Hlavní stránka Hardware Základní desky Čtveřice levných desek s Intel Z77 v testu — část I.
Čtveřice levných desek s Intel Z77 v testu — část I.
autor: Aleš Kaňák , publikováno 25.9.2012
Čtveřice levných desek s Intel Z77 v testu — část I.

Čipová sada Intel Z68 je již pomalu a jistě za svým zenitem a při stavbě nového počítače je dobrá investice do budoucna se poohlédnout po desce s modernějším čipsetem Z77. Připravili jsme pro vás nadupaný srovnávací test čtveřice základních desek nižší střední třídy s cenovou hladinou do 2800 Kč včetně daně.


Druhou část test s vyhodnocením najdete ZDE.

Prázdniny jsou pomalu a jistě za námi. Stejně tak tropické klima je na odchodu. Doufáme, že jste si užili letních radovánek, jak jenom to šlo. Pro ty z vás, kteří čekali se stavbou případně vylepšením počítačové sestavy až doposud, přinášíme srovnávací test základních desek s čipovou sadou Intel Z77 Express. Do redakce nám přišly základní desky od firem ASRock, Asus, Gigabyte a MSI – jistě si tak každý přijde na své. Cena testovaných základních desek se pohybuje okolo 2600 Kč včetně daně a jedná se tak o úplný základ. Ano, dají se najít i Z77 desky levnější zhruba o pětistovku, ale pokud hodláte investovat do procesorů Ivy Bridge, tak vás jistě tato finanční částka nezruinuje a za minimální příplatek získáte základní desky o něco lepší kvality.

Čtveřice levných desek s Intel Z77 v testu — část I.

Intel Core i7 – vysoká pořizovací cena a adekvátní výkon

Než si postupně představíme a důkladně prověříme základní desky, tak by bylo za vhodné zmínit novinky čipové sady Intel Z77 Express. Oproti čipsetu Z68 Express je novinek poskromnu. Některé jsou zcela zásadní, jiných se možná ani nevšimnete ani při dlouhodobějším používání. Z77 Express, jako každý správný moderní čipset, nativně podporuje rozhraní USB 3.0 s až čtveřicí těchto rychlých portů. Oficiální rychlost podporovaných DDR3 pamětí povýšila z 1333 na 1600 MHz. Neoficiální cestou šlo i na Z68 dostat takt pamětí bez problémů za hranici 2 GHz, stejně tak na čipsetu Z77 není 2600 MHz ničím výjimečným, o čemž jste se mohli přesvědčit v nedávném testu.

Čtveřice levných desek s Intel Z77 v testu — část I.

Blokové schéma čipové sady Intel Z77 Express

Intel se dále rozhodl pro radikální krok a čipset nativně nepodporuje PCI sběrnici. Výrobci desek však mohou tuto skutečnost vyřešit PCI Express – PCI přepínači a desku osadit těmito staršími sloty. Ne každý uživatel se totiž chce vzdát kvalitní zvukové karty nebo jiného zařízení do PCI, jenom kvůli přechodu na novou platformu, a výrobci desek to respektují. Čipová sada dále disponuje jednou PCI Express x16 3.0 linkou. V případě osazení dvou grafických karet se linky rozdělí na 2x8. Linky mohou být také nově rozděleny na 1x8 + 2x4 z důvodů možnosti připojení Thunderbolt rozraní. Z nových technologií je přítomno Lucid Virtu MVP, jehož reálný přínos je diskutabilní. Hodit se spíše může podpora až tří grafických výstupů zároveň. Naproti tomu mohou přijít vhod technologie, které urychlí start počítače a přístup k datům – Intel Smart Response a Rapid Start. Všechny Z77 základní desky mají rovněž Firmware ME 8.X, který je plně kompatibilní s procesory Ivy Bridge – některé Z68 desky tuto plnou kompatibilitu postrádají. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
45 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 19.3Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.