Hlavní stránka Hardware Procesory, paměti Megatest: 10x paměťové moduly DDR - podruhé
Megatest: 10x paměťové moduly DDR - podruhé
autor: Kwolek Jirka , publikováno 2.10.2003
Seznam kapitol
1. Test č. 2 - agresivní časování
2. Pomocné grafy a závěr
Megatest: 10x paměťové moduly DDR - podruhé

To jak čas v PC technice kvapí dokazuje rychlost jakou zastaral test pamětí který jsme publikovali před začátkem tohoto roku. To, co tehdy byla špičková rychlost se dnes přesunulo do lepšího standartu. Zatímco minule jsme se opírali o paměti DDR333, dnes jsou základem paměti DDR 400 a nejvýkonnější modul našeho dnešního testu nese dokonce označení DDR533. S dobou pokročila i metodika - paměti jsme testovali mnohem důkladněji a o jejich výkonech vám přinášíme podrobnější informace. Jako bonbónek na závěr jsme otestovali vliv dodatečných (a tolik dnes oblíbených) chladičů. {mospagebreak title=Rychle a zběsile...}

V první řadě je třeba říci, že paměti jsou, podobně jako pneumatiky u auta, pasivním prvkem. Samy tedy aktivně nepůsobí - při stejných podmínkách, frekvenci a časování, je výkon různých modulů identický (nezávisle na ceně, značce ani případném chladiči)! Motorem v tomto příměru je řadič paměti (Memory Controller v čipové sadě) který spolu s procesorem (platí zejména pro nové Athlony 64 s integrovaným řadičem paměti) určují jak rychle se "jede" a paměti tuto rychlost zvládnou nebo ne (a přesně pouze tím se paměti liší, jedny končí pod 200MHz, jiné vyšplhají na 270MHz /DDR540).

Megatest: 10x paměťové moduly DDR - podruhé

S příměrem můžeme jít ještě dále - pneumatiky totiž mají, stejně jako paměťové moduly, několik "rychlostních kategorii" (u paměti DDR333, DDR400, DDR433...). Pokud si koupíte pneumatiky do 180km/h neznamená to, že po překročení této rychlosti ihned explodují - jedná se jen o rychlost, na kterou byly certifikovány výrobcem - tu by měly tedy určitě zvládnout, co bude dále, za to už výrobce neručí (i když můžete v pohodě uhánět 220km/h). Rychlostní limit je tedy pouze nástinem toho, kde je u dané paměti ještě "bezpečná zóna".

V našem testu jsme se zaměřili na paměťové moduly DDR vyšších rychlostních kategorií, na paměti DDR400 (PC3200, takt sběrnice 200MHz) a vyšší. Faktickým cílem testu je zjistit, jaké jsou skutečné rychlostní limity konkrétních modulů (i když je třeba mít stále na paměti, že se moduly kus od kusu trochu liší, je možné, že váš modul si povede jinak).

Megatest: 10x paměťové moduly DDR - podruhé

Rychlostní třídy pamětí DDR

Níže uvedená tabulka vám pomůže v orientaci ve vztahu - FSB procesoru / taktování paměti. Najděte si sloupeček odpovídající frekvenci FSB (nebo té na kterou se hodláte overclockingem dostat) a v jednotlivých polích naleznete poměr zvolené FSB k standardnímu taktování jednotlivých typů paměti.

Jako optimální se většinou jeví taktování paměti synchronně s FSB (zelená pole, na tuto frekvenci se u Intelských čipsetů dostanete nastavením frekvence paměti na Auto) - řadič paměti nemusí čekat na "nejbližší vhodný" takt paměti.

Taktování paměti níže než FSB (červená pole) není ideální - je to praxe častá tam kde jsou k dispozici pouze pomalé paměti, nebo paměti vyšší tak nezvládnou. Někdy to může být i tam, kde čipset odpovídající takt paměti nezvládne (rané čipsety s podporou vysokých fsb).

Věčnou otázkou je taktování paměti výše než frekvence FSB. U některých čipsetů to není špatný nápad, přesto je přínos dodatečných taktů (zejména pokud je rozdíl taktů velký) často velmi malý. Modrá pole označují obvykle používané kombinace.

označení DDR cerifikovaný takt poměr k
100MHz FSB
poměr k
133MHz FSB
poměr k
166MHz FSB
poměr k
200MHz FSB
propustnost
fsb u AMD (Athlony/Durony) 200 266 333 400  
fsb u Intelu (P4) 400 533 - 800  
PC1600 DDR200 100MHz 1:1(100%) 3:4(75%) 3:5(60%) 1:2(50%) 1.6GB/s
PC2100 DDR266 133MHz 4:3(133%) 1:1(100%) 4:5(80%) 2:3(66%) 2.1GB/s
PC2700 DDR333 166MHz 5:3(166%) 5:4(120%) 1:1(100%) 5:6(83%) 2.7GB/s
PC3000* DDR366 183MHz - - - - 3.0GB/s
PC3200 DDR400 200MHz 2:1(200%) 3:2(150%) 6:5(120%) 1:1(100%) 3.2GB/s
PC3500* DDR433 216MHz - - - - 3.5GB/s
PC3700* DDR466 233MHz 7:3(233%) 7:4(175%) 7:5(140%) 7:6(116%) 3.7GB/s
PC4000* DDR500 250MHz 5:2(250%) - - 5:4(125%) 4.0GB/s
PC4200* DDR533 266MHz 8:3(266%) 2:1(200%) 8:5(160%) 4:3(133%) 4.2GB/s

*Paměti nejsou schválené sdružením JEDEC. Některé modul: DDR433, DDR450 apod.

Poznámka: I když z tabulky vyplývá, že by vám stačily paměti DDR333 myslete dopředu, vždy je vhodné koupit paměť s malou rychlostní rezervou.

"Timing"

V této kapitole se pokusím problematiku časování paměti vysvětlit bez poměrně nudného "tech-speaku". Předem se omlouvám expertům kteří zajisté budou hledat v celku nějakou tu díru.

Paměti jsou zařízením, které je nuceno pracovat synchronně v souladu s taktem paměťového řadiče (řadič je jako motorový člun táhnoucí vodního lyžaře - lyžař musí rychlost člunu zvládnout, v opačném případě havaruje) - na tu druhou jsou dynamickým systémem, existuje spousta parametrů, které blíže upravují komunikaci mezi řadičem a pamětí.

Čím méně bude v této komunikaci čekacích cyklů a zotavovacích dob (agresivní "timing"), tím bude proud dat intenzivnější - na druhou stranu se v této situaci zvyšuje nárok na paměť a z toho pak plyne vyšší pravděpodobnost zakolísání a chyb.

{mospagebreak title=Setup BIOSu - nastavení paměti}

Jak taktování paměti, tak časování je možné nastavit v tzv. Setupu BIOSu. Čím kvalitnější je BIOS, tím přesněji můžeme ladit paměťový subsystém.

Důležité: Jelikož frekvence řadiče paměti je (s výjimkou nových Athlonů 64, kde je řadič integrován do procesoru) těsně svázaná s externí frekvenci procesoru (FSB - Front Side Bus) platí: pokud zvedáme frekvenci FSB procesoru VŽDY zvedáme zároveň i frekvenci paměti.

Megatest: 10x paměťové moduly DDR - podruhé

Nenechejte se ukolébat nastavením "Memory Frequency = DDR400" na jiné stránce Setupu, takové nastavení platí pouze tehdy pokud je systém nepřetaktován - pokud zvednete takt fsb o 10%, zvětší se zároveň frekvence paměti.

Who is Who při nastavení pamětí

Megatest: 10x paměťové moduly DDR - podruhé

Nejdůležitějším kritériem je DRAM Clock. Je taktem - rychlostí, kterou nutíme paměť běžet. Druhým nejdůležitějším parametrem je CAS Latency (Column Acces Strobe Latency). Nebudu se na tomto místě pouštět do rozsáhlé teorie, jen řeknu, že hodnota CAS 2.5 / 3 je "opatrnější", zatímco CAS 2 je agresivním nastavením, které na paměť většinou klade značně vyšší nároky. Některé paměti zvládají nastavení CAS 2 s přehledem, jinde, při vysokém taktu, již dochází k "přetržení" komunikace.

Megatest: 10x paměťové moduly DDR - podruhé

Pomocnými patrametry jsou Trp, Trcd a Tras.

Tech speak

 • CAS latency (CL) stanoví počet cyklů, které jsou třeba ke zvolení správné adresy.
 • Trp (Precharge to Active, RAS# Precharge) určuje počet cyklů potřebných pro přednabití paměti (typicky 2-4).
 • Tras (Active to Precharge) je délka paměťového cyklu banky a udává počet cyklů, které proběhnou mezi aktivací banky a jejím přednabitím (typicky 5-8).
 • Trcd (Active to CMD, RAS# do CAS# delay) určuje tedy čas potřebný k aktivaci banky předtím, než může být vydán příkaz k čtení. Ten trvá většinou 2-3 cykly. Je třeba vědět, že Trcd hraje pouze malou roli ve výkonu, protože čtení dat probíhá většinou z již otevřených paměťových stránek.

Zkratky Trp atd. píši tak, jak jsou uváděné v setupech BIOSů - správně se však píše: tRP, tRAS, tRCD...

Nárůst výkonu při přechodu z CAS 2.5 na CAS 2 se pohybuje kolem 1-3%.

{mospagebreak title=Co je to SPD... a co s ním?}

Aby uživatele (a výrobci PC :-) nebyli nuceni laborovat s nastavením parametrů CAS, Trp, Trcd, Tras atd. byl na moduly integrován jednoduchý čip SPD (Serial Presence Detect), ve kterém jsou zaznamenané hodnoty "timingu" (až 256B) - ty jsou předány BIOSu v okamžiku, kdy zahajuje nastaveni pamětí.

Pokud necháte nastavení paměti na BIOSu a nebudete využívat funkci uživatelského nastavení které se obvykle skrývá za volbou "Manual", zapojí se do hry údaje uložené v SPD (Dram Timing Selectable - by SPD) čipu. Je na konkrétní desce a BIOSu, jak s těmito údaji naloží:

 • proto mohou různé základní desky nastavit rozdílné hodnoty - některé jsou opatrnější (a nastavují pomalejší timing), některé jdou poněkud výše,
 • údaje v SPD systému navrhují, jak vysokou frekvenci a timing může nestavit - proto mohou mít rozdílné paměti (s jinými údaji v SPD) na stejné desce rozdílný výkon.

Megatest: 10x paměťové moduly DDR - podruhé
čip SPD - na tomto obrázku jej najdete v horním pravém rohu

Jelikož nastavení "doporučené" čipem SPD bývají poměrně konzervativní (důvodem je i obchod, konzervativním "timingem" se brání pádům systému které jsou zaviněné pamětí) a nastavení jako: (CL / Trp-Trcd-Tras) typu 2.5 / 4-4-8 jsou běžná i na základních frekvencích, doporučujeme, pokud vám na výkonu hodně záleží, "ruční" nastavení paměti.

Megatest: 10x paměťové moduly DDR - podruhé
...v případě nastavení "By SPD" rozhodně neplatí modrá čísla pod touto položkou!

Megatest: 10x paměťové moduly DDR - podruhé
...program CPU-Z dokáže zjistit aktuální nastavení a pokud jej spustíte, můžete se i divit...

PCtuning komentuje: na nastavení paměti "podle SPD" se, pokud chcete systém alespoň trochu vyladit, příliš nespoléhejte (rozhodně to není nejvyšší "společný jmenovatel" desky a paměti - jak bychom po dnešní technice očekávali). V SPD rozhodně nejsou uložené "povinné" údaje s vysokou závazností - naopak, často jsou zde (zejména u neznačkových modulů) dokonce chyby a i celková interpretace údajů BIOSem je velmi volné - výsledné nastavení je pak často na hony vzdáleno od optimálního stavu.

{mospagebreak title=Popis nastavení}

Dosáhnout některých rychlostí by nebylo možné, kdybychom neměli "odemčené" Pentium 4. Snížili jsme násobitel procesoru a pohodlně zvedali takt sběrnice. Testovacím ložem byla základní deska Chaintech 9PJL (zrovna zde byla na testování) s vynikající čipovou sadou Springdale i865PE.

Paměti jsme měřili ve dvou kombinacích, s agresivním a konzervativním "timingem" - to vše navíc při standardním (2.5V) a zvednutém napětí (2.7V). Díky tomu jsme vytýčili "pracovní oblast" paměti a zjistili, jestli k dosažení vyšších frekvencí potřebuje daná paměť zvyšené napětí.

 • Agresivní timing (Ultra) obnášel konkrétně nastavení: CAS 2 + 3 (Trp), 3 (Trcd), 6 (Tras)
 • Konzervativní timing (Normal / Medium) obnášel: CAS 2.5 + 4 (Trp), 4 (Trcd), 7 (Tras)

Poznámka: Před testem jsme provedli celou řadu měření, které nám dokázaly, že pokud je timing nastaven pod CAS 2/ 3-3-5 dochází k časté nestabilitě pamětí, přičemž výkon je identický s výše zvoleným. Extrémně konzervativní nastavení typu CAS4/ 4-4-8 zase na PCtuning asi také nepatří :-)

Jiné kombinace jsme netestovali - je jich prostě příliš mnoho a téměř vždy se vejdou do vytýčeného pásma. Ostatní parametry byly stejné:

 • Burst Length: 8
 • Queue Depth: 4 level
 • Command Rate: 1T
 • Fast R-W Turn Around: Enabled

Nemáte v BIOSu hodnoty CAS / Trp /Trcd? V praxi se můžeme setkat s tím, že se vybrané kombinace parametrů časování SDRAMů schovávají pod pojmy "Normal", "Fast", "Turbo" či "Ultra", přičemž Normal je konzervativní časování, a Ultra agresivnější.

Doporučení

Last minute: Po několika konzultacích, dodatečných měřeních a studiu materiálů na internetu vyplynulo následující doporučené nastavení - v situaci, že vaše paměť má ještě dostatečnou rezervu:

CL 2.5*  3-3*-6* / CAS  Trp-Trcd-Tras

Hodnoty označené * je možno dále snížit (takovou konfiguraci je nutné pečlivě vyzkoušet - nejlépe 10-20min spuštěním programu Memtest86). Mnohé moduly mívají často np. problém s nastavením Trp (RAS# Precharge) na hodnotu "2". Po nastavení na hodnotu "3" obvykle dojde ke stabilizaci celého paměťového subsystému.

Které paměti jsou značkové?

Testu se účastnilo 10 modulů, přičemž jsme zde měli pokrytý rozsah od základních značek (netestovali jsme nejlevnější moduly - u nich se nemůžete spolehnout na nic) až po drahé exkluzivní moduly postavené na vybraných čipech předních výrobců. Pokud se na tuto situaci podíváme blíže zjistíme, že mohou vzniknout tyto kombinace:

 • modul i čipy jsou neznačkové,
 • modul je neznačkový, čipy jsou však značkové (za značkové se považují čipy firem jako: Samsung, Infineon, Winbond, Micron a některé Nanya, Hynixy),
 • modul i čipy jsou značkové - zde mohou nastat varianty, že výrobci použijí své vlastní čipy, nebo čipy jiného výrobce (v poslední době např. "módní" Winbondy).

Výrobky prodávané pod označením OCZ, Xtreme DDR, HyperX, GEIL nebo Corsair XMS patří mezi výběrové moduly. Zde byste měli mít zaručené především parametry, jaké čipy však budou použity je již jiná věc (v každém případě by se mělo jednat o výběrové čipy). V dalším sledu pak následují značkové moduly od firem Crucial, Corsair, Kingston, Kingmax, TwinMOS, Nanya, Winbond či Samsung.

Megatest: 10x paměťové moduly DDR - podruhé

Moduly Dual Channel - nutnost nebo ne?

Poptávku po párech kvalitních modulů určených do desek vybavených dvoukanálovými řadiči paměti se dnes snaží využít sady typu "Dual Channel". Narozdíl od obecně vžité představy nedochází k žádnému speciálnímu sehrávání použitých pamětí - výrobce jen garantuje jejich shodné vlastnosti (od SPD, použitých čipů až po stejnou řadu výrobní šarže). Tím se poněkud sníží nebezpečí že z danou rychlost jeden modul zvládne a druhý nikoliv. A je to nutnost? Možná ano, pokud byste si kupovali obdobně párované pneumatiky na auto...

{mospagebreak title=Moduly pamětí - popis 1.}

Všechny zúčastněné moduly jsou vyráběny renomovanými výrobci. První tři jsou klasického (2x A-Data, Samsung a Kingmax) provedení - tedy bez dodatečného chladiče (což jak dále uvidíte jejich výkonu neubírá). Zbývající moduly jsou určeny, a to jak výkony, tak zárukou i exkluzivním provedením, pro uživatele, kteří požadují výkon a stabilitu... a jsou schopni nějakou tu korunku za tyto vlastnosti si připlatit.

A-Data 256MB / 450MHz MD0ADHF3G31 YB1FZH (A-Data)
A-Data 256MB / 500MHz MD0ADBF3G31 YB1GZH (A-Data)

Jako první si popíšeme paměti od u nás málo známé (jak ukazuje tabulka rychlostních rekordů zde, docela neprávem opomíjené) firmy A-Data. K testu nám byly dodány nenápadné moduly ve dvou "rychlostních třídách": DDR450 a DDR500.

Megatest: 10x paměťové moduly DDR - podruhé

Megatest: 10x paměťové moduly DDR - podruhé

V obou případech se jedná o jednostranné moduly, osazené "firemními" čipy A-Data. Pomalejší z modulů je osazen osmi (8x32) čipy HQ330, ADD8608A8A-4,5B. Jsou určeny pro pracovní frekvence 450MHz (PC3600) při CL3. Druhý z modulů je osazen stejným počtem čipů (8x32MB), které nesou označení HQ327, ADD8608A8A-4,5B. Dosahují až frekvence 500MHz (PC4000) při CL 3.

Megatest: 10x paměťové moduly DDR - podruhé

Níže certifikovaný modul (DDR450) firmy A-Data byl nejmilejším překvapením celého testu. Ač určen pro provoz při časování CL3 modul zvládnul s rezervou i časování 2.5/ 4-4-7. A po mírném zvýšení napětí (z 2.5 na 2.7V) vyšplhá maximální takt na 270MHz (DDR 540).

K dispozici jsme měli dva kusy - i druhý modul potvrdil dosažené hodnoty (takže se evidentně nejedná o "výstřelek" jednoho kusu).

Megatest: 10x paměťové moduly DDR - podruhé

Výše certifikované paměti DDR500 si při standardním napětí 2.5V (a konzervativním časování) vedou podle certifikace (lépe než předchozí DDR450). Při agresivnějším časování se modul DDR500 chová jako "pouhá" kvalitní 400vka.

OEM/Samsung 256G400 JC70 (osazení Samsung)

Korejskou firmu Samsung známe všichni, není ji teda třeba představovat. Jejich moduly se kvalitou a výkony pohybují v široké oblasti ehm... "středního proudu". Díky velkému záběru firmy a množství vyrobených pamětí je nelze bez přesné specifikace říci jsou-li tyto paměti dobré či jen průměrné. Nám se do testu dostal typický OEM / neznačkový model:

Megatest: 10x paměťové moduly DDR - podruhé

Čipy nesou označení K4H560838D-TCC4, jedná se o jednostranný modul který má předepsáno nastavení CL3 při frekvenci 200MHz (DDR400).

Megatest: 10x paměťové moduly DDR - podruhé

Majitele těchto Samsungu bude asi mrzet, že tyto paměti příliš nezvládají agresivní časování. Zajímavé je, že zvýšení napětí na 2.7V s výkonem ani nehne.

Kingmax DDR400 MPXB62D-68KX3 (osazení Kingmax)

Firma Kingmax se před časem vydala svou vlastní cestou, a na rozdíl od ostatních, kteří stále používají provedení čipů TSOP, přešla na vlastní koncepci čtvercových pouzder Tiny-BGA. Kontaktní pole je zde tvořeno, stejně jako u moderních grafických čipů a čipsetů, maticí 54 cínových kuliček umístěných pod pouzdrem čipu.

Megatest: 10x paměťové moduly DDR - podruhé

5ns čipy (-50) odpovídají přesně specifikaci 200MHz (1000/5ns). 16(!) čipů nese označení KDL684T4AA (paměťový modul je oboustranný) a mají organizaci 16x16. Předepsaná frekvence je 200MHz (DDR400) při CAS 3.

Poznámka: Přesto, že Kingmax vyrábí obdobné moduly již více než dva roky, svou revolučnost dosud zcela nepotvrdily.

Megatest: 10x paměťové moduly DDR - podruhé Megatest: 10x paměťové moduly DDR - podruhé
Kingmax (tiny-BGA) vs. zbytek světa: nářez se nekoná :-(

Megatest: 10x paměťové moduly DDR - podruhé

Našim očím se naskýtá stejný (smutný) pohled jako v případě Samsungů. Tedy při konzervativním nastavení jsou výsledky symbolicky lepší, při časování 2/ 3-3-6 nepřekročíte práh 200MHz. Druhý modul si vedl poněkud lépe - my jsme se rozhodli publikovat horší výsledky.

{mospagebreak title=Moduly pamětí - popis 3. (exkluzivní typy)}

Kingston HyperX KHX3200 / 256 (osazení ?)

Firma Kingston se zabývá pamětmi již celou řádku let. Kromě standardních modulů nabízí tradičně desítky a možná i více než stovku druhů speciálních typů pamětí - do notebooků, serverů, routerů ba i dokonce do tiskáren. Výrobce použitých čipů, se nám bohužel nepodařilo zjistit (chladiče jsou k pamětem přilepeny), dá se však předpokládat, že půjde o výrobky jejich tradičního partnera, němecného Infineonu.

Modře eloxovaný heatspreader jsme se nepokoušeli demontovat kvůli možnému riziku poškození.

Megatest: 10x paměťové moduly DDR - podruhé

Na moduly HyperX je poskytovaná celoživotní záruka. Modul je jednostranný, čipů je osm (8x32). Předepsaná hodnota CAS je 2 pro takt 200MHz (DDR400). Kingston na štítku vpravo předepisuje zvýšené napětí, 2.6V.

Megatest: 10x paměťové moduly DDR - podruhé

HyperX startovaly do tohoto testu jako favorité. Výsledky jsou povzbudivé - zejména krásná odolnost na zrychlený timing - i když utáhnete šrouby, mez maximálního taktu neklesne. Pamětem (evidentně "ladičským") svědčí vyšší napětí (štítek nelhal :) sám bych se odvážil jít na 2.75, možná 2.8V (i tak paměti poměrně topí).

Tabulka agresivních timingů ukázala že při 2.7V a taktování 200MHz si paměť nechala líbit i nastavení CL2/ 2-2--5.

OCZ PC3500 / 256MB (osazení ?)

Tento jednostranně osazený modul jsme opět nedemontovali. Byl nám dodán v páru, tedy jako "Dual Channel". Tyto pamětí jsou primárně určené k využití v dvou-kanálových deskách. Jedná se o jednostranně osazené moduly s organizaci 8x32.

Megatest: 10x paměťové moduly DDR - podruhé

Rychlostně jsou tyto moduly certifikovány na frekvenci 216MHz (DDR433) při CAS 2. Jde o paměti určené především pro overclockery.

Megatest: 10x paměťové moduly DDR - podruhé

Tyto paměti se chovají podobně jako Kingstony HyperX - vyšší napětí jim chutná a nějaký timing je příliš nevzrušuje. Výsledky jsou mírně lepší, ale oba moduly (výsledky byly potvrzené) jen mírně překračuji svou výkonovou třídu DDR433.

 

OCZ PC3700 / 512MB (osazení ?)

Tento modul je podobný dřívější sérii OCZ Basic. Černé provedení chladiče i samotné výkony tohoto modulu by to jen potvrzovaly. Jedná se o oboustranný modul (organizace 16x32) o velikosti 512MB (což je spíše přítěží).

Megatest: 10x paměťové moduly DDR - podruhé

Model je určen pro frekvence do 233MHz (DDR466) při CAS 2,5.

Megatest: 10x paměťové moduly DDR - podruhé

Tento modul byl pouze jeden a... havaroval hned v první zatáčce. Ani jednou nedosáhl certifikované rychlosti - tím potvrdil, že občas může nastat situace, že dané paměti urřité desce "nesednou". Skupina DDR466 (PC3700) není, a asi nebude potvrzena sdružením JEDEC stanovujícím standardy. U této paměti bych vsadil na to že se jedná o výstřelek jednoho kusu (to jsme nemohli ověřit) případně o neshodu s použitým Chaintechem 9PJL.

OCZ PC4000 / 512MB Gold Edition (osazení ?)

Posledním z řady firmy OCZ je modul PC4000 / DDR500. Jedná se o speciální řadu "Gold Edition" (měděný chladič je pozlacen skutečným zlatem o tloušťce několik um). Tato edice je určena pro fajnšmekry. Jde o oboustranný modul (16x32) o kapacitě 512MB.

Megatest: 10x paměťové moduly DDR - podruhé

Jde o model určený pro vysoké frekvence, přesněji do 250MHz (DDR500) při CAS 3. Opět jsme se nepokoušeli zjišťovat, jakými čipy je tato paměť osazena - evidentně by došlo k porušení štítku, který je nalepen na paměť jako plomba proti podobným pokusům.

Megatest: 10x paměťové moduly DDR - podruhé

Pamatujete si na mou narážku na smíšené pocity? Ty ve mně vyvolává právě tato paměť. Je skvělá a pokud nenastavíte agresivní časování a trochu zvednete napětí vyšplháte až na 263MHz (DDR530)! Pokud nastavíte agresivnější časování, paměti to trochu zamotá hlavu - dosáhne na metu 218MHz. Paměť za to nemůže - je, jako ostatní vysoce taktovatelné typy, určena pro provoz s nastavením CAS3!

Paměť je vhodná pro přetaktovávání Pentii 4 s 800MHz FSB, kdy umožní zvýšeni FSB na 1000MHz (125%) bez nutnosti opustit synchronní režim.

Poznámka: Všechny pamětí OCZ jsou prodávány s doživotní zárukou.

Corsair XMS 3200C2 / 256MB (Extreme Memory Speed)

Tentokrát jsme měli k dispozici modul 256MB. Jedná se o velmi známé (ale i velmi drahé paměti), které zvládají opravdu veliké rozsahy nastavení - až po ty nejagresivnější. Jedná se o jednostranný modul (8x32).

Megatest: 10x paměťové moduly DDR - podruhé

Megatest: 10x paměťové moduly DDR - podruhé

Bohužel, nemohu sloužit snímky či popisem čipů. I přes snadno demontovatelnou sponu drží hliníkové chladiče na modulu jako přilepené (jsou přilepené :)) - pokud bychom použili sílu hrozilo by jejich zničení (ohnutím). U Corsairu údajně hodně záleží i na výrobní tranži, typ použitých čipů se totiž na modulech čas od času mění.

Testovali jsme řadu XMS3202v1.2 0321067, modul je certifikován jako CAS2.

Megatest: 10x paměťové moduly DDR - podruhé

V záplavě testů nevypadaly Corsairy nejlépe - pokud vyjdeme z jejich certifikace DDR400 CL2 vedou si skvěle! Dalo by se říci, že s Kingstony HyperX závodí jako rovný s rovným, příčemž Corsairy o prsa vítězí. Agresivní časování je pro tuto paměť jen "muška jenom zlatá".

Geil PC4200 / 256MB

Poslední z testovaných modulů je exkluzivní výrobek nedávno vzniklé firmy Geil. Jedná se o nejrychlejší z námi testovaných pamětí. Jedná se o oboustranně osazený modul. O této firmě jste u nás zřejmě mnoho neslyšeli, podle provedení i ceny této paměti bych si však troufal tvrdit, že o ní ještě uslyšíme.

Megatest: 10x paměťové moduly DDR - podruhé

Modul dokáže běhat na frekvenci 266MHz (DDR533) při CAS 3. Jak vidíte na obrázku je vybaven exkluzivním pochromovaným měděným heatspreaderem. Poznámka: stejný typ chladiče používají i jiné firmy - jako OCZ či Kingston a mnoho dalších.

Megatest: 10x paměťové moduly DDR - podruhé

Výsledky tohoto modulu téměř kopírují výsledky OCZ PC4000 - konzervativní časování svědí i GEILům. Přesto certifikace DDR 533 je možné dosáhnout pouze s nastavením uvedeným na štítku CL3/ 4-4-8.

Je zcela evidentní že certifikace DDR 500 / PC4200 a vyšší dnes pamětem umožní dosáhnout vysokých taktů pouze s konzervativním / pomalým časováním. Zvažte, bude-li vaše paměť tak vysoce taktovaná (snad pouze v případě přetaktovávání Pentii 4 s FSB 800MHz, kdy se vyplatí taktovat synchronně a pomalejší časování není na závadu).

Poznámka ke speciálním modulům: obecně platí, že výrobci moduly těchto náročných řad neustále vylepšují a mění. Dnes můžete u výše uvedených značek spíše očekávat nové revize osazené možná dokonce i jinými čipy. Bylo by pošetilé z dnešního testu usuzovat, která značka je absolutně lepší.

{mospagebreak title=Souhrnné tabulky}

Nejdříve se podívejme na konzervatrivní časování CL2.5/ 4-4-7 (šedé sloupky naznačují certifikovanou frekvenci modulů):

Megatest: 10x paměťové moduly DDR - podruhé

Vyšší napětí (zde 2.7V) pomohlo některým modulům vyšplhat se mírně výše, jinde však zásadnější nárůst nepřineslo:

Megatest: 10x paměťové moduly DDR - podruhé

Mezi absolutní špičku se překvapivě probojoval modul A-Data DDR450. Až na tuto světlou výjimku postupuji moduly přesně podle svých specifikací - DDR 500 je možné taktovat výše než DDR433 atd. Pochvalu si zaslouží paměti DDR400 - prakticky všechny typy jsou schopné pracovat při taktování 220MHz (DDR440).


Šedý sloupec značí opět certifikovanou frekvenci. Timing CL2/ 3-3-6 už kartami míchá pořádně. Je evidentní že moduly pro vysoké takty si s tímto časováním neví rady. To už jsou lepčí kvalitní DDR 400!

Megatest: 10x paměťové moduly DDR - podruhé

Megatest: 10x paměťové moduly DDR - podruhé

Zcela zaslouženě excelují staří šampióni: Corsairy CL2, HyperX, OCZ 3500. Výpad do naprosté špičky podnikly i moduly A-Data 450 - jejich výsledky jsou úžasné, zcela evidentně nejsou optimalizované ani na frekvenci ani na časování a tak jen tak mimochodem exceluji v obou kritériích. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
Jeden čtenář navrhl autorovi prémii: 0.5Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.