Hlavní stránka Hardware Procesory, paměti Intel Core i5-655K a Core i7-875K – sen každého taktovače
Intel Core i5-655K a Core i7-875K – sen každého taktovače
autor: Martin Kuchař , publikováno 1.6.2010
Intel Core i5-655K a Core i7-875K – sen každého taktovače

Chcete taktovat rychle a snadno, nechcete přemýšlet nad omezením základní desky nebo děličky pamětí a přitom chcete využít platformy Intel? Máme pro vás tip na fantastické řešení, které vás navíc nezruinuje tak, jako procesory z řady Extreme Edition. Užijte si odemčených násobičů za lidovou cenu.


Ano je tomu opravdu tak. Nejen AMD, ale i Intel konečně přichází s dostupnými procesory s odemčenými násobiči a to samozřejmě i ve vzestupném směru. Procesory s magickým písmenem K (těžko říct, zda se jedná o synonymum k unlocK nebo overcloKing) se dostaly na náš trh, jsou dostupné skladem, jejich cena je více než příjemná a ještě jdou neskutečně dobře taktovat při zachování příjemných teplot.

Intel Core i5-655K a Core i7-875K – sen každého taktovačeIntel Core i5-655K a Core i7-875K – sen každého taktovače

Pokud sledujete trh s procesory, pak jistě víte, že nové Intely Core i5-655K a Core i7-875K nejsou prvním kousky, které mají odemčený násobič směrem nahoru (kromě Extreme Edition procesorů). Dokonce i v našem testu jste si totiž mohli přečíst o Pentium Dual-Core E6500K. Ten ale nebyl prakticky k sehnání jinde než v Asii, natož pak u nás v Evropě nebo alespoň ve Státech a tak můžeme nyní více méně hovořit o premiéře.

Vraťme se ale k dnes testovaným kouskům. Jak možná tušíte, jedná se vlastně o rozšíření již velmi populárních řad i5 a i7 o nové modely, které mají prakticky zcela totožné parametry, jako jejich předchůdci, či následovníci. Hlavním a také zásadní rozdílem je ale právě odemknutý násobič, který jak si troufáme říci, povede k značné nákupní horečce především mezi milovníky přetaktování - a že jich v poslední době přibývá.

Intel Core i5-655K a Core i7-875K – sen každého taktovače

Jak je vidět z tabulky, oproti i5-650 odemknutý model vůbec nezaostává a se svou cenou pohybující se dokonce o několik desítek korun níže je zajímavou alternativou především pro milovníky přetaktování, kteří jsou ochotni si za jinak celkově  trošku dražší procesor lehce připlatit.

Intel Core i5-655K a Core i7-875K – sen každého taktovače

Ostatně stejná situace nastává i u dalšího modelu v podobě i7-875K, který cenově lehce podráží nohy předražené i7-870 a nabízí odemčený násobič jako bonus. Cenová hladina se pohybuje kolem 8 500,- Kč s DPH, což je bohužel o poznání více, než v případě finančně velmi zajímavého modelu i5-750 nebo lehce dražšího i7-930 za cirka 7000,- Kč. Hlavní roli v podobě lákadla hraje tedy výhradně odemknutý násobič spolu se čtyřmi fyzickými jádry. Navíc se dá očekávat, že cena řasem půjde o něco níže. Přeci jenom se jedná o novinku a za tu se připlácí.

Tak jako tak ale díky odemčeným násobičům patří tyto kousky ke králům přetaktování a jak jistě víte, především 32nm Core i5 modely patří k opravdovým lahůdkám, které i na vzduchovém chlazení zvládnou frekvence přes 5GHz. Díky odemčenému násobiči pak nemusíte řešit nespočet starostí týkajících se BCLK frekvence, děliček pamětí nebo problémů s deskou jako takovou. Jednoduše zvednete násobič a pak pouze lehce doladíte skrze BCLK, aniž byste museli ladit cokoliv jiného, než napětí procesoru. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
50 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 19.4Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.