Hlavní stránka Hardware Základní desky Test levných desek s P55 Express - kdo šetří má za tři!
Test levných desek s P55 Express - kdo šetří má za tři!
autor: Z. Obermaier , publikováno 10.11.2009
Test levných desek s P55 Express - kdo šetří má za tři!

Už dlouho vám slibujeme test levných desek platformy P55 Express. Recenzi vám tedy dnes přinášíme a doufáme, že mnohým z vás pomůže v rozhodování. I když jsme vybrali hodně levné desky, maximálně do ceny 3000 Kč s DPH, dopadly všechny výborně. Dávno už neplatí, že levná deska znamená horší základ.


Hned na úvod musím říci, že platforma Intel P55 Express a procesory Core i5 750 se prodávají v ČR neskutečně dobře. Z distribučního kanálu víme, že vše co se k nám doveze okamžitě zmizí. Poptávka stále ještě převyšuje nabídku, a to čekal v dnešní době málokdo. Přeci jenom procesory i desky nejsou tak levné, jak bychom si přáli. I tak je Intel maximálně spokojen, prodeje jsou už nyní před vánoci opravdu skvělé. Poslední měsíc v roce jistě ještě vzrostou. Vzhledem k řečenému jsou tedy testy desek s P55 Express pro mnohé z vás přínosné a pomohou zákazníkům v rozhodování.

Po sérii recenzí drahých desek, které tak úplně do střední třídy nepatří, se dnes konečně dostáváme k testu levných základů. Vybírali jsme dle jednoduchého kritéria - ceny. Ta nesměla přesáhnout 3000 Kč s DPH, což se u všech testovaných desek podařilo dodržet. Druhým požadavkem byl plný ATX formát, protože všichni výrobci nabízejí ještě levnější modely v mATX formátu. K těmto nejlevnějším variantám P55 Express desek se ještě letos dostaneme, nyní ale zpět k ATX deskám.

Každý z oslovených výrobců nám poslal svůj levný model, chtěl jsem nejprodávanější desku z portfolia, nikoli zcela tu nejlevnější za každou cenu. U Asus i Gigabyte tedy najdete ještě o pár stokorun lacinější ATX model, u MSI nikoliv. Gigabyte a MSI poslali desky s cenou kolem 2500 Kč s DPH, Asus poslal desku o 400 Kč dražší (stojí zhruba 2900 Kč). Asus má také v nabídce model s cenou 2700 Kč s DPH - P7P55D LX, ten se u nás ale zatím nedá sehnat. Rozdíl mezi tímto levnějším modele a tím dnes testovaným je pouze v počtu SATA portů a omezení fází napájení CPU.

I tak jsou ceny všech tří víceméně stejné, několik stokorun rozdíl není úplně rozhodující. Zmínil jsem, že jsem chtěl nejprodávanější desky s P55 Express od všech výrobců. Tipnete si, kolik P55 Express desek se v ČR týdně prodá? Nebudu vás napínat, jde o stovky kusů všech výrobců - zájem je skutečně gigantický.

Test levných desek s P55 Express - kdo šetří má za tři!

I když jsem mohl testy desek "roztáhnout" do tří článků (a nechat si za recenzi zaplatit třikrát), rozhodl jsem se pro čtenářsky přehlednější formu - trojrecenze. Článek sice bude dlouhý, hutný a časově náročnější ke studování, na druhou stranu ale na jednom místě budete mít srovnání všech desek. Poté co si desky představíme, každou zvlášť, budou následovat společné kapitoly přetaktování a výkonu. Tam bude jasně a zřetelně vidět rozdíl mezi deskami. Čeká nás dlouhá exkurze deskami, nebudu tedy úvod dále protahovat, vrhněme se do testu. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
130 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 61.8Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.