Hlavní stránka Hardware Základní desky ASUS Rampage Formula - X48 Express s paměťmi DDR2
ASUS Rampage Formula - X48 Express s paměťmi DDR2
autor: Z. Obermaier , publikováno 15.4.2008
ASUS Rampage Formula - X48 Express s paměťmi DDR2

Tento dosud stále nový, high-endový čipset X48 Express jsme i na našich stránkách podrobili testu již dávno. Do této chvíle bylo uveřejněno veliké množství testů, ve všech různých magazínech. Problém ale je, že všechny desky byly testované se stále drahými paměťovými moduly DDR3. V dnešním testu se ale podíváme na zajímavější alternativu, desku s podporou "starých-dobrých-a-levných" DDR2.


ASUS Rampage Formula - X48 Express s paměťmi DDR2

Podle původních zpráv měl být vylepšený X38 Express pod názvem X48 Express určen pouze pro DDR3 moduly. Nebyl by to ale Asus, aby nepřinesl hybridní desku jako první. Dnes testovaný kousek je vybaven čipsetem X48 Express a přesto obsluhuje paměti DDR2. Další desku s tímto čipsetem a DDR2 uvede ještě DFI, a myslím že ještě MSI - a bude to nejspíš kompletní výčet.

Zopakujme si v krátkosti, co X48 Express přináší: Tento vylepšený severní můstek by měl mít vše, co původní X38 Express postrádá. Podpora FSB 1600MHz, a hlavně lepší možnosti přetaktování. S X48 Express se jedná o úplně stejný severní čip, jako je u X38 Express, pro novinku jsou ale ručně vybírány jen ty nejlepší kusy křemíku.

Původně měly být základní desky s X48 Express uvedené už v listopadu nebo prosinci 2007. Díky tlaku výrobců desek, Intel uvedení o několik měsíců odložil. Hlavní důvod je velký počet čipových sad X38 Express na skladech hlavních producentů základních desek. Intel tedy souhlasil, a dal ještě výrobcům několik měsíců čas, aby stihli zásoby vyprodat - pak teprve přijde s "novinkou" X48 Express.

Zde je ale nutné zmínit fakt, že desky s X48 Express nebudou v žádném případě masovou záležitostí, a jejich produkce bude limitována. Každý výrobce uvede jen jeden, nebo dva modely s tímto čipsetem. Vždy půjde o nejdražší desky z jeho produkce (Gigabyte GA-X48T-DQ6, Asus P5E3 Premium, Asus Rampage Formula). Nečekejte levné desky s X48 Express, na levné desky tento čipset nemíří.

Situace čipsetů na platformě Intel se minimálně ještě půl roku nezmění. Až do příchodu příští generace procesorů "Nehalem" žádný další firemní čipset nebude uveden (pouze upravená P35 Express pod novým názvem P45 Express). Do té doby budou vedle sebe koexistovat jako společný high-end, čipsety X38 Express a počtem limitovaný X48 Express pro největší nadšence přetaktování.

ASUS Rampage Formula - X48 Express s paměťmi DDR2

Další vlastností v X48 Express je rozšíření děliček čipsetu a pamětí, aby bylo dosaženo podobné funkce jako je "Unlinked" a "Linked" u nForce čipsetů. Mohu potvrdit, že deska s X48 Express má skutečně podstatně více možných dělitelů pro paměti. Poslední avizovanou výhodou nového čipsetu, měl být ovládací software Intel Extreme Tuning Utility pro přetaktování pod Windows. Tato utilita ale dosud nebyla uvedena, a jaksi zapadla do zapomnění. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
199 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 90.7Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.