Hlavní stránka Hardware Základní desky Nejlepší základní desky pro AMD od Gigabyte a MSI
Nejlepší základní desky pro AMD od Gigabyte a MSI
autor: Jakub Carda , publikováno 8.6.2010
Nejlepší základní desky  pro AMD od Gigabyte a MSI

Po testu desky Crosshair IV Fomula tu máme další high-end motherboardy s čipsetem AMD 890FX od ostatních výrobců. Pokud právě vybíráte novou základní desku pro patici AM3 s oficiální podporou šestijádrových procesorů Thuban, určitě by vás mělo zajímat, jestli je lepší Gigabyte 890FXA-UD7 nebo MSI 890FXA-GD70.


Na poli základních desek pro platformu AMD je v poslední době celkem rušno. Není se čemu divit, spolu s vydáním procesorů AMD Phenom II X6 přišly na trh také čipové sady osmé série. Nejvýkonnějším z nich je pochopitelně model 890FX na němž jsou postaveny obě dnes testované novinky.

Již jen ve zkratce představím hlavní specifikace této čipové sady, jsou už samozřejmě plně známé a zabývali jsme se jimi v nedávném testu desky Crosshair IV Formula.

Celkově se dá říci, že jde pouze o přeznačený starší model 790FX, každopádně je zde pár novinek. V prvé řadě je to jižní můstek SB850, který přináší nativní podporu rozhraní SATA 6Gb/s. Rozhodně 890FX přináší vyšší stabilitu a možnosti pro přetaktování. Mimo to také výrobci s těmito novými deskami vybavenými kterýmkoliv čipem z osmé generace, přicházejí s různými funkcemi pro plně automatické odemykání jader procesoru.

Nejlepší základní desky  pro AMD od Gigabyte a MSI

Hlavní změnou oproti 790FX je počet PCI-E linek, který byl navýšen na celkových 42. Sada 890FX je tedy rozhodně vhodnější pro použití CrossFire.

USB 3.0 alá NEC

Nejlepší základní desky  pro AMD od Gigabyte a MSI

Na deskách také najdete mimo SATA 6Gb/s rozhraní USB 3.0, to je na téměř všech modelech realizováno čipem firmy NEC. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
49 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 22.1Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.