Hlavní stránka Hardware Základní desky Gigabyte GA-X58A-UD9 – Nejluxusnější základ od Gigabyte
Gigabyte GA-X58A-UD9 – Nejluxusnější základ od Gigabyte
autor: Z. Obermaier , publikováno 4.8.2010
Gigabyte GA-X58A-UD9 – Nejluxusnější základ od Gigabyte

V dnešním testu se podíváme na vskutku monstrózní, avšak krapet kontroverzní produkt. Gigabyte přichází s nejdražším základní deskou. Nejvyšší model přináší řadu zajímavých novinek, hlavně v oblasti napájení procesoru, ale nejen tam. Co vše nabídne tato luxusní a extrémně drahá deska se dnes dozvíte v recenzi.


Gigabyte GA-X58A-UD9 – Nejluxusnější základ od Gigabyte

Složitou současnou situaci na trhu se základními jsme probírali před nedávnem, v recenzi desky MSI Big Bang XPower. Tehdy jsem nastínil jak situaci na trhu, tak i ceny dostupných desek. Dnes se tedy těmito záležitostmi zabývat nebudu, použiji jen závěr v podobě tvrzení: Opravdu dobrá deska s X58 Express se dá pořídit už za 5000 Kč s DPH, luxusní kousky začínají s cenou někde kolem 7000 Kč s DPH. Přes deset tisíc s daní se přehouplo jen několik modelů (konkrétně tři desky), jednu z nich si dnes otestujeme.

Novinka od Gigabyte, model GA-X58A-UD9 se totiž prodává za cenu 699 amerických dolarů, u nás je naskladněna za 11 500 Kč s DPH (levnější než v USA). Dražší (v Česku) už je pouze EVGA Classified SR-2 pro dvojici Xeonů. Cena této desky je v USA 599 dolarů, tedy levnější než model od Gigabyte, u nás se ale s extrémní marží prodejce vyšplhala nad 16 000 Kč s DPH. Pokud tedy vezmeme v potaz hlavně americkou cenu, je dnes Gigabyte GA-X58A-UD9 nejdražší deskou na trhu. Jelikož srovnávat pomocí amerických cen nemusí českého zákazníka zcela uspokojit, podívejme se i do našich obchodů. Zde soupeří právě modely Gigabyte GA-X58A-UD9 a EVGA Classified 4-Way SLI. Obě mají podobnou cenu, deska Gigabyte je o 300 Kč dražší. Ceny jsou tedy srovnatelné. V USA ale tuto desku pořídíte už za 399 dolarů, v akci dokonce za 349 dolarů (TigerDirect). To jest skoro polovinu ceny modelu Gigabyte, u nás si jediný prodejce na EVGA produkty přiráží velmi vysokou marži.

POZOR! Největší americký on-line prodejce Newegg si je vědom vysoké ceny desky a rozhodl se ji zatraktivnit řadou prodejních kombinací (komby) s dalšími produkty. Pokud si s deskou pořídíte například i procesor Intel Core i7-980X, nezaplatíte očekávaných 1699 dolarů, ale jen 1479 dolarů. V přepočtu je ušetřených 220 dolarů asi 4000 Kč, což zní už zajímavě. Podobných kombinací je mnoho, zpravidla se uspořená částka pohybuje kolem oněch čtyř tisíc.

Do třetice všeho dobrého

Platforma X58 Express a procesory Core i7 jsou s námi už dlouhé dva roky, a ještě téměř rok vydrží jako nejvyšší High-end. Letos je na trhu s deskami pusto, jelikož Intel ani AMD nic nového až do konce roku nechystají a je nutné tedy "ždímat" stávající platformy. Všichni výrobci tedy přicházejí s novými modely, jež jsou inovovanou stávající platformou. Asus uvedl Rampage III Extreme, MSI pak Big Bang XPower. V absolutním High-endu už zbývá jen EVGA se svou deskou snů Classified SR-2 jež je díky nutnosti osadit extrémně drahé Intel Xeony nedostupnou i pro hodně movité nadšence (CPU u nás sotva seženete). Aby byla nabídka nejvyššího segmentu trhu kompletní zbývá už jen produkt od Gigabyte, jež právě přichází na trh s modelem GA-X58A-UD9.

Gigabyte GA-X58A-UD9 – Nejluxusnější základ od Gigabyte

V tomto případě jde o produkt, který má atakovat nejvyšší příčky výkonu i výbavy. Primárně ale nejde o desku určenou pro extrémní taktování, jde spíše o řešení pro nejnáročnější hráče, pracovní stanice a počítače největších nadšenců. To hlavně evokuje extrémní cena, jež má zaručit jasnou exklusivitu. Na extrémní taktování se sice nezapomnělo úplně, několik nedostatků ale deska v tomto směru má. Za pořizovací cenu desky mohlo být těch featur přeci jenom více, ostatně posoudíte sami v průběhu recenze.

První zmínka o modelu GA-X58A-UD9 se objevila už na začátku tohoto roku, nejprve se o desce hovořilo jako o modelu GA-X58-UDP7, jež měl být vylepšeným modelem GA-X58A-UD7, do této chvíle vlajkové lodi společnosti. První vzorky pak byly k vidění na výstavě CES a také CeBiT. V tu chvíli ale ukázala své desky konkurence a Gigabyte přehodnotili situaci. Místo jen vylepšeného modelu UD7 za kousek vyšší cenu, desku přepracovali do brutální podoby modelu UD9 a nasadili astronomickou cenu.

Zde je nutné si uvědomit, že vývoj tohoto modelu stál mnohonásobně víc než je tomu u běžných desek. Konkrétně v tomto případě byl vývoj šestkrát dražší, tedy se musí nějak odrazit i v ceně. Druhým aspektem je limitovaná edice desky, jež se nevyrábí nijak masivně ale jen v kusových sériích a po nějaký omezený čas. Jde zkrátka o jakousi obdobu limitovaných produktů, jež se občas na trhu objeví (například Asus MARS a podobně).

Gigabyte GA-X58A-UD9 – Nejluxusnější základ od Gigabyte

Na obrázku se díváte na prototyp ještě s názvem GA-X58A-UDP7, dokonce i na chladiči jižního můstku je v této chvíli ještě "sedmička" místo dnešní "devítky". Spousta desek v recenzích jsou jen přeznačeným i prototypy modelu "UDP7", a často se tak hlásí i v BIOSu. My testujeme kompletní prodejní balení, žádný prototyp ani rannou verzi desky.

Born to be wild ..

Tato deska ve své finální podobě vzbuzuje hodně pozornosti, hlavně díky své extrémní ceně. Výrobce také desku propaguje v množství video ukázek na webu, také desku rozeslal nadšeným taktovačům. Výsledky podpořil Hicookie (taktovač první třídy a zaměstnanec Gigabyte), jež s deskou doslova rozmetal všechny dosavadní rekordy v nejznámějších benchmarcích. Promo desky je tedy zvládnuté na jedničku, nad cenou se ale pozastavil každý recenzent do této chvíle. Za luxus se ale platí, a podobné prémiové ceny nejsou výjimkou u žádného výrobce.

Nový model GA-X58A-UD7 už brzy

Pokud přemýšlíte o nové desce od Gigabyte a dnes testovaný model je přeci jen mimo vaše možnosti, blíží se druhá revize modelu GA-X58-UD7 jež opravdu bude stát za to. Deska bude zásadně vylepšena, včetně zcela nového napájení (jako si ukážeme na GA-X58-UD9), a spoustou dalších novinek. Na tenhle model se vyplatí zcela jistě počkat. Vraťme se ale k testu modelu nejvyššího ..

UPDATE: Druhá revize desky GA-X58A-UD7 je již na pultech obchodů a pokud budete kupovat právě tuhle desku, ujistěte se, že kupujete novější revizi 2.0. Je totiž významně lepší než první model, nenechte se prodejcem napálit a pečlivě si doručenou desku před otevřením zkontrolujte. Informaci o revizi najdete na štítku na boku krabice. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
53 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 22.5Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.