Hlavní stránka Hardware Základní desky Asus P7P55D Deluxe - Desky pro platformu Core i5 1/3
Asus P7P55D Deluxe - Desky pro platformu Core i5 1/3
autor: Z. Obermaier , publikováno 9.9.2009
Asus P7P55D Deluxe - Desky pro platformu Core i5 1/3

Po včerejším testu procesorů do patice LGA 1156, vás nyní čeká samostatný test desek pro ně určených. Každý den si představíme jednu z nich, celkem vás čekají tři recenze těch nejnabušenějších modelů všech hlavních výrobců. Dneska se podíváme na nejvyšší dostupný model Asusu. Je sice dražší, ale zato nabídne spousty funkcí.


Když jsme byli v létě v Mnichově na prezentaci MSI, z každého zaměstnance a celkové atmosféry prezentací přímo čišelo nadšení z P55 Express a nové platformy LGA 1156. Co si budeme líčit, prodeje základních desek stále klesají a tento segment trhu zaznamenal za poslední rok enormní pokles zájmu. Je to způsobeno tím, že k upgradu neměli zákazníci důvod a tento trh s procesory a deskami přešlapoval na místě.

Intel i AMD sice uvedli několik zajímavých kousků pro LGA 775 a AM2+/AM3, na nějaký výrazný nástup prodejů desek to nestačilo. Platforma AMD je stále méně volena jako kandidát na nový počítač, o čemž svědčí hlavně statistiky prodejů ale také prohlášení pod čarou, že výrobcům se výroba desek pro AMD nevyplácí - téměř nikdo je nekupuje. I když dvojka ve výrobě CPU stále tlačí na pilu a doslova chrlí nové 45nm modely, desek se takové množství neprodá - lidé si osadí CPU raději do starší AM2+ desky.

Ani platforma LGA 1366 a Core i7 nijak významně výrobcům nepomohla v prodejích. Procesory jsou celkem drahé, desky také nepatří k nejlevnějším (i když se výjimky najdou), penetrace uživatelů Core i7 je malá a z hlediska tržeb tvoří skutečnou kapku v moři. Všichni majoritní výrobci základních desek v této mizérii, svorně vzpomínají na tučná léta, kdy se desky s P45 Express prodávali po tisících denně. Právě podobný scénář by se mohl zopakovat s LGA 1156 a P55 Express, tedy alespoň výrobci do toho vkládají veškeré naděje na pokračování byznysu základních desek.

Nezávisle na sobě, mi tento fakt potvrdili všichni tři hlavní výrobci, skrze své PR oddělení. Každý z nich se připravil na zdrcující ofenzívu trhu s deskami P55 Express, který zasypou desítkami modelů s různými pořizovacími cenami. Situace to bude hustá, nejhustější za poslední roky - to vám garantuji. Jak uvidíte v našich třech prvních testech, bude modelů hodně, opravdu více než hodně.

LGA 1156 je nástupce střední třídy Core 2, a jak už víte ze včerejšího testu, je výkon nových procesorů téměř shodný s nejvýkonnějšími Core i7. Ceny procesorů i desek jsou (zatím ne, ale budou) podstatně nižší, tedy půjde o jistý hit. S tím výrobci desek počítají a chtějí se na tomto úspěchu povozit co nejdéle to půjde, a s nejlepším ziskem. Pro nás, zákazníky je to dobrá zpráva, dočkáme se levných a extrémně vybavených desek, které byly dříve takto vyšperkované jen v High-Endu.

Asus P7P55D Deluxe - Desky pro platformu Core i5 1/3

Asus jako přední výrobce, lídr v prodejích desek a neomezeným rozpočtem k různým experimentům, uvede celý žebřiňák základních desek. Většina z nich je ze třídy EVO, jež představuje jakousi střední a střední vyšší třídu desek Asus. Jde o nový design a barevné schéma, kdy jsou i na levných deskách pokročilé funkce a vymoženosti. EVO jsou kvalitní, dobře vybavené ale přesto dostupné desky. My dnes otestujeme nejvyšší model z řady EVO - P7P55D Deluxe. Jelikož jde o nejvyšší model, jež výbavou a možnostmi překonají pouze desky ROG a TUF, je také cena této desky poněkud vyšší a nesplňuje tedy zcela filozofii levné platformy LGA 1156. Ale i takové se na trhu objeví ve velkém množství, což je zřejmé.

My vám v první vlně testů desek s P55 Express nabídneme právě ty nejvyšší modely, v závěru tohoto měsíce vás čeká druhé kolo s nejvýhodnější trojicí desek. Na konci měsíce září budeme moci tedy konstatovat, že jsem otestovali a představili vám šest P55 Express desek, různě drahých a vybavených. To už bude dostatečné množství pro rozhodování, která by se mohla stát vaším favoritem. Jak už jsem řekl, všichni výrobci na nás chystají smršť desek, podívejme se tedy na ty od Asus:

Modely ASUS s P55 Express

Asus P7P55D Deluxe - Desky pro platformu Core i5 1/3

Základní model střední třídy nese označení P7P55D. Jde o takový spojovací člen mezi levnými čistokrevnými deskami řady EVO a vyššími modely. Deska má levnější napájení procesoru, méně PCIe slotů a chybí jí také další možnosti vyšších modelů. Nepodporuje také SLI, jen CrossFire. Cena by měla být kolem 3200 Kč s DPH.

Asus P7P55D Deluxe - Desky pro platformu Core i5 1/3

Nejvyšší model, který dnes testujeme je P7P55D Deluxe. Desku si představíme podrobně dále v článku, tedy zde zmíním jen její cenu, která je 4700 Kč s DPH.

Asus P7P55D Deluxe - Desky pro platformu Core i5 1/3

O kousek levnějším modelem by měla být deska P7P55D Premium, která sice postrádá některé funkce nejvyššího modelu, má ale také něco navíc. Hlavní zajímavostí je SATA port třetí generace, který je připojen skrze PCIe přepínač PLX a tedy není úzkým hrdlem pro SATA 6GB/s zařízení. Deska nemá třetí PCIe slot a měla by stát kolem 4500 Kč s DPH.

Asus P7P55D Deluxe - Desky pro platformu Core i5 1/3

Model P7P55D EVO je takový mix mezi základním modelem a vybavenější verzí P7P55D Deluxe. Procesor sice napájení méně fází, nabídka PCI slotů odpovídá nejvyššímu modelu. Cena této desky napovídá, že jde o desku vyšší třídy. Za cenu 4400 Kč s DPH ale moc smysl tento model nedává.

Asus P7P55D Deluxe - Desky pro platformu Core i5 1/3

Zcela nejlevnějším modelem by měla být P7P55D LE, na které se šetřilo kde mohlo. Osekána je nejen výbava, ale i chladiče a množství fází CPU. Za cenu kolem 3000 Kč ale stále může jít o velmi dobrou alternativu se skvělým poměrem ceny k výkonu.

Asus P7P55D Deluxe - Desky pro platformu Core i5 1/3

Poslední deska z této série je P7P55D PRO, která je opět velice podobná modelu Deluxe a dalším. Cena by měla být ale příjemnější, u nás by měla být kolem 3500 Kč s DPH. Právě tato se mě líbí nejvíce, a setkáte se s ní v druhé vlně testů desek s P55 Express.

Asus P7P55D Deluxe - Desky pro platformu Core i5 1/3

Asus P7P55D Deluxe - Desky pro platformu Core i5 1/3

Samozřejmě nás čekají i dvě ROG desky. Plné ATX řešení v barvách EVGA se jmenuje Maximus III Formula. Půjde o desku minimálně za 6500 Kč s DPH, pokud jste mysleli, že přinese mnoho navíc proti levnější řadě EVO, tak se mýlíte. Tahounem této desky má být kvalitní zvukovka a ROG funkce, zejména ROG Connect je zajímavá legrácka. Můžete si desku propojit s notebookem, který vám poslouží jako sofistikovaný displej zobrazující stav desky. CrossFire a SLI se ale musí stále spokojit s 8+8 PCIe linkami. Desku si brzy otestujeme (máme ji už v redakci), nic zvláštního nad model P7P55D Deluxe ale nečekám, jiné barevné schéma jinou desku nedělá. Zajímavou alternativou může být uATX deska Maximus III Gene, která se možná stane za 5500 Kč s DPH docela oblíbenou. I když jde o spíše přemrštěnou cenu.

Asus P7P55D Deluxe - Desky pro platformu Core i5 1/3

Kromě již představených desek, ke kterým již máme i materiály, jsou v plánu ještě minimálně tři nebo čtyři další modely. První z nich je model profesionální řady WS, P7P55 WS SuperComputer. Jde o nástupce desky, kterou jsme před nedávnem testovali. Zvláštností je počet PCIe slotů a přítomnost můstku nForce 200. Deska je vybavená excelentně i v ostatních směrech, půjde také o celkem drahou desku atakující zcela jistě 7500 Kč s DPH.

Asus P7P55D Deluxe - Desky pro platformu Core i5 1/3

Posledním odtajněným produktem, je model ze zcela nové řady desek TUF. Půjde o desky postavené kousek pod ROG, vybavené speciálně pro vodní chlazení a nadšence. První model se nazývá Sabertooth 55i a je vybaven zvláštní technologií chladičů CeraMix. Cenu si netroufám odhadnout, ovšem pod 6000 Kč s DPH to jistě nebude.

Asus P7P55D Deluxe - Desky pro platformu Core i5 1/3

Asus P7P55D Deluxe - Desky pro platformu Core i5 1/3

Pokud jste se v záplavě modelů ztratili, stejně jako my, jsou tu dvě shrnující tabulky. V nich si můžete v přehledné formě porovnat hlavní modely nových desek. Hlavním rozdílem je počet fází napájení procesoru, počet PCIe slotů a podpora SLI. Tu mají jen některé desky. Také počet SATA portů je na různých modelech odlišný. Kromě hardwarových rozdílů, jsou zde i další funkce, které některé levnější postrádají. To ukazuje druhá tabulka. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
46 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 18.2Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.