Hlavní stránka Hardware Procesory, paměti VIIV a Intel Core Duo, část 1. - teorie
VIIV a Intel Core Duo, část 1. - teorie
autor: Kwolek Jirka , publikováno 24.5.2006
Seznam kapitol
1. Marketingový rébus od Intelu?
2. Intel Core Duo - biblická odveta?
3. Intel Core to je (dnes) Yonah
VIIV a Intel Core Duo, část 1. - teorie

Takový problém s názvem jsem už dlouho neměl. Uvažte sami - testovali jsme novou základní desku ASUS N4L-VM DH určenou pro multimediální počítače + netypický "notebookový" procesor (Intel Core Duo) a tyto komponenty pak společně reprezentují novou platformu (Intel VIIV). Dát přednost procesoru, platformě nebo základní desce? Zkusím dosáhnou toho, aby se vlk nasytil (čtenář si početl) a ovce při tom zůstala celá (a nezemřel mi tady nudou)...


Nejdříve představíme platformu, která si dnes pomalu začíná razit cestu na počítače a krabice komponent... Jak bych ale měl začít? Znáte nejznámější symbol na světě? Ano správně, jedná se o prsty vztyčené do tvaru V - známý Churchillovský symbol "Victory - vitězství".

VIIV a Intel Core Duo, část 1. - teorie

A co je lepší než jedno V? No přece dvě V, že... ehm... A nyní připojíme další známý rituál z USA: jedná se o vzájemné plácnutí dlaněmi za pokřiku "Give me five" (dlaň = 5 prstů). Z pokřiku si půjčíme jen to "five" a toto slovo ozdobíme na obou koncích dříve připravenými písmeny V. Co vám vyjde? Slovo VIIV, které musíte vyslovovat jako "vajf". Tak nějak by mohla znít geneze názvu nové multimediální platformy Intelu...

VIIV a Intel Core Duo, část 1. - teorie

Zdá se vám to přitažené za vlasy? Tak to počkejte, až se dozvíte, co skutečně představuje platforma Intel VIIV. Zkusím citovat definici tak, jak nám ji nastínili marketingoví specialisté Intelu.

VIIV podle nich znamená: "snadný přístup k on-demand obsahu díky množství nasmlouvaných a certifikovaných online služeb s digitálním obsahem, téměř okamžité zapínání a vypínání počítače podobně jako u běžné spotřební elektroniky, snadné ovládání prostřednictvím dálkového ovladače, výkon dvoujádrového procesoru, podporu až 7.1 zvuku a široké možnosti nahrávání televizních pořadů a jejich zastavení či přetáčení během vysílání (time shifting) a v neposlední řadě menší a tišší počítač".

Chybí jen mír a všeobecný blahobyt. No uznejte, to už je vtipnější Churchill + "give me five" (chci práci v marketingu Intelu :-). Je tedy jisté, že marketingový mix popisující již existující služby, komponenty, vlastnosti BIOSu ve spojení s dávno uvedeným operačním systémem Windows XP Media Center Edition nás k principům VIIV nedovede. Zkusme tedy zjistit, co na téma VIIV říká bezedná Wikipedia:

VIIV je certifikovaná počítačová platforma postavená na produktech Intelu určená (vhodná) pro stavbu multimediálních počítačů (HTPC). VIIV je kombinace schválených typů procesoru, odpovídajících čipových sad a síťových karet (vše od Intelu) ve spojení s odpovídajícím softwarem (dosud jen Microsoft Windows XP MCE a Windows Vista, slibuje se i upravený Linux).

Podívejme se na HW požadavky blíže:

  • Procesory Intel: Pentium D, Pentium EE, Core Duo, Core 2 Duo, Core 2 Extreme;
  • čipové sady Intel Express: 975X, 955X, 945G, 945P, 945GT nebo Mobile Intel 945GM;
  • síťové karty Intel: PRO/1000 PM (Gigabit), PRO/100 VE nebo PRO/100 VM

Mezi širší požadavky patří vybavení zvukovou kartou nebo kodekem podporujícím prostorový zvuk 5.1 nebo 7.1. Dále se v materiálech hovoří i o TV tunerech a dálkovém ovládání - zde však nejsou vyjmenované žádné doporučované typy.

Softwarové požadavky jsou ještě obecnější a zmiňují multimediální operační systémy od Microsoftu. Ty si však dnes poradí i s běžným (tedy VIIV necertifikovaným) hardwarem - co by dříve softwaroví inženýři Microsoftu dali za povinnou certifikaci hardwaru.

Na první pohled lákavou myšlenku vytvořit hardwarově jednotný a kompaktní multimediální "Playstation 2", pro který se budou snadno psát programy přímo "na tělo", kalí už pohled na seznam doporučovaných procesorů.

Pentium D (820 .. 840 nebo 920 .. 950) a Pentium Extreme Edition (840 nebo 955) reprezentují již dosluhující generaci procesorů založených na architektuře NetBurst, námi testovaný Core Duo (modely T2300 .. T2600) reprezentují dnešní nejvýkonnější notebooky (jádro Yonah), zatímco Core 2 v tomto výčtu představuje dosud neuvedené procesory příští generace založené na linii "Conroe". Každá řada reprezentuje natolik rozdílný přístup v konstrukci a filozofii procesorů (liší se patice, sběrnice, podporované instrukce, velikosti paměti cache i vnitřní optimalizace jádra), že společným jmenovatelem zůstávají dvě procesorová jádra a garantovaný minimální výpočetní výkon sestavy opatřené logem VIIV.

Komentujeme

Je to jako vytvořit program "Škoda Holiday", dát do něj Fabii, starou i novou Octavii a Roomster s tím, že budou mít stejnou stříbrnou barvu a budou používat pneumatiky firmy Continental a zákazníkům následně slibovat pohodlnou a rychlou cestu k moři.

Platforma VIIV (a také podobná iniciativa "AMD Live" - která vyžaduje nasazení procesorů řady AMD64), alespoň v té podobě jak je dnes navržená, nepřináší uživatelům žádné speciální a jiným způsobem nedosažitelné (tedy mimo marketingový efekt) výhody a vlastnosti.

Pokud by se ale podařilo z dnešního "klubu VIIV" vyloučit současné (tedy právě končící) procesory a čipové sady (které zde vnesla obchodní politika) a Intelu by se povedlo ještě těsněji sladit jednotlivé části nové platformy (procesor na bázi jádra Conroe + chipset + grafiku + zvuk + LAN), dostala by se myšlenka VIIV do zcela jiné roviny. Pak by bylo opravdu poměrně snadné vyvinout kompaktní a hardwarově silně optimalizované programy pro novou generaci multimediálních PC - takové, které by na jiném hardwaru nebylo možné objektivně provozovat.

První VIIV v redakci...

Naše testovací platforma sestávala s certifikované základní desky s logem VIIV (na této desce byl pochopitelně osazený certifikovaný chipset 945GM, síťová karta Intel PRO/1000 PM i zvukový kodek 7.1 HD audio).

VIIV a Intel Core Duo, část 1. - teorie

Základní deska počítala primárně s "notebookovým" procesorem Intel Core Duo. My jsme osadili dvoujádrový typ T2300 (i ten vyhovuje VIIV). Jediným faktickým znakem příslušnosti k platformě VIIV byla možnost instalace ovládačů umožňujících rychlé (tedy poněkud rychlejší) "probouzení" a uspávaní počítače. Podobné "kouzla" jsou však možné už delší dobu, viz. článek: Řízení spotřeby - ve Windows za několik sekund. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
169 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 82.9Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.