Hlavní stránka Hardware Procesory, paměti Intel Core i5–11400F: Nejzajímavější Rocket Lake
Intel Core i5–11400F: Nejzajímavější Rocket Lake
autor: Z. Obermaier , publikováno 27.4.2021
Intel Core i5–11400F: Nejzajímavější Rocket Lake

Nestává se často, aby tím nejlepším procesorem dané generace nebyl některý z nejvýkonnějších modelů. U Rocket Lake je ale paradoxně nejzajímavějším čipem z poslední generace Intelu pro LGA1200 levné šestijádro za 4100 korun.


Šestijádro v roce 2021

Obvykle platilo, že ten nejlepší procesor byl také většinou druhý nejvýkonnější model dané generace. Měl lepší cenu a proti vlajkové lodi většinou moc neztrácel. U Rocket Lake je vše jinak. Nejvýkonnější je Core i9-11900K s pěkným výkonem, ovšem tak šílenou spotřebou a teplotami, že abyste jej mohli provozovat na maximálních taktech, potřebujete k jeho chlazení vodu za deset tisíc. Ani Core i7-11700K(F), který by mohl být jasným kandidátem na to nejlepší z Rocket Lake, moc neuspěl. My jsme ho sice trochu zkultivovali v našem článku, přesto je z něj dojem stále ne vždy pozitivní.

Core i5-11600K je sice cenou už zajímavé i při srovnání s Ryzenem 5600X, ale příplatek za odemčený násobič je neúměrný přidané hodnotě. Rozdíl v TDP a reálné spotřebě ale není opět úměrný rozdílu výkonu. Ať to budeme brát ze všech možných úhlů, jako slušný herní procesor za příznivou cenu se jeví právě Core i5-11400F. Není to žádný drtič, ale jak si ukážeme v testu, jeho výkon je pro rok 2021 dostatečný. Také je mezi kupujícími značně populární. Aby ne za 4100 korun s daní.

Intel Core i5–11400F: Nejzajímavější Rocket Lake

Teď si asi řeknete, že šest jader nemá už v roce 2021 šanci na úspěch, jsme přeci dál. No jak se to vezme – AMD dnes na pozici, kde u minulé generace nabízelo osmijádro, prodává šestijádrový Ryzen 5 5600X.

Samozřejmě nepůjde o procesor pro nadšence, náročný rendering a výpočetní monstrum. Jako základ levného herního stroje ale budete hledat něco lepšího těžko. Před necelým rokem jsem testoval předchůdce Core i5-10400, který celkem uspěl (spolu s Ryzen 5 3600). Od té doby se mnoho nezměnilo, Core i5-11400F bude stále pro rozpočtem omezené hráče solidní volbou. AMD Ryzen 5 5600X totiž stojí dvakrát tolik. Navíc herní výkon má skoro stejný. Dokud AMD neuvede levnější šestijádra, je Intel Rocket Lake v tomto segmentu jasnou volbou.

Hlavně hry

Hlavní náplní článku bude herní výkon, aplikační ale změřím také. Jak už bylo napsáno, jde hlavně o procesor do budget herního stroje, tedy nás asi nemusí trápit převod videa rozšířením s AVX-512. Změřím herní výkon ve FHD i 4K. Abychom měli jasno, zdali výkon není omezující. Základní TDP je pouze 65W, tedy se konečně nemusíme bát, že nám CPU roztaví chladič. Půjde o mnohem vyváženější efektivitu než u vrcholných modelů vyhnaných na limit výrobního procesu a frekvencí. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
34 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 11.4Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.