Hlavní stránka Hardware Základní desky Asus Crosshair IV Extreme – Skutečný luxus pro AMD
Asus Crosshair IV Extreme – Skutečný luxus pro AMD
autor: Z. Obermaier , publikováno 27.9.2010
Asus Crosshair IV Extreme – Skutečný luxus pro AMD

Vzhledem k možnosti osadit i nejnovější procesory do starších desek nebývá novinek pro platformu AMD mnoho. Situaci zachraňuje nyní Crosshair IV Extreme. Nejvybavenější extrémní deska osazená čipem Hydralogix s možností provozu i dvojice GeForce místo klasického SLI. Skvělé taktování, výkon, SATA 6G a USB 3.0 - co víc si přát.


Asus Crosshair IV Extreme – Skutečný luxus pro AMD

Jak už jsem naznačil v perexu, novinek na poli základních desek pro AMD procesory není mnoho. Od chvíle kdy AMD uvedlo čipsety řady AMD 800, se na trhu objevilo několik High-end modelů s čipsetem AMD 890FX a jižním můstkem SB 850. Kromě nich jsme se dočkali také několika levnějších desek osazených čipovou sadou AMD 890GX a AMD 870. Na trhu je dnes 14 základních desek s čipsety série AMD 800. To je proti konkurenci s platformami LGA 1366 a LGA 1156 s více než čtyřiceti deskami, opravdu znatelně menší nabídka. Částečně je to způsobené faktem, že majitelé desek s čipsety AMD 700 (790FX, 790GX) neměli mnoho důvodů k upgradu, stejně jako majitelé starších desek. I nová šestijádra jdou osadit i do starých desek a majitele tedy nic k přechodu na zcela novou desku nenutí, pokud nechce více taktovat a využít nových technologií.

Víceméně stojaté vody v nabídce desek pro AMD nyní rozvířil Asus s deskou série Extreme, kterou jsme pro čipy AMD v nabídce tohoto výrobce ještě nikdy neviděli. Absolutní High-end pro platformu AMD nese jméno Crosshair už řadu let, první dva modely byly osazeny čipsetem nForce, poslední dva modely nesou čipovou sadu AMD. Žádný model se ale až dosud nehonosil označením Extreme, zatím bylo maximum vždy jen označení Formula.

Asus Crosshair IV Extreme – Skutečný luxus pro AMD

Také Formula patří do High-endu, což dokládá obrázek z prezentace. Extreme je jí ale nadřazen a dosud bylo toto označení doménou jen vlajkových lodí platformy Intel. S příchodem šestijádrových Phenomů II se ale vysoký výkon vrátil také do vod AMD a tedy je čas uvést extrémní nadšeneckou desku i pro tyto čipy. Asus je jediný výrobce, jež našel odvahu a přináší drahý luxus i pro trh čipů AMD. S očekávanou architekturou Bulldozer bude totiž deska pohřbena, pro nové 32nm procesory bude nutno si pořídit opět novou. Do té doby se ale stane na zhruba rok, královnou procesorů AMD deska Crosshair IV Extreme z dnešního testu. Nic vybavenějšího a lepšího nelze čekat, ani od Asus ani od ostatních výrobců desek.

Co deska nabízí? Zde vám vlastnosti popíši jen v heslech, jelikož nás jejich představení čeká detailněji v dalších kapitolách recenze. Zásadní novinkou je osazení čipu Hydralogix 200, jež umožňuje osadit grafické karty libovolných výrobců a modelů, jejichž společný výkon lze využít. Na žádné základní desce s AMD čipsetem nelze provozovat SLI ze dvou karet GeForce, pomocí Hydralogix čipu je to víceméně možné. Výkon dvou GeForce v zapojení přes čip Hydralogix odpovídá výkonu SLI, a nepotřebujete ani SLI můstek. Spojit lze samozřejmě i Radeon spolu s GeForce, nebo různé modely jednoho výrobce GPU. Využití je široké, stejně jako počet podporovaných her.

Deska dále disponuje výbavou pro extrémní taktování, tlačítky, měřícími body napětí, monitoring desky na mobilních zařízeních a notebooku. Potěší i vysoký počet PCI-E slotů, osazení SATA 6G a USB 3.0 technologie. Jde zkrátka o nadupanou desku se vším všudy, které se jiná na trhu nemůže výbavou rovnat. Pokročme tedy dále a desku si podrobně představme .. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
62 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 27Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.