Hlavní stránka Hardware Základní desky MSI P55-GD80 - Desky pro platformu Core i5 3/3
MSI P55-GD80 - Desky pro platformu Core i5 3/3
autor: Z. Obermaier , publikováno 11.9.2009
MSI P55-GD80 - Desky pro platformu Core i5 3/3

Třetím testem desky s P55 Express je nejvyšší model od MSI, který zatím vypadá na jasného favorita. Kvalitní zpracování a výbava jsou zde doplněny unikátním systémem přetaktování, který by se mohl zalíbit mnohým z vás. Po recenzi si v závěru také porovnáme všechny dosud testované desky mezi sebou a vyřkneme nad nimi finální verdikt. Také se dozvíte, kdy otesujeme další levnější desky.


Náš "týden" nových procesorů Intel a desek s čipovou sadou P55 Express se nachýlil ke konci. Pevně doufám, že jsme vás testem CPU a dvou předešlých desek hned za sebou, mnoho neunavili a vy budete mít sílu na tento závěrečný díl naší trilogie. Právě do tohoto testu jsem si totiž nechal největší lahůdku z dosud uvedených P55 Express desek. Deska od MSI je totiž vybavena exklusivní technologií pro přetaktování, která nás po počáteční skepsi, příjemně překvapila. V záloze máme ještě jedno želízko v ohni, jímž je deska Asus Maximus III Formula, na ní dojde řada ale až za týden.

Pokud jste si pozorně dvě předešlé recenzi přečetli, víte kolik mají Asus i Gigabyte modelů. Je jich v obou případech kolem deseti, a situaci nám tím oba výrobci udělali hodně složitou. Zákazníkovi nezbývá, než se dlouhý čas probírat vlastnostmi desek a zkoumat, která mu bude nejlépe vyhovovat. Já si myslím, že je tento přístup kontraproduktivní, a zákazníci budou spíše hledat zjednodušení, k čemu jim je deset modelů ve kterých se nevyznají? Dle mého je mnohem chytřejší udělat jen pár modelů s jasně danými rozdíly. Prostě nejvyšší model s plnou výbavou, ve střední třídě dva levnější modely a jednu zcela nejlevnější desku. Jako bonus také nabídnout uATX řešení a jsme doma s nabídkou pěti desek, ve které se každý rychle vyzná.

Přesně toto schéma totiž dodrželi v MSI a nabízejí nám přehlednou nabídku jen několika modelů. Ano, je jasné, že si zákazník nebude moci vybrat z desek odstupňovaných v ceně po stokorunách, u kterých stejně nezná rozdíly a důvod, proč jsou levnější než druhá. Zde je jasně dané, co je nejvyšší a nejlevnější model, čímž je zákazník snadněji informován o kvalitě a výbavě desky. Zde musím dva největší výrobce desek trochu pokárat, věnovali přípravě P55 Express desek mnoho úsilí na nesprávném místě. Místo inovací a zajímavých featur, na nás vychrlili deset desek a myslí si, že budou zákazníci spokojeni. Já jsem přesvědčen o opaku. Ostatně čas rozhodne, čí řešení bylo vhodnější a kdo bude mít s prodejem větší úspěch.

MSI P55-GD80 - Desky pro platformu Core i5 3/3

Před představením všech dostupných modelů, se opět podívejme na cenu testované desky. Jde o nejvyšší model, který se u nás prodává za 4800 Kč s DPH, což je na úrovni Asus P7P55D Deluxe a o několik stokorun pod Gigabyte GA-P55-UD6. Cena je to samozřejmě vyšší, ovšem nikoli nejvyšší. Jak sami uvidíte, za možnosti této desky není cena nikterak přemrštěná, a dle mého názoru u nejvyšších testovaných desek akceptovatelná. Jsem také přesvědčen, že trochu zašlá sláva desek MSI se spolu s P55 Express vrátí a společnost zažije na poli základních desek skutečný comeback. S deskami pro AMD se jim to úspěšně daří. Docela bych jim to přál, je vidět ohromná snaha udělat desky lepší, a výrobce očividně do úspěchu investoval mnoho financí i lidské práce, nejsou to jen řeči. Nyní tedy k modelům od MSI:

Modely MSI s P55 Express

MSI P55-GD80 - Desky pro platformu Core i5 3/3

MSI P55-GD80 - Desky pro platformu Core i5 3/3

Nejvyšším modelem je dnes testovaná P55-GD80, tu pořídíte v našich obchodech už těsně kolem 4800 Kč s DPH. Jde o vybavenou desku spoustou technologií, která potěší zejména duši přetaktovače a notorických ladičů systému. To samozřejmě vše uvidíte v našem testu.

MSI P55-GD80 - Desky pro platformu Core i5 3/3

MSI P55-GD80 - Desky pro platformu Core i5 3/3

Levnější model P55-GD65 je stále hodně dobře vybavenou deskou, na které výrobce ani moc nešetřil. Jiné je chlazení a samozřejmě některé funkce chybí, například třetí PCIe x16 slot. I tak jde stále o hodně slušnou desku, která se s cenou 3500 Kč může stát velkým hitem.

MSI P55-GD80 - Desky pro platformu Core i5 3/3

MSI P55-GD80 - Desky pro platformu Core i5 3/3

Nejlevnějším modelem v plném ATX formátu je P55-CD53. Zde už se hodně šetřilo, ale stále půjde o hodně slušný board. Významné funkce a komponenty totiž na desce zůstaly, a za avízovanou cenu 2700 Kč s DPH téměř není co rozmýšlet. Právě tuhle desku podrobíme v druhé vlně testů P55 Express desek.

MSI P55-GD80 - Desky pro platformu Core i5 3/3

MSI P55-GD80 - Desky pro platformu Core i5 3/3

Hodně dobře vybavenou deskou je i uATX formát v podobě modelu P55M-GD45, jež je snad i lépe vybavená než předchozí plný ATX model. Za 2400 Kč s DPH může jít o skvělé řešení do menších počítačů nebo do větších skříní, kde získáte více místa při zachování vysokého výkonu.

Pokud to bude trh vyžadovat, je MSI schopné vypustit na trh i druhou vlnu desek s různou výbavou a možnostmi. Každý jistě slyšel o tajemné desce MSI Big Bang, jež bude nést dva plnohodnotné PCIe x16 sloty se šestnácti linkami, a o správu PCIe se bude starat čip od společnosti Lucid. Když jsem se na tuto desku zeptal v Pekingu produktového manažera MSI, ten se několik vteřin jen chechtal. Jde o koncept, který nikdo nikdy neměl veřejně vidět. Pokud bude fungovat, objeví se na jaře příštího roku.

MSI P55-GD80 - Desky pro platformu Core i5 3/3

MSI P55-GD80 - Desky pro platformu Core i5 3/3

V nabídce modelů MSI není těžké se vyznat, přesto zde máme shrnující tabulky. První z nich zobrazuje speciální výbavu desek, kde nejlépe na tom jsou samozřejmě dvě nejdražší desky. I tak ale napříč deskami zůstávají zásadní schopnosti. Technologie OC Genie, napájení CPU skrze DrMOS, APS, Winky najdeme i na nejlevnějších modelech. Druhá tabulka pak přináší pohled na rozdíly ve výbavě technologické. Můžete porovnat počet slotů, portů a vlastností. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
47 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 18.7Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.