Hlavní stránka Hardware Základní desky Duel levných základních desek s AMD čipsetem 970
Duel levných základních desek s AMD čipsetem 970
autor: Aleš Kaňák , publikováno 12.9.2011
Duel levných základních desek s AMD čipsetem 970

Vybíráte levnou základní desku na platformě AMD a nechcete investovat příliš peněz? Tak to byste měli zbystřit. Dnešní článek se totiž bude věnovat levným základním deskám s čipsetem 970, do kterých mimo jiné vyjde co nevidět hodně očekávaný procesor Bulldozer. Jednoznačného vítěze mezi Asusem a Gigabytem jsme ale nenašli.


Dnešní článek by vám měl pomoci v rozhodování, jakou levnou základní desku pro platformu AMD vybrat. Zaměřím se hlavně na věci, které bude řešit běžný uživatel. To znamená, že z provozních vlastností otestuji spotřebu a teploty. Zhodnotím zpracování přiloženého softwaru, možnosti BIOSu a rozložení komponent. A co by to bylo za test, kdybych se nepodíval, jak si desky povedou v přetaktování.

Duel levných základních desek s AMD čipsetem 970Duel levných základních desek s AMD čipsetem 970

Na test dorazilo duo základních desek v následující konstalaci: firma Asus zaslala M5A97 a Gigabyte zapůjčil 970A-UD3. Obě desky se svou cenou liší pouze minimálně, a tak by běžný uživatel mohl očekávat teoreticky srovnatelný výkon nebo kvalitu. Uvidíme, zda toto platí i v praxi.

AMD 970 čipset

Než si představíme jednotlivé desky, zmíním, čím se liší čipset 970 od 990X, případně 990FX. Technicky jde hlavně o počet PCIEx linek, a tím pádem podporu Crossfire / SLI. Nejvyšší 990FX si poradí až se čtyřmi grafickými akcelerátory, zatímco 970X oblouží dvě GPU.  U čipsetu 970 AMD oficiálně CrossFireX nepodporuje. Výrobci desek ovšem vymysleli řešení, jak toto omezení obejít.

Duel levných základních desek s AMD čipsetem 970

čipset AMD 970 oficiálně nepodporuje crossfire, ale.. 

Zprovoznění CrossFireX je možné, avšak to má jisté úskalí. PCIe linek není dostatek a bude zde měřitelný úbytek výkonu. Pokud to myslíte s provozem multi-GPU vážně, tak bude lepší se poohlédnout po desce s 990X nebo 990FX čipsetem. Žádná deska s čipsetem 970 nemá rovněž integrované grafické jádro. Podpora procesorů se neliší od 990FX. Lze osadit jak lowendový Athlon, tak i doposud nevydaný top model FX. USB portů je k dispozici až 14 ve standardu USB 2.0. O podporu novějšího USB 3.0 se musí postarat řešení třetích stran a záleží hlavně na výrobci desky, jaké řešení využije. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
30 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 14.2Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.