekutým dusíkem (LN2).

Čipová sada Intel Z87 Express – krátké představení

Než si postupně představíme a důkladně prověříme samotnou základní desku, tak by bylo za vhodné zopakovat novinky čipové sady Intel Z87 Express s kódovým označením Lynx Point. Oproti čipsetu Z77 Express je novinek poskrovnu. Některé jsou sice zásadní, jiných se možná nevšimnete ani při dlouhodobějším používání. Z87 Express, jako každý správný moderní čipset, nativně podporuje rozhraní USB 3.0 s až šesticí těchto rychlých portů. K těm se nově přidalo také 6 SATA portů s rychlostí 6 Gb/s. Intel Z87 Express, stejně jako jeho předchůdce, nativně nepodporuje PCI sběrnici. Výrobci desek však mohou tuto skutečnost vyřešit PCI Express – PCI přepínači a desku osadit těmito staršími sloty. Procesor poskytuje čipové sadě jednu PCI Express x16 3.0 linku. V případě osazení dvou grafických karet se linky rozdělí na 2x8. Linky mohou být také nově rozděleny na 1x8 + 2x4 z důvodů možnosti připojení Thunderbolt rozraní apod. Další PCI-E 2.0 x4 linku poskytuje samotný PCH čip.

Lahůdka od MSI – návrat řady XPOWER ve velkém stylu

Oficiální rychlost podporovaných DDR3 pamětí je stejná, jako u Z77 Express – 1600 MHz. Reálně se však dá dostat na daleko vyšší takt (o něco málo výše než u Z77) a problém nečiní ani frekvence 2666 nebo dokonce 2800 MHz. Tento fakt odráží i nově dosažený světový rekord ve frekvenci DDR3 pamětí na platformě Intel Z87 Express. Pokud hovoříme o přetaktování, tak je opět možné u odemčených procesorů měnit násobič, frekvenci BCLK a také nově nastavovat Strapy (stejně jako u čipsetu X79 Express) a frekvenci Ring sběrnice. Stejně jako u Z77 je možné využívat až 3 obrazové výstupy zároveň. Nově však přibyla podpora 4K zobrazení a také byly vylepšeny technologie jako Intel vPro a Rapid Storage.

Lahůdka od MSI – návrat řady XPOWER ve velkém stylu 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
30 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 15Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.