Hlavní stránka Hardware Procesory, paměti Test pamětí DDR500 pro platformu AMD
Test pamětí DDR500 pro platformu AMD
autor: Z. Obermaier , publikováno 27.7.2005
Test pamětí DDR500 pro platformu AMD

Paměti jsou dnes jednou z nejdůležitějších částí systému. Závisí na nich nejen výkon sestavy ale hlavně stabilita a tím i spolehlivost celého systému. Proto jsme se rozhodli připravit tohoto průvodce výběrem pamětí, který by vám mohl být nápomocen v rozhodování, které paměti vybrat pro váš počítač. V tomto testu naleznete až na jedinou vyjímku moduly DDR500, které můžete nově využít na platfromě AMD i bez přetaktování.


Vzhledem k době, kdy není již problém dosáhnout vysokých frekvencí FSB, jsem se zaměřili na "rychlejší" paměti a to konkrétně DDR500 a jeden modul dokonce DDR550. Tato volba se zdá oprávněná i z důvodu možností nových procesorů Athlon64 v revizi "E" které jsou schopny po upgradování BIOSu základní desky zvýšit frekvenci pamětí nezávisle na frekvenci FSB až na hodnotu 250Mhz a tím plně využít potenciál pamětí DDR500 naplno i na nepřetaktovaném systému. Tato možnost je zatím pouze u desek DFI a procesorů s jádrem "Venice" "San Diego", "Manchester" a "Toledo", po upgradování BIOSu se vám v možnostech nastavení frekvence pamětí objeví ještě dvě nové položky a to 233Mhz a 250Mhz, jak vidíte na obrázku dole:

Test pamětí DDR500 pro platformu AMD

Další položky v BIOSu základní desky DFI osazené procesorem revize "E".

Co budeme testovat ?

V první části testu otestujeme moduly firem Adata, Corsair, Mushkin, Kingmax a OCZ v příštím díle se pak setkáme s moduly Geil, Mushkin Redline, a OCZ DDR600. Paměti byly vždy testovány ve dvojicích aby bylo plně využito potenciálu "Dual channel". Jako nejdůležitější kritérium testů jsme zvolili kompatibilitu modulů a jejich schopnost bezchybně pracovat na různých systémech,  základních deskách a procesorech. Jako další nás samozřejmě zajímaly možnosti přetaktování modulů, a s tím také spojený výkon modulů. Proto na závěr naleznete srovnání výsledků z programu "Everest Home" a krátké shrnutí.

Na BIOSU záleží

I když všeobecně panuje názor, že poté co společnost AMD přesunula řadič pamětí do procesoru, nemá už základní deska co dočinění s paměťovým systémem, není to pravda. Mnoho testů a zkušeností hovoří o tom, že na biosu základní desky stále záleží bezproblémový provoz pamětí. Proto pokud kupujete nové paměti a nebo máte problém se stabilitou zkuste upgradovat svůj bios na novější verzi ve které jsou už vaše paměti plně podporovány.

V tomto testu si představíme první pětici testovaných modulů, možná se ptáte proč testujeme nejdříve jednu část modulů a druhou až později, odpověď je jednoduchá, několik typů pamětí které zde testujeme a některé které budou testovány v příštím díle nejsou zatím k dostání v ČR a bylo je nutno objednat z ciziny, proto čekáme až přijdou a testy pak doděláme. Takže zde jsou účastníci testu:

  
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
179 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 72.7Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.