Hlavní stránka Hardware Procesory, paměti Megatest: 11x paměťové moduly DDR
Megatest: 11x paměťové moduly DDR
autor: Kwolek Jirka , publikováno 28.11.2002
Megatest: 11x paměťové moduly DDR
Test modulů pamětí DDR SDRAM: Není tomu tak dávno, kdy občasné "zatuhnutí" počítače bylo docela běžné. Tehdy nikdo příliš nebádal, co kolaps PC zavinilo - byla to paměť? procesor? Windows 3.1? - kdo ví. V této situaci se z konkrétních komponent staly hlavně "kusy a megabajty". Dnes je tomu jinak, ať počítač dělá cokoliv, musí to dělat spolehlivě. Proto se také stále více lidí zajímá o to, co ve svém počítači budou mít. Nechtějí mít jen 256MB paměti, požadují i kvalitu a značku. Je to jako s pneumatikami u auta - pouze jejich správná velikost a silný motor už dnes k razantní jízdě nestačí... tedy pokud nechcete skončit někde na střeše v poli. {mospagebreak title=Rychle a zběsile...}

Pokud jsme začali s pneumatikovým příměrem, ještě u něho chvíli zůstaneme. Pneumatiky totiž mají, stejně jako paměťové moduly, několik rychlostních kategorii. Pokud si koupíte pneumatiky do 180km/h neznamená to, že po překročení této rychlosti ihned explodují - jedná se jen o rychlost, na kterou byly certifikovány výrobcem - tu by měly tedy určitě zvládnout, co bude dále, za to už výrobce neručí (i když můžete v pohodě uhánět 220km/h). Rychlostní limit je tedy pouze nástinem toho, co můžeme očekávat.

V našem testu jsme se zaměřili na paměťové moduly DDR vyšších rychlostních kategorií, na paměti DDR333 (PC2700, takt sběrnice 166MHz) a vyšší. Faktickým cílem testu je zjistit, jaké jsou skutečné rychlostní limity konkrétních modulů (i když je třeba mít stále na paměti, že se moduly kus od kusu trochu liší, je možné, že váš modul si vede jinak).

Megatest: 11x paměťové moduly DDR

Rychlostní třídy pamětí DDR

označení takt sběrnice poměr k
100MHz FSB
poměr k
133MHz FSB
DDR přenos propustnost
PC1600 100MHz 1 3/4 DDR100 1.6GB/s
PC2100 133MHz 4/3 1 DDR266 2.1GB/s
PC2700 166MHz 5/3 5/4 DDR333 2.7GB/s
PC3000* 183MHz nestandartní: jako DDR333
při přetaktování FSB o 10%
DDR366 3.0GB/s
PC3200* 200MHz 2/1 3/2 DDR400 3.2GB/s
PC3500* 216MHz nestandartní taktování DDR433 3.5GB/s

*Paměti nad řadu DDR333 nejsou schválené sdružením JEDEC (tedy ani tolik v poslední době diskutované paměti DDR400).

"Timing"

Jelikož paměti jsou zařízením, které je na jednu stranu nuceno pracovat synchronně se sběrnicí počítače (je to jako motorový člun táhnoucí vodního lyžaře - lyžař musí rychlost člunu zvládnout, v opačném případě havaruje) a na tu druhou jsou dynamickým systémem (můžete si volit sklon lyže, pokud zvolíte špatně, systém jde ke dnu), existuje spousta parametrů, které upravují komunikaci v průběhu čtení a zápisu do paměti. Čím méně bude v této komunikaci čekacích cyklů a zotavovacích dob, tím bude proud dat intenzivnější - na druhou stranu se v této situaci zvyšuje nárok na paměť a z toho pak plyne vyšší pravděpodobnost zakolísání a chyb.

Megatest: 11x paměťové moduly DDR

DRAM Clock je taktem, rychlostí, kterou nutíme paměť běžet. Druhým nejdůležitějším parametrem je CAS Latency (Column Acces Strobe Latency). Nebudu se na tomto místě pouštět do rozsáhlé teorie, jen řeknu, že hodnota CAS 2.5 je "opatrnější", zatímco CAS 2 je agresivním nastavením, které na paměť většinou klade mimořádné nároky. Některé paměti zvládají nastavení CAS 2 s přehledem, jinde, při vysokém taktu, již dochází k "přetržení" komunikace. Pomocnými patrametry jsou Trp, Trcd a Tras.

Tech talk

 • CAS latency (CL) stanoví počet cyklů, které jsou třeba ke zvolení správné adresy.
 • Trp (Precharge to Active) určuje počet cyklů potřebných pro přednabití paměti.
 • Tras (Active to Precharge) je délka paměťového cyklu banky a udává počet cyklů, které proběhnou mezi aktivací banky a jejím přednabitím.
 • Trcd (Active to CMD) určuje tedy čas potřebný k aktivaci banky předtím, než může být vydán příkaz k čtení. Ten trvá většinou 2-3 cykly. Je třeba vědět, že Trcd hraje pouze malou roli ve výkonu, protože čtení dat probíhá většinou z již otevřených paměťových stránek.

Zkratky Trp atd. píši tak, jak jsou uváděné v setupech BIOSů - správně se však píše: tRP, tRAS, tRCD...

Nárůst výkonu při přechodu z CAS2.5 na CAS2 se pohybuje kolem 1-4%.

Co je to SPD (SDRAM configuration by SPD)?

Aby uživatele nebyli nuceni laborovat s nastavením parametrů CAS, Trp, Trcd, Tras atd. byl na moduly integrován jednoduchý čip SPD, ve kterém jsou zaznamenané hodnoty "timingu" a jehož obsah je předán BIOSu v okamžiku, kdy zahajuje nastaveni pamětí.

Megatest: 11x paměťové moduly DDR
čip SPD zde hledejte v horním pravém rohu

Jelikož nastavení "doporučené" čipem SPD bývají poměrně konzervativní, občas se přistupuje k tomu, že se tyto hodnoty ručně "přemostí" - na to se pak můžeme dívat jako na "overclocking" paměti, a to bez zvedání frekvence.

{mospagebreak title=Konfigurace testu + základní popis modulů}

Dosáhnout některých rychlostí by nebylo možné, kdybychom neměli "odemčené" Pentium 4. Snížili jsme násobitel procesoru a pohodlně zvedali takt sběrnice. Testovacím ložem byla základní deska ASUS P4PE s vynikající čipovou sadou i845PE.

Paměti jsme měřili ve dvou kombinacích, s agresivním a konzervativním "timingem" - to vše navíc při standardním (2.5V) a zvednutém napětí (2.9V).

 • Agresivní timing (Ultra) obnášel konkrétně nastavení: CAS 2 + 2 (Trp), 2 (Trcd), 5 (Tras)
 • Konzervativní timing (Normal / Medium) obnášel: CAS 2.5 + 3 (Trp), 3 (Trcd), 7 (Tras)

Jiné kombinace jsme netestovali - je jich prostě příliš mnoho. Ostatní parametry byly stejné:

 • Burst Length: 8
 • Queue Depth: 4 level
 • Command Rate: 1T
 • Fast R-W Turn Around: Enabled

Poznámka 1: V praxi se můžeme setkat s tím, že se vybrané kombinace parametrů časování SDRAMů schovávají pod pojmy Normal, Fast, Turbo či Ultra.

Last minute: Po několika konzultacích, dodatečných měřeních a studiu materiálů na internetu vyplynulo následující doporučené nastavení.

CAS 2.5(2)  3(3) - 3(2) - 6(5) / CAS, Trp, Trcd, Tras
od 2.5 3-3-6 (CAS, Trp, Trcd, Tras) až po 2 3-2-5

Mnohé moduly mají často problém s nastavením Trp na hodnotu "2". Po nastavení na hodnotu "3" často dojde ke stabilizaci celého paměťového subsystému.

Které paměti jsou značkové?

Testu se účastnilo 11 modulů, přičemž jsme zde měli pokrytý rozsah od no-name až po drahé exkluzivní moduly postavené na vybraných čipech předních výrobců. Pokud se na tuto situaci podíváme blíže zjistíme, že mohou vzniknout tyto kombinace:

 • modul i čipy jsou neznačkové,
 • modul je neznačkový, čipy jsou však značkové (za značkové se považují čipy firem jako: Samsung, Infineon, Winbond, Micron, Kingmax, Nanya, Hynix),
 • modul i čipy jsou značkové - zde mohou nastat varianty, že výrobci použijí své vlastní čipy, nebo čipy jiného výrobce (v poslední době např. "módní" Winbondy).

Výrobky prodávané pod označením OCZ, Xtreme DDR či Corsair XMS patří mezi výběrové moduly. Zde byste měli mít zaručené především parametry, jaké čipy však budou použity je již jiná (v každém případě by se mělo jednat o výběrové čipy). V dalším sledu pak následují značkové moduly od firem Crucial, Corsair, Kingston, Kingmax, TwinMOS, Nanya, Winbond či Samsung.

Megatest: 11x paměťové moduly DDR

{mospagebreak title=No-name a značkové moduly}

Neznačkový modul (osazení: Micron)

Jako první si popíšeme neznačkový modul běžné kvality využívající (zde konkrétně) čipy Micron. Nechť v tomto testu reprezentuje řadu no-name (a to přes to, že je nadevše jasné, že "rozptyl kvality" no-name modulů bývá značný).

Megatest: 11x paměťové moduly DDR

Tento oboustranný modul je osazen 16ti (2x8) čipy Micron 46V16M8 -6T (symbol výrobce MT). Firma Micron je největším výrobcem paměťových čipů ve Spojených Státech. Jak již koncovka označení čipů naznačuje, jedná se o 6ns paměti typicky určené pro taktování 166MHz (1000/6ns = 166MHz). Doporučená hodnota CAS je 2.5 při taktování frekvencí 166MHz, v případě frekvence 133MHz (PC2100) lze CAS snížit na 2.

Micron dodává na trh i exkluzivní řadu paměťových modulů pod názvem Corsair (viz. dále).

Nanya NT256D64S88ABG-6 (osazení: Nanya)

"Autorem" tohoto modulu i na něm osazených paměťových čipů je Tchajwanská společnost Nanya Technology Corp.

Megatest: 11x paměťové moduly DDR

Čipy nesou označení NT5DS32M8AT-6, jedná se tedy (jako téměř u všech modulů tohoto testu) o 6ns komponenty. Jednostranný modul má předepsáno nastavení CAS 2.5 při frekvenci 166MHz (DDR 333).

Kingmax DDR-333 MPMB62D-68KX3 (osazení: Kingmax)

Firma Kingmax se před časem vydala svou vlastní cestou, a na rozdíl od ostatních, kteří stále používají provedení čipů TSOP, přešla na vlastní koncepci čtvercových pouzder Tiny-BGA. Kontaktní pole je zde tvořeno, stejně jako u moderních grafických čipů a čipsetů, maticí 54 cínových kuliček umístěných pod pouzdrem čipu.

Megatest: 11x paměťové moduly DDR

Přesto, že Kingmax vyrábí obdobné moduly již více než dva roky, svou revolučnost dosud zcela nepotvrdily - většina výkonnějších modulů konkurence používá stále TSOP. Použité čipy nesou označení KDL684T4AA-60, je jich 16 (paměťový modul je oboustranný) a mají organizaci 16M x 8bit.

Megatest: 11x paměťové moduly DDR Megatest: 11x paměťové moduly DDR

Kingston KVR333 X64C25 (osazení Infineon)

U tohoto modulu došlo ke spojení dvou poměrně význačných značek. Předně firma Kingston se zabývá pamětmi již celou řádku let. Kromě standardních modulů nabízí tradičně desítky a možná i více než stovku druhů speciálních typů pamětí - do notebooků, serverů, routerů ba i dokonce do tiskáren. Výrobce použitých čipů, firma Infineon je zase přímým pokračovatelem polovodičové divize německého Siemensu. Svou moderní polovodičovou technologii určitě patří mezi "top 5 firem" polovodičového průmyslu.

Megatest: 11x paměťové moduly DDR

I když se jedná o řadu ValueRAM, je na tento modul poskytovaná celoživotní záruka. Je osazen pamětmi HYB25D256809AT-6. 256MB. Modul je jednostranný, čipů je osm. Předepsaná hodnota CAS je 2.5 pro takt 166MHz a CAS2 pro 133MHz (v případě provozu jako DDR 266).

SAMSUNG PC2700

Tento paměťový modul je typickým příkladem příplatkové "značkové paměti". U nás se tyto moduly často prodávají v samostatných krabičkách.

Megatest: 11x paměťové moduly DDR

Firma Samsung patří mezi elitu výrobců paměťových modulů. Její čipy byly téměř vždy zárukou vysokých výkonů. Pokud jste na čipech dříve spatřili označení "SEC" (Samsung Electronics), mohli jste být "v klidu".

Megatest: 11x paměťové moduly DDR

Testovaný jednostranný modul je osazen 8mi čipy prestižní řady K4H560838D-TCB3. "D" před pomlčkou značí 5. generaci, "B3" zase 6ns @ CL2.5 (je zajímavé, že některé moduly PC2700 jsou osazené čipy SAMSUNG ...B0, což jsou čipy se specifikací 7.5ns). Na níže uvedené adrese naleznete návod jak "rozkódovat" označení čipů Samsung: part nr decoder.

{mospagebreak title=Speciální a exkluzivní moduly}

OCZ PC2700 (rev. 3.1 osazení Winbond)

Výrobky OCZ patří mezi řadu výběrových pamětí. Podobně jako u ostatních nadstandardních řad jiných značek (Corsair XMS, eXtreme DDR...) bývají jak čipy, tak i konstrukce plošného spoje (PCB) podrobeny pečlivému výběru a analýze.

Moduly OCZ se běžně dodávají v několika výkonových třídách: v provedení Basic Series a v provedení "revize x.y". My jsme měli k testování jednostranný modul OCZ PC2700 označený revision 3.1, což by mu mělo umožňovat hladký provoz i pří nastavení CAS=2.

Megatest: 11x paměťové moduly DDR

Megatest: 11x paměťové moduly DDR

Jistě jste si všimli, že modul má na sobě chladící "kabátek" - ten je v tomto případě hliníkový, povrchově černěný. Mezi plochami "head spreaderu" (rozprostírače tepla) a vlastními čipy jsou vložené dva proužky 1.5mm silné tepelně vodivé pásky, páska je téměř intaktní, nelepivá.

Na vlastním modulu jsou použity čipy Winbond W942508BH-6. 8 čipů je umístěných na jedné straně PCB - jedná se o jednostranný modul. Výrobce zaručuje činnost modulu DDR333 i při nastavení CAS2.

OCZ PC3000

Tento jednostranně osazený modul jsme tentokrát nedemontovali. Zdálo se, jako by předchozímu modulu "z oka vypadl".

Megatest: 11x paměťové moduly DDR

Rychlostně je tento modul poněkud nestandardní. Označení PC3000 (nebo také DDR366, takt 183MHz) je nejenom neoficiální ale při běžných frekvencích prakticky nedosažitelné. Běžně se na tuto frekvenci dostaneme tak, že celou základní desku nastavíme tak, jako by se jednalo o paměť DDR333 a základní frekvencí celého systému (tedy FSB) poté zvedneme o 10% - to je typické pro overclocking.

Basic series naznačuje, že při nominální frekvenci 183MHz je doporučeno nastavení CAS 2.5.

OCZ PC3200 a PC3500

Zde se již jedná o top-end řadu firmy OCZ. Chladiče jsou již měděné, čipy jsou osazovány zvláštním způsobem - "na přeskáčku" z obou stran, 4+4. Jedná se tedy o speciální jednostranné moduly.

Megatest: 11x paměťové moduly DDR

S přítlakem tepelné pásky na čipy to není nijak zlé (jak se občas tvrdí na internetu). Na relativně měkké pásce můžete zřetelně vidět otlačené nápisy z povrchu čipů.

Provedli jsme i test "holého" modulu PC3200 bez chladiče... s prakticky stejnými výsledky. Zdá se tedy, že použití "heat sprederů" je často diktováno estetickými a marketingovými cíli. Na druhou stranu se však při měření zjistilo, že v průběhu dlouhodobého testu pamětí se použité chladiče dokážou překvapivě "roztopit" - na cca 40-45C. Je tedy možné, že se jejich efekt projeví až ve špatných tepelných podmínkách, např. v uzavřené skříni.

Megatest: 11x paměťové moduly DDR

Modul PC3200 byl osazen 8mi čipy W942508AH-6. Výrobce zaručuje CAS2 (CL2).

PC3500: Jedná se o typický modul DDR400. Certifikace modulu CAS - 2.5, vzhledem k poněkud nižšímu "timingu" je možné, že se jedná o prakticky stejný modul jak v případě OCZ PC3200.

Corsair XMS (Extreme Memory Speed)

Firma LEVI International byla první, která se rozhodla dovážet tyto exkluzivní a relativně drahé typy pamětí. Řada XMS se dnes chlubí nejrychlejším komerčním modulem pamětí DDR na světě - pamětí DDR500 (PC4000).

Corsair XMS 2700 (CMX512-2700C2)

Tentokráte jsme měli k dispozici moduly 512MB - to je při měření max. rychlosti jistý handicap (modul je oboustranný - u extrémních frekvencí tak bývá rušení vyšší).

Megatest: 11x paměťové moduly DDR

Megatest: 11x paměťové moduly DDR

Megatest: 11x paměťové moduly DDR

Bohužel, nemohu sloužit snímky či popisem čipů. I přes snadno demontovatelnou sponu drží chladiče na modulu jako přilepené - hrozilo jejich zničení (ohnutím). U Corsairu údajně hodně záleží i na výrobní tranži, typ použitých čipů se totiž na modulech čas od času mění.

My jsme testovali řadu XMS2700V1.1 022005, modul je certifikován pro CAS2.

Corsair XMS 3000 (CMX512-3000C2)

Tento modul nesl označení XMS3000v1.1 021913 - i tento modul má certifikaci CAS2.

Megatest: 11x paměťové moduly DDR

Corsair používá typicky čipy těchto výrobců - Micron (dnes zřídka), Winbond (to je pravděpodobné) i Samsung (mám informace, že o ty se jedná v poslední době).

Poznámka ke speciálním modulům: obecně platí, že výrobci moduly těchto náročných řad neustále vylepšují a mění. Dnes můžete u výše uvedených značek spíše očekávat nové revize osazené možná dokonce i jinými čipy. Bylo by pošetilé z dnešního testu usuzovat, která značka je absolutně lepší.

{mospagebreak title=Test č1 - agresivní časování}

Nejdříve se podívejme na agresivní časování CL2 2-2-5 (oranžové sloupky naznačují certifikovanou frekvenci modulů):

Megatest: 11x paměťové moduly DDR

Vyšší napětí (zde 2.9V) pomohlo některým modulům vyšplhat se mírně výše, jinde však zásadnější nárůst nepřineslo:

Megatest: 11x paměťové moduly DDR

Mezi absolutní špičku se probojoval modul Kingston (osazen čipy Infineon). Zajímavé je, že modul OCZ PC2700 rev. 3.1 (CAS2) je zde lepší než OCZ PC3000 - zcela oprávněně je tento modul určen pro časování CAS 2.5. Stejné doporučení se dá vyvodit u pamětí SAMSUNG - především pro CAS 2.5, o neznačkovém modulu s Microny nemluvě,

Důležité: U Samsungu a OCZ 3000 jsem dal doporučení "zejména pro CAS2.5"- to platí především tehdy, chcete-li se dostat frekvencí co nejvýše, v opačném případě je, jak vidíte, nastavení CAS2 (CL2) zcela v pořádku - maximum paměti je však v tomto případě níže. Vyzkoušejte vždy optimální konfiguraci pro váš konkrétní případ, pro konkrétní typ čipsetu a frekvenci sběrnice!

Relativně špatný výsledek Corsairů jsem konzultoval s výrobcem. Doporučil mi výše zmíněné nastavení Trp na "3" (údajně toto nastavení vyžadují použité čipy). Nové časování prakticky nesnižuje výkon modulu, navíc by však mělo umožnit dosažení značně vyšších frekvencí. Bohužel, v této době jsem už tento modul neměl k dispozici - škoda.

{mospagebreak title=Test č. 2 - konzervativní časování}

Žlutý sloupec je opět certifikovaná frekvence. Nejdříve začneme s vyšším napětím.

Megatest: 11x paměťové moduly DDR

Megatest: 11x paměťové moduly DDR

Konzervativní "timing" katapultoval maxima frekvencí zásadně nahoru (není to zlé, když zvážíme, že většina pamětí je určena pro 166MHz) - CAS 2.5 zamíchal i s pořadím. Samsung se například katapultoval z 9 na 1 místo! OCZ PC3200 zde i stále exceluje, výborně si vede Kingmax. Dopředu také poskočil i modul OCZ PC3000.

{mospagebreak title=Pomocné grafy a závěr}

Zajímavým grafem vycházejícím z předchozích hodnot je tzv. "plnění normy" - kolik více je možno z modulu vytáhnout nad certifikovanou frekvenci (timing byl konzervativní, napětí standardní).

Megatest: 11x paměťové moduly DDR

Zde vidíme, nezávisle na dosažené frekvenci, jak moduly plní dané "sliby". Je jasné, že zde excelují ti, kteří slibují málo (DDR 333 / PC2700), ale jdou vysoko. Modul PC 3500 slibuje že zvládne běžet jako DDR 433 (takt 216MHz), a to je schopen také plnit (což je značně obtížnější).

Jiným grafem je cenová výhodnost (ke dni 1.11.2002):

Megatest: 11x paměťové moduly DDR

Poměrně překvapivé je, že se moduly OCZ dostaly do oblasti výhodného nákupu. Corsairy jsou podle předpokladů (jsou poměrně drahé) méně výhodné, to kupodivu platí i pro no-name modul - samozřejmě, pokud přetaktováváme. Pokud nechceme jít s frekvencí nahoru, nemá cenu zvažovat tento graf.

Poznámka: aktuální ceny záměrně neuvádím, mění se totiž každý týden - vycházel jsem z poměrných cen k ceně neznačkového modulu ke dni 1.11.2002.

Závěr

Celým testem se jak červená nit vine několik podařených modulů. Na prvním místě bych zmínil paměti Kingston PC2700 osazené čipy Infineon. I při agresivním časování se statečně drží na čelních místech. Cena je navíc pouze nemnoho vyšší (jestli vůbec), než v případě ostatních značkových modulů. Pokud nebudete trvat na časování CAS 2 2-2-5, je dobrou volbou i modul osazený SAMSUNGy. Velmi se mi líbila rodina pamětí OCZ. Sám bych do náročné sestavy (pracovní stanice, serveru) zvolil nejspíše modul OCZ PC2700 rev. 3.1.

Megatest: 11x paměťové moduly DDR
"Silver AWARD pro modul Kingston KVR333 X64C25"
Listopad 2002
"výborný výkon, dobrá cena - co víc dodat..."

Megatest: 11x paměťové moduly DDR
"Silver AWARD pro rodinu paměti OCZ"
Listopad 2002
"rodina výkonných paměti za přijatelnou cenu"

Titul Golden AWARD jsme se rozhodli neudělit - není zde totiž jistota, že si koupíte modul vždy ze stejnými parametry.

Trochu nešťastně dopadly Corsairy XMS - zčásti proto, že se jednalo o oboustranné provedení (navíc byly 512MB), zčásti proto, že jsme testovali to nejnáročnější agresivní časování: CAS2 2-2-5 (a ne jak doporučují na stránkách Corsairu: CAS2 3-2-5). Dnes je navíc k dispozici nová řada, včetně modulu DDR500.

Děkujeme firmám, které nám zapůjčily moduly k otestování:

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
28.11.2002 11:51:10   0.0.0.xxx 77
Je zajimave jsem se mi dostalo do rukou asi 10ks pameti OCZ (s cernym hlinikovym chladicem) byly to moduly 256DDR PC333 a ani JEDNA!! nebyla schopna na teto frekvenci chodit s nastavenim "by SPD" tj.optimalnim podle vyrobce.Goldmemory a memtest hlasily mraky chyb a windowsy nesli ani nainstalovat,PC se neustale resetoval.. Zkouseno nekolik typu desek.. tak nevim co si o teto "znacce" myslet.. nebo cco se to ke me vlastne dostalo..
28.11.2002 12:24:31   0.0.0.xxx 78
Sam sem vlastnikem OCZ 2700 256MB Performa series, a mohu rici ze pri frekvenci 183Mhz a CAS2 je system pri hrani her (W3..) nestabilni. Samotne Windows a jakekoli jine programy vsak chodi v poradku. Mozna je to ale i deskou (ECS VTA3)
28.11.2002 12:26:29   0.0.0.xxx 88
Chceme poskytovat solidní informace - buďme proto prosím trochu přesnější. Můžete uvést: číslo (revizi) a typ pamětí, případně datum zakoupení + na jakém čipsetu / desce to běželo? Také by bylo dobré slyšet, na jaké hodnoty se muselo nastavit časování? Byla z toho reklamačka?
28.11.2002 12:32:30   0.0.0.xxx 88
No... my jsme skončili na 189MHz... zase jsme "jeli"
na takovém klenotu jako je ASUS P4PE (dosud nejlepčí pro P4)
Je rozdíl i mezi jednotlivými revizemi (znáte tu svou?)
28.11.2002 13:31:37   0.0.0.xxx 77
Koupil jsem Kingmax DDR333 5 ns a jde taktovat i na 220 MHz při CAS 2,5 3-3-6, nestability nevykazuje, v 3D marku obraz hází jiné barvy, ale to je způsobeno grafickou kartou, nezvládne v pohodě tak vysoké AGP
28.11.2002 13:37:45   0.0.0.xxx 76
Vlastnim desku Soltek SL-75drv2 s cipsetem VIA kt266a, ktera podporuje pc1600 a pc2100 DDR pameti. Zajimalo by me, jestli by tato deska "rozchodila" DDR333 a vyssi. Mohl bych je provozovat na plnych 166MHz? anebo by to chipset MB nezvladl.
Diky za Help.
28.11.2002 13:49:37   0.0.0.xxx 77
Jaký je výkonový rozdíl mezi DDR400 a RDRAM PC800?
28.11.2002 14:52:05   0.0.0.xxx 78
Zajimalo by me jakou jste zvolili metodiku pro urceni konecne frekvence pameti ? Zda to ze proste nebehli windowsi a nebo jste spousteli vzdy nejaky zatezovy test ?
Jinak pochvala za velmi pekny clanek (zvlaste kdyz to porovnam s tim clankem o prevodu DVD kterej je udesnej, plnej chyb a nepresnosti)
28.11.2002 14:52:46   0.0.0.xxx 88
Tipoval bych, že velký ..... :-). Jde o dvě různé technologie paměťových čipů, ty RDRAM jsou obecně rychlejší, ale asi brzo vychcípaj ... je lepší si koupit DDR-ka.
28.11.2002 15:10:48   0.0.0.xxx 77
Zajimalo by me ktere z DDR333 pameti splnuji standard JEDEC, jedine ktere se mi podarilo najit jsou Pameti Corsair XMS2700 (u ostatnich jsem zjistil ze bud JEDEC "approved" nejsou, nebo se mi to nepodarilo zjistit (ale vzhledem k cenovemu odstupu pameti Corsair tipuju ze jsou jedine JEDEC "approved" pameti)). Mate nekdo blizsi informace?
28.11.2002 17:00:34   0.0.0.xxx 78
Moji naplni prace je montovani pc a jedna dodavka,tj. asi 10ks pameti 256DDR PC333 byly uz zminovane pameti OCZ (prisli jako noname),je to asi mesic,tezko uz zjistim co to bylo presne za revize,posilaly jsme vsechny nazpet a byly vyreklamovany za znacku jinou.. Zkouseny na chipsetu KT333 (Soltek DRV5,Biostar VIP.. )a jak uz jsem psal ani jedna neprosla testem o chodu uz ani nemluve.. Nastaveni biosu bylo default z vyroby, tj. by SPD a ostatni hodnoty na nejpomalejsi casovani.. Nevim jestli to nebyl nejaky tunel ze strany dovozcu,ale pameti byly i s chladici a pekne zakrabickovane v plastovych obalech..
28.11.2002 17:13:55   0.0.0.xxx 67
tyto pameti skutecne na Bio VIP nefunguji ...
ovsem testoval jsem jich spoustu na DRV5 a prosly na vybornou
dale jsem slysel, ze funguji na MSI a ASUSech
28.11.2002 17:50:46   0.0.0.xxx 77
Jaky je rozdil mezi pametmi JEDEC approved a temi co nejsou ? Je to jako rozdil mezi Athlonama XP se spojenyma mostikama a Athlonem MP. Oba maji otevreny multiplikator, oba funguji v multiprocesorovych systemech.
28.11.2002 19:03:26   0.0.0.xxx 77
DDRka jsou na 400 MHz rychlejší než RDRAmy PC800. Dokonce pokud je přetaktujete na 460 a hlavně zvednete FSB na nějakých 666 MHz, tak předeženete i RDRAMy PC 1066. Nejzajímavější bude ale Granite Bay. Poskyteneme vam detailní informaci až ho udeme mít, mužu vám pouze říct, že už ho máme přislíbený a je na cestě (z Taiwanu). JD
28.11.2002 19:20:26   0.0.0.xxx 78
Nechystate se přidat grafy s propustností jednotlivých kousků?
Myslím, že by to více vypovídalo o kvalitě jednotlivých pamětí než jen to, na jaké frekvence jdou nataktovat. Díky
28.11.2002 20:04:21   0.0.0.xxx 67
Budete možná překvapen, ale většina modulů specifikaci na 100%neodpovídá. Kdesi na stránkách Intelu je seznam testovaným modulů a spousta z nich alespoň v jedné věci nevyhovuje. To samozřejmě neznamená, že takové paměti nefungují, ale rozhodně systémy s DDR SDRAM jsou díky tomu obecně méně spolehlivé než systémy s RDRAM (tam existuje v zásadě jediný čipset - i850; co nechodí s ním, nemá šanci se prosadit).
29.11.2002 07:41:57   0.0.0.xxx 77
Firma MOSEL dělá kromě jiného i paměťové čipy a moduly. Podle odkazů na ocforu i mých osobních zkušeností jsou to velmi dobré paměti.Mám je krátce ve svém PC. Něměli jste možnost testovat, nebo je tato značka tolik neznámá ?
29.11.2002 08:12:21   0.0.0.xxx 57
Jak zjistím podle čísla na paměti její hodnoty konkrétně mě zajímá Samsung 205 K4026323RA-GC36 (jsou to DRR na graf. kartě). Nějak nemůžu narazit na žádnou stránku, kde bych z toho něco vyčet.
29.11.2002 08:57:48   0.0.0.xxx 76
Taky se mi dostalo par kousku do ruky. A musim rict ze ac vzhledove vypadaji jako nejake noname pameti ( porovnaval jsem s modulama samsung )jso dokonce na vysku mensi nez samsungy, tak vykonove pri 150MHz a vyse do 166MHz se skoro stotoznuji.
29.11.2002 09:18:02   0.0.0.xxx 88
Vim, ze tom zas az tak nepatri, ale neodpustim si jeden dotaz. Kdyz sleduju ceny
pameti SDRAM PC133 a rekneme DDR PC266, tak nevim, jestli si neporidit znackovych
512MB pomalejsich SDRAMek nez 256MB DDRek (no-name) za vic jak dvojnasobek...
Vyjde to nastejno? P.S.: Budu spis amatersky strihat video nez parit 3D hry...
29.11.2002 09:24:19   0.0.0.xxx 76
dik mas v clanku odkaz. Tady mas este adresu

http://www.samsungelectronics.com/semiconductors/dram/part_number_decoder/ddrsdramdimm_new.htm
29.11.2002 09:27:09   0.0.0.xxx 66
Potreboval bych od nekoho poradit gdo ma nebo mel desku Abit K7T Raid.Mam moznost ji ted koupit ale dival sem se na net a ona nema cipset 133A ale jen 133.Vim, ze ten 133A je opraveny atp. Proto chci poradit jestli nekdo mel s touto deskou nejake problemy nebo ne.At si do ni muzu dat Durona 1,3 a budu zas na chvili v klidu.

EAGLE: Na pobobné dotazy je tady Fórum!
29.11.2002 09:33:52   0.0.0.xxx 77
"Sám bych do náročné sestavy (pracovní stanice, serveru).." - Nerad bych autorovi bral iluze,ale v serverech a pracovnich stanicich se uzivaji trosku jine pameti.. tam nejde ani tak o brutalni frekvenci ale hlavne o propustnost a spolehlivost.
29.11.2002 10:09:38   0.0.0.xxx 77
Bylo pekne uvest vliv frekvence, CAS, tRP ... na propustnost pameti. Tzn. Co je lepsi snazit se zvednout frekvenci nebo snizit CAS atd..
Dik.
29.11.2002 10:11:46   0.0.0.xxx 77

jj, souhlas. Do pracovnich stanic a serveru jedine ECC. Na doma na a pretaktovani neco z tohoto testu.

29.11.2002 10:33:15   0.0.0.xxx 78
Mam doma OCZ 3000 256 MB. A absolutni spokojenost. Jedou na CL 1.5.
Jak rikam OCZ Rulez. Za 3700 s DPH jsou zadarmo
29.11.2002 11:11:45   0.0.0.xxx 87
Taky mam OCZ na MB MSI KT3-Ultra, ale nic moc. Jsou to 512MB PC2700 (DDR333) CL2, bohuzel pouze "Basic series". Sice je na nich taky pridelany plech (stejne nevim k cemu, kdyz jsou vlazne, skoro studene), ale na tech 166 FSB a CL2 jedou stabilne pouze pokud ty ostatni 3 parametry dam na nejpomalejsi hodnoty a napeti na 2.7V. Na CL2.5 a nejpomalejsim casovanim a 2.8V jsem z toho dostal stabilni maximum akorat 176MHz, coz je docela bida. Jinak to proste pada jak ve win, tak v gamesach a v testovacich programech hazi jednu chybu za druhou. Priste skusim ty "Performance series" a aspon DDR400, snad to bude o neco lepsi. Tehle "zakladni serii" se radsi vyhnete... :-(

PS: 256MB je uz dneska malo - pokud chce clovek gamesit nove hry pod winXP, tak to dost neprijemne hrabe na disk...
29.11.2002 11:39:20   0.0.0.xxx 65
V té době jsem měřil kt400 od biostaru (tuším M7VIK), použil jsem OCZ (PC3200) a vše bylo v pořádku... tak tedy nevím.

I když na druhou stranu je pravdou, že jsem měl np. několikrát záhadné problémy s Kingmaxy DDR333, které se na některých deskách také nerozjely... Takže bych to viděl na obecnější problém...
29.11.2002 12:17:36   0.0.0.xxx 67
Mam tu desku uz vic jak dva roky a s ohledem na stari je to opravdu povedeny kousek. Mel jsem v ni D600@900(9x100) 1,7V a naprosta spokojenost, ted v zari jsem ho vymenil za XP1600+ a jedu zatim na 12,5x110=1375MHz, coz je skoro nominalnich 1400MHz :-). Bohuzel tento chipset ma potize se stabilitou pri FSB nad 115 MHz. Blblo mi to kdysi s Duronem, dela to to same i ted s XP, ale s ohledem na cenu ddr pameti zatim vyrazny upgrade nehrozi. Celkem ale spokojenost, pameti (noname 2xdimm512) jedou v pohode na fsb+pci=146MHz, cas2, 4way interleave... (proste brutal ultra fast, lip uz to nastavit v biosu nelze:-). Jeste uvazuju o odemceni mustku L10, abych se dostal do druhe skupiny nasobicu (13x a vyse), ale jaksi zatim jsem liny znovu rozeburat komp. Takze bych tipnul, ze D1300 v tom pojede v pohode, protoze 13x100 znamena, ze L10 uz bude prepnute do te druhe tabulky nasobicove.
29.11.2002 14:27:54   0.0.0.xxx 77
no samozdrejme nekomu na kvalite a certifikaci zalezi mene a nekomu vice, nicmene jsem se neptal na Vas nazor na jejich rozdily ...
29.11.2002 15:11:32   0.0.0.xxx 78
test
29.11.2002 18:00:13   0.0.0.xxx 66
P4PE jsem si prave prinesl domu. Az do precteni clanku jsem se domnival ze potrebuji PC2700. Ted se zda ze jsou i jine moznosti. Ma smysl poridit si pamet rychlejsi? Diky za pomoc.
29.11.2002 18:01:34   0.0.0.xxx 68
sice trochu off topic, ale můžu potrvrdit, že 256 MB je opravdu málo. Koupil jsem si G4 4200 s 128 MB a musel jsem upgrade na 512 RAM, aby se dalo pořádně pařit. A to jedu na W2k
29.11.2002 19:22:25   0.0.0.xxx 56
Myslíte, že mi tyhle paměti pojedou stejně dobře jako na tomhle Asusu na mym Epoxu 8K5A2+? A jakou myslíte, že mám vůbex šanci dostat stejnou sérii čipů jako byla v tomhle testu?
29.11.2002 19:48:44   0.0.0.xxx 88
mam OCZ 2700 per.ser. 256MB rev3.1 a EPoXE 8k9AI KT400 a nejedou vic jak 185 cl2 a co hur pouze -363-!!! kdyz nastavim i pri 266(133) -262- tak to pada!!!
29.11.2002 19:53:22   0.0.0.xxx 66
map podobnej problem viz prispevek nahore
29.11.2002 23:08:07   0.0.0.xxx 76
Při 100 MHz FSB můžete nastavit 5, při 133 Mhz už musíte nastavit 6 a při FSB nad 133 MHz musí být nastaveno 7!!!!!!!!!! V opačném případě dochází k postupnému poškozování harddisku, který nakonec úplně klekne!!!!!!! Každej přetaktovává jak divej, nastavuje všude nejnižší hodnoty a pak se diví, když mu odcházej komponenty... Tak tedy pozor na to!!!
30.11.2002 16:40:51   0.0.0.xxx 78
Pokud se pletu, tak mě někdo opravte, ale podle mně dostupných informací by toto s poškozením HDD nemělo mít nic společného. Hodnota tRAS souvisí s celkovou délkou čtecího cyklu paměti (např. 50 ns). Nastavení tRAS musí mít takovou hodnotu, že pokud ho vynásobíme s délkou jednoho cyklu (v případě 133 MHz to je 1 s / 133000000 Hz = cca 7,5 ns), MUSÍ vyjít celková délka cyklu. Tj. pokud je celková doba paměťového cyklu 50 ns a frekvence sběrnice na 133 MHz, musí tRAS nabýt hodnoty 7, protože 7,5*7 = 52,5 ns... Kvůli tomu také byly na starších deskách s čipsety i815 prakticky nepoužitelné frekvence FSB nad 166 MHz - tRAS se dala nastavit, ale měla moc malou hodnotu...
1.12.2002 07:49:00   0.0.0.xxx 76
Musim PCtuning vemi pochvalit, od te doby co utekl os Zive.cz je urovem VYSOKA. Jen tak dal!
1.12.2002 12:29:51   0.0.0.xxx 78
Ano, přesně tak to je. Poškozování harddisku je samozřejmě nesmysl, ten se může poškodit pouze zvyšováním frekvence IDE řadiče.
1.12.2002 20:10:36   0.0.0.xxx 68
Já mam RDRAMy a mam je na 480MHz (PC960 efektivně)FSB 120MHz ->procesor 1400@1680.V testech jako SiSandra Memory test mam asi o 15% větší přenosovou rychlost než standartní PC800 s P4 1600MHz.Slyšel jsem ale že DDR jsou rychlejší spíš kvůli lepšímu časování než frekvencím.
2.12.2002 08:39:34   0.0.0.xxx 86
Tedy, samozřejmě jsme tento parametr meřili a zjistili jsme že závisí čistě od nastavení časování a frekvence. Pro každý systém a nastavení lze tedy najít koeficient, kterým se frekvence vynásobí a dostanete výsledky Sandry
2.12.2002 17:51:14   0.0.0.xxx 78
Souhlasím, že propustnost lze odvodit z časování a frekvence. Ale přesto pokud jste měřili, jsem pro to aby jste uvedli konkrétní čísla. Pro ilustraci a srovnání je každý úhel pohledu dobrý. Díky.
PS: Zatím vás musím pochválit, kvalita výrazně vzrostla. Jen tak dál.
3.12.2002 13:25:50   0.0.0.xxx 76
Taky sem si koupil OCZ 256MB 333MHz - zkousel sem je asi v peti pocitadlech a vubec nikde nefungovaly...
4.12.2002 05:50:17   0.0.0.xxx 68
Taky jsem mel DDR333 MHz 256MB OCZ Basic a bezely akorat u kamarada na Shuttle a na mem Solteku 75DRV5-C ani tuk.Opatrne jsem se kouknul pod "chladici" plech a zjistil jsem, ze maji cipy Mosel.Kdyz jsem je byl reklamovat tak jsem dostal s cipy V-Data a ty bezi jak na Solteku tak na Shuttle.
4.12.2002 05:51:40   0.0.0.xxx 88
....Shuttle.Nejak se mi to predtim vytratilo :o)
4.12.2002 07:32:30   0.0.0.xxx 78
V testu na strane 6/7 je popis: *** Samsung se například katapultoval z 9 na 1 místo! OCZ PC3200 zde i stále exceluje, výborně si vede Kingmax. *** to je asi chybka a je spis mysleno Kingston, protoze Kingmax je v obou tabulkach sice druhy, ale od konce :o)
4.12.2002 10:29:19   0.0.0.xxx 87
ja ma OCZ 3200 Performance series 256MB CL 2 a mam pri asynxro pamate na 400MHz vysledky v Sandre 2450/2250 co je dost malo. Casovanie musi byt na minime , inak mi GoldMemory vyhadzuje chyby pri 32bit instrukciach.
5.12.2002 02:25:10   0.0.0.xxx 68
prisla mi OCZ PC3200 jak sem si objednal ovsem REVIZE 2 (uvedeno primo na pameti) kdyz sem tu pamet objednaval tak sem zduraznil ze chci posledni revizi .. no takze me zajima jestli dana posledni revize napr 3.11 plati pro vsechny pameti OCZ nebo jen pro PC2700 rekneme .. pak je klidne mozne ze posledni revizi mam a hlavne je velky rozdil v revizich mam se snazit pamet vymenit kvuli tomu ze nemam pravdepodobne posledni revizi nebo to mam nechat plavat?
5.12.2002 05:46:09   0.0.0.xxx 75
Na strankch OCZ http://www.ocztechnology.com u PC3200 Performance maji uvedeno Rev 2, takze mas asi posledni.
5.12.2002 10:45:20   0.0.0.xxx 57
k 10x
17.1.2003 14:04:14   0.0.0.xxx 88
Než jsem si koupil paměti do své desky s čipem KT 400 hledal jsem na webu nějaký článek, který by mi poskytl informace jaké DDR paměti jsou nejlepší. Pověst nejlepších pamětí OCZ mi potvrdila tato recenze, a proto jsem si je koupil na vzdory negativních příspěvkům, které jsem si zde přečetl. Musím říci, že jsem udělal dobře, protože šlapou jak hodinky - jsou super [CAS2 není problém]
28.2.2003 09:50:25   0.0.0.xxx 86
Mám MB Epox 8RDA+ a paměti OCZ 3200 Perform. a mohu potvrdit že na této desce fungují výborně při FSB 200 MHz s nízkým časováním.
2.4.2003 15:32:02   0.0.0.xxx 76
Mám trochu jinou zkušenost s OCZ....asi rok mám ve svým kompu OCZ 256/333 Basic a ta běží jak z praku na nejlepší nastavení. Chtěl jsem ji rozšířit stejným kusem, ale BASIC se už nikde nedá sehnat. Tak jsem tam koupil OCZ 256/333 PERFORMANCE a je to pěknej shit...na deklarované nastavení 2252 se komp furt restartuje a system nabutuje jen vyjimečně. Na pomalejší nastavení běžej v pohodě.
Takže POZOR!!!! neurážet BASIC !!!! I když zřejmě víc záleží na tom, jak je povedená výrobní serie. Ale pokud budou mít tyhle OCZ paměti takovéhle výkyvy ve kvalitě, tak to podle mého názoru můžou klidně zabalit.

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.