Hlavní stránka Hardware Základní desky Test čtyř desek Intel Z87 včetně měření termokamerou I.
Test čtyř desek Intel Z87 včetně měření termokamerou I.
autor: Aleš Kaňák , publikováno 2.7.2013
Test čtyř desek Intel Z87 včetně měření termokamerou I.

Následující dva dny pro vás máme opravdu velké srovnání: vzali jsme desky střední třídy od ASRocku, Asusu, Gigabytu a MSI a podrobili je standardnímu redakčnímu testu. Jak už ale slibuje titulek, opět jsme desky prověřili pod termokamerou a nově jsme navíc koukli na napájení a výkon rozhraní SATA + USB!


Procesory Intel Core čtvrté generace s kódovým označením Haswell je již možné nějakou tu chvíli zakoupit ve skoro každém e-shopu nebo kamenném obchodě. Jejich výkon jsme důkladně prověřili a někteří z vás jistě zatoužili vylepšit staré železo nebo dokonce obměnit kompletně celou sestavu. A přesně pro ty z vás je určen dnešní srovnávací test, ve kterém se utká čtveřice základních desek s čipovou sadou Intel Z87 Express. Pravdou však je, že přechod ze Sandy Bridge nebo Ivy Bridge na Hawell, vyžaduje i kompatibilní základní desku vybavenou paticí LGA 1150 a výsledný upgrade se může značně prodražit. Skupinu případných zájemců tak budou nejčastěji tvořit zcela noví zákaznici, přeběhlíci ze sestav osazenými procesory značky AMD toužící po vyšším výkonu nebo majitelé počítačů staršího data, ve kterých pomalu dotepává procesor Intel.

Test čtyř desek Intel Z87 včetně měření termokamerou I.

Do redakce nám dorazily základní desky od firem ASRock, Asus, Gigabyte a MSI – jistě si tak každý přijde na své. Testované základní desky by se daly zařadit do střední třídy a jejich cena se pohybuje v průměru okolo 3500 Kč včetně daně. Mělo by se tak jednat už o poměrně kvalitně zpracované modely, které nabídnou solidní provozní vlastnosti, konektivitu, možnosti přetaktování, prostě nějakou tu funkcionalitu navíc. Zda tomu tak je i ve skutečnosti, a ne jenom to se dozvíte v dnešním testu. Než si však postupně představíme a důkladně prověříme samotné základní desky, tak by bylo vhodné zopakovat novinky čipové sady Intel Z87 Express s kódovým označením Lynx Point.

Čipová sada Intel Z87 Express – krátké představení

Oproti čipsetu Z77 Express je novinek poskrovnu. Některé jsou sice zásadní, jiných se možná nevšimnete ani při dlouhodobějším používání. Z87 Express, jako každý správný moderní čipset, nativně podporuje rozhraní USB 3.0 s až šesticí těchto rychlých portů. K těm se nově přidalo také 6 SATA portů s rychlostí 6 Gb/s. Intel Z87 Express, stejně jako jeho předchůdce, nativně nepodporuje PCI sběrnici. Výrobci desek však mohou tuto skutečnost vyřešit PCI Express – PCI přepínači a desku osadit těmito staršími sloty. Procesor poskytuje čipové sadě jednu PCI Express x16 3.0 linku. V případě osazení dvou grafických karet se linky rozdělí na 2x8. Linky mohou být také nově rozděleny na 1x8 + 2x4 z důvodů možnosti připojení Thunderbolt rozraní apod. Další PCI-E 2.0 x4 linku poskytuje samotný PCH čip.

Test čtyř desek Intel Z87 včetně měření termokamerou I.

Oficiální rychlost podporovaných DDR3 pamětí je stejná, jako u Z77 Express – 1600 MHz. Reálně se však dá dostat na daleko vyšší takt (o něco málo výše než u Z77) a problém nečiní ani frekvence 2666 nebo dokonce 2800 MHz. Tento fakt odráží i nově dosažený světový rekord ve frekvenci DDR3 pamětí na platformě Intel Z87 Express. Pokud hovoříme o přetaktování, tak je opět možné u odemčených procesorů měnit násobič, frekvenci BCLK a také nově nastavovat Strapy (stejně jako u čipsetu X79 Express) a frekvenci Ring sběrnice. Stejně jako u Z77 je možné využívat až 3 obrazové výstupy zároveň. Nově však přibyla podpora 4K zobrazení a také byly vylepšeny technologie jako Intel vPro a Rapid Storage.

Test čtyř desek Intel Z87 včetně měření termokamerou I.



 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
48 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 20Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.