Hlavní stránka Hardware Základní desky Velký test čtyř desek Intel Z87 do 5000 korun – první část
Velký test čtyř desek Intel Z87 do 5000 korun – první část
autor: Michal Šimonek , publikováno 10.9.2013
Velký test čtyř desek Intel Z87 do 5000 korun – první část

Po srovnávacím testu základních desek nižší střední třídy pokročíme do vyšší sféry – základních desek s čipsetem Z87 a cenou do pěti tisíc. Kromě klasického popisu a pohledu na jejich útroby nás čeká také přetaktování, zajímavé funkce a pochopitelně samotné resumé. Dnes si naservírujeme první, spíše seznamovací část.


O procesoru Intel Haswell jste si mohli přečíst ve zdejší recenzi. Mnozí ze čtenářů čekali vyšší výkon, na druhou stranu se musím Haswellu trochu zastat – v moderních aplikacích je nárůst výkonu slušný. Nejedná se sice o důvod přecházet ze Sandy Bridge nebo Ivy Bridge na Haswelly, ale jistě se mezi čtenáři najde spousta uživatelů dožívajících na velmi letitých a nebo velmi slabých pracovních strojích. Jmenujme sestavy založené na Pentiu IV, Athlon 64 nebo Athlon 64 x2. A i některé kdysi populární sestavy s Core Duo mohou lákat k výměně za něco nového...

Velký test čtyř desek Intel Z87 do 5000 korun – první část

Do samotného testu jsme vybrali znovu základní desky od čtyř aktuálně nejsilnějších výrobců. Desky spadají do cenového segmentu do 5000 Kč, jedná se tedy o téměř highend. Do tohoto klání nastupují ASRock Z87 Extreme4 jako jediný zástupce střední třídy a za vyšší třídu Asus Z87-Pro, Gigabyte Z87X-UD4H a MSI Z87-GD65 Gaming. Nejlevnějším aktérem je ASrock za zhruba 3700 korun, trochu se vymyká ostatním vybraným deskám, a i proto na něj bude brán v tomto pohledu ohled. Nejdražší deskou testu je naopak Gigabyte za necelých 4800 korun. MSI i Asus stojí obdobně, kolem 4500 českých korun.

Intel Z78 čipset

Velký test čtyř desek Intel Z87 do 5000 korun – první část

Intel Z87 Express přínáší oproti loňskému Intel Z77 pouze pár novinek. Jednou z nejzajímavějších je nejspíš podpora přehrávání až 4K videa. To je umožněno díky novému grafickému čipu v procesoru Haswell, grafické řady GT (v našem případě model HD 4600) a HDMI výstupu na desce.

„Jižní“ můstek má potom podporu až 6× SATA 6G oproti původním 4× SATA6G+ 2× SATA 3G. Dva pomalejší byly tedy nahrazeny rychlejším SATA 6G. Jestliže Z77 měl možnost připojit napřímo 4 USB 3.0, nový čipset umožňuje na Haswell platofrmě celých 6 USB 3.0 a s podporou xHCI rozhraní. PCIe linky se nemění, je jich vyvedeno celkem 16 z procesoru a nebo 4 z PCH (z PCH standard 2.0). Nativní PCI i letos zcela chybí. Platí i využití PCIe 3.0 linek mezi grafické karty, popř. rozhraní Thunderbolt. Podpora dulachannel a pamětí se také nemění. Nativně je to 1600 MHz 1.5V a nebo 1.65V pro paměti profilu XMP. Děličky v procesoru jsou až po 2933 MHz!

Velký test čtyř desek Intel Z87 do 5000 korun – první část

Hlavní změny jsou ale spojené s procesorem Haswell. Ať už jde o možnost výstupu monitorů, které jsou propojené s CPU, a nebo o celé řízení procesoru, grafického jádra i IO – nyní je integrováno v procesoru. Externí kontrolér pouze dodá napětí kolem 1.8V a CPU si s ním už sám poradí. Procesory "K" navíc disponují tweakovacími vylepšeními v podobě BCLK skoků, aby nedošlo k výpadkům IO, PCIe a SATA zařízení a stále šlo taktovat v dalších dimenzích (ideální na ladění DRAM taktů, cache taktů apod.). Nově můžeme měnit i frekvenci cache, ta byla u Ivy Bridge a Sandy Bridge pevná a běžela na stejném taktu jako procesor.

Mezi koncové uživatele se dostanou do oběhu i další platformy. Ty nejsou ale součástí dnešního článku, postačí pouze tabulkové srovnání (Intel má v tabulce drobnou chybku s USB 3.0 – těch má být 6). 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
23 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 9.1Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.